Πώς να φαίρομαι στον οριακό σύζυγό μου για να τον ηρεμώ και να μην φύγει? Έχουμε 2 πα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41

    Πώς να φαίρομαι στον οριακό σύζυγό μου για να τον ηρεμώ και να μην φύγει? Έχουμε 2 πα

    Γειά σας!Πρώτη φορά γράφω σε τέτοιο φορουμ και με δυσκολία.
    Είμαι παντρεμένη εδώ και 15 χρόνια με έναν σύζυγο που μέχρι πριν 5 περίπου χρόνια ήταν υπέροχος!!!Ήταν έξυπνος, στοργικός, συμπονετικός,πάντα έτοιμος να βοηθήσει γεμάτος αγάπη και προσοχή για εμένα,!
    Πριν 5 χρόνια αναγκάστηκα να φύγω από εκεί που ζούσαμε για να γυρίσω στον τόπο μας και να δουλέψω και να τον αφήσω επιτέλους να διαβάσει για να τελειώσει την ιατρική που είχε αρχίσει.Εχουμε δύο παιδιά και ενοιωθα ότι είμαστε εμείς η αιτία που δεν μπορεί να διαβάσει και να πάρει το πτυχίο του.Μου έλεγε ότι χρειάζεται 6 μήνες για να τελειώσει και να γυρίσει και αυτός στην Ελλάδα,στο σπίτι μας.
    Τελικά πέρασαν 3 χρόνια και γύρισε πίσω χωρίς το πτυχίο του ...Είχε φτάσει να μου λέει κάθε μέρα ότι παίρνει πτυχίο!.Τον συγχώρεσα... είπα εντάξει δεν τελείωσε,ντρεπόταν να μου το πει,...θα δουλέψει κάπου αλλού .Του στάθηκα,άρχισα να ψάχνω δουλειές,έβαλα γνωστούς και την οικογένεια μου ...Η αγάπη μου γι'αυτόν μεγάλη οπότε τα έδωσα όλα να παραβλέψω το.οτι με κορόιδευε για 3 χρόνια!
    Μετά από αυτό τι να σας πω?Άρχισαν προβλήματα....Ήταν συνέχεια σαν καταθλιπτικός,πήγαινε στη δουλειά και μετά όλη την ημέρα στο.κρεββατι.Να περνάμε 2-3 μέρες όμορφα και μετά πάλι σαν να είχε κατάθλιψη.Τον παρότρυνα να πάει σε γιατρό....δεν ήθελε.Τελικά μία ημέρα μου λέει σε παρακαλώ βρες μου γιατρό! Πήγε...του έδωσε κάποια αντικαταθλιπτικά... Αμέσως ηρέμησε!Έγινε πάλι ο παλιός σύζυγος μου!Όλα υπέροχα!.. Αυτό πριν 4 χρόνια.

    Πέρσυ ξαφνικά άρχισε να βγάζει υπερβολικό θυμό προς εμένα,άρχισε να φωνάζει συνέχεια ακόμη και στα παιδιά μας!!!Δεν έλεγχε ,ούτε τα νεύρα του ,ούτε τις φωνές του! Κατηγορίες για το.οτι του κατέστρεψα 15 χρόνια από τη ζωή του!Ξόδευε στο ίντερνετ ασυστολα!Ότι άχρηστο έβρισκε!Ένιωθε βάρος να πάει να ψωνίσει για τα παιδιά και επίσης να τα πάει στις δραστηριότητες.Πριν ήταν υπέροχος πατέρας!Δουλευε πολλές ώρες...και εγώ επίσης!Πριν απο αυτό ξέχασα να αναφέρω ότι έφυγα για ένα πολυήμερο επαγγελματικό υποχρεωτικό ταξίδι...Όταν γύρισα βρήκα αυτήν την κατάσταση. Δηλαδή τις κατηγορίες και τις φωνές.Οριν το ταξίδι όλα ήταν ήρεμα Άρχισε να λέει ότι τον παράτησα μόνο του ,να δουλεύει πολλές ώρες και να έχει και τα παιδιά Εγώ αντιδρουσα και μαλώναμε.Τελικά μου λέει δεν μπορώ πια να ζήσω μαζί σου φεύγω!Εγώ μέχρι τότε δεν ήξερα και αντιδρούσα,του αντιμιλουσα...όχι πολύ γιατί 4 χρόνια πριν είχε το θέμα με τα αντικαταθλιπτικά αλλά ήταν τέτοιες οι επιθέσεις του που έπρεπε να αντιδράσω για να σταματήσει.Ποτέ τα προηγούμενα χρόνια δεν φώναζε,ήταν πάντα ήρεμος...ίσως και υποτονικός τώρα που τα σκέφτομαι . Έφυγε,ξαναήρθε μετά από 2 ημέρες...ξαναεφυγε ξαναγύρισε...μέχρι που έφυγε πια....Δεν άκουγε τίποτα!Όλη την ημέρα ήταν σπίτι με εμένα και τα παιδιά..έτρωγε έπινε,του έπλενα τα ρούχα και μετά έφευγε...κοιμόταν άλλού..Μου έλεγε σε αγαπάω...θα φτιάξουν τα πράγματα αλλά θέλω να μείνω για λίγο μονος μου ..Την επόμενη ημέρα σαν τέρας που μόνο ούρλιαζε και κατηγορούσε.Εγιναν πάρα πολλά!! Τελικά μετά από 6 μήνες γύρισε να μένει πάλι στο σπίτι μας..... Κάθε μέρα μιλούσανε και ερχόταν για τα παιδιά και μια ημέρα έμεινε σπίτι...το ίδιο και την επόμενη...και έμεινε τώρα 6 μήνες στο σπίτι μας ..Με σκαμπανεβάσματα αλλά ο παθολογικός θυμός του είχε φύγει!Σε όλο το προηγούμενο διάστημα,όταν κοιμόταν άλλού μου είχε ζητήσει να πάμε σε σύμβουλο γάμου.Αλλαξαμε τρείς.Τον βρήκαν λέει σε άρνηση οπότε δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα!Οταν του έλεγα να πάμε σε ψυχίατρο( επίσης οι σύμβουλοι γάμου τον παρότρυναν να πάει),σε αυτόν που είχε πάει και του έγραψε την αντικαταθλιπτική αγωγή δεν ήθελε με τίποτα και μου φώναζε ότι είμαι καλά και να μην του το ξαναπώ!Τελικά μία ημέρα μου είπε να πάμε για να μου δείξει ότι δεν είναι τρελός.Πήγαμε μαζί στον ίδιο ψυχίατρο(με τα αντικαταθλιπτικά )ο οποιος του είπε ότι χρειάζεται άμεσα ψυχοθεραπεία...Είπε ότι πρόκειται για διαταραχή προσωπικότητας και όχι για κατάθλιψη,μάλλον οριακή.Φύγαμε και ο σύζυγός μου είπε ότι ο γιατρός είναι τσαρλατάνος και ότι δεν έχει τίποτα!Εγώ δεν ήξερα τι σημαίνει αυτό, οριακή διαταραχή και άρχισα να διαβάζω για το θέμα.Τοτε κατάλαβα γιατί η κόλαση στην οποία είχε μετατραπεί ο γάμος μας!Μόνο κλαμματα... κατηγορίες,...Μία ημέρα να με αγκαλιάζει και να με θέλει και την επόμενη να είμαι ο εχθρός του!Από τον Μάιο εώς τώρα ήταν πιο ήρεμος αλλά με στιγμές που δεν με άφηνε να τον αγγίξω και επίσης με βλέμμα αχανές ..να με βλέπει από.μακριά...Μεχρι που πριν 2 εβδομάδες πάλι άρχισε να έχει.παθολογικο θυμό.απενσντι μου και να μην με θέλει καθόλου και να μου λέει ότι πνίγεται μαζί μου και ότι νοιώθει βάρος ακόμη και τα παιδιά.,να του λέω ότι είναι παθολογικό όλο.αυτό.και να πάμε στον γιατρό και να μου φωνάζει!!! Γι'αυτό δε σε θέλω!!! Τελικά μία ημέρα πήγε στον γιατρό μόνος του Μου είπε...βλέπεις προσπαθώ θα πάω σε γιατρό σε άλλο ψυχίατρο... ο.οποιος του έγραψε το arproya. Εμένα μου είπε ότι του είπε ότι είναι καλά Όταν βρήκα τα χάπια και τον ρώτησα μου είπε ότι του είπε ότι έχει μερικά στοιχεία οριακής διαταραχής αλλά κατά τα άλλα είναι καλά.Αρχισε πάλι να φωνάζει ότι είναι καλά αλλά ότι εγώ είμαι το πρόβλημα του και ότι θέλει να φύγει μακριά μου να γλυτώσει!
    Όταν έχει μερικές ήσυχες στιγμές ξεχνιεται και και μου λέει αγάπη μου...μετά γυρνάει και μου λέει έεε ..τρόπος του λέγειν! Γιατί ενώ πριν μία ημέρα ήταν θυμωμένος τη μία με είχε αγκαλιά...τώρα 2 εβδομάδες είμαι συνέχεια ο εχθρός του!Λέει ότι δεν με θέλει και ότι δεν με αγαπάει.Εφυγε από το σπίτι πριν 5 ημέρες....βασικά κοιμάται πάλι άλλου αλλά όλη την ημέρα είναι εδώ μαζί μας!Τον παρακάλεσα να γυρίσει .. τίποτα! Αυτή την συμπεριφορά την εχθρικη την βγάζει μόνο προς εμένα.Στην δουλειά είναι άλλος άνθρωπος.Βασικα είναι πολύ έξυπνος αλλά χωρίς στόχους, αναβλητικός .. χωρίς πρωτοβουλία.και με στιγμές κατάθλιψης που εναλλάσσονται με στιγμές σαν να τον πιάνει μανία.Οχι βίαιος....με λεκτική βία...κατηγορίες Πείτε μου πως να φερθώ.... Έχουμε δύο παιδιά 14 και 9 χρόνων τα οποία κλείνει και ζητούν τον παλιό μπαμπά τους Τα πηγαίνει στις δραστηριότητες....κάθεται μαζί τους αλλά εμένα με βλέπει και μου φέρεται σαν να είναι ο χειρότερος εχθρός του! Υπάρχει τρόπος να τον ηρεμήσω?Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει και να κάνει ψυχοθεραπεία και να μην διακυσουμε την οικογένεια μας?Όταν μου λέει ότι δεν με αγαπάει πια και ότι δεν θέλει να ζήσει πια μαζί μου μετά μετανοιωνει... φαίνεται....αλλά ενώ πριν ερχόταν με αγκάλιαζε και μου ζητούσε συγνώμη τώρα μένει σταθερός στις απόψεις τους.Εγω έναν χρόνο τώρα...βασικά ενάμιση κλείστηκα στο σπίτι να τον φροντίζω και να διαβάζω για όλες αυτές τις ασθένειες..Με κατηγόρησε ότι σπούδαζα πολλά χρόνια και ότι δούλευα πολύ και τους είχα παραμελήσει οπότε προσπάθησα να είμαι περισσότερο παρουσα.Εαν δεν με θέλει όντως και δεν με αγαπάει εντάξει....Εγώ μέσα μου πιστεύω ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει έτσι ξαφνικά από την υπερβολική αγάπη στο δε σε θέλω δε σε αγαπάω γι'αυτό νομίζω ότι είναι της οριακής διαταραχής
    ψάχνω εάν υπάρχει κάποια δική μου συμπεριφορά που θα μπορούσε να τον κάνει να επανέλθει στον άνθρωπο και σύζυγο που ήταν πριν.Σας ευχαριστώ.
    Last edited by Μάγκι; 01-12-2023 at 08:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,862
    καλημερα...
    ασχετως του "ποση" οριακη εχει, εδω βλεπουμε οτι εχει χρονια που τον παρακαλας να μεινει ενω ξενοκοιμαται, κι αυτος και θυμωνει και δεν σε θελει και φευγει και κανει τον τουριστα. ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ;
    αστον να φυγει μονιμα. καλο ειναι αυτο τωρα, που του κανεις την παραδουλευτρα για να κοιμαται αλλου;
    εσεις εχετε ακομα σεξουαλικη σχεση, η το κοψατε;

    υ.γ. τα "αγαπη μου", οταν εχει παραλληλα τετοια ασχημη συμπεριφορα, προφανως και δεν πρεπει να τα υπολογιζεις... πιθανον λεει "αγαπη του" καμια αλλη/ες και στο λεει απο συνηθεια η απο κεκτημενη ταχυτητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα, αυτος δεν προκειται να σου εχει εμπιστοσυνη ποτέ. Απο την μια φοβαται πως θα τον εγκαταλειψεις και απο την αλλη φοβαται πως θα καταστρεψεις την προσωπικοτητα του. Εαν εχεις προσπαθησει να τον αλλαξεις στο παρελθον εχεις γινει και εχθρος του.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Αχl 100 :Αυτό μου λέει συνέχεια... ήθελες να με αλλάξεις ... ήθελες έναν άλλο...Μου λέει δεν με αγαπούσες,δεν με πρόσεχες....ενώ εγώ τον λατρευα και ήταν προτεραιότητα μου αλλά το ότι για παράδειγμα έφυγα στο επαγγελματικό ταξίδι τον σημάδεψε...δεν έπρεπε λέει!. Εντωμεταξύ δεν μπορούσα να επιλέξω! Υποχρεωτικά πήγα και δυσκολεύτηκα και πάρα πολύ.Επισης ποτέ δεν του έχω δώσει δικαίωμα να ζηλέψει! Ποτέ δεν κοίταξα άλλον άντρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Αχl 100 :Αυτό μου λέει συνέχεια... ήθελες να με αλλάξεις ... ήθελες έναν άλλο...Μου λέει δεν με αγαπούσες,δεν με πρόσεχες....ενώ εγώ τον λατρευα και ήταν προτεραιότητα μου αλλά το ότι για παράδειγμα έφυγα στο επαγγελματικό ταξίδι τον σημάδεψε...δεν έπρεπε λέει!. Εντωμεταξύ δεν μπορούσα να επιλέξω! Υποχρεωτικά πήγα και δυσκολεύτηκα και πάρα πολύ.Επισης ποτέ δεν του έχω δώσει δικαίωμα να ζηλέψει! Ποτέ δεν κοίταξα άλλον άντρα.
    Δεν μπορεις να αλλαξεις αλλους ανθωπους και ειδηκα οριακο που φυσαει και το γιαουρτι.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα...
    ασχετως του "ποση" οριακη εχει, εδω βλεπουμε οτι εχει χρονια που τον παρακαλας να μεινει ενω ξενοκοιμαται, κι αυτος και θυμωνει και δεν σε θελει και φευγει και κανει τον τουριστα. ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ;
    αστον να φυγει μονιμα. καλο ειναι αυτο τωρα, που του κανεις την παραδουλευτρα για να κοιμαται αλλου;
    εσεις εχετε ακομα σεξουαλικη σχεση, η το κοψατε;

    υ.γ. τα "αγαπη μου", οταν εχει παραλληλα τετοια ασχημη συμπεριφορα, προφανως και δεν πρεπει να τα υπολογιζεις... πιθανον λεει "αγαπη του" καμια αλλη/ες και στο λεει απο συνηθεια η απο κεκτημενη ταχυτητα.
    Remedy :
    Τον αγαπάω...έχω δύο παιδιά μαζί του που υποφέρουν στην ιδέα ότι ο μπαμπάς έφυγε....
    Επίσης νομίζω ότι όλο αυτό είναι παθολογικό και ότι εάν θεραπευτεί θα γίνει πάλι όπως πρίν....Σε αυτό ελπίζω....Θέλω να προσπαθήσω να σώσω τον γάμο μου και την αγάπη μας.
    Κάναμε σεξ σε όλες τις φάσεις εκτός της "μανίας "εκεί έχει άρνηση για τα πάντα οπότε ούτε που τον πλησιάζω εγώ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα...
    ασχετως του "ποση" οριακη εχει, εδω βλεπουμε οτι εχει χρονια που τον παρακαλας να μεινει ενω ξενοκοιμαται, κι αυτος και θυμωνει και δεν σε θελει και φευγει και κανει τον τουριστα. ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ;
    αστον να φυγει μονιμα. καλο ειναι αυτο τωρα, που του κανεις την παραδουλευτρα για να κοιμαται αλλου;
    εσεις εχετε ακομα σεξουαλικη σχεση, η το κοψατε;

    υ.γ. τα "αγαπη μου", οταν εχει παραλληλα τετοια ασχημη συμπεριφορα, προφανως και δεν πρεπει να τα υπολογιζεις... πιθανον λεει "αγαπη του" καμια αλλη/ες και στο λεει απο συνηθεια η απο κεκτημενη ταχυτητα.
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν μπορεις να αλλαξεις αλλους ανθωπους και ειδηκα οριακο που φυσαει και το γιαουρτι.
    Δεν ήθελα να τον αλλάξω...αυτόν αγαπούσα.. αλλά φυσικά έβαζα όρια σε περίεργες καταστάσεις και συμπεριφορές και τον παρακινούσα να σηκωθεί από το κρεββάτι να χρησιμοποιήσει την εξυπνάδα του και να πάει μπροστά!.
    Είναι ένας πολύ γλυκός άνθρωπος,0ολυ έξυπνος που πάντα περίμενε από εμένα.Εαν τον δείτε εσείς θα νομίζετε ότι εγώ είμαι η άγρια...η κακιά...Κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει τι κάνει σε εμένα...πώς φαίρεται..τι μου λέει
    Last edited by Μάγκι; 01-12-2023 at 10:48.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα...
    ασχετως του "ποση" οριακη εχει, εδω βλεπουμε οτι εχει χρονια που τον παρακαλας να μεινει ενω ξενοκοιμαται, κι αυτος και θυμωνει και δεν σε θελει και φευγει και κανει τον τουριστα. ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ;
    αστον να φυγει μονιμα. καλο ειναι αυτο τωρα, που του κανεις την παραδουλευτρα για να κοιμαται αλλου;
    εσεις εχετε ακομα σεξουαλικη σχεση, η το κοψατε;

    υ.γ. τα "αγαπη μου", οταν εχει παραλληλα τετοια ασχημη συμπεριφορα, προφανως και δεν πρεπει να τα υπολογιζεις... πιθανον λεει "αγαπη του" καμια αλλη/ες και στο λεει απο συνηθεια η απο κεκτημενη ταχυτητα.
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν μπορεις να αλλαξεις αλλους ανθωπους και ειδηκα οριακο που φυσαει και το γιαουρτι.
    =Μάγκι;1234596]Δεν ήθελα να τον αλλάξω...αυτόν αγαπούσα.. αλλά φυσικά έβαζα όρια σε περίεργες καταστάσεις και συμπεριφορές και τον παρακινούσα να σηκωθεί από το κρεββάτι να χρησιμοποιήσει την εξυπνάδα του και να πάει μπροστά!.
    Είναι ένας πολύ γλυκός άνθρωπος,πολυ έξυπνος που πάντα περίμενε από εμένα.Εαν τον δείτε εσείς θα νομίζετε ότι εγώ είμαι η άγρια...η κακιά...Κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει τι κάνει σε εμένα...πώς φαίρεται..τι μου λέει[/QUOTE]
    Τι σημαίνει οριακός που φυσάει και το γιαούρτι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    =Μάγκι;1234596]
    Τι σημαίνει οριακός που φυσάει και το γιαούρτι
    Ο οριακος ειναι καμμενος, απο γονεις η ιδρυματα εαν ηταν σε τετοια σαν παιδι. Προσεχει και για τις παραμικρες αμφιβολειες σε σενα και τις παιρνει σαν αρνιτικες σκεψεις/αισθηματα.
    Εαν καποιος οπο τους γονεις του εχει ναρκισσιστικες τασεις, να προσεχεις μην εισαι χειριστικη επειδη αυτος θα εχει ιδιετερη ευαισθησια σε προσπαθειες χειραγωγησης και θα αντιδρασει βιαια.
    Last edited by axl100; 01-12-2023 at 09:42.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Ο οριακος ειναι καμμενος, απο γονεις η ιδρυματα εαν ηταν σε τετοια σαν παιδι. Προσεχει και για τις παραμικρες αμφιβολειες σε σενα και τις παιρνει σαν αρνιτικες σκεψεις/αισθηματα.
    Εαν καποιος οπο τους γονεις του εχει ναρκισσιστικες τασεις, να προσεχεις μην εισαι χειριστικη επειδη αυτος θα εχει ιδιετερη ευαισθησια σε προσπαθειες χειραγωγησης και θα αντιδρασει βιαια.
    Δεν ήταν ποτέ σε ιδρύματα.Η Μαμά του είναι χειριστικη Είχα γίνει και εγώ χειριστικη γιατί μόνος του δεν έκανε τίποτα!
    Είχε στηριχτεί πάνω μου Εγώ του έβρισκα δουλειά,εγώ τον παρακινούσα να σηκωθεί...εγώ...εγώ...Τον θεωρούσα αδύναμο σε σχέση με εμένα και λίγο τεμπέλη....Δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτές οι διαταραχές..... Αλλά ήμασταν πάντα καλά...το αιώνιο πρόβλημα μου ήταν ότι δεν είχε πρωτοβουλία...το έκανα εγώ και έτσι λύνονταν το πρόβλημα.Ηταν πάντα καλός, γλυκός...λίγο μουρμούρης αλλά ήμουν και εγώ οπότε το περεβλεπα.Οταν έφυγα από το εξωτερικό και ήρθα Ελλάδα..αυτός δεν ήθελε!Ήθελε να μείνω πάνω .Εγω πήρα την πρωτοβουλία να φύγω για να τον αφήσω να διαβάσει με την ηρεμία του!.Έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα θέλαμε να γυρίσουμε.Ερχόταν κάθε μηνα για 3-4 μέρες...και γιορτές για 3 χρόνια.... μετά άλλαξαν όλα.Γυρισε άλλος άνθρωπος!.... Μερικές φορές τον έβλεπα και έλεγα πάει τρελάθηκε...τον έπιαναν κρίσεις θυμού.. Αντίδρασης...να μην μπορεί να ελέγχει τα νεύρα του .ότι κακό δεν μου είχε πει για 12 χρόνια πριν μου τα είπε όλα μαζί...ότι τον κατέστρεψα....ότι ..ότι ..και τέτοια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Τώρα έφυγε πάλι από το σπίτι...έρχεται όμως και όλο το απόγευμα είναι εδώ...πηγαίνει τα παιδιά στις δραστηριότητες...ξαπλώνει στο κρεββάτι μας . στον καναπέ.... τρώει....Εγώ ζήτησα να πηγαίνω απόγευμα στη δουλειά για να αποφύγω τις εντάσεις....
    Τι είναι καλύτερο να κάνω.Δεν θα το συζητούσα εάν δεν υπήρχε η οριακή διαταραχή μέσα στη μέση...θα τον έδιωχνα.
    Τώρα όμως πως να φερθώ για να μην τον κάνω να χειροτερέψει και ενδεχομένως να μην φύγει για 0αντα και να μπορέσει να τον πείσω να κάνει ψυχοθεραπεία?
    Να του πω αφού έφυγες από το σπίτι δεν μπορείς να μπαίνεις εδώ μέσα όποτε θέλεις...θα βλέπεις τα παιδιά έξω γιατί θέλω και εγώ να ξαναφτιάξω τη ζωή μου ή να τον αφήσω να έρχεται αλλά εγώ να μην του δίνω σημασία?Η να κάνω σαν να μην έφυγε από το σπίτι???
    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει αυτή τη διαταραχή η που έχει βιώσει παρόμοιες καταστάσεις να με βοηθήσει?????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Δεν ήταν ποτέ σε ιδρύματα.Η Μαμά του είναι χειριστικη Είχα γίνει και εγώ χειριστικη γιατί μόνος του δεν έκανε τίποτα!
    Είχε στηριχτεί πάνω μου Εγώ του έβρισκα δουλειά,εγώ τον παρακινούσα να σηκωθεί...εγώ...εγώ...Τον θεωρούσα αδύναμο σε σχέση με εμένα και λίγο τεμπέλη....Δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτές οι διαταραχές..... Αλλά ήμασταν πάντα καλά...το αιώνιο πρόβλημα μου ήταν ότι δεν είχε πρωτοβουλία...το έκανα εγώ και έτσι λύνονταν το πρόβλημα.Ηταν πάντα καλός, γλυκός...λίγο μουρμούρης αλλά ήμουν και εγώ οπότε το περεβλεπα.Οταν έφυγα από το εξωτερικό και ήρθα Ελλάδα..αυτός δεν ήθελε!Ήθελε να μείνω πάνω .Εγω πήρα την πρωτοβουλία να φύγω για να τον αφήσω να διαβάσει με την ηρεμία του!.Έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα θέλαμε να γυρίσουμε.Ερχόταν κάθε μηνα για 3-4 μέρες...και γιορτές για 3 χρόνια.... μετά άλλαξαν όλα.Γυρισε άλλος άνθρωπος!.... Μερικές φορές τον έβλεπα και έλεγα πάει τρελάθηκε...τον έπιαναν κρίσεις θυμού.. Αντίδρασης...να μην μπορεί να ελέγχει τα νεύρα του .ότι κακό δεν μου είχε πει για 12 χρόνια πριν μου τα είπε όλα μαζί...ότι τον κατέστρεψα....ότι ..ότι ..και τέτοια.
    Εμ τι να σου πω τωρα. Εαν νομιζεις πως μετανοιωσες, τον αγαπας οπως ειναι και οχι για αυτο που εσυ θελεις να ειναι, μπορεις να του τα πεις ολα, ισως σε συγχωρεσει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Τώρα έφυγε πάλι από το σπίτι...έρχεται όμως και όλο το απόγευμα είναι εδώ...πηγαίνει τα παιδιά στις δραστηριότητες...ξαπλώνει στο κρεββάτι μας . στον καναπέ.... τρώει....Εγώ ζήτησα να πηγαίνω απόγευμα στη δουλειά για να αποφύγω τις εντάσεις....
    Τι είναι καλύτερο να κάνω.Δεν θα το συζητούσα εάν δεν υπήρχε η οριακή διαταραχή μέσα στη μέση...θα τον έδιωχνα.
    Τώρα όμως πως να φερθώ για να μην τον κάνω να χειροτερέψει και ενδεχομένως να μην φύγει για 0αντα και να μπορέσει να τον πείσω να κάνει ψυχοθεραπεία?
    Να του πω αφού έφυγες από το σπίτι δεν μπορείς να μπαίνεις εδώ μέσα όποτε θέλεις...θα βλέπεις τα παιδιά έξω γιατί θέλω και εγώ να ξαναφτιάξω τη ζωή μου ή να τον αφήσω να έρχεται αλλά εγώ να μην του δίνω σημασία?Η να κάνω σαν να μην έφυγε από το σπίτι???
    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει αυτή τη διαταραχή η που έχει βιώσει παρόμοιες καταστάσεις να με βοηθήσει?????
    Εγω ειμαι οριακος.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Εγω ειμαι οριακος.
    Σε ευχαριστώ που μου απαντάς.
    Κατά τη γνώμη σου τώρα τι πρέπει να κάνω?Να τον αφήσω να έρχεται σπίτι μήπως και ηρεμήσει η να του πω να μην μπαίνει στο σπίτι μήπως και του λείψω?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Σε ευχαριστώ που μου απαντάς.
    Κατά τη γνώμη σου τώρα τι πρέπει να κάνω?Να τον αφήσω να έρχεται σπίτι μήπως και ηρεμήσει η να του πω να μην μπαίνει στο σπίτι μήπως και του λείψω?
    Εχεις ανακγη εσυ απο ψυχοθεραπεια, οχι αυτος.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχεση με οριακο
    By User2512 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 26
    Last Post: 08-03-2020, 00:42
  2. Ηρεμω μονο στον υπνο..
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 14-11-2018, 01:58
  3. Οριακό σημείο
    By Electrical in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2017, 21:58
  4. οριακο παιδι
    By kapamaru!! in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2015, 02:53
  5. Replies: 26
    Last Post: 21-02-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •