Φοβαμαι τις αλλαγες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109

    Φοβαμαι τις αλλαγες

    Εκλεισα ραντεβου με μια ψυχολογο gestalt και συστημικης. Εχω μια εντονη ανησυχια γιατι ολα στη ζωη μου νιωθω οτι ειναι τακτοποιημενα ακομα και το μελλον μου προμελετημενο κ κανονισμενο. Δεν θελω να κλονιστει το οτιδηποτε προγραμματισμενο καθως κ οι επιλογες μου και οι αποφασεις μου. Ειναι λογος να πας σε ψυχολογο απλα για να σε στηριζει ως ενα φιλικο προσωπο να συμφωνει μαζι σου κ να σε δινει κουραγιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Εκλεισα ραντεβου με μια ψυχολογο gestalt και συστημικης. Εχω μια εντονη ανησυχια γιατι ολα στη ζωη μου νιωθω οτι ειναι τακτοποιημενα ακομα και το μελλον μου προμελετημενο κ κανονισμενο. Δεν θελω να κλονιστει το οτιδηποτε προγραμματισμενο καθως κ οι επιλογες μου και οι αποφασεις μου. Ειναι λογος να πας σε ψυχολογο απλα για να σε στηριζει ως ενα φιλικο προσωπο να συμφωνει μαζι σου κ να σε δινει κουραγιο?
    Καλησπέρα. Όχι. Ο ψυχολόγος δεν συμφωνεί πάντα μαζί σου. Πιο πολυ ερωτήσεις κάνει για να σε προβληματισει. Σε βοηθάει να βλέπεις τα πράγματα και από άλλη οπτική γωνία, που πιθανόν να μην έχεις σκεφτεί. Πότε είναι το ραντεβού; Τι σε αγχώνει ακριβώς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα. Όχι. Ο ψυχολόγος δεν συμφωνεί πάντα μαζί σου. Πιο πολυ ερωτήσεις κάνει για να σε προβληματισει. Σε βοηθάει να βλέπεις τα πράγματα και από άλλη οπτική γωνία, που πιθανόν να μην έχεις σκεφτεί. Πότε είναι το ραντεβού; Τι σε αγχώνει ακριβώς;
    Με αγχωνει μηπως προσπαθησει να με αποσυνδεσει απο το οικογενειακο συστημα γτ εχω μια τετοια εμπειρια με ψυχολογο που ειχε αποτυχει. Γενικα πολλες φορες οι ψυχολογοι ενισχυουν τον ατομισμο του υποκειμενου. Σε 5 μερες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Με αγχωνει μηπως προσπαθησει να με αποσυνδεσει απο το οικογενειακο συστημα γτ εχω μια τετοια εμπειρια με ψυχολογο που ειχε αποτυχει. Γενικα πολλες φορες οι ψυχολογοι ενισχυουν τον ατομισμο του υποκειμενου. Σε 5 μερες
    Ο ψυχολόγος σε βοηθάει να αναγνωρίσεις τις δυνατότητες που έχεις σαν άτομο και να δεις κάποιες καταστάσεις της ζωής σου διαφορετικά. Αφού αποφάσισες να κάνεις αυτό το βήμα, άσε τον εαυτό σου ελεύθερο, δώσε χρόνο στη ψυχοθεραπεία και δε θα χάσεις. Κουβαλάς πάνω στη πλάτη σου πολλά πρέπει, γενικά δεν αφήνεσαι και αυτό ίσως δυσκολέψει την διαδικασία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109
    Δεν παω σε οποιοδηποτε ψυχολογο. Ειναι κ θεολογος :p

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,111
    Quote Originally Posted by Sah View Post
    Δεν παω σε οποιοδηποτε ψυχολογο. Ειναι κ θεολογος :p
    Ε αν αυτό θες.. Καλά κάνεις. Δεν σε κρίνω, ποτέ δεν σε έκρινα. Έχεις δικαίωμα να κάνεις ότι θες με τη ζωή σου, απλά εκεί που θεώρησα ότι δεν "σέβεσαι" τον εαυτό σου, το ανάφερα αλλά μέχρι εκεί. Μπορεί να είναι και καλός ψυχολόγος αυτός που διάλεξες. Εμένα η δικιά μου έχει και μια εικόνα εκεί. Δεν ξέρω ποια η άποψη της για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν με αφορά κιόλας. Το θέμα είναι να πας εκεί, να μιλήσεις, να βρεις μια ακρη.. Αλλά θα ήταν καλο να είσαι γενικά πιο χαλαρός. Με τον εαυτό σου και με τους άλλους ανθρώπους γενικά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    1
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις σε μήνυμα τα στοιχεία του ψυχολόγου; Ευχαριστώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    κι εγω δε μπορω τις αλλαγες αποσυντονιζομαι δε ειν ευκολο για καποια ατομα στη ζωη να αρχιζουν απ την αρχη κατι . αυτο ειναι γιατι η ρουτινα ειναι κατι που μας κανει να νιωθουμε μια ασφαλεια κι ισορροπια . δυσκολο να βρεις ατομο να σε στιριζει κι να δειχνει κατανοηση σε θεμα σου το ξερω εγω πολυ καλα αυτο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    722
    Κι εγώ απολαμβάνω μια καλή σταθερή ρουτίνα, το βρίσκω ωραίο να έχω τα καθημερινά που αγαπώ και
    με γεμίζουν. Όμως μίλησες για διαφορετικά πράγματα, όπως το να σε στηρίζει κάποιος και να σου δίνει
    κουράγιο. Θα έλεγα ότι αναφέρεσαι σε ανάγκη ύπαρξης συστήματος στήριξης δηλαδή, νιώθεις ότι σου λείπει
    κάτι τέτοιο; Διαφορετικοί άνθρωποι, διαφορετικές ανάγκες. Αν αγαπάς τη ρουτίνα, μη σε φοβίζει αυτό.
    Αν όμως φοβάσαι και τρέμεις μην κάτι αλλάξει, ναι, εκεί κάτι μπορεί να τρέχει και να το ψάξεις αν το νιώθεις
    σαν ανάγκη σου.

Similar Threads

  1. Σας αρεσουν οι αλλαγές;
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2020, 12:24
  2. 21 αλλαγές στο ασφαλιστικό
    By user2017 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 16
    Last Post: 04-06-2018, 03:42
  3. Αλλαγες που πονανε
    By athinaki001 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-2014, 08:26
  4. Αλλαγές στην ζωή μας
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2013, 22:11
  5. Αλλαγες ......
    By pitheas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2012, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •