Χαμένη ξανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109

    Χαμένη ξανα

    Καλημέρα.εχω διαγνωστεί με αγχωδης καταθλιπτική διαταραχή.πριν 2 μέρες ξεκίνησα ξανά αγωγη με εφεξορ.βρισκομαι πάλι σ ένα σημείο που δε νιώθω ευχαρίστηση με τίποτα.περασα μια πολύ δύσκολη περίοδος με μια σχέση με συχνούς χωρισμούς ,πισωγυρισματα και πλέον με την αμφιβολία αν πρέπει να συνεχιστεί αυτή η σχέση και με το φόβο της μοναξιάς κι αν είναι σωστή απόφαση να φύγω.τον αγαπάω πάρα πολύ αλλά ο ψυχίατρος μου είπε ότι είναι μη λειτουργικη αυτή η σχέση αλλά αν θέλουμε να κάνουμε ψυχοθεραπεία ζεύγους.εχει κάνει κανείς και το αποτέλεσμα?επίσης νιώθω αδύναμη σε όλα από το να βγω για ένα καφέ η να κάνω κάποια δουλειά στο σπίτι.καλα για δραστηριότητα ούτε συζήτηση.νιωθω ότι φεύγει η ζωή μου και εγώ ανήμπορη να αντιδράσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,527
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Καλημέρα.εχω διαγνωστεί με αγχωδης καταθλιπτική διαταραχή.πριν 2 μέρες ξεκίνησα ξανά αγωγη με εφεξορ.βρισκομαι πάλι σ ένα σημείο που δε νιώθω ευχαρίστηση με τίποτα.περασα μια πολύ δύσκολη περίοδος με μια σχέση με συχνούς χωρισμούς ,πισωγυρισματα και πλέον με την αμφιβολία αν πρέπει να συνεχιστεί αυτή η σχέση και με το φόβο της μοναξιάς κι αν είναι σωστή απόφαση να φύγω.τον αγαπάω πάρα πολύ αλλά ο ψυχίατρος μου είπε ότι είναι μη λειτουργικη αυτή η σχέση αλλά αν θέλουμε να κάνουμε ψυχοθεραπεία ζεύγους.εχει κάνει κανείς και το αποτέλεσμα?επίσης νιώθω αδύναμη σε όλα από το να βγω για ένα καφέ η να κάνω κάποια δουλειά στο σπίτι.καλα για δραστηριότητα ούτε συζήτηση.νιωθω ότι φεύγει η ζωή μου και εγώ ανήμπορη να αντιδράσω.
    Έχεις πει στον φίλο σου για όλα αυτά που νιώθεις; Το ποσό σε επηρεάζει όλο αυτό που συμβαίνει μεταξύ σας; Γιατί χωρίζετε συνέχεια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,291
    Έτσι είναι η αγάπη σαν τα ναρκωτικά

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Έχω βρεθεί ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα και ξέρω πως ειναι. Εμένα η συμβουλή μου είναι (αυτό που έκανα και εγώ δηλαδή) όσο δυσκολο και να είναι στην αρχή προσπάθησε να βγαίνεις εξω να γνωρίζεις καινούριους ανθρώπους και να κανεις πολλα πράγματα που αγαπάς και σου δίνουν αυτοπεποίθηση και πίστεψε με κάθε μέρα θα το ξεπερνάς όλο και περισσότερο. Αν ξαναγυρίσεις σε μια τετοια σχέση θα ξανά γίνει το ίδιο πράγμα και θα πληγωθεις ακόμα περισσότερο όποτε κορίτσι μου συνέχισε τη ζωη σου ασε ό,τι σε πλήγωσε πίσω και να θυμάσαι ότι ο χρόνος τα γιατρεύει ολα αρκεί να το θέλεις εσυ.
    ΥΓ. Από προσωπική εμπειρία, ενώ και εγώ στην αρχή ειχα δισταγμούς και με κράταγαν τα πάντα πίσω σε αυτό το άτομο, 1 χρόνο μετά σε διαβεβαιώ πως το οτι προχώρησα τη ζωη μου και πήγα παρακάτω ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έτσι είναι η αγάπη σαν τα ναρκωτικά
    Δυστυχώς η αγάπη όσο ευτυχισμένη σε κάνει άλλο τόσο πονάει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Ναι το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αλλά λόγω της πτώσης μου ψυχολογικά κλονίζεται κ απομονώνεται κάνοντας χειρότερα τα πράγματα.τωρα είναι δίπλα μου αλλά εγώ μπορώ να τ αφήσω όλα πίσω μου ελπίζοντας ξανά...αυτό με προβληματίζει συνεχώς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by katekkl124 View Post
    Έχω βρεθεί ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα και ξέρω πως ειναι. Εμένα η συμβουλή μου είναι (αυτό που έκανα και εγώ δηλαδή) όσο δυσκολο και να είναι στην αρχή προσπάθησε να βγαίνεις εξω να γνωρίζεις καινούριους ανθρώπους και να κανεις πολλα πράγματα που αγαπάς και σου δίνουν αυτοπεποίθηση και πίστεψε με κάθε μέρα θα το ξεπερνάς όλο και περισσότερο. Αν ξαναγυρίσεις σε μια τετοια σχέση θα ξανά γίνει το ίδιο πράγμα και θα πληγωθεις ακόμα περισσότερο όποτε κορίτσι μου συνέχισε τη ζωη σου ασε ό,τι σε πλήγωσε πίσω και να θυμάσαι ότι ο χρόνος τα γιατρεύει ολα αρκεί να το θέλεις εσυ.
    ΥΓ. Από προσωπική εμπειρία, ενώ και εγώ στην αρχή ειχα δισταγμούς και με κράταγαν τα πάντα πίσω σε αυτό το άτομο, 1 χρόνο μετά σε διαβεβαιώ πως το οτι προχώρησα τη ζωη μου και πήγα παρακάτω ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα.
    Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ.γεματη δισταγμούς και αμφιβολίες.αν μπορώ να τ αφήσω όλα πίσω και να συνεχίσω μαζί του γιατί τώρα είναι δίπλα μου κ δεκτικός να κάνουμε τα πάντα για να το ξεπεράσουμε η πρέπει να τραβήξει ο καθένας το δρόμο του.ολα χαοτικά μέσα μου.ελπιζω να πάνε όλα καλά οποία κατάληξη κι αν έχουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,527
    Τα θέματα που προκύπτουν κάθε φορά, τα λύνετε ή τα βάζετε κάτω από το χαλί;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τα θέματα που προκύπτουν κάθε φορά, τα λύνετε ή τα βάζετε κάτω από το χαλί;
    Τα συζητάμε αλλά μάλλον ουσιαστικά δεν τα λύνουμε για αυτό δεν αλλάζει κάτι κ μας πρότεινε ψυχοθεραπεία ζεύγους ο ψυχίατρος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,527
    Quote Originally Posted by ireneandria View Post
    Τα συζητάμε αλλά μάλλον ουσιαστικά δεν τα λύνουμε για αυτό δεν αλλάζει κάτι κ μας πρότεινε ψυχοθεραπεία ζεύγους ο ψυχίατρος.
    Είναι θετικός; Θέλει να πάτε;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είναι θετικός; Θέλει να πάτε;
    Ναι είναι θετικός αυτή τη φορά.το προηγούμενο διάστημα όχι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,527
    Είναι γενικά συζητήσιμος; Όταν κάνει λάθος το αναγνωρίζει;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είναι γενικά συζητήσιμος; Όταν κάνει λάθος το αναγνωρίζει;
    Ναι το αναγνωρίζει απλά επειδή έχει χάσει τον μπαμπά του κ χρειάστηκε να αντιμετωπίσει πολλά δε μπορεί να καταλάβει αυτό που περνάω και συνεχώς προβληματίζεται γιατί πέφτω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,291
    Κι οι δυο ψυχοθεραπεία επειγόντως

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    109
    [QUOTE=elis;1234271]Κι οι δυο ψυχοθεραπεία επειγόντως[/QUOTE

    Εννοείς ζεύγους?εγώ έχω ξεκινήσει εδώ κ κάποιους μήνες αλλά πριν από μια βδομάδα άλλαξα ψυχολόγο γιατί με την προηγούμενη δεν υπήρξε χημεία.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού ξανά και ξανά
    By Ψυχή in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2021, 22:47
  2. Χαμενη ζωη.
    By oubna1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 22-05-2020, 22:31
  3. ΧΑΜΕΝΗ
    By katia.23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-03-2020, 22:00
  4. Η ΧΑΜΕΝΗ ΔΙΑΘΕΣΗ
    By alexsandra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-2014, 22:15
  5. Χαμένη...
    By anwnimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 08-09-2008, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •