Γρίπη/κρυολόγημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Γρίπη/κρυολόγημα

    Είχα πολύ να αρρωστήσω λόγω ίωσης. Ευτυχώς δεν έχω πυρετό. Τρίτη μέρα σήμερα σαν να φεύγουν οι κρυάδες και μειώνεται κάπως το μπούκωμα/καταρροή αλλά το πρόσωπο πονάει ακόμη. Βέβαια έχασα βάρος πράγμα το οποίο μισώ γιατί είμαι και αδύνατος. Προσπαθώ να πίνω πολλά υγρά και να τρώω καλά από σήμερα. Δεν ξέρω αν είναι κοβιντ αλλά δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να κάνω τεστ. Λίγο αυξημένοι παλμοί προφανώς επειδή το ανοσοποιητικό κάνει δουλειά εξού και η απώλεια βάρους. Για κάποιον σαν και μένα που παίρνει και αντικαταθλιπτικό λόγω αγχώδους διαταραχής είναι λίγο στρεσογόνο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Thumbs up

    ξεκουραση καλο φαγητο οσο μπορεις βιταμινες υπνος κι καν γαργαρες με υγρο απ φαρμακειο για πλυση στοματος βαλε κι μεσα στα ρουθουνια εκει κρυβεται η ιωση θα το καυτηριάσεις μια χαρα κι θα περασει .αυτα ειναι πολυ της υπομονης τα κρυολογιματα περαστικα ευχομαι.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Ευχαριστώ φίλε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΤΙΠΟΤΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Ευχαριστώ και πάλι. Πρέπει να έχασα τρία κιλά. Αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο. Και δεν είναι ότι δεν τρώω ή δεν πίνω υγρά. Αλλά ακόμη κι αν φάω δεν νιώθω να φουσκώνει το στομάχι μου. Σκέφτομαι πως ίσως το γαστρεντερικό να λειτουργεί πιο γρήγορα λόγω της ίωσης και να μην μεταβολίζεται καλά η τροφή. Ίσως να κάνω και τεστ έτσι για να δω. Και ίσως να πάω σε γιατρό. Γιατί ακόμη νιώθω λίγη καταβολή. Χτες μου αυξήθηκε και η πίεση, είχε φτάσει 14. Το πρωί σήμερα είχα 12.7 μετά έπεσε στα 12.1. Γενικά όλο αυτό με έχει αγχώσει. Δεν είμαι για ιώσεις και τέτοια. Όποιος θέλει ας μου γράψει κάτι. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;
    Last edited by ThelwNaEimaiKala; 27-11-2023 at 11:09.

  6. #6
    Πήγα σε παθολόγο, με ακροάστηκε, δεν μου βρήκε κάτι. Ίωση μου είπε είναι και θα περάσει. Διπλότσεκαρα για κόβιντ αλλά δεν έχω. Η είναι νορμάλ, το πολύ μέχρι 12.8 να φτάσει. Οξυγόνο καλό. Λίγο τριχόπτωση μόνο έχω αυτόν τον καιρό αλλά δεν με ανησυχεί γιατί έχω πυκνό σχετικά μαλλί και ένα σπυρί στον κώλο χαχαχαχαχαχα γράφοντας συνειδητοποίησα λίγο τι χαζομάρες κάθομαι γράφω ή τέλος πάντων προσπαθώ να διακωμωδήσω τον εαυτό μου για να χαλαρώσω. Έσκασα στα γέλια και ο γάτος μου δίπλα με κοιτάει με απορία με τα διαπεραστικά του ματάκια.
    Πρέπει όμως να ρωτήσω γιατί είμαι αδιόρθωτος. Επειδή η καρδιά μου χτυπά λίγο πιο έντονα αυτό το διάστημα μάλλον λόγω ίωσης γιατί έχω και λίγο βήχα, σκέφτομαι μήπως το φύσημα της μύτης επηρεάζει την πρόπτωση στην καρδιά. Αλλά το θεωρώ απίθανο, πουθενά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο στο ίντερνετ. Εξάλλου μετά αφού κρύωσα άρχισαν και οι παρενέργειες. Και έχω μια ελαφριά δύσπνοια. Λογικά όλα είναι από την ίωση. Τι λέτε και εσείς έχετε παρόμοιες εμπειρίες;

Similar Threads

  1. Γρίπη..
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 08-03-2019, 12:46
  2. συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2011, 23:56
  3. swine flue(γριπη των χοιρων)
    By katatonia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:38
  4. Κρυολόγημα και κρισεις πανικού...
    By Blue9791 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2007, 11:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •