Νάρκωση, βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801

    Νάρκωση, βοηθεια

    Την Παρασκευή θα κάνω την επέμβαση που αναβάλλω εδώ και δύο έτη για την αφαίρεση του πολυποδα. Φοβάμαι τρομερα τη νάρκωση, δεν έχω ξανακάνει ποτε. Φοβάμαι μην δεν ξαναξυπνησω, μήπως μου πέσει πολύ η πίεση ή μήπως κάνω αλλεργική αντίδραση. Φοβάμαι και το ενδεχόμενο αιμορραγίας. Θέλω να το αναβάλλω.

  2. #2
    Ψυχραιμία έχω κάνει 3 κ όλες πήγαν μια χαρά.μην φοβάσαι έχει εμπιστοσύνη στον γιατρό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Τι είδους ναρκωση; Έχω αλλεργίες. Μου είπαν θα πάω αύριο στις επτά και στις οκτώ θα γίνει η επέμβαση. Πότε θα με δει ο αναισθησιολογος; Αν δεν υπογράψω δεν μπορούν να με αναγκάσουν , σωστα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Ζήτησα να γίνει έστω με ενσυνειδητη μέθη και μου ειπε όχι. Εγώ διάβασα ότι γίνεται κι έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και ντε ολική. Δεν θέλω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αν αυτο πρεπει να βγει που εχεις θα πρεπει να γινει οι γιατροι δε θα σε αφησουν τιποτα να παθεις . οι επεμβασεις ειναι τρομακτηκες μα οταν πρεπει να γινουν τι να κανεις ?? τουλαχιστον θα διωξεις αυτο που σε ταλαιπωρεί το προβλημα . καλη επιτυχια ευχομαι ολοψυχα ολα να παν καλα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι είδους ναρκωση; Έχω αλλεργίες. Μου είπαν θα πάω αύριο στις επτά και στις οκτώ θα γίνει η επέμβαση. Πότε θα με δει ο αναισθησιολογος; Αν δεν υπογράψω δεν μπορούν να με αναγκάσουν , σωστα;
    Μεχρι να περασουν φλεβοκαθετήρα , να δουνε τις αιματολογικές σου και το ηλεκτροκαρδιογραφημα , παίρνει καμια ώρα. Ο αναισθησιολόγος σε βλέπει τελευταίος συνήθως, λιγο πριν κοιμηθεις.
    Τι να σε αναγκάσουν? Αν δεν θες να χειρουργηθεις απλά δεν πας


    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ζήτησα να γίνει έστω με ενσυνειδητη μέθη και μου ειπε όχι. Εγώ διάβασα ότι γίνεται κι έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί σώνει και ντε ολική. Δεν θέλω.
    Που βρίσκεται ο πολύποδας? Πρέπει να εισαι πολύ σκληρόπετσος για να κάτσεις ήρεμος με τη μέθη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Την Παρασκευή θα κάνω την επέμβαση που αναβάλλω εδώ και δύο έτη για την αφαίρεση του πολυποδα. Φοβάμαι τρομερα τη νάρκωση, δεν έχω ξανακάνει ποτε. Φοβάμαι μην δεν ξαναξυπνησω, μήπως μου πέσει πολύ η πίεση ή μήπως κάνω αλλεργική αντίδραση. Φοβάμαι και το ενδεχόμενο αιμορραγίας. Θέλω να το αναβάλλω.
    Καιρό έχουμε να σε δούμε. Καλή επιτυχία. Όλα θα πάνε καλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Καλή επιτυχία. Δεν είναι τίποτε, μέχρι να το συνειδητοποιήσεις θα είσαι ξύπνιος και μια χαρά.
    Στο μυαλό σου είναι όλα, για τους γιατρούς είναι δουλειά ρουτίνας κάτι τέτοια. Don't worry.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Καιρό έχουμε να σε δούμε. Καλή επιτυχία. Όλα θα πάνε καλά.
    Πέρασα διαφορα αισθηματικά προβλήματα, που να σας τα λέω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Μεχρι να περασουν φλεβοκαθετήρα , να δουνε τις αιματολογικές σου και το ηλεκτροκαρδιογραφημα , παίρνει καμια ώρα. Ο αναισθησιολόγος σε βλέπει τελευταίος συνήθως, λιγο πριν κοιμηθεις.
    Τι να σε αναγκάσουν? Αν δεν θες να χειρουργηθεις απλά δεν πας




    Που βρίσκεται ο πολύποδας? Πρέπει να εισαι πολύ σκληρόπετσος για να κάτσεις ήρεμος με τη μέθη.
    Στο έντερο. Κολονοσκοπηση εκανα χωρίς μέθη. Εκλαιγα και έκανα εμετό βέβαια. Αλλά αν μπει και μέθη, τι πειράζει να ειμαι ξύπνιος. Δεν θέλω τη νάρκωση. Ο γιατρός με έστειλε σε εξωτερικό καρδιολόγο για κάποιο λόγο. Περίεργο δεν είναι αυτο; Τις εξετάσεις αίματος θα τις κάνω αύριο το πρωί και η επέμβαση είναι την Παρασκευή. Φοβάμαι. Δεν θέλω να πάω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Δεν καταλαβαίνω το κονσεπτ της νάρκωση. Πώς γινεται να μην εχεις συνείδηση; Είναι σαν να λιποθυμας;

    Φοβάμαι και για αλλεργική αντίδραση. Ή μηπως δεν μπορώ να ξυπνήσω. Και μετά Πώς θα ειναι; Θα έχω υπνηλια;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Στο έντερο. Κολονοσκοπηση εκανα χωρίς μέθη. Εκλαιγα και έκανα εμετό βέβαια. Αλλά αν μπει και μέθη, τι πειράζει να ειμαι ξύπνιος. Δεν θέλω τη νάρκωση. Ο γιατρός με έστειλε σε εξωτερικό καρδιολόγο για κάποιο λόγο. Περίεργο δεν είναι αυτο; Τις εξετάσεις αίματος θα τις κάνω αύριο το πρωί και η επέμβαση είναι την Παρασκευή. Φοβάμαι. Δεν θέλω να πάω.
    Όχι δεν είναι περίεργο που σε έστειλαν σε καρδιολόγο. Το κάνουν συχνά για να μειώσουν την ώρα της αναμονής σου στη κλινική.

    Η σύντομης διάρκειας ολική αναισθησία, είναι η ασφαλέστερη επιλογή σου πιστεψε με. Πρώτα απο όλα εσύ κοιμάσαι και οι γιατροί έχουν έναν ήρεμο, ακίνητο ασθενή και έχουν πρόσβαση να σε υποστηρίξουν άμεσα σε οτιδήποτε χρειαστείς. Όταν έχεις έναν ασθενή που πανικοβάλλεται, δεν μπορεις να δουλέψεις.

    Να έχεις κάπου σημειωμένα τα φάρμακα που παίρνεις (αν παίρνεις) και τις αλλεργίες σου. Θα σε ρωτήσουν πριν τη νάρκωση και αν είσαι αγχωμένος, μπορεί να ξεχάσεις κάποια. Εννοείται ότι θα πάρεις τα χαρτιά απο τις αιματολογικές σου και τον καρδιολόγο όλα μαζί σε ένα φάκελο.


    Είναι σαν να κοιμάσαι, σε παίρνει ο υπνος και ξυπνάς όταν τελειώσουν. Όλα καλά θα πάνε , θα δεις δεν είναι τίποτα. Και είναι μικροεπεμβασούλα αυτή που κάνεις, ουτε αιμορραγία θα εχεις ούτε τίποτα απολύτως.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πέρασα διαφορα αισθηματικά προβλήματα, που να σας τα λέω.
    Εννοείται πως όταν ξεμπερδεψεις με τον πολύποδα, περιμένουμε την ιστορία σου! Καλή επιτυχία

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Όχι δεν είναι περίεργο που σε έστειλαν σε καρδιολόγο. Το κάνουν συχνά για να μειώσουν την ώρα της αναμονής σου στη κλινική.

    Η σύντομης διάρκειας ολική αναισθησία, είναι η ασφαλέστερη επιλογή σου πιστεψε με. Πρώτα απο όλα εσύ κοιμάσαι και οι γιατροί έχουν έναν ήρεμο, ακίνητο ασθενή και έχουν πρόσβαση να σε υποστηρίξουν άμεσα σε οτιδήποτε χρειαστείς. Όταν έχεις έναν ασθενή που πανικοβάλλεται, δεν μπορεις να δουλέψεις.

    Να έχεις κάπου σημειωμένα τα φάρμακα που παίρνεις (αν παίρνεις) και τις αλλεργίες σου. Θα σε ρωτήσουν πριν τη νάρκωση και αν είσαι αγχωμένος, μπορεί να ξεχάσεις κάποια. Εννοείται ότι θα πάρεις τα χαρτιά απο τις αιματολογικές σου και τον καρδιολόγο όλα μαζί σε ένα φάκελο.


    Είναι σαν να κοιμάσαι, σε παίρνει ο υπνος και ξυπνάς όταν τελειώσουν. Όλα καλά θα πάνε , θα δεις δεν είναι τίποτα. Και είναι μικροεπεμβασούλα αυτή που κάνεις, ουτε αιμορραγία θα εχεις ούτε τίποτα απολύτως.
    Σε φάρμακα δεν θυμάμαι να έχω κάνει ποτέ, εκτός από ένα καθαρτικο πριν την κολονοσκοπηση. Σε τρόφιμα έχω. Αν είμαι αλλεργικός σε ουσία της ναρκωσης δεν μπορώ να το ξέρω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,801
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Εννοείται πως όταν ξεμπερδεψεις με τον πολύποδα, περιμένουμε την ιστορία σου! Καλή επιτυχία
    Εντέλει ακυρώθηκε αναγκαστικά, γιατί καθυστέρησαν να βγουν οι εξετάσεις μου (θα βγουν Δευτέρα) και ο γιατρός μου είπε να γίνει την άλλη εβδομάδα. Μια ανακούφιση την ένιωσα, αλλά είναι μόνο προσωρινή αφού θα ξαναπερασω το ίδιο άγχος την άλλη εβδομάδα. Λες και με παίρνανε στο αποσπασμα ένιωθα σήμερα πριν ακυρωθεί. Και είμαι σίγουρος ότι εεν θα μπορέσω καν να κοιμηθω τη νύχτα πριν την επέμβαση.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εμπερίες από νάρκωση
    By Skiouros8 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 94
    Last Post: 14-07-2022, 18:03
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  3. φόβος για ολική νάρκωση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-2015, 09:00
  4. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 22:46
  5. ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By elizaasian in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-2011, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •