Σχιζοφρένεια και κάποια συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32

    Σχιζοφρένεια και κάποια συμπτώματα

    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τον χώρο και τον χρόνο

    Πάσχω από σχιζοφρένεια και λαμβάνω abilify 20mg, sertraline 100mg, tavor 2,5 mg , seroquel 25mg

    Ήμουν αθλητής στίβου και έκανα παλια πρωταθλητισμό και μετά από κάθε έντονη προπόνηση περνούσα διάφορες φάσεις όπως αποδιοργγανωμένη σκέψη, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ κτλ

    Σήμερα, κάνω ελάχιστη γυμναστική για συντήρηση. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και με γυμναστική με λάστιχα(!!!!!) πάρα πολλές φορές με πιάνουν αυτές οι σκέψεις/ιδέες και βγαίνω έξω από τα νερά μου. Δηλαδή πριν λίγο έγινε το ίδιο. Έκανα 10 λεπτά γυμναστική με λάστιχα και το κεφάλι μου άρχσε να σφυροκοπανιέται μέσα του, να έχω αποδιοργανωμένη σκέψη , άγχος και να αισθάνομαι αρκετά περίεργα

    Κατα τη γνώμη σας τι μπορεί να συμβαίνει;

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by jack ponti View Post
    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τον χώρο και τον χρόνο

    Πάσχω από σχιζοφρένεια και λαμβάνω abilify 20mg, sertraline 100mg, tavor 2,5 mg , seroquel 25mg

    Ήμουν αθλητής στίβου και έκανα παλια πρωταθλητισμό και μετά από κάθε έντονη προπόνηση περνούσα διάφορες φάσεις όπως αποδιοργγανωμένη σκέψη, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ κτλ

    Σήμερα, κάνω ελάχιστη γυμναστική για συντήρηση. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και με γυμναστική με λάστιχα(!!!!!) πάρα πολλές φορές με πιάνουν αυτές οι σκέψεις/ιδέες και βγαίνω έξω από τα νερά μου. Δηλαδή πριν λίγο έγινε το ίδιο. Έκανα 10 λεπτά γυμναστική με λάστιχα και το κεφάλι μου άρχσε να σφυροκοπανιέται μέσα του, να έχω αποδιοργανωμένη σκέψη , άγχος και να αισθάνομαι αρκετά περίεργα

    Κατα τη γνώμη σας τι μπορεί να συμβαίνει;

    Ευχαριστώ πολύ!
    Καλημέρα
    Τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ με σχιζοσυναισθηματική διαταραχή αλλά υποχώρησαν με την φαρμακευτική αγωγή αλλά μέσα μέσα με πιάνουν ειδικά πάνω στη δουλειά.
    Το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ηρεμήσω και να πάρω ένα τηλέφωνο την γιατρό μου για συμβουλές

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Yahel View Post
    Καλημέρα
    Τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ με σχιζοσυναισθηματική διαταραχή αλλά υποχώρησαν με την φαρμακευτική αγωγή αλλά μέσα μέσα με πιάνουν ειδικά πάνω στη δουλειά.
    Το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ηρεμήσω και να πάρω ένα τηλέφωνο την γιατρό μου για συμβουλές


    Γεια χαρα! ευχαριστω για το μηνυμα! τι συμβουλες σου δινει η γιατρος σου;;;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by jack ponti View Post
    Γεια χαρα! ευχαριστω για το μηνυμα! τι συμβουλες σου δινει η γιατρος σου;;;
    Κρίνει αν κάτι είναι σοβαρό ώστε να χρειάζεται άμεση συνεδρία πέρα τις καθορισμένης και κοίταμε και την αγωγή αν θέλει προσαρμογή η δόση η αλλαγή η δραστική ουσια
    Τώρα αν κρινει κάτι ότι δεν είναι σοβαρό είναι απλά υποστηρικτική η σου λέει πως αυτά θα υπάρχουν μέσα μέσα και είναι φυσιολογικά.
    Πάντως εγώ μιλάω για συμπτώματα όχι μόνιμα αλλά στιγμιαία που με εξορθολογισμό και υπομονή κάμπτονται.
    Αλλά το πρώτο απ' ότι έχω μάθει τόσα χρόνια είναι η συζήτηση με το γιατρό

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Ευχαριστώ πολύ!

    Αν υπάρχουν και άλλες εμπειρίες από άλλα άτομα θα χαρώ να λάβω τα μηνυματά σας !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    109
    Καλησπερα εγω πηγαινα για τρεξιμο. Θυμαμαι οτι οταν ετρεχα η εκανα γυμναστικη σε ομαδικα μεγαλωνε η αποδιοργανωση. Ωστοσο απο τη στιγμη που με επιασε το φαρμακο δεν παρατηρουσα κατι τετοιο αλλα ειχα δυσκινησια κατι με εβαζε φρενο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Aν είσαι στην αρχή ακόμα μετά το επεισόδιο είναι γιατί δεν έστρωσε το μυαλό από την αγωγή.
    Το είχα και γω. Μετά από ελάχιστη κούραση ξεκινούσαν σκέψεις και εσωτερικός διάλογος. Όχι φωνές, δεν έχω παρανοϊκή αλλά αποδιοργανωμένη σχιζοφρένεια.
    Ήταν μια τεράστια ευαισθησία και με έκανε να αισθάνομαι ευάλωτος και αδύναμος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Άγχος για ΣΚΠ , κάποια συμπτώματα από ότι διάβασα κολάν
    By hariiss24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 26-02-2019, 12:43
  2. Replies: 0
    Last Post: 19-09-2016, 19:33
  3. Replies: 4
    Last Post: 08-08-2016, 21:21
  4. Replies: 5
    Last Post: 22-09-2014, 04:31
  5. η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2005, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •