Διπολική μητέρα ΣΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    2

    Διπολική μητέρα ΣΟΣ

    Καλησπέρα,

    Η μητέρα μου (45) είναι διαγνωσμενη με δίπολικη διαταραχή και σχιζοφρενικές τασεις καταδίωξης

    Η διάγνωση έγινε πριν από τρία χρόνια και από τότε δεν έχει ξαναπάει σε γιατρό λόγω της απονομενης περιοχής που ζει.

    Έπαιρνε ανά διαστήματα ολανζαπίνη και αριπιραζόλη που τις τα έγραφε σε αϋλη.

    Ωστόσο τώρα τα έχει σταματήσει και βρίσκεται σε κατάσταση μανίας.

    Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
    Θέλω συμβουλές και γνώμες.

    Εγω ζω στη Θεσσαλονίκη και μπορώ να την φέρω με δυσκολία να επισκεφτεί έναν ψυχίατρο.

    Έχετε κάποιον να μου συστήσετε ;;;
    Θέλω οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια παιδιά είμαι σε απόγνωση και βαθειά τραυματισμένη με αυτά που κάνει
    Κάνει και λέει απίστευτα πράγματα εκεί που ζει

    Δεν ξέρω που να απευθυνθώ

    Χίλια ευχαριστώ

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    Καλησπερα, θα μπορουσατε να βρειτε εαν ψυχιατρο που μπορει να κανει και ψυχαναλυση μεσω βιντεοκλησης για να ειναι και πιο ευχαριστη ως εμπειρια για την μητερα σου.
    εχω να προτεινω τον κυριο Μωραιτη απεναντι απο τα οντεον μες στο στενακι.
    Κανει και βιντεοκλησεις. Υπαρχει λυση και ειναι μονο 45 χρονων η γυναικα , μπορει να εχει μια ποιοτικη ζωη.
    τα χαπια βοηθουν στην σταθεροποιηση των διακυμανσεων αλλα χωρις ψυχοθεραπεια, μονον ενας βαθια συνδεδεμενος με τα συναισθηματα του ανθρωπος μπορει να το κανει, επισης καταλαβαινω ποσο διαφορετικη μπορει να σου φαινεται η κατασταση που συμβαινει στο χωριο και αλλοκοτη αλλα προσπαθησε να καταλαβεις τι ακριβως της αφυπνιζει την μανια εκει στο χωριο. Συνηθως με αυτη τη παθηση επιρεαζεσαι αμεσα απο το περιγυρω σου, κοιτα πρωτα μη τυχον ολοι στο χωριο ζουν σε παραλληλο συμπαν.

  3. #3
    biscochicco
    Guest

    Thumbs up

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση

    χαιρομαι που εγινε σε εμενα αναφορα αντι του θεματοθετη που ζητησε βοηθεια. Δεν ειχα σκοπο να διαφημισω καποιον ψυχιατρο, ισα ισα απο οτι βλεπω σχεδον αποτροπη εφερε στο ατομο που με εκανε αναφορα. χαιρομαι που δεν εκανες αναφορα στο θεμα λοιπον γιατι ο θεματοθετης χρειαζεται υποστηριξη.
    συγνωμη απο τα μελη για την παραβιαση ορων.
    Last edited by biscochicco; 30-11-2023 at 14:32.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    κοιτα πρωτα μη τυχον ολοι στο χωριο ζουν σε παραλληλο συμπαν.
    Τι φάση πώς το εννοείς

  5. #5
    biscochicco
    Guest
    εννοω οτι πολλοι ανθρωποι που ζουν σε απομονομενα χωρια ειναι λιγο οπιστοδρομικοι, λιγο παραξενοι, χωρις προκαταληψη το λεω, κι εγω απο χωριο καταγομαι, και ευρυτερα καταγομαι απο την αλβανια. Οποτε γενικοτερα εχω δει πολλα παραλληλα συμπαντα να διαδραματιζονται σε χωρια, τυπου αλλη πραγματικοτητα, συνηθειες κλπ. Αλλοτε προς το καλυτερο αλλοτε ομως πολυ δυσκολο περιββαλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    εννοω οτι πολλοι ανθρωποι που ζουν σε απομονομενα χωρια ειναι λιγο οπιστοδρομικοι, λιγο παραξενοι, χωρις προκαταληψη το λεω, κι εγω απο χωριο καταγομαι, και ευρυτερα καταγομαι απο την αλβανια. Οποτε γενικοτερα εχω δει πολλα παραλληλα συμπαντα να διαδραματιζονται σε χωρια, τυπου αλλη πραγματικοτητα, συνηθειες κλπ. Αλλοτε προς το καλυτερο αλλοτε ομως πολυ δυσκολο περιββαλον
    Για πες για πες έχει ενδιαφέρον

    δηλαδή στην αλβανία η διπολική διαταραχή εκπορεύεται εκ του δύσκολού περιβάλλοντος κυρίως του χωριού
    νίκος μπορείς να μας δώσεις ένα δύο παραδείγματα από την προσωπική σου παρατήρηση

  7. #7
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    Για πες για πες έχει ενδιαφέρον

    δηλαδή στην αλβανία η διπολική διαταραχή εκπορεύεται εκ του δύσκολού περιβάλλοντος κυρίως του χωριού
    νίκος μπορείς να μας δώσεις ένα δύο παραδείγματα από την προσωπική σου παρατήρηση
    ..... οτι καταλαναινει ο καθενας. επισης η αλβανια δεν ειναι χωριο, μιλαμε για χωρα.
    Δε θα σχολιασω καν για τον νικο πουλες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    εννοω οτι πολλοι ανθρωποι που ζουν σε απομονομενα χωρια ειναι λιγο οπιστοδρομικοι, λιγο παραξενοι, χωρις προκαταληψη το λεω, κι εγω απο χωριο καταγομαι, και ευρυτερα καταγομαι απο την αλβανια. Οποτε γενικοτερα εχω δει πολλα παραλληλα συμπαντα να διαδραματιζονται σε χωρια, τυπου αλλη πραγματικοτητα, συνηθειες κλπ. Αλλοτε προς το καλυτερο αλλοτε ομως πολυ δυσκολο περιββαλον
    Σοβαρά τώρα έχει πολύ ενδιαφέρον
    πότε ια άλλη πραγματικότητα είναι προς το καλύτερο κατά τη γνώμη σου
    μπορείς να μας δώσεις ένα κλινικό παράδειγμα από την προσωπική σουπαρατήρηση

  9. #9
    biscochicco
    Guest
    κλινικο παραδειγμααα? αχαχαχχααχαχ με τιμανε τα λογια σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    2
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Σχετικά με τα χάπια δεν θέλει να τα παίρνει γιατί δεν αποδέχεται την ασθένεια της

    Τι μπορώ να κάνω για να την πείσω να τα πάρει ;

    Ευχαριστώ για την πρόταση του ψυχιάτρου θα το ψάξω

    Επίσης για τους ψυχιάτρους του δημοσίου ξέρουμε τι ισχύει;; Πχ ιπποκράτειο

    Ευχαριστώ ξανά

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Καλησπερα. Δεν ειμαι απο Θεσσαλονικη δεν μπορω να συστησω γιατρο απο εκει.

    Αλλα να αφιερωσεις μια δυο μερες στην μητερα σου να την πας σε εναν γιατρο να κανει διαγνωση δια ζωσης. Εμεις σωθηκαμε με την ενεση που κανουν και διαρκει ενα μηνα. Τα πιο γνωστα αντιψυχωσικα βγαινουν και σε τετοια μορφη. Να καταληξει ποιο θα της δωσει και θα της ταιριαζει και να την κανει. Ισως χρειαστει κι αλλα φαρμακα αλλα με αυτη την ενεση θα επανελθει στην πραγματικοτητα και θα συνεργαστει.

    Αναγκαστικα μεχρι να βρει τα πατηματα της πρεπει να φροντισεις να εισαι κοντα της πιο συχνα. Μονη της ειναι? Εσυ μονος/η εισαι? Μηπως να την επαιρνες για λιγο μαζι σου εφοσον ξεκινησει θεραπεια να την παρακολουθεις κι εσυ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Σχετικα με τους ψυχιατρους του δημοσιου. Μιλαω για δημοσια νοσοκομεια Αθηνα αλλα δε νομιζω να διαφερουν τα συστηματα στη Θεσσαλονικη.
    Σε οσα νοσοκομεια λειτουργουν απογευματινα ιατρεια κλεινεις ραντεβου και πας με πληρωμη. Αλλιως κοιτας ποια εχουν ψυχιατρικο τμημα κι εφημερευουν και πας στην εφημερια τους δωρεαν.
    Εκει θα σου πουν πως πρεπει να κινηθειτε. Αν εχει χασει επαφη με την πραγματικοτητα κι εχει διωκτικα εχετε σοβαρες πιθανοτητες να την κρατησουν για νοσηλεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    269
    πρωτον , θα πας εσυ να την παρεις και να την φερεις εκει που ζεις . δευτερον θα βρεις εναν ψυχιατρο με κοτσια ! τριτον με τον καιρο θα το αποδεχθει και θα παρει την αγωγη της ! πες της το εξης απλο , αν ειχες πιεση , ζαχαρο , καρδια , δεν θα επαιρνες αγωγη ? ....στους διπολικους παιζει ρολο το περιβαλλον . εσυ αποδεχεσαι την παθηση της ? ηδη με τα γραφομενα σου την εχεις καταδικασει ! πρεπει να την βοηθησεις την γυναικα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Συμφωνω με tziovani. Μην τους αφηνετε μονους..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859

    Unhappy

    κατι με υπηρεσίες του κράτους πρεπει να νοιαστούν κατι τετοια εχει κι η δικη μου ζουμε μαζι κι παρολο αυτο δε ξερω κι εγω που να στραφώ μα τι να κανουμε ?? σε καταλαβαίνω γιατι κι εγω μονη ειμαι οτι κι αν συμβεί αρρώστια ατύχημα κατι κανεις δε θα με βοηθήσει ουτε θα νοιαστεί.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παρεμβατική μητερα
    By Marinidou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 30-11-2023, 00:45
  2. Η μητέρα μου...
    By Lizakirg in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 04-01-2021, 21:12
  3. Η μητέρα μου...
    By nina86 in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2013, 09:12
  4. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42
  5. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ
    By lessing_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 22-03-2011, 18:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •