Πώς να φαίρομαι στον οριακό σύζυγό μου για να τον ηρεμώ και να μην φύγει? Έχουμε 2 πα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 93
    Member
    Έχω και εγώ σίγουρα ανάγκη... ήδη κάνω με ψυχοθεραπευτρια.Δεν μου διέγνωσαν κάποια διαταραχή η κάτι άλλο Μου είπαν ότι το να ζεις με έναν με οριακή διαταραχή προσωπικότητας ,,ειδικά αφού είναι σύζυγος μου και έχουμε και 2 παιδιά,είναι εξαντλητικό και να προσέξω να μην κατάστρεψει και εμένα και τα παιδιά γιατί ο ίδιος είναι αυτοκαταστροφικός.Εγω έχω μείνει στο πώς ήταν πριν από αυτόν τον τελευταίο χρόνο.....τώρα δεν τον αναγνωρίζω... γι'αυτό ελπίζω στο ότι εάν θεραπευτεί θα γίνει καλά.

biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Εχεις ανακγη εσυ απο ψυχοθεραπεια, οχι αυτος.
    Εδω θα συμφωνησω με το Αχιλλέα, η οριακη διαταραχη ειναι μια διαταραχη προσωπικοτητας δεν καθοριζει ομως την προσωπικοτητα μας καθ αυτη. Η επιλογη παντα υπαρχει και σιγουρα σε εμενα η διαρκεια των διακυμανσων δεν ειναι μηνος αλλα συμβαινει μεσα στην μερα και μεσα σε δευτερολεπτα. Ο συζυγος σου μαλλον εχει κανει ταυτοτητα του την διαταραχη και προσδιδει τις συμπεροφορες του σε αυτην. Σιγουρα ειμαστε αναβλητικοι, αναποφασιστοι, ανασφαλεις, υπερευαισθητοι, παρανοικοι καμια φορα αλλα ανοητοι δεν ειμαστε, νομιζω οτι ισως να εχουμε καποια στοιχεια χαμελεοντα οποτε ειμαστε και χειριστικοι. Προσεχε μη χασεις τον εαυτο σου και επισης δες και την δικη σου ψυχικη υγεια γιατι το να εισαι με εναν συντροφο που μια τετοια διαταραχη κρυβει πολλα για τον δικο σου χαρακτηρα, ολα τα γραφω με κατανοηση στο θεμα αλλα δεν ειμαστε αγιοι ουτε θυματα οσοι εχουμε διαταραχες. Επισης επειδη αυτη η διαταραχη σε εμενα προηλθε απο πολυ ενοχικοτητα, παραμεληση, αδιαφορια και κριτικη προσεχε μην προβαλει σε εσενα αυτα τα συναισθηματα που ενιωσε αν τα ενιωσε βεβαια

Banned
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Έχω και εγώ σίγουρα ανάγκη... ήδη κάνω με ψυχοθεραπευτρια.Δεν μου διέγνωσαν κάποια διαταραχή η κάτι άλλο Μου είπαν ότι το να ζεις με έναν με οριακή διαταραχή προσωπικότητας ,,ειδικά αφού είναι σύζυγος μου και έχουμε και 2 παιδιά,είναι εξαντλητικό και να προσέξω να μην κατάστρεψει και εμένα και τα παιδιά γιατί ο ίδιος είναι αυτοκαταστροφικός.Εγω έχω μείνει στο πώς ήταν πριν από αυτόν τον τελευταίο χρόνο.....τώρα δεν τον αναγνωρίζω... γι'αυτό ελπίζω στο ότι εάν θεραπευτεί θα γίνει καλά.
    Γιατι, ειπες στην θεραπευτρια πως εισαι χειριστικη; Αμα πηγαινεις απλα για να σου χαϊδευουν τα αφτια δεν θα κανεις προωδο. Κανε την να σου εξηγησει την δικια σου συμπεριφορα και οχι την δικια του. Εσυ μπορεις να αλλαξεις μονο τον εαυτο σου, κανεναν αλλον. Προσεχε μην εισαι χειριστικη και με τα παιδια γιατι θα τα κανεις σαν τον αντρα σου. Εδω πιο πανω ζητησες συμβουλη πως να τον χειριστεις καλυτερα χωρις να το διανοησαι καν. Δεν χρειαζεσαι διαγνωση απο ειδικο για να καταλαβεις πως κανεις κακο σε καποιον, η μηπως την χρειαζεσαι - εσυ τι λες;

biscochicco
    Guest
    εγω ειμαι υπερ ψυχιατρου και οχι ψυχολογου για πολλους λογους. Ενας ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτεις μπορει να σε βοηθησει στην διαχειριση της καταστασης και η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κανετε και ψυχοθεραπεια ζευγους για να ξανα γνωριστειτε, αν δεν ειχε αυτη τη διαταραχη και παλι μπορει να αλλαζε σαν ανθρωπος και να ηθελες εσυ τον παλιο του χαρακτηρα, γι αυτο σου λεω να το δειτε καπως γιατι μπορει να εχει αλλαξει και η δικη σου αντιληψη στο πως τον βλεπεις με την ταμπελα της διαταραχης ενω δεν ειναι μονο εκει το θεμα

Banned
    Δες αυτο το βιντεο αν δεν βαριεσαι. Ο καθηγητης ειναι αυθεντια στις διαταραχες προσωπικοτητας και ειναι και ο ιδιος οριακος. Προς το τελος εξηγει πως ακριβως μπορεις να φτιαξεις την σχεση σας.
    https://www.youtube.com/watch?v=QMd4HstyCBs

Senior Member
    ΘΑ ΠΑς ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙς ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟς ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΑΝ ΑΥΤΟς ΕΧΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΚΥΝΔΙΝΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΣΕ ΑΛΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ Η ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ . ΘΑ ΔΕΙς ΤΙ ΕΙΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥς ΣΑς ΝΑ ΓΙΝΕΙ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Senior Member
    χμ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ .....εχω μια καλη φιλη που τα ειχε με ενα παιδι που ειχε οριακη διαταραχη . πανεξυπνος τυπος , σε καλη δουλεια , αλλα αυτο που ηθελε να κανει σαν καριερα ζωης δεν μπορεσε και τον εριξε ακομα πιο κατω ( στην δικια σου περιπτωση η ιατρικη ) ! βασικα ειχε μια τραυματικη εμπειρια μικρος , και για πολλα χρονια συμβουλευοταν ψυχολογους , λαθος της ειχα πει επρεπε να παει σε ψυχιατρο . anyway , τα πηγαιναν πολυ καλα μεταξυ τους και ειχαν ονειρα . ωσπου εκεινη φευγει για δουλεια εκτος χωρας ( οπως εσυ ) και αυτος εμεινε πισω . μολις εφυγε η φιλη μου , εγινε η εκρηξη ( οπως και με σενα ) . εχουν χωρισει εδω και αρκετο καιρο , ( δεν εχουν παιδια οπως εσεις ) και γενικα την κατηγορει για τα παντα ! τα εχουμε μιλησει πολλες φορες ! η φιλη μου εννοειτε , ηδη συνεργαζεται με ψυχολογο μετα απο ολα αυτα και σου προτεινω να πας και εσυ ! τωρα για τον ανδρα σου , θελει ψυχιατρο να τον ισσοροπησει ......αμεσα !!!!!
    υγ. δεν θελω να σου γραψω ολο το στορυ , αλλα η υποθεση ειναι ακριβως η ιδια . !

Member
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Εδω θα συμφωνησω με το Αχιλλέα, η οριακη διαταραχη ειναι μια διαταραχη προσωπικοτητας δεν καθοριζει ομως την προσωπικοτητα μας καθ αυτη. Η επιλογη παντα υπαρχει και σιγουρα σε εμενα η διαρκεια των διακυμανσων δεν ειναι μηνος αλλα συμβαινει μεσα στην μερα και μεσα σε δευτερολεπτα. Ο συζυγος σου μαλλον εχει κανει ταυτοτητα του την διαταραχη και προσδιδει τις συμπεροφορες του σε αυτην. Σιγουρα ειμαστε αναβλητικοι, αναποφασιστοι, ανασφαλεις, υπερευαισθητοι, παρανοικοι καμια φορα αλλα ανοητοι δεν ειμαστε, νομιζω οτι ισως να εχουμε καποια στοιχεια χαμελεοντα οποτε ειμαστε και χειριστικοι. Προσεχε μη χασεις τον εαυτο σου και επισης δες και την δικη σου ψυχικη υγεια γιατι το να εισαι με εναν συντροφο που μια τετοια διαταραχη κρυβει πολλα για τον δικο σου χαρακτηρα, ολα τα γραφω με κατανοηση στο θεμα αλλα δεν ειμαστε αγιοι ουτε θυματα οσοι εχουμε διαταραχες. Επισης επειδη αυτη η διαταραχη σε εμενα προηλθε απο πολυ ενοχικοτητα, παραμεληση, αδιαφορια και κριτικη προσεχε μην προβαλει σε εσενα αυτα τα συναισθηματα που ενιωσε αν τα ενιωσε βεβαια
    Οι αλλαγές του συμβαίνουν μέσα στην ημέρα.Εινσι δύσκολο να σας εξηγήσω με τα μηνύματα.Ομως υπάρχουν περίοδοι που έχει κάτι σαν κατάθλιψη και άλλες κάτι σαν μανία.Τωρα αυτές τις ημέρες τον έπιασε έντονη παρορμητικότητα και μου είπε φεύγω από το σπίτι!Για παράδειγμα ενώ χθές το βράδυ όταν έφυγε μου λέει δεν μπορώ να σε βλέπω στον ίδιο χώρο μαζί μου!Με νευριάζεις!Εγώ δεν μίλησα...έφυγε χτυπώντας την πόρτα σήμερα το πρωί ήρθε σπίτι..άνοιξε με το κλειδί ...απλά τον κοίταξα και μου λέει τί?Θέλεις να φύγω???Του λέω δεν σου είπα τίποτα!Έκανε τα πράγματα του και εγώ έκανα δουλειές...μετά φέρεται παιδιά από το σχολείο και στολίσαμε το δέντρο... απλά εγώ δεν του έδιναν και πολύ σημασία...ούτε και αυτός αλλά πριν ήμουν πάντα εγώ να κάνω το πρώτο βήμα να φτιάξουμε τα πράγματα.

Member
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Γιατι, ειπες στην θεραπευτρια πως εισαι χειριστικη; Αμα πηγαινεις απλα για να σου χαϊδευουν τα αφτια δεν θα κανεις προωδο. Κανε την να σου εξηγησει την δικια σου συμπεριφορα και οχι την δικια του. Εσυ μπορεις να αλλαξεις μονο τον εαυτο σου, κανεναν αλλον. Προσεχε μην εισαι χειριστικη και με τα παιδια γιατι θα τα κανεις σαν τον αντρα σου. Εδω πιο πανω ζητησες συμβουλη πως να τον χειριστεις καλυτερα χωρις να το διανοησαι καν. Δεν χρειαζεσαι διαγνωση απο ειδικο για να καταλαβεις πως κανεις κακο σε καποιον, η μηπως την χρειαζεσαι - εσυ τι λες;
    Τα είπα όλα!Είπα πόσα λάθη έκανα!Είπα ότι είχαμε δύο παιδιά μαζί και ότι όταν δεν ήθελε να κάνει τίποτα τον παρακινούσα να σηκωθεί...να διαβάσει...να δουλέψει...
    Τι να έκανα?Να τον αφήσω έτσι?Ναι θα μπορούσα να είμαι μόνο γλυκιά...αλλά εάν δεν γίνουν πιο αυστηρή δεν έκανε τίποτα.
    Δεν το έκανα με κακΐα...να τον βοηθήσω ήθελα!
    Γιατί κατάλαβες ότι θέλω να τον χειριστώ?Νομίζω αυτός με χειρίζεται από τότε που τον έπιασε αυτό.Ρωταω να μου πει κάποιος που μπορεί να μπει στην ψυχολογία του ....τι θα του άρεσε περισσότερο ....Θέλω να καταλάβει ότι τον αγαπάω...ότι μετάνοιωσα που δεν ήξερα πως να του φαίρομαι ....ότι δεν θέλω να καταστρέψουμε την οικογένεια μας....ότι ειμαι εκεί να του σταθώ....Βασικά ρωτάω μήπως είναι καλύτερα εάν του πω να μην μπαίνει μέσα στο σπίτι μήπως και του λείψω λίγο και συνηδητοποιησει τι κάνει.....
    Ξέρεις...είμαστε παντρεμένοι... έχουμε δύο.πσιδια...δεν μπορώ να τον αφήσω ελεύθερο.μια να έρχεται και μια όχι....
    Δεν νομίζω ότι είμαι χειριστική...

Member
    Οι αλλαγές του συμβαίνουν μέσα στην ημέρα.Εινσι δύσκολο να σας εξηγήσω με τα μηνύματα.Ομως υπάρχουν περίοδοι που έχει κάτι σαν κατάθλιψη και άλλες κάτι σαν μανία.Τωρα αυτές τις ημέρες τον έπιασε έντονη παρορμητικότητα και μου είπε φεύγω από το σπίτι!Για παράδειγμα ενώ χθές το βράδυ όταν έφυγε μου λέει δεν μπορώ να σε βλέπω στον ίδιο χώρο μαζί μου!Με νευριάζεις!Εγώ δεν μίλησα...έφυγε χτυπώντας την πόρτα σήμερα το πρωί ήρθε σπίτι..άνοιξε με το κλειδί ...απλά τον κοίταξα και μου λέει τί?Θέλεις να φύγω???Του λέω δεν σου είπα τίποτα!Έκανε τα πράγματα του και εγώ έκανα δουλειές...μετά φέρεται παιδιά από το σχολείο και στολίσαμε το δέντρο... απλά εγώ δεν του έδιναν και πολύ σημασία...ούτε και αυτός αλλά πριν ήμουν πάντα εγώ να κάνω το πρώτο βήμα να φτιάξουμε τα πράγματα.
    Με κατηγορεί ότι τον παραμένουσα,ότι δεν τον αγαπούσα,ότι δεν τον πρόσεχα,ότι τον παράτησα μόνο του στο εξωτερικό....ότι διάβαζα πολύ...ότι δούλευα πολύ...ότι τον έκρινα πολύ.Οι αλήθειες είναι ότι τον έκρινα και ότι δούλευα πολύ...γιατί δούλευα και ταυτόχρονα έκανα το μεταπτυχιακό μου.Αυτις όμως δούλευε 12-14 ώρες....Αυτός έλειπε περισσότερο από το σπίτι.Ολα τα άλλα δεν ισχύουν!Τον αγαπούσα...τον πρόσεχα...τον φρόντιζα....Νομίζω ότι όλα αυτά είναι της διαταραχής....μάλλον ενοιωθα κενό και άδειος και τα απέδωσε σε εμένα.Οταν θυμώνει νομίζω ότι θέλει να με εκδικηθεί....με βλέπει σαν εχθρό του...Όταν κλαίω και του λέω ότι στενοχώριέμσι πολύ με όλα αυτά και ότι θα αρρωστήσω μου λέει δεν με νοιάζει...Εγώ θέλω πάνω από.ολους να είμαι καλά εγώ!

Member
    [QUOTE=biscochicco;1234627]εγω ειμαι υπερ ψυχιατρου και οχι ψυχολογου για πολλους λογους. Ενας ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτεις μπορει να σε βοηθησει στην διαχειριση της καταστασης και η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να κανετε και ψυχοθεραπεια ζευγους για να ξανα γνωριστειτε, αν δεν ειχε αυτη τη διαταραχη και παλι μπορει να αλλαζε σαν ανθρωπος και να ηθελες εσυ τον παλιο του χαρακτηρα, γι αυτο σου λεω να το δειτε καπως γιατι μπορει να εχει αλλαξει και η δικη σου αντιληψη στο πως τον βλεπεις με την ταμπελα της διαταραχης ενω δεν ειναι μονο εκει το θεμα[/QUOTE
    Ο ψυχίατρος εμένα με παρέπεμψε σε ψυχολόγο....Πήγαμε μαζί για θεραπεία ζεύγους...ήταν όμως σε άρνηση τότε και μετά την δεύτερη φορά δεν ήθελε να ξαναπάμε.Οτσν του το ξαναειπα πριν 2-3 μήνες μου είπε όταν τελειώσει η σεζόν....και τώρα δεν θέλει ούτε να το ξαναακούσει!Λέει ξέρει ότι το πρόβλημα του είναι εγώ!.Μέχρι τώρα όσες φορές εγώ απομακρύνομαι λίγο...με πλησιάζει αυτός...μόλις πάλι δένονται μαζί του και τον αγκαλιάζω κτλ...3-4 μέρες είμαστε κανονικά μετά με απωθεί πάλι.

Member
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    χμ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ .....εχω μια καλη φιλη που τα ειχε με ενα παιδι που ειχε οριακη διαταραχη . πανεξυπνος τυπος , σε καλη δουλεια , αλλα αυτο που ηθελε να κανει σαν καριερα ζωης δεν μπορεσε και τον εριξε ακομα πιο κατω ( στην δικια σου περιπτωση η ιατρικη ) ! βασικα ειχε μια τραυματικη εμπειρια μικρος , και για πολλα χρονια συμβουλευοταν ψυχολογους , λαθος της ειχα πει επρεπε να παει σε ψυχιατρο . anyway , τα πηγαιναν πολυ καλα μεταξυ τους και ειχαν ονειρα . ωσπου εκεινη φευγει για δουλεια εκτος χωρας ( οπως εσυ ) και αυτος εμεινε πισω . μολις εφυγε η φιλη μου , εγινε η εκρηξη ( οπως και με σενα ) . εχουν χωρισει εδω και αρκετο καιρο , ( δεν εχουν παιδια οπως εσεις ) και γενικα την κατηγορει για τα παντα ! τα εχουμε μιλησει πολλες φορες ! η φιλη μου εννοειτε , ηδη συνεργαζεται με ψυχολογο μετα απο ολα αυτα και σου προτεινω να πας και εσυ ! τωρα για τον ανδρα σου , θελει ψυχιατρο να τον ισσοροπησει ......αμεσα !!!!!
    υγ. δεν θελω να σου γραψω ολο το στορυ , αλλα η υποθεση ειναι ακριβως η ιδια . !
    Αλήθεια?Και εγώ για είδα διαφορετικο όταν έφυγα από την Γαλλία..Δεν γυρνούσε Ελλάδα γιατί δεν τελείωνε την ιατρική.....μετά ήρθε πίσω γιατί του είπα δεν πειράζει δεν θέλεις πια να κάνεις την ιατρική άστο και έλα να δουλέψεις κάπου αλλού...και όντως έχει καλή δουλειά τώρα.......Σπουδάζει και δοιηκηση τουρισμού....Η έκρηξη όμως έγινε πέρσυ που έφυγα για 35 ημέρες επαγγελματικο ταξίδι!
    Όταν ρώτησα τον ψυχίατρο πως να φαίνομαι μου είπε να τον χωρίσω για να μην πέσω και εγώ σε κατάθλιψη και για να προστατεύσω και τα παιδιά...Όταν είπα στον ψυχίατρο ότι τον αγαπάω και θέλω να του σταθώ τότε μου είπε ότι πρέπει να έχω πάρα πολύ υπομονή!
    Μετά δεν ξαναπήγα σε ψυχίατρο.....αυτή την φορά πήγε μόνος του σε άλλον ψυχίατρο ομοποιος του έγραψε το arproya 5 mg...

Member
    Η κατάσταση η δική μου είναι πιο δυσκολη γιατι έχουμε δύο παιδάκια μαζι που κλαίνε και θέλουν τον μπαμπά τους....Όταν φεύγει από το σπίτι υποφέρουν... Επίσης αυτή η αστάθεια δεν τους κάνει καλό....Είναι πολλή δύσκολη η κατάσταση....και δεν ξέρει κανείς τι είναι καλύτερο γι'αυτό ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που έχει αυτή την διαταραχή αν και ο ψυχίατρος τότε μου είχε πει ότι ο καθε ένας αντιδράει διαφορετικά

Banned
    Τα είπα όλα!Είπα πόσα λάθη έκανα!Είπα ότι είχαμε δύο παιδιά μαζί και ότι όταν δεν ήθελε να κάνει τίποτα τον παρακινούσα να σηκωθεί...να διαβάσει...να δουλέψει...
    Τι να έκανα?Να τον αφήσω έτσι?Ναι θα μπορούσα να είμαι μόνο γλυκιά...αλλά εάν δεν γίνουν πιο αυστηρή δεν έκανε τίποτα.
    Δεν το έκανα με κακΐα...να τον βοηθήσω ήθελα!
    Γιατί κατάλαβες ότι θέλω να τον χειριστώ?Νομίζω αυτός με χειρίζεται από τότε που τον έπιασε αυτό.Ρωταω να μου πει κάποιος που μπορεί να μπει στην ψυχολογία του ....τι θα του άρεσε περισσότερο ....Θέλω να καταλάβει ότι τον αγαπάω...ότι μετάνοιωσα που δεν ήξερα πως να του φαίρομαι ....ότι δεν θέλω να καταστρέψουμε την οικογένεια μας....ότι ειμαι εκεί να του σταθώ....Βασικά ρωτάω μήπως είναι καλύτερα εάν του πω να μην μπαίνει μέσα στο σπίτι μήπως και του λείψω λίγο και συνηδητοποιησει τι κάνει.....
    Ξέρεις...είμαστε παντρεμένοι... έχουμε δύο.πσιδια...δεν μπορώ να τον αφήσω ελεύθερο.μια να έρχεται και μια όχι....
    Δεν νομίζω ότι είμαι χειριστική...
    Ενω εσυ συνειδοποιεις τι κανεις; Εσυ δεν καταλαβαινεις πως να προκαλεις συναισθηματικο πονο σε καποιον εν γνωση σου για να κανει αυτο που θελεις εσυ ειναι χειριστικο και κακοποιηση. Το κακο ειναι πως ειτε δεν το καταλαβαινεις πως αυτος το καταλαβαινει, η ακομα χειροτερα δεν σε νοιαζει, που ειναι ακομα πιο υποτιμιτικο για αυτον. Εαν θελεις να εχεις οποια ευκαιρια να κανεις κατι ειναι να εισαι 100% ειλικρινη για να μην νοιωθει αυτος πως τον δουλευεις. Εαν θελεις εσυ να εισαι ο ενηληκας στην σχεση πρεπει να κοψεις τα παιχνιδια.

Senior Member
    Η κατάσταση η δική μου είναι πιο δυσκολη γιατι έχουμε δύο παιδάκια μαζι που κλαίνε και θέλουν τον μπαμπά τους....Όταν φεύγει από το σπίτι υποφέρουν... Επίσης αυτή η αστάθεια δεν τους κάνει καλό....Είναι πολλή δύσκολη η κατάσταση....και δεν ξέρει κανείς τι είναι καλύτερο γι'αυτό ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που έχει αυτή την διαταραχή αν και ο ψυχίατρος τότε μου είχε πει ότι ο καθε ένας αντιδράει διαφορετικά
    μην κρυβεσαι πισω απο τα παιδια...
    στα παιδια, αυτη την στιγμη κανετε το χειροτερο που μπορειτε να κανετε με τα πηγαινελα... θα ειναι πολυ καλυτερα, αν σταθερα, ηρεμα και πολιτισμενα, χωρισετε.
    τα παιδια κλαινε και ε χουν προβλημα γιατι κακοποιουνται με τις ασταθεις αυτες συμπεριφορες, τις κακες σχεσεις μεταξυ σας, τα ξενοκοιμισματα του μπαμπα τους, την χαλια διαθεση της μαμας τους και την οτι ναναι οικογενεια που δεν μπορει να αποφασισει αν ζει μαζι η χωρια...
    εγω προτεινω να συμβουλευτεις παιδοψυχολογο μηπως τα γλυτωσεις απο μεγαλυτερα τραυματα και να κανεις σταθερα ψυχοθεραπεια η ιδια, ωστε να βρεις την θεση σου στην ιστορια με τον ανδρα σου και να παρεις τις αποφασεις σου.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast