Η δική μου διπολική ιστορία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Συμφωνώ, tziovani!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by maraki_lar View Post
    Ε το ξερω ρε συ...αυτά τα πράγματα τα νιώθεις!
    Αφου είναι καψούρης όπως λες.. Τώρα πού είναι; Και πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι αυτό που νιώθεις δεν είναι απλά η ανάγκη σου να ισχύει κάτι τέτοιο;

  3. #18
    Δε μπορω να στο εξηγήσω με τη λογική.Απλα το νιώθω.
    Όσο για το πώς την παλεύει μακριά μου 2 χρόνια τώρα;;...τι να σου πω;πιστεύω ότι έχει βρει κάτι άλλο να ξεχνιέται.
    Last edited by maraki_lar; 29-11-2023 at 12:47.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by maraki_lar View Post
    Δε μπορω να στο εξηγήσω με τη λογική.Απλα το νιώθω.
    Όσο για το πώς την παλεύει μακριά μου 2 χρόνια τώρα;;...τι να σου πω;πιστεύω ότι έχει βρει κάτι άλλο να ξεχνιέται.
    Μαράκι, δεν ξέρω πως να σου απαντήσω χωρίς να σε πληγώσω... Θυμώνεις κι εύκολα .. Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να μείνουν μακριά από μια κατάσταση, έναν άνθρωπο για να δουν τα πράγματα πιο καθαρά. Αλλά όχι δύο χρόνια. Είναι πολλά.. Όταν γουστάρεις κάποιον και θες να είσαι μαζί του, δεν ρισκάρεις τόσο πολύ.. Ακόμη κι να θες από εγωισμό να μείνεις μακριά από αυτόν, εεε κάποια στιγμή λυγίζεις.. Η καψούρα δεν ελέγχεται. Εκτός.. Κι αν δεν υπάρχει καψούρα και ο άνθρωπος απλά προχώρησε στη ζωή του. Μην μείνεις στάσιμη, μην χάνεις τα χρόνια σου έτσι..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by maraki_lar View Post
    Δε μπορω να στο εξηγήσω με τη λογική.Απλα το νιώθω.
    Όσο για το πώς την παλεύει μακριά μου 2 χρόνια τώρα;;...τι να σου πω;πιστεύω ότι έχει βρει κάτι άλλο να ξεχνιέται.
    δεν νομιζω οτι καποιος που εχει ζοριστει τοσο πολυ απο εναν χωρισμο, μπορει να βασιζεται σε αυτα που "νοιωθει".... συνηθως ειναι επιθυμιες και οχι ενστικτο.
    ειδικα, οταν η λογικη και η εμπειρια ειναι αντιθετες...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    και ο καψουρης φευγει και δεν κοιταει πισω , οταν θελει να βαλει τον εαυτο του σε safe mode ...να κανει τα reset και τα reboot του ....
    εγω δεν εχω φυγει ποτε, καψουρα. τα ρισετ και τα ριμπουτ, τα εκανα επιτοπου...
    εχω φυγει μονο για κατι που ηθελα περισσοτερο.

  7. #22
    George,δεν τα χάνω τα χρόνια μου,μην ανησυχείς.
    Όσο για τα υπόλοιπα που λες...οκ,είναι η άποψη σου, σεβαστή.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω δεν εχω φυγει ποτε, καψουρα. τα ρισετ και τα ριμπουτ, τα εκανα επιτοπου...
    εχω φυγει μονο για κατι που ηθελα περισσοτερο.
    Ήθελες κάτι περστρο από την καψούρα ? Μίλησέ μας για αυτό

  9. #24
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    και ο καψουρης φευγει και δεν κοιταει πισω , οταν θελει να βαλει τον εαυτο του σε safe mode ...να κανει τα reset και τα reboot του ....
    Παραδόξως θα συμφωνήσω. Και εγώ έχω φύγει καψούρα σε 2 περιπτώσεις. Στη μια περίπτωση, αυτός ήταν ακατάλληλος και ήθελε ο οργανισμος μου λίγο καιρό για να νιώσει τη ξενέρα.... Οπότε πρώτα έφυγα και μετά τον ξεπέρασα. Και στη δεύτερη γιατί είχα ανάγκη να βάλω άλλες προτεραιότητες.

    Ωστόσο, αυτό είναι η εξαίρεση. Οι περισσότεροι δεν φεύγουν αν είναι ερωτευμένοι

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Παραδόξως θα συμφωνήσω. Και εγώ έχω φύγει καψούρα σε 2 περιπτώσεις. Στη μια περίπτωση, αυτός ήταν ακατάλληλος και ήθελε ο οργανισμος μου λίγο καιρό για να νιώσει τη ξενέρα.... Οπότε πρώτα έφυγα και μετά τον ξεπέρασα. Και στη δεύτερη γιατί είχα ανάγκη να βάλω άλλες προτεραιότητες.

    Ωστόσο, αυτό είναι η εξαίρεση. Οι περισσότεροι δεν φεύγουν αν είναι ερωτευμένοι
    Έχω φύγει από δυνατούς έρωτες , αγάπες κ καψουρες ! Βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις με τον τρόπο μου επειδή σεβομουν στο μέγιστο τις κοπέλες , δεν είχαμε επεισόδια. Με ωραίο τρόπο χωρίς ίχνος ψέματος κ εκτιμήθηκε πάντα ! Το άλφα και το ωμέγα είναι η εκτίμηση κ ο σεβασμός ! Τώρα γιατί φεύγεις η' κάθεσαι είναι ανάλογα στην ψυχοσύνθεση του καθενός ,το ταιμινγκ , αναχώρηση για ξένες χώρες, πόλεις , δουλειές ,προτεραιοτητες. Ζούμε ! Τώρα αν θέλουμε την καψούρα να την έχουμε να μας ζεστάνει τον καναπέ , την προσκόλληση , αγκαλιά για το νετφλιξ και για την έξοδο του ΠΣΚ ,όχι ευχαριστώ . Ας ανοίξουμε το μυαλό μας και τα τσάκρα μας , το ταξίδι της ζωής ,είναι η πηγή της

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    3
    η εμπειρία σας και οι συμβουλές που μοιράζεστε είναι πολύτιμες. Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση σχετικά με τη διπολική διαταραχή μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση του κοινωνικού και στιγματισμού και να δώσουν ελπίδα σε άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοιες προκλήσεις. Σας ευχαριστούμε που slice master μοιραστήκατε την ιστορία σας και σας εύχομαι υγεία και δύναμη στο ταξίδι σας προς την ευημερία.

  12. #27
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Μαρακι καλησπεραα, χαιρομαι που δε το βαζεις κατω και προσπαθεις και βρηκες αγωγη που σου κουμπωνει, Προσεχε μη τα παιρνεις ολα προσωπικαα και εχε υποψην οτι οι συναινθηματικες διαταραχες σε κανουν πολυ ευαλωτο ανθρωπο στις συναναστροφες με αλλους. Να βλεπεις παντα και την αλλη πλευρα του εαυτου, αυτου που σε κριτικαρει, δεν ειναι παντα για κακο , εκεινο το λογικο κομματι βρισκεται εκει να σε κανει ρισετ απο την εγωκετρικοτητα της ασθενεια. Φιλακια
    Υ.Γ. το αλλο θεμα δεν το συνεχισα.
    Δε το ειπα κακοπροαιρετα, ενα πιθανο σεναριο εως και υπαρκτο απο τα δεδομενα που εδωσες. Δεν εχω καποια αποψη για σενα και ποσο μαλλον αρνητικη, αυτο μου ελειπε να ενοχλουμε και να διαταρασσω την ηρεμια μου με αγνωστους. Η ζωη σου ειναι οτι θελεις κανεις, αποψεις θα υπαρχουν παντα, φροντισε να μην νιωθεις οτι εισαι το επικεντρο αυτων
    Quote Originally Posted by maraki_lar View Post
    Εντάξει,biscochicco.
    Ίσως έχεις δίκιο όσον αφορά τυν ευαλωτοτητα ,τον εγωκεντρισμό της ασθενειας και τη δική μου υπερευαισθησία στην κριτικη.
    Απλά αν ξαναδιαβάσεις λιγάκι το pοst σου ίσως καταλάβεις γιατί αντέδρασα έτσι,σε κάποια σημεία ήσουν άδικη,εγώ έτσι ένιωσα τουλάχιστον.
    Ας το ληξουμε εδώ, πραγματικά δεν έχω κάτι μαζί σου και πως θα μπορούσα άλλωστε, δε σε ξέρω.
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    το διαβασα, καταλαβαινω πως σε εκανε να νιωσεις
    το αισθημα της αδικιας δεν το καταλαβαινω ομως
    Εκτος αν εγραψες μονο για να σου συμπαρασταθουμε χωρις καποιες, ισως διαφορετικες αποψεις. Παρολαυτα με συγχωρεις αν οντως ενιωσες καποιο αρνητικο συναισθημα, δεν ειχα τετοιον σκοπο. Να περνας ομορφα Μαρακι
    Κάπου μέσα σε όλα αυτά που υπογράμμισα κι άλλα συναφή τους βλέπω τις αιτίες που οδήγησαν σ αυτό που ονομάζεις σήμερα διπολική διαταραχή. Δεν είμαι γιατρός αλλά η προσωπική μου άποψη από δικές μου εμπειρίες είναι πως η διπολική διαταραχή, η κατάθλιψη, η ΙΨΔ, ο φόβος κλπ ψυχικά νοσήματα δεν είναι αποτέλεσμα δυσλειτουργίας ορμονών του εγκεφάλου ουτε άλλου οργανικού αιτίου. Ακόμα κι αν ο άνθρωπος έχει τις ορμόνες/άλλες οργανικές ουσίες που τον κάνουν υπερευαίσθητο ή ανήσυχο μυαλό ή τελειομανή και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς, αυτό που προκαλεί τη στρέβλωση είναι η επίδραση του εξωτερικού περιβάλλοντος, το να βρεθείς δηλαδή σαν άτομο σε ένα αρνητικό περιβάλλον που λόγω της συσχέτισης της συμπεριφοράς του με τα χαρακτηριστικά αυτά τα κάνει να λειτουργήσουν με αρνητικό τρόπο. Πχ η υπερευαισθησία να σε κάνει αντί για κοινωνικό, χαρούμενο, άτομο που γνοιάζεται για τους γύρω του, σε πληγωμένο, εσωστρεφή, απογηοτευμένο. Θεωρώ πως η αγωγή βοηθάει απ την άποψη ότι διώχνει το συναισθηματικό μέρος του προβλήματος σε κάποιο βαθμό, όμως η αρνητική σκέψη αποκομμένη από αυτό το συναίσθημα παραμένει.

    Έτσι, θα πρέπει να βρεις τους τρόπους που θα σε κάνουν δυνατό χαρακτήρα, που θα κερδίσεις πράγματα στη ζωή, έστω βήμα βήμα, πχ αντίσταση κι απάντηση σ' αυτούς που σε προσβάλλουν, μια επιτυχία στη δουλειά ή σε ένα χόμπι έστω μικρό, αναθέρμανση μιας παλιάς παρέας ή φιλίας, και άλλα. Απλά θα πρέπει να κάνεις την υπέρβαση, να σκεφτείς θετικά, να σκεφτείς το αποτέλεσμα ως κάτι που θα σε ευεργετήσει και με τον καιρό θα σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα. Αυτή θεωρώ είναι η ορθή πορεία ενώ παίρνεις και την αγωγή. Εύχομαι αυτά να στα λέει κι ο γιατρός ή και κάποος ψυχολόγος αν ακολουθείς και ψυχοθεραπεία.
    γιάννης

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    6
    Πώς μπορείς να εκφέρεις άποψη για τη σχέση της,μόνο αυτή ξέρει.Επίσης η ίδια η πάθηση δεν σημαίνει ότι οι σύντροφοί κάθονται με βαριά καρδιά;Κάποιος διπολικός μπορεί να έχει άλλα χαρίσματα παρά τις περιστασιακές αναποδιές που να τον κάνουν να προτιμήσει αυτός κάτι καλύτερο.Δεν έχουμε AIDS για να λες ότι κάθησε ο άλλος παρότι γνώριζε για την ασθένεια.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by black eyed View Post
    Πώς μπορείς να εκφέρεις άποψη για τη σχέση της,μόνο αυτή ξέρει.Επίσης η ίδια η πάθηση δεν σημαίνει ότι οι σύντροφοί κάθονται με βαριά καρδιά;Κάποιος διπολικός μπορεί να έχει άλλα χαρίσματα παρά τις περιστασιακές αναποδιές που να τον κάνουν να προτιμήσει αυτός κάτι καλύτερο.Δεν έχουμε AIDS για να λες ότι κάθησε ο άλλος παρότι γνώριζε για την ασθένεια.
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    βασικα αυτο που εχω δει , οτι με βαση την παθηση , η εργασια ειναι δυσκολη με την εννοια οτι λιγο τα ωραρια δεν βολευουν για πρωινες δουλειες κλπ . μια δυσκολια στο ξυπνημα . δλδ η λειτουργικοτητα ξεκιναει μετα απο καλο υπνο και συνηθως μετα τις 12 το μεσημερι .

    τωρα για την τεως σχεση , ο ανθρωπος αυτος , πιστευω οτι γνωριζε για την παθηση και ομως επελεξε να μεινει κοντα σου , τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα και σιγουρα και ο ιδιος μαζι με τον δικο σου αγωνα , τραβουσε και τον δικο του αγωνα στο μεταξυ σας , δεν του ηταν ευκολο και του ιδιου . ! δεν ξερω και τι επεισοδια ειχες , μανιακα , υπομανιακα , καταθλιπτικα κλπ ! και τις χρονικες σειρες .
    Εκεί πήγαινε το προηγούμενο μήνυμα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η δική μου ιστορία
    By Living_dead in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 32
    Last Post: 27-08-2018, 13:47
  2. Η δικη μου ιστορια
    By N.Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 05-02-2012, 21:13
  3. Και η δική μου ιστορία
    By amelie36 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 47
    Last Post: 03-02-2012, 02:39
  4. Η δική μου ιστορία!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-2011, 20:20
  5. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ!
    By yannaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 54
    Last Post: 13-12-2010, 08:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •