'Oλα τελειώνουν σύντομα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 62
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και εχει και εμας!λοιπον περιμενω να μου πεις πως σου φανηκαν!!!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    για πες...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εγω προτεινω παραλια με ενα κιβωτιο μπυρες διπλα στο κυμα...
    τι γινεσαι Βελβετ; πως εισαι;
    θα δεις τον γιατρο με τον οποιο εχεις ραντεβου σημερα;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by VelvetUnderground
    Γυναίκες δεν θελω, αυτη θελω, την αγαπη μου, το γλυκό μου.
    συγκλονιστικα...νιωθουμε το ιδιο

  5. #50
    Originally posted by giota
    Είναι πολύ συγκινητικό και ανθρώπινο να ένας απο τους λόγους που πρέπει να διαφυλαχθεί το συγκεκριμένο φόρουμ.Αγνωστοι μεταξύ τους γίνονται μια ζεστή αγκαλιά μια οικογένεια
    ποιος θα μπορουσε να διαφωνισει σε αυτο?
    εγω παντως οχι...
    αν ημουνα στην Ελλαδα ακομα και να μην με ηθελε κοντα του ο Βελβετ θα εμπαινα στο σκηνικο για την συνειδηση μου και μονο
    γιατι ξερωτι σημαινει να κλαις και τα ματια να μην εχουν πια δακρυα αλλα να βγαζουν μονο χολη.....
    ναι ! σε αυτο αποδεικνυεται περιτρανα το ποσο μπορει απο μονο του το ιντερνετ να ειναι θεραπευτικο μεσο....
    Ξαναγινομαστε σε δευτερολεπτα ανθρωποι....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Επέστρεψα σήμερα από εβδομαδιαία νοσηλεία σε ιδιωτική κλινική. Αφού στέγωσαν πρώτα τα μάτια μου, ύστερα είδαν τριγύρω μέσα στην κλινική δυστυχία, πένθος, θλίψη, σκοτάδι. Στην αρχή δεν μιλούσα με κανέναν, ύστερα δειλά δειλά μιλούσα με τους ανθρώπους γύρω μου. Δεν μπόρεσα να κάτσω πάνω από μία εβδομάδα γιατί ήταν η παρθενική μου εμπειρία από τέτοιο χώρο. Κυκλοφορούσα στην αυλή, τις περισσότερες φορές σιωπηλός. Τις ώρες που έτρωγα μαζί τους ήταν η χειρότερη θλίψη. Τις δυο πρώτες ημέρες έτρωγα και έκλαιγα. \'Ηθελα να τους πω \"μην φοβάστε, είμαι εγώ εδώ, μου αρέσει να αγαπάω και να προστατεύω\". Δεν τους το είπα, γιατί ήμουν κι εγώ ένας απ\'αυτούς που ήθελε προστασία. Τις 2 τελευταίες μέρες μίλησα αρκετά με δυο ασθενείς. Είδα μέσα στα μάτια τους μόνο καλοσύνη. Οι σύγχρονοι μάρτυρες - άγιοι των ημερών μας. Και οι δυο μου είπαν ότι είναι μέσα εξαιτίας των συγγενών τους και ζητούν να πάρουν εξητήριο αλλά δεν τους δίνουν. Μια μαχαιριά στην καρδιά μου και ένα πελώριο γιατί. Τις πρώτες μέρες παρέα μου ήταν κάτι γάτες. Μια γάτα σκαρφάλωσε πάνω μου στα πόδια μου και την χάιδευα ώρα. Μια γιατρός μου είπε \"απ όλους εδώ μέσα διάλέξε εσένα, είσαι πολύ γλυκός\". Μια άλλη γιατρός την επομένη μου είπε \"στην κατάσταση που βρίσκεστε τώρα ούτε άγγελος δεν θα μπορούσε να σταθεί δίπλα σας\". Κι ύστερα ένα τεστ και η επιβεβαίωση της αρχικής διάγνωσης, σύνδρομο borderline. Δεν ήθελα να μείνω παραπάνω εκεί μέσα. Δεν ήταν ανυπόφορο αλλά δεν ήθελα. Μου έχουν δώσει οδηγίες τι να κάνω με τα φάρμακα και μια γιατρό νευρολόγο - ψυχίατρο, αυτή που με \"έμπασε\" μέσα. Κυκλοφορούσα σαν ζόμπι τις πρώτες μέρες, ήθελα μόνο να κοιμάμαι. \'Επειτα αυτό άλλαξε. Τις τελευταίες 2 μέρες ένοιωσα μπορώ να πω ακόμα και συναισθηματικό δεσμό με τους ασθενείς. Λυπήθηκα που τους άφηνα πίσω, χαιρόμουν που έφευγα. Δυο από αυτούς μου είπαν ότι θα ήθελαν να δραπετεύσουν. \'Αλλος μου είπε ότι συγγενής του τον έκλεισε μέσασ καιο τον παρακαλάει να τονβγάλει κι αυτός αρνείται. Μεγάλη θλίψη. Τα κλάματα μου σταμάτησαν, δεν ξέρω το μέλλον ποιό θα είναι, με προειδοποίησαν να προσέχω πολύ στο μέλλον για να μην ξαναμπώ γιατί τότε θα είναι πολύ δύσκολο να βγω. Ο νους μου είναι ακόμα σε αυτή που αγαπάω. Δεν με νοιάζει τι λένε οι γιατροί να την ξεχάσω ή ότι είναι κακιά. Ξέρω ότι χρειάζομαι επειγόντως μια αγκαλιά αλλά απαγορεύω στον εαυτό μου να την πλησιάσω έτσι που έγιναν τα πράγματα. \'Ισως μια μέρα με συγχωρέσει, ίσως και όχι. Εγώ είμαι ο μόνος υπεύθυνος για ό,τι συνέβη στη ζωή μου, ο ίδιος κατέστρεψα την ευτυχία μου.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Velvet μια αγκαλια απο εμενα

    Και να ξερεις πως τα δυσκολα εχουν περασει.... και να μην κατηγορεις τον εαυτο σου. Σου αξιζει η ευτυχια

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    καλως ηρθες velvet και παλι κοντα μας.
    μια αγκαλιτσα και απο μενα

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by VelvetUnderground


    Εγώ είμαι ο μόνος υπεύθυνος για ό,τι συνέβη στη ζωή μου, ο ίδιος κατέστρεψα την ευτυχία μου.

    αν ημουν στη θεση σου,
    ειλικρινα δεν ξερω και εγω αν θα ειχα τις δυναμεις να σταθω στα ποδια μου.
    Εστω και ετσι ομως,
    ειναι λαθος αυτο που λες για την μοναδικοτητα της ευθυνης σου.
    Ως γνωστον, σε μια σχεση οταν διαλυεται φταινε ΚΑΙ οι δυο, ποτε ο ενας.


    Τελος ακομα και αν βοηθησες να καταστρεψες την ευτυχια σου, μπορεις οταν επουλωσεις τις πληγες σου να την ξαναδημιουργησεις.
    Παρε το χρονο σου, και προσπαθησε να αποκτησεις ενα αυτοελεγχο του εαυτου σου.


    Δυστυχως για αυτη την στιγμη μονο αμπελοφιλοσοφιες μπορεις να ακουσεις, ουτε το χρονο μπορεις να γυρισεις πισω, ουτε ομως και εσυ μπορεις να παραμενεις πισω.
    Μια ενδοσκοπηση για το πως βλεπεις τις σχεσεις δεν θα ηταν αχρηστη οταν νιωσεις ετοιμος για αυτο.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Eυχαριστώ για τη συμπαράσταση. Αυτή ήταν μια πολύτιμη εμπειρία και η γιατρός μου είπε ότι ελπίζει να είδα την δυστυχία εκεί μέσα και αυτό να μου δώσει κίνητρο να μην ξαναπάω μέσα. Εγώ πιστεύω ότι το μόνο που κατάφερα είναι να μεταφέρω την κλινική στο σπίτι που ζω, μάλιστα εδώ δεν έχει καν ανθρώπους όπως εκεί. Τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα. Μερικές παρατηρήσεις - συμπεράσματα ακόμα.

    δεν είδα σχεδόν καθόλου θεραπεία με το λόγο (μόνο δώστου αβέρτα ενέσεις και χάπια). Το αν ενεργήθηκες ή αν έχεις υψηλή πίεση σήμερα είναι φαίνεται γι αυτούς πολύ πιο σημαντικό από το πώς νοιώθεις, γιατί το νοιώθεις και τι θα κάνουμε μ\'αυτό.

    Οπότε η μαστούρα με τα χάπια βοήθησε, όχι η ψυχοθεραπεία.

    ειδα πολλούς ασθενείς που ήταν πολύ καλύτερα από πολλούς που είναι έξω.

    είδα \"ικεσίες\" για εξιτήρια και αρνήσεις γι αυτά (ακόμα κι εγώ για να πάρω δυσκολεύτηκακαι ίσως με έσωσε ότι μπήκα μέσα με δικήμου προτωβουλία κι όχι με συγγενή.

    είδα πόσο δεμένοι και αγαπημένοι είναι όλοι αυτοί εκεί μέσα στον κόσμο τους και στην δυστυχία τους

    ένοιωθα διαρκώς ότι είμαι σε μια φυλακή. Την πρώτη μέρα μου είπαν μάλιστα ενώ δεν παραπονέθηκα καθόλου,να μην επιχειρήσω να δραπετεύσω.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by krinoΤελος ακομα και αν βοηθησες να καταστρεψες την ευτυχια σου, μπορεις οταν επουλωσεις τις πληγες σου να την ξαναδημιουργησεις.
    Παρε το χρονο σου, και προσπαθησε να αποκτησεις ενα αυτοελεγχο του εαυτου σου.
    Πώς ; Με το ίδιο άτομο ; Θα πρέπει να περιμένω χρόνια μου φαίνεται γιατί εγώ άλλη σχέση δεν κάνω ούτε 10 χρόνια να περάσουν, όσο κακή κι αν ήταν. Εγώ το έκανα το λάθος, εγώ την έβλεπα φαίνεται πότε αγγελούδι πότε διάολο, εγώ κατέστρεψα την ζωή μας. Εσύ πιστεύεις θα κάτσει να ακούσει έναν άνθρωπο που έχει απλώσει χέρι πάνω της ή θα το παίζει καλός σαμαρείτης μέχρι τα γεράματα ; Πάει η ευτυχία, αντίο. Θα πεθάνω μόνος μου, καμμία δεν θέλει κάποιον που παθαίνει αυτά που παθαίνει ή παίρνει χάπια. Στο νοσοκομείο κάποιος ασθενής μου είπε προχθές ότι πολλοί από αυτούς εκεί μέσα παραμένουν από ιδρυματοποίηση, δηλαδή επιλέγουν να ζουν εκεί γιατί έξω η ζωή τους είναι αφόρητη παρά το ότι άμα τους δεις και μιλήσεις λίγο μαζί τους είναι άνθρωποι που θα μπορούσαν να κυκλοφορούν αμάμεσά μας, ασθενείς ναι, όχι ψυχωσικοί. Γιατί πιστεύεττε ζουν εκεί μέσα τότε ; Και σε μένα αντιψυχωσικό χάπι μου έδωσαν, το Seroquel αλλά αν με δεις θα πεις καμμία σχέση με ψυχωσικό. \'Ολοι οι γιατροί την πάτησαν με μένα και όχι μόνο αυτό, δεν βοήθησε κανείς να με στρέψει στην κατεύθυνση να δω ότι αυτή η γυναίκα δεν ήταν κάθαρμα ή ακατάλληλη για μένα, αλλά ότι εγώ με την \"τρέλλα\" μου την έβλεπα κάθε μέρα αλλιώς.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by VelvetUnderground

    Πώς ; Με το ίδιο άτομο ;


    πιθανον, δεν μπορω να το ξερω αυτο.



    Θα πρέπει να περιμένω χρόνια μου φαίνεται γιατί εγώ άλλη σχέση δεν κάνω ούτε 10 χρόνια να περάσουν, όσο κακή κι αν ήταν.


    αν νομιζεις οτι τοσο χρειαζεσαι....





    Εγώ το έκανα το λάθος, εγώ την έβλεπα φαίνεται πότε αγγελούδι πότε διάολο, εγώ κατέστρεψα την ζωή μας. Εσύ πιστεύεις θα κάτσει να ακούσει έναν άνθρωπο που έχει απλώσει χέρι πάνω της ή θα το παίζει καλός σαμαρείτης μέχρι τα γεράματα ;


    μου φαινεται λιγο δυσκολο, αλλα δεν το αποκλειω.
    Ενας ανθρωπος που εισαι μαζι του χρονια, ξερει τι τυπος εισαι και τι σημαινει \"απλωσες χερι\"
    Αν δεν ξερει, καλως το διαλυσατε, εστω και αν εφταιγες εσυ.




    Πάει η ευτυχία, αντίο.


    αν την λενε ευτυχια εχει καλως.
    Αν οχι, δεν παει τιποτα.




    Θα πεθάνω μόνος μου, καμμία δεν θέλει κάποιον που παθαίνει αυτά που παθαίνει ή παίρνει χάπια.


    Καμια δεν θελει καποιον, που δεν μπορει να επικοινωνησει.
    Αν φτασεις σε αυτο το σημειο, τοτε ναι εχεις δικαιο.`




    Στο νοσοκομείο κάποιος ασθενής μου είπε προχθές ότι πολλοί από αυτούς εκεί μέσα παραμένουν από ιδρυματοποίηση, δηλαδή επιλέγουν να ζουν εκεί γιατί έξω η ζωή τους είναι αφόρητη παρά το ότι άμα τους δεις και μιλήσεις λίγο μαζί τους είναι άνθρωποι που θα μπορούσαν να κυκλοφορούν αμάμεσά μας, ασθενείς ναι, όχι ψυχωσικοί.


    ναι εχω δει τετοιο κοσμο,
    περα απο το τι εχουν, μετα απο χρονια παθαινουν ιδρυματοποιηση.




    Γιατί πιστεύεττε ζουν εκεί μέσα τότε ; Και σε μένα αντιψυχωσικό χάπι μου έδωσαν, το Seroquel αλλά αν με δεις θα πεις καμμία σχέση με ψυχωσικό. \'Ολοι οι γιατροί την πάτησαν με μένα και όχι μόνο αυτό, δεν βοήθησε κανείς να με στρέψει στην κατεύθυνση να δω ότι αυτή η γυναίκα δεν ήταν κάθαρμα ή ακατάλληλη για μένα, αλλά ότι εγώ με την \"τρέλλα\" μου την έβλεπα κάθε μέρα αλλιώς.


    καμια και κανενας δεν ειναι καθαρμα.

    Το οτι επεσες σε μια γυναικα που μπορει να μην τα βρισκατε,
    ειναι το συνηθες φαινομενο.
    Ολοι μας δυσκολευομαστε μεχρι να βρουμε ενα ανθρωπο, να μπορουμε να νιωθουμε ο ενας τον αλλον.




  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Oλοι οι γιατροί μου λένε ότι εκείνη φταίει για όλα. Εγώ πιστεύω ότι εγώ φταίω. Κουράστηκα, σας αφήνω προς το παρόν, δεν βλέπω μπροστά μου αυτή τη στιγμή. \'Ισως καλύτερα μόνος, ελπίζω να με βρει ένας φυσικός θάνατος μές στον ύπνο να τελειώνω. Δεν είναι η σχέση μόνο το θέμα, είναι μια τραγική ζωή πίσω μου με χίλιους δυο εξευτελισμούς, πόνους και αδιέξοδα. Ευχαριστώ και πάλι.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Velvet εχεις ακομα πολλα να ζησεις, δεν ειναι μια κοπελα το τελος. Μπορει και τα επομενα που θα ζησεις να ειναι μονο η αρχη... Μην καταδικαζεσαι τοσο ευκολα....

    Και να ακους τους ιατρους σου , εχουν πιο ξεκαθαρη σκεψη, και εσυ εισαι ακομα σε συγχηση για το τι εχει συμβει.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    σε νυσταζουν τα seroquel; εμενα αρκετα τον πρωτο καιρο, τωρα δεν με πιανει τπτ!
    ασε να κυλησει λιγο ο χρονος, καμια φορα ειναι ο καλυτερος γιατρος, προσπαθησε να φροντισεις τον εαυτο σου κ ευκαιρια για ευτυχια θα βρεθει στο μελλον. κ τι ειναι η ευτυχια τελικα; στιγμες! ξερω πως μοιαζουν ολα ματαια, τετοιες φασεις εχω συχνα κ δεν με ικανοποιει τπτ, παρα η προμηθεια ενος παρανομου smith, με γεμιστηρα φυσικα ή κατι σταδιακες μιξεις αλκοολ με φαρμακα. σε ποιον κανω κακο βρε βελβετ;; εε;; για πε μου;; σε μενα! στον εαυτο μας κανουμε κακο, σε κανεναν αλλον.. ισως ειναι καιρος να αλλαξουμε οπτικη, να βαλουμε τα πραγματα κατω κ να πουμε, η ζωη ειναι *******, αδικη μεχρι τελικης πτωσης... παλευουμε; θελει θαρρος.. θα προσπαθησουμε ομως.. γιατι το θαρρος δεν μας λειπει κ ηδη εχουμε ερθει αντιμετωπη μαζι της.. μην το βαζεις κατω αγορι μου, δεν εισαι μονος σου, κανενας δεν αξιζει παραπανω απ τον εαυτο σου.. (ναι στα λογια κ γω καμια φορα τα καταφερνω, στην πραξη δεν μου περνα απ το μυαλο, αλλα ετσι ειναι) οποτε θελησεις μπορουμε να βρεθουμε κιολας. καλη συνεχεια κ προσπαθησε

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •