γονείς και ομοφυλοφιλική σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8

    γονείς και ομοφυλοφιλική σχέση

    καλημερα.
    Είμαι κοπέλα 18 χρονων και 3-4 χρονια τώρα έχω καταλάβει ότι έχω μια προτίμηση κυρίως στις κοπελες (όσον αφορά το ερωτικο κομμάτι), αλλά ποτέ δεν έχω πει ξεκάθαρα στους γονείς μου για τη σεξουαλικότητα μου. Δηλαδή συνέχεια κρυβόμαι πίσω από το δάχτυλο μου με ψέματα και δικαιολογίες. Προφανως και το έχουν καταλάβει, ποτέ ομως δεν μου έχουν πει τίποτα και το βασικό είναι ότι κυρίως η μητέρα μου δεν έχει κανένα θεμα με τους ομοφυλοφιλους. Αλλά όπως ολοι ξέρουμε κανεις δεν έχει θεμα μέχρι να βγει το δικό του παιδί γκει. Τέλος πάντων, πρόσφατα μπήκα σε μια σχέση με μια κοπέλα και έχω κάτσει και έχω σκεφτεί υπερβολικα πολλές φορές ότι ίσως πρέπει να το πω στην μητέρα μου, καθώς δεν θελω να κρύβομαι και επιτελους να νιώσω ελεύθερη και αποδεκτή τουλάχιστον από εκείνη, αλλά το θεμα μου ειναι ότι δεν έχω ιδέα πως μπορεί να το πάρει και αν τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά. Αν κάποιος έχει βιώσει κάτι παρόμοιο η μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή θα το εκτιμούσα πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    810
    Κανείς δεν έχει θέμα, έγραψες. Έχουν και παραέχουν και δίχως να τους "βγει" το παιδί LGBTQI+
    Δεύτερον, εφόσον η μητέρα σου δε φαίνεται άνθρωπος που θα σου δημιουργούσε θέματα μετά το
    coming out, τι σε φοβίζει να το πεις; Γιατί το "ίσως πρέπει να το πω στη μητέρα μου" επιμένει;
    Τι σημαίνει πώς θα το πάρει; Είσαι αυτή που είσαι, θα πρέπει εκείνη να δουλέψει το θέμα της αν δεν
    είναι ικανή να αποδεχτεί το παιδί της. Για βάλε την εαυτή σου στο κέντρο λιγάκι και ξέχνα το να τους
    κάνεις τη ζωή ευκολότερη (γιατί αυτό κάνεις). Δεν είναι ένα πικρό ποτήριον που πρέπει να καταπιεί,
    είναι το παιδί της και τι το κάνει να νιώθει καλά, αποδεκτό κι ενδυναμωμένο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by katekkl124 View Post
    καλημερα.
    Είμαι κοπέλα 18 χρονων και 3-4 χρονια τώρα έχω καταλάβει ότι έχω μια προτίμηση κυρίως στις κοπελες (όσον αφορά το ερωτικο κομμάτι), αλλά ποτέ δεν έχω πει ξεκάθαρα στους γονείς μου για τη σεξουαλικότητα μου. Δηλαδή συνέχεια κρυβόμαι πίσω από το δάχτυλο μου με ψέματα και δικαιολογίες. Προφανως και το έχουν καταλάβει, ποτέ ομως δεν μου έχουν πει τίποτα και το βασικό είναι ότι κυρίως η μητέρα μου δεν έχει κανένα θεμα με τους ομοφυλοφιλους. Αλλά όπως ολοι ξέρουμε κανεις δεν έχει θεμα μέχρι να βγει το δικό του παιδί γκει. Τέλος πάντων, πρόσφατα μπήκα σε μια σχέση με μια κοπέλα και έχω κάτσει και έχω σκεφτεί υπερβολικα πολλές φορές ότι ίσως πρέπει να το πω στην μητέρα μου, καθώς δεν θελω να κρύβομαι και επιτελους να νιώσω ελεύθερη και αποδεκτή τουλάχιστον από εκείνη, αλλά το θεμα μου ειναι ότι δεν έχω ιδέα πως μπορεί να το πάρει και αν τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά. Αν κάποιος έχει βιώσει κάτι παρόμοιο η μπορεί να μου δώσει κάποια συμβουλή θα το εκτιμούσα πολύ.
    καλημερα.
    καπως αντιφατικο το μνμ σου.
    απο την μια μας λες οτι το εχουν καταλαβει κι απ την αλλη οτι σκεφτεσαι να το πεις. αν το εχουν καταλαβει ποια η αναγκη να το πεις; κι αν εχεις αναγκη να το πεις ξεκαθαρα, ποιο το προβλημα, αφου και το εχουν καταλαβει και δεν εχουν προβλημα με τους ομοφυλοφιλους;
    αν νοιωθεις την αναγκη να το συζητατε ελευθερα, αφου εισαι σιγουρη οτι δεν εχουν κολλημα, πες το.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    δεν ειμαι σιγουρη για τίποτα απλά το γεγονός ότι το έχουν καταλάβει και δεν έχουν κάνει κάποιο σκηνικό είναι κάτι. Αλλο ομως να το πιστεύουν και αλλο να πάω και να τους το πω ξεκάθαρα. Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η αντίδραση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Quote Originally Posted by katekkl124 View Post
    δεν ειμαι σιγουρη για τίποτα απλά το γεγονός ότι το έχουν καταλάβει και δεν έχουν κάνει κάποιο σκηνικό είναι κάτι. Αλλο ομως να το πιστεύουν και αλλο να πάω και να τους το πω ξεκάθαρα. Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η αντίδραση
    Έχεις ανάγκη να το πεις; Ε αν έχουν την υποψία και δεν αντιδρανε, δεν σου αρκεί; Τι ακριβώς σε προβληματίζει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Να μην το ρισκάρεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    1
    Κοινωνία, είναι και οι γονείς του ετεροφυλόφιλου, και οι γονείς του ομοφυλόφιλου, και όλοι οι γονείς με τα παιδιά τους εκεί έξω, και πολλοί car games

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3
    Δεν ξέρω αν το έκανες ή όχι... Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις αν ναι και τι έγινε. Εγώ με πολύ μεγαλύτερη σε ηλικία μητέρα το είπα πριν δύο χρόνια και ακόμα προσπαθώ να βρω την ισορροπία μεταξύ μας αφού το "αποδέχτηκε" αναγκαστικά αλλά ποτέ ουσιαστικά..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by Sophia79 View Post
    Δεν ξέρω αν το έκανες ή όχι... Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις αν ναι και τι έγινε. Εγώ με πολύ μεγαλύτερη σε ηλικία μητέρα το είπα πριν δύο χρόνια και ακόμα προσπαθώ να βρω την ισορροπία μεταξύ μας αφού το "αποδέχτηκε" αναγκαστικά αλλά ποτέ ουσιαστικά..
    Tι εννοεις με "ουσιαστικα";

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Αφήστε να εξελιχθεί φυσιολογικά. Είναι θετικό να μην λένε άσχημα πράγματα για ομοφυλόφιλους αλλά κανείς δεν θέλει να το ακούσει !Δεν θέλουν να το παραδεχτούν, πόσο μάλλον και για γυναίκα. Να κάνετε ένα βήμα κάθε φορά. Ας την γνωρίζουν πρώτα , να βγαίνετε έξω μόνες σας, να πηγαίνετε διακοπές και σε κοινωνικές εκδηλώσεις μαζί, να ανταλλάξετε και δώρα σε γιορτές με αποκορύφωμα του Αγίου Βαλεντίνου αν θέλουν θα σας ρωτήσουν τι τρέχει...
    Οι γονείς πρέπει να έχουν χρόνο να το αποδεχτούν και να ελπίζουν σε ένα θαύμα... Αν σκάσει ξαφνικά μια βόμβα χωρίς να το περιμένουν θα υπάρχουν συνέπειες!

  11. #11
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Sophia79 View Post
    Δεν ξέρω αν το έκανες ή όχι... Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις αν ναι και τι έγινε. Εγώ με πολύ μεγαλύτερη σε ηλικία μητέρα το είπα πριν δύο χρόνια και ακόμα προσπαθώ να βρω την ισορροπία μεταξύ μας αφού το "αποδέχτηκε" αναγκαστικά αλλά ποτέ ουσιαστικά..
    Μεγαλο θέμα αν οι γονείς το αποδέχονται ή απλά συμβιβαζονται .
    Οι περισσότεροι συμβιβαζονται εφοσον αφορα το παιδι τους και εκει μπαίνουν άλλοι συναισθηματικοι παργοντες ,πολλες φορες ισως και ενοχικοί (πολλοι γονεις θεωρουν τον εαυτο τους υπευθυνο επειδη νομίζουν οτι δεν μεγαλωσαν σωστα τα παιδια τους ),σε αλλες περιπτωσεις ουτε καν θα το συζητούσαν .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    142
    Μην το λέτε. Μπορειτε να γίνετε στρειτ και να λήξει το πρόβλημα.
    Ευχαριστώ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Μην το λέτε. Μπορειτε να γίνετε στρειτ και να λήξει το πρόβλημα.
    Ευχαριστώ

    Να παρακαλέσω ?
    Επειδή είναι γυναίκα, πρέπει να υποκρίνεται και θα γίνει στρειτ κάνοντας σεξ με άνδρα? Σαν συμβουλή να μην το αποκαλύψει το καταλαβαίνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει στρειτ το μόνο που θα καταφέρει είναι να καταστρέψει έναν άνδρα και ίσως κάνει μια προβληματική οικογένεια.
    Το θέμα είναι σοβαρό και προβληματίζει δεκάδες νέα άτομα, η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή. Βασικά υπάρχουν πολλές μορφές , να είσαι λίγο ή περισσότερο έως και να μην αποδέχεσαι το σώμα σου .Αν κάποιοι επιλέγουν κάθε φορά πως θα λειτουργήσουν είναι ξεχωριστή κατηγορία, δεν ξέρω αν είναι ανοιχτόμυαλοι, αν το κάνουν απο φόβο, για συμφέρον, αν είναι είναι σεξομανείς και θέλουν σεξ με ο,τι τους κάτσει.
    Θέλει προσοχή όταν απαντάμε, διαβάζουν και παιδιά που φοβούνται ή δεν ξέρουν τι συμβαίνει, νιώθουν διαφορετικά και έλξη για το ίδιο φύλλο, τι θα πετύχουν αν κάνουν ετεροφυλοφιλικό σεξ? geo 12 μπορείς να γίνεις ομοφυλόφιλος ? το σεξ στα γρήγορα είναι διαφορετικό απο τον οργασμό που έχεις όταν διεγείρεσαι αυθόρμητα με κάτι που σε ερεθίζει η αποτελεί κρυφή φαντασίωση.

Similar Threads

  1. ομοφυλοφιλική σχέση - διπολική διαταραχή
    By Betty in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-2023, 00:37
  2. Σχέση με γονείς
    By Geo97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2022, 21:03
  3. Ομοφυλοφιλική σχέση
    By Spyrtos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2015, 23:37
  4. σχέση με γονείς
    By pitsirika72 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-08-2013, 21:15
  5. Γονεις και σχεση...
    By stelios1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 23-02-2012, 21:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •