6 μηνες αγωγης και τιποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    6 μηνες αγωγης και τιποτα

    Καλησπρρα παιδια.Να ρωτησω κατι;Εδω και ενα μηνα ο ψυχιατρος μου εγραψε το solben και μου μειωσε το enlift και το zanax προκειμενου να κοψω αυτα τα δυο και να συνεχισω με solben και οnelar.Ειμαι καλυτερα απο οτι ημουν αλλα οταν ειναι να παω καπου μονη με πιανει αγχος νιωθω οτι θα λυποθυμησω...Μου συμβαινει και στο λεωφορειο και οταν περπαταω μονη.Ειναι φυσιολογικο ακομα να μην εχω βρει τον εαυτο μου;Καποιες φορες τα καταφερνω αλλα η κατασταση δεν σταθεροποιειται.Ο ψυχιατρος απο την αλλη αν τον παρω τηλ δεν το σηκωνει και δεν ειναι και οτι τον ενοχλω και ποτε ....μονο 2 φορες τον εχω παρει που ημουν πολυ χαλια...Θα γινω τελειως λειτουργικη ποτε;

  2. #2
    Τι έχεις?τα φάρμακα δεν κάνουν θαύματα θέλει και λίγο προσπάθεια από εσένα και επίσης πολύ σημαντικό είναι να κάνεις ψυχοθεραπεία

  3. #3
    Κανω προσπαθεια αλλα με πιανει...μαλλον το εχω πολυ καιρο και δεν στανιαρω ουτε με τα φαρμακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    πες να σου αλλάξει αγωγη μπορει να μην σε πιανουν αυτα που σου εχει δωσει.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Παιρνω ηδη τεσσερα διαφορετικα φαρμακα δεν ξερω εζω απογοητευτει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    πάε σε αλον γιατρο βρε ψυχη γλυκεία μήπως τουτος δε μπόρεσε να πετυχει αυτο που χριαζεσε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Καλησπέρα ελσα
    Γιατί απογοητευεσαι; θέλει καιρό να δράσουν τα φάρμακα , δυστυχώς δεν γίνεται σε ένα μήνα.
    Ήδη λες ότι είσαι καλύτερα και αυτό είναι πολύ καλό σημάδι.
    Εάν σε ρωτούσα πόσο καλύτερα είσαι; πόσο τα % θα μου έλεγες;
    Αγχώνεσαι αλλά έχεις γίνει λειτουργική πάλι απ' ότι ακούω και μπράβο σου.
    Η κατάσταση θέλει λίγο καιρό να σταθεροποιηθεί, μην τα παρατήσεις και θα επανέλθεις στο φυσιολογικό.

  8. #8
    Καλημερα player μου σε ευχαριστω πολυ ειμαι ενα 50% καλυτερα αλλα αγωγη εχω ξεκινησει απο τον ιουλιο δεν θα επρεπε με τοσα που παιρνω να ειμαι λιγο καλυτερα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Elsa1983 View Post
    Καλημερα player μου σε ευχαριστω πολυ ειμαι ενα 50% καλυτερα αλλα αγωγη εχω ξεκινησει απο τον ιουλιο δεν θα επρεπε με τοσα που παιρνω να ειμαι λιγο καλυτερα;
    Θέλει λίγο ακόμη καιρό, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή μην απογοητεύεται, θα έρθει η στιγμή που θα είσαι όπως πριν, απλά να ξέρεις θέλει και προσωπική προσπάθεια, μην τα παρατήσεις.

  10. #10
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    4
    Έλσα νιώθω ακριβώς το ίδο πράγμα. Πριν την θεραπεία μέρα παρά μέρα την έβγαζα στα επείγοντα. Ζαλάδες αίσθημα κατάρρευσης βραδυκαρδίες ταχυκαρδίες μουδιάσματα κλπ κλπ γενικά ότι μπορεί να βγάλει το σώμα
    το έβγαζε. Μετά την αγωγή είμαι σίγουρα αρκετά καλύτερα αλλά και πάλι δεν είμαι πλήρως λειτουργικός. Όταν μένω μόνος χωρίς να είναι κάποιος δίπλα μου νιώθω ότι θα καταρρεύσω επίσης όταν οδηγάω μόνος μου θέλω να σβήσω και κάνω στην άκρη το αυτοκίνητο φοβούμενος μην προκαλέσω ατύχημα. Το αν θα γίνω τελείως λειτουργικός το αναρωτιέμαι και εγώ. Αλλά προσπαθώ να βάλω το μυαλό μου και να του πω αφού είπαν όλοι οι γιατροί ότι δεν βρίσκουν κάτι παθολογικό συνέχισε θα τα καταφέρεις και με μεγάλη δυσκολία προσπάθησε να συνεχίσεις την μέρα σου. Ένα βήμα την φορά

  12. #12
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αυτο προσπαθω να κανω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Άλλαξε γιατρό...και εγώ περίπου σαν εσένα με πανικός ..δεν μπορούσα να βγω μόνη από το σπίτι...τωρα μετα από 4 μήνες σε αγωγή κυκλοφορώ απλά δεν μπορώ να μπω ακόμα σε λεωφορείο...δεν παίρνω καθόλου zanax , έχω να πάρω πάνω από 3μηνο και βγαίνω από το σπίτι μόνη μου...και κάνω πλέον 3- 4 δραστηριότητες ...είδα τουλάχιστον πολύ μεγάλη βελτίωση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Άλλαξε γιατρό...και εγώ περίπου σαν εσένα με πανικός ..δεν μπορούσα να βγω μόνη από το σπίτι...τωρα μετα από 4 μήνες σε αγωγή κυκλοφορώ απλά δεν μπορώ να μπω ακόμα σε λεωφορείο...δεν παίρνω καθόλου zanax , έχω να πάρω πάνω από 3μηνο και βγαίνω από το σπίτι μόνη μου...και κάνω πλέον 3- 4 δραστηριότητες ...είδα τουλάχιστον πολύ μεγάλη βελτίωση
    Μπράβο μαργαρίτα, ενθαρρυντικό αυτό που γράφεις.
    Αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός , σε άλλους πιάνει αμέσως η αγωγή σε άλλους όχι και άλλοι χρειάζονται αλλαγή αγωγής για να δουν αποτέλεσμα.

Similar Threads

  1. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος
    By erimitis44 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-2021, 10:52
  2. Αλλαγή αγωγης
    By giorgosmj in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-02-2021, 13:51
  3. Απόκρυψη αγωγής
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 07-07-2019, 02:05
  4. Μου λένε ότι δεν αξίζω τίποτα, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά …
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-01-2017, 23:16
  5. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •