Παρεμβατική μητερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9

    Παρεμβατική μητερα

    Καλησπέρα στην παρέα!Είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι και ζητώ μια υποστήριξη απο κάποια ομάδα αλλά βρίσκομαι σε μεγάλο αδιέξοδο και όσο περισσότερες γνώμες ακούσω,ίσως βοηθηθω να βγω από αυτήν την μαύρη τρύπα που πέφτω και σηκώνομαι.

    Είμαι 38 χρόνων και ζω σε ένα νησί με τον σύντροφό μου με τον οποίο γνωριστήκαμε πριν δυόμιση χρόνια.Γεννημενη και μεγαλωμένη στην Αθήνα.Οταν ξεκίνησε όλη η ιστορία με τα λοκνταουν πήρα την απόφαση να φύγω από την Αθήνα και να ζήσω σε ένα νησί,έκανα κινήσεις,βρήκα μια δουλειά με συμβαση,βρήκα σπίτι και μετακόμισα,μετά από λίγο καιρό γνώρισα και τον σύντροφό μου και είμαστε από τότε μαζι


    Θα γυρίσω λίγο πίσω τώρα και θα πάω στην ηλικία των 20 μου χρόνων.Σε εκείνη την ηλικία ανακάλυψα για πρώτη φορά στη ζωή μου ότι κάτι δεν πάει καλά με την μητέρα μου και αυτόν ήταν η αρχή.Ημουν φοιτήτρια και είχα κάνει μια σχέση με έναν νησιώτη που ήταν φοιτητής στην Αθήνα και εκείνος,τον πρώτο χρόνο που ήμασταν μαζί ήταν όλα καλά και δεν είχα πει τίποτα στους δικούς μου,τον δεύτερο όμως που το ανακοίνωσα στους γονείς μου,η μητέρα μου άρχισε να μου λέει ότι πρέπει να χωρίσω γιατί αυτός θα γυρίσει μετά τις σπουδές στο νησί του και θα θέλει να με πάρει κ μένα μαζί του και θα είμαι δυστυχισμένη γιατί θα ζω μακρυά από τους γονείς μου και τα αδέρφια μου(έχω μεγάλη ηλικιακή διαφορά με τα αδέρφια μου,είμαι η μικρότερη) και άλλα πολλά.Αρχισε να μου γράφει σημειώματα ότι θα πεθάνει από τον καημό της αν δεν χωρίσω.Εκλαιγε,τσακωνομαστ αν,φωνάζαμε,θυμωναμε και μετά άρχισα και εγώ να είμαι διαφορετική στη σχέση μου,άρχισα να μεταφέρω όλο αυτό το στρες που μου προκαλούσε η μητέρα μου στη σχέση μου,άρχισα να μην είμαι τόσο χαρούμενη,έγιναν πολλά μέχρι που χωρίσαμε και ο καθένας πήρε τον δρόμο του(δυσκολεύτηκα πολύ να της το συγχωρέσω γιατί ήταν ο πρώτος μου έρωτας)

    Μετά ήρθε η επόμενη μου σχέση η οποία κράτησε 3 χρόνια,πάλι στην αρχή της το έκρυβα και στην πορεία όταν το έμαθε έκανε τα πάντα για να χωρίσω αυτή την φορά γιατί δεν της άρεσε το εμφανισιακά του και όλη μέρα μιλούσε με βρισιές και καταλήγαμε πάλι να τσακωνόμαστε μέχρι που χωρισα και έφυγα από την Αθήνα,πήγα στην Θεσσαλονίκη

    Στην Θεσσαλονίκη(κοντά στο χωριό των γονιών μου) έκατσα 4 χρόνια,δούλευα(στης θείας μου το μαγαζί),νοίκιασα σπίτι και δεν άργησα να βρω την τρίτη μου σχέση,ήμουν σίγουρη ότι αυτήν την φορά δεν θα είχα κάποιο θέμα και θα ησύχασα από τους τσακωμούς γιατί κάπως πληρούσε κάποια από τα στάνταρ της.Εκανα λάθος γιατί ενώ βγαίναν όλα καλά κάποια στιγμή όταν έμαθε ότι ο φίλος μου έχει άσθμα,άρχισε πάλι ο πόλεμος,αυτήν την φορά γιατί θα ήμουν με κάποιον που έχει αναπνευστικά προβλήματα και γιατί να μην είναι εντελώς υγιής κ τέτοια.Αλλα τρία χρόνια τσακωμοί και γκρίνιες για να χωρίσω.Χωρισα εν τέλει για τους δικούς μου λόγους και γύρισα πίσω στην Αθήνα

    Κανένας δεν ήταν για μένα ο σωστός σύμφωνα με τα μάτια της,παρόμοιες συμπεριφορές είχε και στα άλλα μου τα αδέρφια αλλά εγώ ήμουν μικρή όταν γινόντουσαν και έπειτα παντρεύτηκαν και έφυγαν νωρίς από το σπίτι.

    Έφτασα 30 και εκεί που πάντα ήθελα να κάνω οικογένεια και παιδιά,εκεί στα 30 με έπιασε μια άρνηση.Δεν ήθελα να ξαναπεράσω όλη αυτήν την διαδικασία των σχέσεων και έμεινα μονη μου αρκετό καιρό.

    Η επιστροφή μου στην Αθήνα και πιο συγκεκριμένα στο πατρικό μου έφτασε την κατάσταση στα όρια.Δεν είχα την αντοχή στα τριάντα μου να ανέχομαι τις ίδιες συμπεριφορές,έλεγχο που είμαι, τι κάνω,τι ώρα θα γυρίσω και έτσι έφευγα και εμένα πολύ συχνά διάφορους φίλους.Καθε φορά που της έλεγα ότι πρέπει να νοικιάσω ένα σπίτι και να φύγω γινόταν μάχη μεγάλη,μου έλεγε ότι οι άνθρωποι φεύγουν από τα σπίτια τους όταν παντρεύοντας και ότι θα φεύγουν εκείνοι συχνά από το σπίτι και θα πηγαίνουν στο εξοχικό για να με αφήνουν μόνη.Οταν γινόταν αυτό,κάθε φορά που επέστρεφε έκανε ολικό έλεγχο για να δει ποιος ήρθε όταν έλειπε.Πνιγομουν,ήξερα ότι δεν είναι φυσιολογικό να ζω άλλο έτσι,έπρεπε κάτι να γίνει

    Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για τον πατέρα μου,καλός και χρυσός αλλά άβουλος,εκείνη τον προσβάλει συχνά,έχει βαρεθεί να την ακούει και πια αποφάσισε να μην αντιδράει σε τίποτα.Ποσο να τσακωθεί;Στο τηλέφωνο δεν τον αφήνει να μας μιλάει.Μονο όταν είναι εκείνη μπροστά Νομίζω ότι φοβάται ότι θα την κατηγορήσουμε και θέλει και εκεί να έχει τον έλεγχο

    Όταν ήρθε ο κοβιντ έπαθα την πρώτη κρίση πανικού όταν αναγκαστικά να μείνω τόσες μέρες κλεισμένη στο σπίτι,έτσι μάζεψα τα πράγματά μου και πήγα να μείνω σε μια φίλη μου σε απόσταση πέντε λεπτών από το σπίτι μου.Αρχισε η γκρίνια,γιατί δεν γυρνάς σπίτι σου;και τι κάνεις εκεί που δεν μπορείς να κάνεις εδώ;Είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι πρέπει να φύγω και να ξεκινήσω τη ζωή μου σε ένα άλλο μέρος.Ισως σε εκείνο το νησί που δεν πήγα στα 20 αλλά τώρα είχε έρθει η ώρα να αλλάξω τη ζωή μου ριζικα

    Όταν ανακοίνωσα στους δικούς μου ότι με πήραν για δουλειά στο νησί έγινε ένας χαμός.Κλαματα,φωνές.Τους είπα ότι είναι μια σύμβαση του ενός χρόνου και θα επιστρέψω,στην πορεία γνώρισα τον σύντροφό μου.Στο τηλέφωνο της το ανακοίνωσα και όταν της είπα ότι έχουμε δέκα χρόνια διαφορά ξεκίνησε το καινούργιο τροπάριο,είναι μεγάλος,σου λέει ψέματα,σε κάνει ότι θέλει....Τον δεύτερο χρόνο πήγαμε στην Αθήνα μαζί για να τον γνωρίσω σε όλη την οικογένεια.Τον πρόσβαλε μπροστά σε όλους και έβγαλε έναν λόγο εκ μέρους μου χωρίς την άδεια μου λέγοντας ότι σε λίγο καιρό θα επιστρέψω πίσω στους γονείς μου και ότι δεν πήγα στο νησί για να ζήσω εκεί αλλά για να δουλέψω έναν χρόνο.Ενιωσα χαλιά φυσικά,δεν είπα τίποτα και με ευγένεια σιγά σιγά φύγαμε και πήγαμε να μείνουμε σε κάτι φίλους.Ενιωθα άσχημα απέναντι στον φίλο μου που δεν έφταιγε σε τίποτα να το ζήσει όλο αυτό και στην πορεία ένιωθα ότι πλέον έχασα την όμορφη εικόνα που είχε για μένα γιατί φάνηκα σαν ένα κοριτσάκι αδύναμο και όχι σαν μια δυναμική γυναίκα

    Τους τελευταίους δύο μήνες η κατάσταση έχει ξεφύγει,μου στέλνει κάθε μέρα μηνύματα,μιλάει σε όλους για μένα από το πρωί μέχρι το βράδυ,βρίζει τον φίλο μου,μου στέλνει συνέχεια να γυρίσω πίσω,ότι θα πεθάνουν και θα φταίω εγώ,ότι θα με αποκληρωσει και άλλοτε το άκρως αντίθετο.Δηλαδη μια ότι είμαι η χειρότερη μια ότι είμαι το καλύτερο της παιδί.Μια ότι θέλει να είμαι καλά,μια ότι νευριάζει που είμαι καλά ενώ είμαι μακρυά τους.Δεν ξέρω τι μήνυμα θα μου έρθει στα καλά καθουμενα και όπου κ να είμαι σε κάθε της μήνυμα με πιάνει άγχος και στεναχώρια.Τα αδερφια μου με υποστηρίζουν αλλά και εκείνοι έχουν κουραστεί να μιλάνε μαζι της συνέχεια για μενα.Αποφασισα να απευθυνθώ σε ειδικό αφού εκείνη δε λέει να κάνει κάτι τέτοιο.Θα ήθελα την γνώμη σαςειλικρινά

    Ευχαριστώ πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου εχουμε προβληματα περιπου ιδια με ενοχλητικο τροπο μανας σε θεματα που αφορουν τα παιδια κι φερεται η μανα σα αφεντικο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Καλημέρα. Αν κάποια στιγμή καταφέρεις να δεις τους γονείς σου όπως πραγματικά είναι και όχι οπως θα ήθελες να είναι, τότε κοίτα αυτή η ταμπέλα "αβουλος" που έδωσες του πατέρα σου, να μη θολώσει τη κρίση σου.. Η μητερα σου ακολουθεί εδώ και χρόνια το ίδιο μοτίβο και εσύ περιμένεις να αλλάξει, να γίνει κάτι άλλο από αυτό που σου έδειξε τόσα χρόνια. Η επιλογή σου να πας σε κάποιον ειδικό είναι ο μοναδικός δρόμος για να ακολουθήσεις, αφου πλέον είσαι 38 χρόνων, μένεις μακριά από τη μητέρα σου - με το συντροφο σου- και ακόμη συνεχίζεις να έχεις την ίδια συμπεριφορά απέναντι της και στον εαυτό σου. Είσαι αρκετά μεγάλη, δεν σε επηρεάζει πουθενά η άποψη της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Αυτά είναι φυσιολογικά για επαρχία

  5. #5
    Marinidou...
    Αφού δεν μπορείς μόνη σου να βάλεις όρια και νά πάρεις πραγματικη απόσταση από τη μάνα σου,η επίσκεψη σε ψυχολόγο είναι μονόδρομος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    η μανα σου ειναι ενας λυσσασμενος ναρκισακος...
    κι εσυ ομως βρε πουλακι μου, το παθες μια το παθες δυο, το παθες τρεις!! ποσες φορες πρεπει να το παθεις για να καταλαβεις τι σχεδιο ειναι η μανα σου; επρεπε να πας να της γνωρισεις και τον γαμβρο;
    συνεχισε την ψυχοθεραπεια. αν στα 38 δεν εχεις κανει καλα την μανα σου και τις παρεμβασεις της, σιγουρα την χρειαζεσαι πιο πολυ απο εκεινην.
    εκεινη, σιγουρα ειναι πεπεισμενη οτι ειναι μια χαρα και το προβλημα εχετε εσεις που δεν την ακουτε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η μανα σου ειναι ενας λυσσασμενος ναρκισακος...
    κι εσυ ομως βρε πουλακι μου, το παθες μια το παθες δυο, το παθες τρεις!! ποσες φορες πρεπει να το παθεις για να καταλαβεις τι σχεδιο ειναι η μανα σου; επρεπε να πας να της γνωρισεις και τον γαμβρο;
    συνεχισε την ψυχοθεραπεια. αν στα 38 δεν εχεις κανει καλα την μανα σου και τις παρεμβασεις της, σιγουρα την χρειαζεσαι πιο πολυ απο εκεινην.
    εκεινη, σιγουρα ειναι πεπεισμενη οτι ειναι μια χαρα και το προβλημα εχετε εσεις που δεν την ακουτε...
    Ο γαμβρος τι είναι;:P


    Marinidou με τα αδέλφια σου πώς είναι η μητέρα σου;Η συμπεριφορά της απέναντι τους είναι ίδια με σενα;
    Last edited by george1520; 26-11-2023 at 16:34.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ΤΟ ΝΑ ΖΕΙς ΜΕ ΜΑΝΑ ΝΑΡΚΙΣΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΠΡΑΜΑ ΤΟ ΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΧΡΟΝΙΑ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝ ΑΝ ΔΕ ΕΧΕΙς ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙς ΝΑ ΒΡΕΙς ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΓΥΡΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΑΠΛΑ ΓΥΡΝΑΝ ΤΗ ΠΛΑΤΗ .ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΟς ΟΛΟ ΑΥΤΟ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η μανα σου ειναι ενας λυσσασμενος ναρκισακος...
    κι εσυ ομως βρε πουλακι μου, το παθες μια το παθες δυο, το παθες τρεις!! ποσες φορες πρεπει να το παθεις για να καταλαβεις τι σχεδιο ειναι η μανα σου; επρεπε να πας να της γνωρισεις και τον γαμβρο;
    συνεχισε την ψυχοθεραπεια. αν στα 38 δεν εχεις κανει καλα την μανα σου και τις παρεμβασεις της, σιγουρα την χρειαζεσαι πιο πολυ απο εκεινην.
    εκεινη, σιγουρα ειναι πεπεισμενη οτι ειναι μια χαρα και το προβλημα εχετε εσεις που δεν την ακουτε...
    Η αλήθεια είναι ότι μέσα μου ήθελα να πιστεύω ότι λόγω του ότι πέρασαν τα χρόνια και τα περιθώρια μου στένευαν θα έκανε πίσω αυτή τη φορά και για αυτό της γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο.Επισης και εκείνος ήθελε να γνωρίσει την οικογένεια μου οπότε πήρα αυτό το ρίσκο.Του εξήγησα ότι δεν ήταν το πρόβλημα εκείνος,ότι όποιος και να ήταν θα είχε την ίδια αντίδραση μόνο και μόνο γιατί έχουμε επιλέξει να μην είμαστε στην Αθήνα,στα μάτια της είναι κάποιος που με κρατάει μακρυά,δεν μπορεί να δεχθεί ότι αυτή η απόσταση είναι και δική μου επιλογη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,406
    Quote Originally Posted by Marinidou View Post
    Η αλήθεια είναι ότι μέσα μου ήθελα να πιστεύω ότι λόγω του ότι πέρασαν τα χρόνια και τα περιθώρια μου στένευαν θα έκανε πίσω αυτή τη φορά και για αυτό της γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο.Επισης και εκείνος ήθελε να γνωρίσει την οικογένεια μου οπότε πήρα αυτό το ρίσκο.Του εξήγησα ότι δεν ήταν το πρόβλημα εκείνος,ότι όποιος και να ήταν θα είχε την ίδια αντίδραση μόνο και μόνο γιατί έχουμε επιλέξει να μην είμαστε στην Αθήνα,στα μάτια της είναι κάποιος που με κρατάει μακρυά,δεν μπορεί να δεχθεί ότι αυτή η απόσταση είναι και δική μου επιλογη
    Αν ειναι ναρκισσα εσυ δεν υπαρχεις για αυτην σαν ανθρωπος, αλλα εισαι επεκταση της οπως εσενα ειναι το χερι σου. Φαντασου το χερι σου να εκανε οτι ηθελε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Marinidou View Post
    Η αλήθεια είναι ότι μέσα μου ήθελα να πιστεύω ότι λόγω του ότι πέρασαν τα χρόνια και τα περιθώρια μου στένευαν θα έκανε πίσω αυτή τη φορά και για αυτό της γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο.Επισης και εκείνος ήθελε να γνωρίσει την οικογένεια μου οπότε πήρα αυτό το ρίσκο.Του εξήγησα ότι δεν ήταν το πρόβλημα εκείνος,ότι όποιος και να ήταν θα είχε την ίδια αντίδραση μόνο και μόνο γιατί έχουμε επιλέξει να μην είμαστε στην Αθήνα,στα μάτια της είναι κάποιος που με κρατάει μακρυά,δεν μπορεί να δεχθεί ότι αυτή η απόσταση είναι και δική μου επιλογη
    Όσο αναφορά τη σχέση της με τα αδέρφια μου.Ο αδερφός μου είναι 18 χρόνια μεγαλύτερος μου,παντρεύτηκε 20 χρόνων,με την γυναίκα του τα πήγαινε καλά(δε ζει πια),δεν ήθελε να χαλάσει την οικογένεια του και γυρίσει πισω,έτσι δεν πολύ ανακατευόταν,πάντα έδινε δίκιο και στην γυναίκα του

    Η άλλη μου αδερφή 15 χρόνια μεγαλύτερη,παντρεύτηκε και εκείνη μικρή αλλά η μητέρα μου είχε εμφανές πρόβλημα με τον άντρα της και υπήρξαν πολύ τσακωμοί μετά το γάμο της και για αυτό,και για τα ονόματα των παιδιών και άλλα

    Η άλλη μου αδερφή 11 χρόνια μεγαλύτερη αντιμετώπιζε τα ίδια προβλήματα με εμένα ουκ ολίγες φορές μέχρι τα 30 της,μετά άρχιζε να της λέει μέρα νύχτα να κάνει ένα παιδί και ας χωρίσει απλά για να κάνει ένα παιδί και έτσι έγινε,τώρα μένει στον ίδιο όροφο,στο διπλανό σπίτι μαζί με το παιδί της

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9
    Αισθάνομαι ότι από την ώρα που γεννήθηκα υπήρχες ένας βαθύτερος σκοπός,ο φόβος των γηρατειών.Καναμε τρία παιδιά όταν ήμασταν νέοι,ας κάνουμε και αυτό που μας ήρθε για να έχουμε ένα ποτήρι νερό όταν μεγαλώσουμε και δεν λέω ότι είναι κακό και ότι δεν θέλω να τους βοηθήσω,αλλά αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει τον κύκλο μου άλλου και το ότι δεν γυρίζω πίσω την κάνει να θέλει να με διαλύει κάνοντας μου ψυχολογικό πόλεμο με σπαρακτικά μηνύματα που στόχο έχουν να αισθανθώ τύψεις,ενοχές και φόβο,κάποιες φορές και διχόνοια ανάμεσα σε μένα και τις αδερφές μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλε αυτα που ζω εγω τοσα χρονια που η δικη μου θετη μαμα μου λεει οτι σε μεγάλωσε εκανα για σενα θυσίες ταχα μου κι τωρα της οφείλω δέκα ζωες μου να την υπηρετώ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Λες ότι και με αδέλφια σου είχε ίδια αντιμετώπιση. Μη παίρνεις προσωπικά όλα αυτά που κάνει η μητέρα σου. Για τη δική μας συμπεριφορά είμαστε υπεύθυνοι, όχι για των αλλων. Μην χάσεις κι αλλα χρόνια από τη ζωή σου προσπαθώντας να αλλάξεις τη μητέρα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by Marinidou View Post
    Αισθάνομαι ότι από την ώρα που γεννήθηκα υπήρχες ένας βαθύτερος σκοπός,ο φόβος των γηρατειών.Καναμε τρία παιδιά όταν ήμασταν νέοι,ας κάνουμε και αυτό που μας ήρθε για να έχουμε ένα ποτήρι νερό όταν μεγαλώσουμε και δεν λέω ότι είναι κακό και ότι δεν θέλω να τους βοηθήσω,αλλά αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει τον κύκλο μου άλλου και το ότι δεν γυρίζω πίσω την κάνει να θέλει να με διαλύει κάνοντας μου ψυχολογικό πόλεμο με σπαρακτικά μηνύματα που στόχο έχουν να αισθανθώ τύψεις,ενοχές και φόβο,κάποιες φορές και διχόνοια ανάμεσα σε μένα και τις αδερφές μου
    ετσι ειναι ο ναρκισος. "διαιρει και βασιλευε"...
    αφησε την μια να παντρευτει, την αλλη την κολλησε διπλα της, να βλεπει το εγγονι και να εχει μια στηριξη και σενα σε προοριζει για νοσοκομα...ΤΡΕΧΑ!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η μητέρα μου...
    By Lizakirg in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 04-01-2021, 21:12
  2. Πρόβλημα με τη μητέρα
    By Jen193 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 26-09-2014, 01:22
  3. Πως να βοηθήσω τη μητέρα μου??
    By ANSC in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 03:16
  4. Η μητέρα μου...
    By nina86 in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2013, 09:12
  5. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •