σχιζοφρενεια ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511

    σχιζοφρενεια ψυχοθεραπεια

    εδω και εξι μηνες πηγαινω και κανω ψυχωθεραπεια, η ψυχολογος ειναι αρκετα εφυης δηλαδη μου δειχνει πλευρες σε γεγονοτα της ζωης μου που εγω δεν της ειχα προσεξει.
    παιδια τη εχεται να πειται για τη ψυχωθεραπεια στη σχιζοφρενεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Σαρεσει η ψυχοθεραπεία; Η διαδικασία; Φεύγεις από εκεί ικανοποιημένος; Με διάφορους προβληματισμούς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    106
    Πάω και εγώ αλλά δεν έχω βοηθηθεί ακόμα βέβαια είμαι στον 1μηνα ψυχοθεραπείας άλλους τους βοηθάει άλλους όχι πιστευω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Quote Originally Posted by Panoos View Post
    Πάω και εγώ αλλά δεν έχω βοηθηθεί ακόμα βέβαια είμαι στον 1μηνα ψυχοθεραπείας άλλους τους βοηθάει άλλους όχι πιστευω
    Πανό σίγουρα βοηθάει.. Φτάνει να βρεις ένα ψυχολόγο που σου ταιριάζει. Κάθε πόσο πας; Τι συζητάτε συνήθως;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    106
    Πάω κάθε εβδομάδα.Συζηταμε για τα δύο επεισόδια που έχω περάσει και ότι δεν δέχομαι ότι τα έχω περάσει και τις συνέπειες αυτών και ότι έχω αλλάξει ως άνθρωπος έχω γίνει ευαίσθητος πολύ.Αυτα για αρχη

  6. #6
    μπραβο που βρηκες καλο ή καλη ψυχολογο δυσκολο στις μερες μας να βρεις τοσο καλο και να σου δειχνει και αλλα κομματια της ζωης σου ολοι κυριως ακουνε και δεν μιλανε αν ειναι ετσι καλυτερα στο τοιχο να μιλας παρα σε εναν που ακουει και δεν λεειν τιποτα.εν τω μεταξύ η ψυχοθεραπεια βοηθαει να παιρνεις λιγοτερα φαρμακα και δρα συνενεργικα με τα φραμακα για καλυτερη ποιοτητα ζωης και μειωνει καπως τα συμπτωματα παντα σε συνδυασμο με τα φαρμακα αρκει ο οποιοσδηποτε να βρει εναν καλο ψυχολογο και οχι εναν τσαρλατανο που μπορει να τον κανει χειροτερα απο πριν.παιζει μεγαλο ρολο η σωστη επιλογη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    ενας φιλοσ μου που εχει αγχωδης καταθλιψη μου τη συστησε.... εχει την ηλικια της που αυτο την κανει εμπειρη σε θεματα της ζωης, εγω δεν θα μπωρουσα με μια κοπελα μικρη που δεν εχει εμπειριες στη ζωη της να κανω ψυχωθεραπεια...εχω λιγο οικονομικο θεμα ειμαι τωρα μονο με το επιδομα και εχω καταληξη και πηγαινω μια φορα το μηνα αν ξαναπιασω δουλεια θα πηγαινω ποιο συχνα...... βασικα ειναι εξυπνη και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια σε ανθρωπους οποτε μιλαει λεει κατι καλο... φευγω οικανοποιημενος απο την ψυχωθεραπεια....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    ενας φιλοσ μου που εχει αγχωδης καταθλιψη μου τη συστησε.... εχει την ηλικια της που αυτο την κανει εμπειρη σε θεματα της ζωης, εγω δεν θα μπωρουσα με μια κοπελα μικρη που δεν εχει εμπειριες στη ζωη της να κανω ψυχωθεραπεια...εχω λιγο οικονομικο θεμα ειμαι τωρα μονο με το επιδομα και εχω καταληξη και πηγαινω μια φορα το μηνα αν ξαναπιασω δουλεια θα πηγαινω ποιο συχνα...... βασικα ειναι εξυπνη και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια σε ανθρωπους οποτε μιλαει λεει κατι καλο... φευγω οικανοποιημενος απο την ψυχωθεραπεια....
    Τότε τι σε ανησυχεί; Είναι δύσκολο να βρεις ένα ψυχολόγο να σου ταιριάζει. Τι συζητάτε τις περισσότερες φορές;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Εγώ έτσι έγινα καλά λειτουργικός κ δουλεύω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    elis εκανες ψυχοθεραπεια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    6 χρόνια μαζί με ενδυναμωση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    ελις τη εννωης ενδυναμωση?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Γυμναστική βάρη κ περπάτημα για να δέσει

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια σχιζοφρενεια βουλιμια
    By pavlosla in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-2023, 22:13
  2. ψυχοθεραπεια
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 20-05-2013, 16:21
  3. Replies: 8
    Last Post: 18-01-2013, 21:47
  4. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-12-2011, 19:41
  5. Ψυχοθεραπεία για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-08-2008, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •