Πώς να φαίρομαι στον οριακό σύζυγό μου για να τον ηρεμώ και να μην φύγει? Έχουμε 2 πα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    478
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Αλήθεια?Και εγώ για είδα διαφορετικο όταν έφυγα από την Γαλλία..Δεν γυρνούσε Ελλάδα γιατί δεν τελείωνε την ιατρική.....μετά ήρθε πίσω γιατί του είπα δεν πειράζει δεν θέλεις πια να κάνεις την ιατρική άστο και έλα να δουλέψεις κάπου αλλού...και όντως έχει καλή δουλειά τώρα.......Σπουδάζει και δοιηκηση τουρισμού....Η έκρηξη όμως έγινε πέρσυ που έφυγα για 35 ημέρες επαγγελματικο ταξίδι!
    Όταν ρώτησα τον ψυχίατρο πως να φαίνομαι μου είπε να τον χωρίσω για να μην πέσω και εγώ σε κατάθλιψη και για να προστατεύσω και τα παιδιά...Όταν είπα στον ψυχίατρο ότι τον αγαπάω και θέλω να του σταθώ τότε μου είπε ότι πρέπει να έχω πάρα πολύ υπομονή!
    Μετά δεν ξαναπήγα σε ψυχίατρο.....αυτή την φορά πήγε μόνος του σε άλλον ψυχίατρο ομοποιος του έγραψε το arproya 5 mg...
    Θέλει προσεκτική προσέγγιση και τεραστια υπομονή . Ένιωσε εγκατάλειψη όταν έφυγες . Οι τραυματικές εμπειρίες του καθενός σε μικρή ηλικια δεν είναι κοπυ πειστ για όλους κ αφήνουν σημάδια. Δεν μπορούν όλοι να διαχειριστούν το ίδιο , όλα !

  2. #32
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Ενω εσυ συνειδοποιεις τι κανεις; Εσυ δεν καταλαβαινεις πως να προκαλεις συναισθηματικο πονο σε καποιον εν γνωση σου για να κανει αυτο που θελεις εσυ ειναι χειριστικο και κακοποιηση. Το κακο ειναι πως ειτε δεν το καταλαβαινεις πως αυτος το καταλαβαινει, η ακομα χειροτερα δεν σε νοιαζει, που ειναι ακομα πιο υποτιμιτικο για αυτον. Εαν θελεις να εχεις οποια ευκαιρια να κανεις κατι ειναι να εισαι 100% ειλικρινη για να μην νοιωθει αυτος πως τον δουλευεις. Εαν θελεις εσυ να εισαι ο ενηληκας στην σχεση πρεπει να κοψεις τα παιχνιδια.
    Δεν θέλω να παίξω...Έχω περάσει τα 45 και μετά από όλο αυτό τον πόνο μόνο να παίξω δεν θέλω.
    Εδώ και ενάμιση τώρα χρόνο που έγινε η έκρηξη από τον σύζυγό μου εγώ του συμπεριφέροναι γλυκά...με σεβασμό .. αγάπη....ενώ μου έκανε πολλά!Ου συγχώρεσα πολλές εκρήξεις...λεκτική βία... παρορμητικές συμπεριφορες ...τομοτι έφαγε ένα σωρό λεφτά σε ανούσια πράγματα και ενεκΒα ολοκληρωτικά εγώ τα έξοδα των παιδιών!!!Απλά τώρα επειδή η κατάσταση συνεχίζει λέω μήπως να αλλάξω εγώ συμπεριφοράηπωε και ταρακουνήσει λίγο...μήπως και καταλάβει...Μήπως να πάρει πια και αυτός μία απόφαση!Είναι ο πατέρας των παιδιών μου...εάν συνεχίσει έτσι εγώ θα πρέπει να του πω φτάνει ...Ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια να φτιάξουμε τη σχέση μας....Δεν θέλω να του κάνω κακό...ούτε να τον δέσω με το ζόρι...Αυτός έρχεται και φεύγει... Ειλικρινής ήμουν πάντα μαζι του...Γενικά είμαι ειλικρινής σαν άνθρωπος παντού και πάντα.
    Last edited by Μάγκι; 03-12-2023 at 10:42.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,436
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Δεν θέλω να παίξω...Έχω περάσει τα 45 και μετά από όλο αυτό τον πόνο μόνο να παίξω δεν θέλω.
    Εδώ και ενάμιση τώρα χρόνο που έγινε η έκρηξη από τον σύζυγό μου εγώ του συμπεριφέροναι γλυκά...με σεβασμό .. αγάπη....ενώ μου έκανε πολλά!Ου συγχώρεσα πολλές εκρήξεις...λεκτική βία... παρορμητικές συμπεριφορες ...τομοτι έφαγε ένα σωρό λεφτά σε ανούσια πράγματα και ενεκΒα ολοκληρωτικά εγώ τα έξοδα των παιδιών!!!Απλά τώρα επειδή η κατάσταση συνεχίζει λέω μήπως να αλλάξω εγώ συμπεριφοράηπωε και ταρακουνήσει λίγο...μήπως και καταλάβει...Μήπως να πάρει πια και αυτός μία απόφαση!Είναι ο πατέρας των παιδιών μου...εάν συνεχίσει έτσι εγώ θα πρέπει να του πω φτάνει ...Ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια να φτιάξουμε τη σχέση μας....Δεν θέλω να του κάνω κακό...ούτε να τον δέσω με το ζόρι...Αυτός έρχεται και φεύγει... Ειλικρινής ήμουν πάντα μαζι του...Γενικά είναι ειλικρινής σαν άνθρωπος παντού και πάντα.
    Δεν θελεις παιχνιδια και ομως καθεσαι και μετρας τι σου εκανε και τι του εκανες και μετρας ποντους.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    478
    κοιταξε να δεις , σε αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχουν ημιμετρα ! η΄θα καθισεις και θα <<υποστεις >> η΄θα την κανεις . δεν υπαρχουνε μεσες λυσεις ! αναλογα την ενσυναισθηση του καθενος πραττουμε ! αν καθισεις εχεις μεγαλο αγωνα μπροστα σου και οπως σου εγραψαν , δεν θα μετρας τι εχει γινει και τι οχι . συνηθως οταν αγαπαμε καποιον - καποια δεν μετραμε τι εχουμε δωσει κανει κλπ . ξερεις οτι πασχει απο την διαταραχη , η οποια αυτη η διαταραχη θελει κοτσια και θυσιες . μπορω να σου γραψω μπολικες ιστοριες , δεν θα τα κανω . αλλα να ξερεις , θελει ειδικο χειρισμο ! στο εγραψα και πιο πανω οτι γνωριζω κατασταση οριακου ! σε ερωτηση στην φιλη μου , γιατι δεν τον προσεγγισες ξανα και ξανα η απαντηση ηταν , δεν μου απαντησε σε ενα μνμ ( γελαγα μεχρι το πρωι ) . εισαι αρκετα ωριμη να παρεις τις αποφασεις σου , εκτος αν χρηζεις και εσυ παρακολουθησεις . η αποψη του ψυχιατρου ειναι αστεια η΄μπορει να σε δοκιμασε ! η ωριμοτητα στην αποφαση σου θα ερθει , οταν αποδεχθεις οτι ο συζυγος σου πασχει και θελει θεραπεια . απο εκει και περα , τα υπολοιπα ειναι αμπελοσοφιες ! οταν εγω εμαθα για δικο μου ανθρωπο , οτι πασχει απο διαταραχη , εκλεισα ολο το παρελθον και τραβηξα μια γραμμη ! ξεκινησα απο την αρχη και δεν ξαναμετρησα τι ειχα κανει , ουτε τι κανω πλεον , ανελαβα τις ευθυνες μου ! ΕΣΥ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ?. οποτε διαλεγεις !
    υγ. και πλεον κανω πολλα περστρα ! αυτα
    υγ.2 . θελει κοτσια και να αναθεωρησεις πολλα , θα σκιστεις μεσα σου , θα παλεψεις . τα εχεις ? αλλιως και το τικ τοκ καλο ειναι

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    941
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Γειά σας!Πρώτη φορά γράφω σε τέτοιο φορουμ και με δυσκολία.
    Είμαι παντρεμένη εδώ και 15 χρόνια με έναν σύζυγο που μέχρι πριν 5 περίπου χρόνια ήταν υπέροχος!!!Ήταν έξυπνος, στοργικός, συμπονετικός,πάντα έτοιμος να βοηθήσει γεμάτος αγάπη και προσοχή για εμένα,!
    Πριν 5 χρόνια αναγκάστηκα να φύγω από εκεί που ζούσαμε για να γυρίσω στον τόπο μας και να δουλέψω και να τον αφήσω επιτέλους να διαβάσει για να τελειώσει την ιατρική που είχε αρχίσει.Εχουμε δύο παιδιά και ενοιωθα ότι είμαστε εμείς η αιτία που δεν μπορεί να διαβάσει και να πάρει το πτυχίο του.Μου έλεγε ότι χρειάζεται 6 μήνες για να τελειώσει και να γυρίσει και αυτός στην Ελλάδα,στο σπίτι μας.
    Τελικά πέρασαν 3 χρόνια και γύρισε πίσω χωρίς το πτυχίο του ...Είχε φτάσει να μου λέει κάθε μέρα ότι παίρνει πτυχίο!.Τον συγχώρεσα... είπα εντάξει δεν τελείωσε,ντρεπόταν να μου το πει,...θα δουλέψει κάπου αλλού .Του στάθηκα,άρχισα να ψάχνω δουλειές,έβαλα γνωστούς και την οικογένεια μου ...Η αγάπη μου γι'αυτόν μεγάλη οπότε τα έδωσα όλα να παραβλέψω το.οτι με κορόιδευε για 3 χρόνια!
    Μετά από αυτό τι να σας πω?Άρχισαν προβλήματα....Ήταν συνέχεια σαν καταθλιπτικός,πήγαινε στη δουλειά και μετά όλη την ημέρα στο.κρεββατι.Να περνάμε 2-3 μέρες όμορφα και μετά πάλι σαν να είχε κατάθλιψη.Τον παρότρυνα να πάει σε γιατρό....δεν ήθελε.Τελικά μία ημέρα μου λέει σε παρακαλώ βρες μου γιατρό! Πήγε...του έδωσε κάποια αντικαταθλιπτικά... Αμέσως ηρέμησε!Έγινε πάλι ο παλιός σύζυγος μου!Όλα υπέροχα!.. Αυτό πριν 4 χρόνια.

    Πέρσυ ξαφνικά άρχισε να βγάζει υπερβολικό θυμό προς εμένα,άρχισε να φωνάζει συνέχεια ακόμη και στα παιδιά μας!!!Δεν έλεγχε ,ούτε τα νεύρα του ,ούτε τις φωνές του! Κατηγορίες για το.οτι του κατέστρεψα 15 χρόνια από τη ζωή του!Ξόδευε στο ίντερνετ ασυστολα!Ότι άχρηστο έβρισκε!Ένιωθε βάρος να πάει να ψωνίσει για τα παιδιά και επίσης να τα πάει στις δραστηριότητες.Πριν ήταν υπέροχος πατέρας!Δουλευε πολλές ώρες...και εγώ επίσης!Πριν απο αυτό ξέχασα να αναφέρω ότι έφυγα για ένα πολυήμερο επαγγελματικό υποχρεωτικό ταξίδι...Όταν γύρισα βρήκα αυτήν την κατάσταση. Δηλαδή τις κατηγορίες και τις φωνές.Οριν το ταξίδι όλα ήταν ήρεμα Άρχισε να λέει ότι τον παράτησα μόνο του ,να δουλεύει πολλές ώρες και να έχει και τα παιδιά Εγώ αντιδρουσα και μαλώναμε.Τελικά μου λέει δεν μπορώ πια να ζήσω μαζί σου φεύγω!Εγώ μέχρι τότε δεν ήξερα και αντιδρούσα,του αντιμιλουσα...όχι πολύ γιατί 4 χρόνια πριν είχε το θέμα με τα αντικαταθλιπτικά αλλά ήταν τέτοιες οι επιθέσεις του που έπρεπε να αντιδράσω για να σταματήσει.Ποτέ τα προηγούμενα χρόνια δεν φώναζε,ήταν πάντα ήρεμος...ίσως και υποτονικός τώρα που τα σκέφτομαι . Έφυγε,ξαναήρθε μετά από 2 ημέρες...ξαναεφυγε ξαναγύρισε...μέχρι που έφυγε πια....Δεν άκουγε τίποτα!Όλη την ημέρα ήταν σπίτι με εμένα και τα παιδιά..έτρωγε έπινε,του έπλενα τα ρούχα και μετά έφευγε...κοιμόταν άλλού..Μου έλεγε σε αγαπάω...θα φτιάξουν τα πράγματα αλλά θέλω να μείνω για λίγο μονος μου ..Την επόμενη ημέρα σαν τέρας που μόνο ούρλιαζε και κατηγορούσε.Εγιναν πάρα πολλά!! Τελικά μετά από 6 μήνες γύρισε να μένει πάλι στο σπίτι μας..... Κάθε μέρα μιλούσανε και ερχόταν για τα παιδιά και μια ημέρα έμεινε σπίτι...το ίδιο και την επόμενη...και έμεινε τώρα 6 μήνες στο σπίτι μας ..Με σκαμπανεβάσματα αλλά ο παθολογικός θυμός του είχε φύγει!Σε όλο το προηγούμενο διάστημα,όταν κοιμόταν άλλού μου είχε ζητήσει να πάμε σε σύμβουλο γάμου.Αλλαξαμε τρείς.Τον βρήκαν λέει σε άρνηση οπότε δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα!Οταν του έλεγα να πάμε σε ψυχίατρο( επίσης οι σύμβουλοι γάμου τον παρότρυναν να πάει),σε αυτόν που είχε πάει και του έγραψε την αντικαταθλιπτική αγωγή δεν ήθελε με τίποτα και μου φώναζε ότι είμαι καλά και να μην του το ξαναπώ!Τελικά μία ημέρα μου είπε να πάμε για να μου δείξει ότι δεν είναι τρελός.Πήγαμε μαζί στον ίδιο ψυχίατρο(με τα αντικαταθλιπτικά )ο οποιος του είπε ότι χρειάζεται άμεσα ψυχοθεραπεία...Είπε ότι πρόκειται για διαταραχή προσωπικότητας και όχι για κατάθλιψη,μάλλον οριακή.Φύγαμε και ο σύζυγός μου είπε ότι ο γιατρός είναι τσαρλατάνος και ότι δεν έχει τίποτα!Εγώ δεν ήξερα τι σημαίνει αυτό, οριακή διαταραχή και άρχισα να διαβάζω για το θέμα.Τοτε κατάλαβα γιατί η κόλαση στην οποία είχε μετατραπεί ο γάμος μας!Μόνο κλαμματα... κατηγορίες,...Μία ημέρα να με αγκαλιάζει και να με θέλει και την επόμενη να είμαι ο εχθρός του!Από τον Μάιο εώς τώρα ήταν πιο ήρεμος αλλά με στιγμές που δεν με άφηνε να τον αγγίξω και επίσης με βλέμμα αχανές ..να με βλέπει από.μακριά...Μεχρι που πριν 2 εβδομάδες πάλι άρχισε να έχει.παθολογικο θυμό.απενσντι μου και να μην με θέλει καθόλου και να μου λέει ότι πνίγεται μαζί μου και ότι νοιώθει βάρος ακόμη και τα παιδιά.,να του λέω ότι είναι παθολογικό όλο.αυτό.και να πάμε στον γιατρό και να μου φωνάζει!!! Γι'αυτό δε σε θέλω!!! Τελικά μία ημέρα πήγε στον γιατρό μόνος του Μου είπε...βλέπεις προσπαθώ θα πάω σε γιατρό σε άλλο ψυχίατρο... ο.οποιος του έγραψε το arproya. Εμένα μου είπε ότι του είπε ότι είναι καλά Όταν βρήκα τα χάπια και τον ρώτησα μου είπε ότι του είπε ότι έχει μερικά στοιχεία οριακής διαταραχής αλλά κατά τα άλλα είναι καλά.Αρχισε πάλι να φωνάζει ότι είναι καλά αλλά ότι εγώ είμαι το πρόβλημα του και ότι θέλει να φύγει μακριά μου να γλυτώσει!
    Όταν έχει μερικές ήσυχες στιγμές ξεχνιεται και και μου λέει αγάπη μου...μετά γυρνάει και μου λέει έεε ..τρόπος του λέγειν! Γιατί ενώ πριν μία ημέρα ήταν θυμωμένος τη μία με είχε αγκαλιά...τώρα 2 εβδομάδες είμαι συνέχεια ο εχθρός του!Λέει ότι δεν με θέλει και ότι δεν με αγαπάει.Εφυγε από το σπίτι πριν 5 ημέρες....βασικά κοιμάται πάλι άλλου αλλά όλη την ημέρα είναι εδώ μαζί μας!Τον παρακάλεσα να γυρίσει .. τίποτα! Αυτή την συμπεριφορά την εχθρικη την βγάζει μόνο προς εμένα.Στην δουλειά είναι άλλος άνθρωπος.Βασικα είναι πολύ έξυπνος αλλά χωρίς στόχους, αναβλητικός .. χωρίς πρωτοβουλία.και με στιγμές κατάθλιψης που εναλλάσσονται με στιγμές σαν να τον πιάνει μανία.Οχι βίαιος....με λεκτική βία...κατηγορίες Πείτε μου πως να φερθώ.... Έχουμε δύο παιδιά 14 και 9 χρόνων τα οποία κλείνει και ζητούν τον παλιό μπαμπά τους Τα πηγαίνει στις δραστηριότητες....κάθεται μαζί τους αλλά εμένα με βλέπει και μου φέρεται σαν να είναι ο χειρότερος εχθρός του! Υπάρχει τρόπος να τον ηρεμήσω?Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει και να κάνει ψυχοθεραπεία και να μην διακυσουμε την οικογένεια μας?Όταν μου λέει ότι δεν με αγαπάει πια και ότι δεν θέλει να ζήσει πια μαζί μου μετά μετανοιωνει... φαίνεται....αλλά ενώ πριν ερχόταν με αγκάλιαζε και μου ζητούσε συγνώμη τώρα μένει σταθερός στις απόψεις τους.Εγω έναν χρόνο τώρα...βασικά ενάμιση κλείστηκα στο σπίτι να τον φροντίζω και να διαβάζω για όλες αυτές τις ασθένειες..Με κατηγόρησε ότι σπούδαζα πολλά χρόνια και ότι δούλευα πολύ και τους είχα παραμελήσει οπότε προσπάθησα να είμαι περισσότερο παρουσα.Εαν δεν με θέλει όντως και δεν με αγαπάει εντάξει....Εγώ μέσα μου πιστεύω ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αλλάξει έτσι ξαφνικά από την υπερβολική αγάπη στο δε σε θέλω δε σε αγαπάω γι'αυτό νομίζω ότι είναι της οριακής διαταραχής
    ψάχνω εάν υπάρχει κάποια δική μου συμπεριφορά που θα μπορούσε να τον κάνει να επανέλθει στον άνθρωπο και σύζυγο που ήταν πριν.Σας ευχαριστώ.
    Χώρισε τον.
    Προφανώς σε κορόιδευε για πολλά χρόνια.
    Μέλλον δεν έχεις μαζί του.
    Μπορείς όμως να τον βοηθήσεις, πληρώνοντας του ψυχίατρο και ψυχολογο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,263
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    κοιταξε να δεις , σε αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχουν ημιμετρα ! η΄θα καθισεις και θα <<υποστεις >> η΄θα την κανεις . δεν υπαρχουνε μεσες λυσεις ! αναλογα την ενσυναισθηση του καθενος πραττουμε ! αν καθισεις εχεις μεγαλο αγωνα μπροστα σου και οπως σου εγραψαν , δεν θα μετρας τι εχει γινει και τι οχι . συνηθως οταν αγαπαμε καποιον - καποια δεν μετραμε τι εχουμε δωσει κανει κλπ . ξερεις οτι πασχει απο την διαταραχη , η οποια αυτη η διαταραχη θελει κοτσια και θυσιες . μπορω να σου γραψω μπολικες ιστοριες , δεν θα τα κανω . αλλα να ξερεις , θελει ειδικο χειρισμο ! στο εγραψα και πιο πανω οτι γνωριζω κατασταση οριακου ! σε ερωτηση στην φιλη μου , γιατι δεν τον προσεγγισες ξανα και ξανα η απαντηση ηταν , δεν μου απαντησε σε ενα μνμ ( γελαγα μεχρι το πρωι ) . εισαι αρκετα ωριμη να παρεις τις αποφασεις σου , εκτος αν χρηζεις και εσυ παρακολουθησεις . η αποψη του ψυχιατρου ειναι αστεια η΄μπορει να σε δοκιμασε ! η ωριμοτητα στην αποφαση σου θα ερθει , οταν αποδεχθεις οτι ο συζυγος σου πασχει και θελει θεραπεια . απο εκει και περα , τα υπολοιπα ειναι αμπελοσοφιες ! οταν εγω εμαθα για δικο μου ανθρωπο , οτι πασχει απο διαταραχη , εκλεισα ολο το παρελθον και τραβηξα μια γραμμη ! ξεκινησα απο την αρχη και δεν ξαναμετρησα τι ειχα κανει , ουτε τι κανω πλεον , ανελαβα τις ευθυνες μου ! ΕΣΥ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ?. οποτε διαλεγεις !
    υγ. και πλεον κανω πολλα περστρα ! αυτα
    υγ.2 . θελει κοτσια και να αναθεωρησεις πολλα , θα σκιστεις μεσα σου , θα παλεψεις . τα εχεις ? αλλιως και το τικ τοκ καλο ειναι
    τι ευθυνες εχεις δηλαδη, οταν ο αλλος εχει μια ασθενεια, και ειδικοτερα, οταν ειναι σε αρνηση, λεει οτι ειναι μια χαρα και δεν παιρνει σταθερα αγωγη, δεν παει σταθερα σε γιατρο, για να την διαχειριστει;
    να αναλαβει ευθυνες που ο αλλος ξενοκοιμαται, εξαφανιζεται οποτε θελει, εμφανιζεται οποτε θελει, της λεει οτι δεν εχει τιποτε και την βριζει;
    για μενα, η ευθυνη που εχει ειναι οτι ανεχεται μια τετοια κατασταση και αφηνει τα παιδια τους εκτεθιμενα σε μια τετοια σχεση...

  7. #37
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Μάγκι View Post
    Οι αλλαγές του συμβαίνουν μέσα στην ημέρα.Εινσι δύσκολο να σας εξηγήσω με τα μηνύματα.Ομως υπάρχουν περίοδοι που έχει κάτι σαν κατάθλιψη και άλλες κάτι σαν μανία.Τωρα αυτές τις ημέρες τον έπιασε έντονη παρορμητικότητα και μου είπε φεύγω από το σπίτι!Για παράδειγμα ενώ χθές το βράδυ όταν έφυγε μου λέει δεν μπορώ να σε βλέπω στον ίδιο χώρο μαζί μου!Με νευριάζεις!Εγώ δεν μίλησα...έφυγε χτυπώντας την πόρτα σήμερα το πρωί ήρθε σπίτι..άνοιξε με το κλειδί ...απλά τον κοίταξα και μου λέει τί?Θέλεις να φύγω???Του λέω δεν σου είπα τίποτα!Έκανε τα πράγματα του και εγώ έκανα δουλειές...μετά φέρεται παιδιά από το σχολείο και στολίσαμε το δέντρο... απλά εγώ δεν του έδιναν και πολύ σημασία...ούτε και αυτός αλλά πριν ήμουν πάντα εγώ να κάνω το πρώτο βήμα να φτιάξουμε τα πράγματα.
    Καλησπερα Μαγκι, μπορω να καταλαβω ακριβως τι γραφεις γιατι οταν βρισκομουν σε μια σχεση με εναν ανθρωπο που δεν με εκανε να νιωθω ασφαλεια, εκανα περιπου τα ιδια, πχ εφευγα απο το σπιτι, ή θα κλεινομουν στο μπανιο αλλα ολα αυτα για να μην γινω βιαιη, οταν δεν εβρισκα το δικιο μου θυμωνα τοσο πολυ που ο ανθρωπος μου δεν με καταλαβαινει, που ηθελα να του σπασω τα μουτρα, αλλα επειδη τον αγαπουσα και δεν ηθελα να τον χασω απο βιαιοτητες συνηθως εφευγα ή ξεσπουσα σεαντικειμενα. ΤΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ για να ζητησω βοηθεια, μεχρι να ζητησω βοηθεια απο ψυχιατρο νομιζα οτι δε θα με καταλαβει ποτε κανεις (ακομα το σκεφτομαι μερικες φορες)
    Γνωριζα οτι με αγαπαει αλλα οι συμπεριφορες του με εκαναν να νιωθω ανασφαλεια και επισης μου εκανε κριτικη πχ. για το οτι ξαπλωνω στον καναπε αντι να καθομαι σαν ανθρωπος, αυτο για καποιον μπορει να μην σημαινει τιποτα αλλα για μενα ηταν κριτικη και απο εκει που τον αγαπουσα τον εβλεπα σαν εχθρο.
    εν κατακλειδι αυτο που εγινε ηταν να παρω την αποφαση να τον χωρισω γιατι δεν βοηθουσε την ψυχικη μου υγεια, ηταν ο ερωτας της ζωης μου.
    Ολα θα αλλαζαν αν μπορουσε (ενιωθα εστω) να με καταλαβει. Οποτε αυτο που ισως χρειαζεται ο συντροφος σου ειναι κατανοηση χωρις καθολου κριτικη αλλα με ειλικρινη λογια που θα του ακουμπησουν τον ψυχισμο, οτι θες να πεις δλδ να το λες με κατανοηση
    Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι για σενα να παρεις αυτο το ρολο του ασφαλη ανθρωπου για τον ανδρα σου, γιατι εισαι η γυναικα του και στο μυαλο σου εχεις το στερεοτυπο οτι ο ανδρας πρεπει να ειναι ετσι κι αλλιως, δεν θελω να το προσδιορισω γιατι δεν ξερω πως το εχεις στο μυαλο σου υποσυνειδητα.
    Καταλαβαινω οτι θελεις να νιωσεις κι εσυ θαλπωρη αλλα αν αγαπας τον ανθρωπο σου κατσε να σκεφτεις πως αντιδραει σε πραγματα που θα πεις και βρες τα κουμπια για να του δωσεις να καταλαβει οτι εσυ τον καταλαβαινεις.
    Μην τον χωρισεις ετσι απλα ουτε μη του πεις φυγε γιατι εχουμε συνδρομο εγκαταληψης εμεις οι οριακοι συνηθως.
    Σιγουρα κατι ακομα υπαρχει απο πλευρας του που τον κανει να μενει μαζι σου οποτε βρες τι ειναι και χρησιμοποιησε το για να τον κανεις να νιωθει ασφαλεια και προσπαθησε να τον εχεις σαν "παιδακι" δλδ να του μιλας φουλ επεξηγηματικα ο λογος σου να εχει αρχη μεση τελος, ειναι σε μια πολυ ευθραυστη κατασταση που μπορει να σε χωρισει ο ιδιος αν νιωσει οτι του επιτιθεσαι τοσο πολυ και δεν το κατανοεις. Εχε και αυτο υποψην αλλα οχι ως γεγονος γιατι σε καθε ανθρωπο δεν εκδηλωνεται το ιδιο η οριακη διαταραχη αλλα συνηθως παιρνει μορφη απο παρομοιοτυπα τραυματα.
    * με την οριακη εμενα συνηθως δεν με βοηθαει οταν μου λενε κοντινοι μου με καταλαβαινουν και με αγαπουν αλλα πρεπει να με κριτικαρουν για να με ωθησουν καθως αυτο ειναι ενα τραυμα που μου την προκαλεσε, η μητερα μου αυτο ακριβως εκανε, με εκανε να νιωθω σκουπιδι αλλα ηταν επειδη με αγαπαει (οτι πιο χειριστικο μπορει να πει καποιος) προφανως δεν το καταλαβαινε αφου εκανε προβολη τα δικα της θεματα σε εμενα.
    ελπιζω να βοηθησα καπως.
    Ψαξε τον ψυχολογο ή ψυχιατρο που θα μπορεσει να κατανοησει το προβλημα σας. Απο οτι βλεπω και οι δυο θελετε να ειστε μαζι αλλα δεν ξερετε πως.

  8. #38
    biscochicco
    Guest
    αν θελεις θα μπορουσαμε να μιλησουμε τηλεφωνικος για να σου εξηγησω αν το εχεις αναγκη να μιλησεις κι εσυ εφοσον γραφεις οτι απο μηνυματα δεν μπορεις να εκφραστεις ( ελπιζω να μη φαινεται παραλογο αυτο, * δεν θα ζητησω καποια ανταμοιβη (δεν εχω και καποια ιδιοτητα ειδικου, απλως εχω οριακη διαταραχη και μπορει απο την μερια την δικη μου που ειμαι και γυναικα να καταλαβει λιγο καλυτερα πως λειτουργει ο συντροφος της) για καποιους που το βλεπουν κακοπροαιρετα, θελω αν μπορω απλα να βοηθησω στο προβλημα ενος συμφορουμιτη)

  9. #39
    biscochicco
    Guest
    https://www.youtube.com/watch?v=zUjR...MariaVasilikou
    ενα βιντεο ψυχολογου που θα μπορουσε ειδικοτερα να σε βοηθησει και ολους μας γενικοτερα

  10. #40
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    Καλησπερα Μαγκι, μπορω να καταλαβω ακριβως τι γραφεις γιατι οταν βρισκομουν σε μια σχεση με εναν ανθρωπο που δεν με εκανε να νιωθω ασφαλεια, εκανα περιπου τα ιδια, πχ εφευγα απο το σπιτι, ή θα κλεινομουν στο μπανιο αλλα ολα αυτα για να μην γινω βιαιη, οταν δεν εβρισκα το δικιο μου θυμωνα τοσο πολυ που ο ανθρωπος μου δεν με καταλαβαινει, που ηθελα να του σπασω τα μουτρα, αλλα επειδη τον αγαπουσα και δεν ηθελα να τον χασω απο βιαιοτητες συνηθως εφευγα ή ξεσπουσα σεαντικειμενα. ΤΟΤΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ για να ζητησω βοηθεια, μεχρι να ζητησω βοηθεια απο ψυχιατρο νομιζα οτι δε θα με καταλαβει ποτε κανεις (ακομα το σκεφτομαι μερικες φορες)
    Γνωριζα οτι με αγαπαει αλλα οι συμπεριφορες του με εκαναν να νιωθω ανασφαλεια και επισης μου εκανε κριτικη πχ. για το οτι ξαπλωνω στον καναπε αντι να καθομαι σαν ανθρωπος, αυτο για καποιον μπορει να μην σημαινει τιποτα αλλα για μενα ηταν κριτικη και απο εκει που τον αγαπουσα τον εβλεπα σαν εχθρο.
    εν κατακλειδι αυτο που εγινε ηταν να παρω την αποφαση να τον χωρισω γιατι δεν βοηθουσε την ψυχικη μου υγεια, ηταν ο ερωτας της ζωης μου.
    Ολα θα αλλαζαν αν μπορουσε (ενιωθα εστω) να με καταλαβει. Οποτε αυτο που ισως χρειαζεται ο συντροφος σου ειναι κατανοηση χωρις καθολου κριτικη αλλα με ειλικρινη λογια που θα του ακουμπησουν τον ψυχισμο, οτι θες να πεις δλδ να το λες με κατανοηση
    Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι για σενα να παρεις αυτο το ρολο του ασφαλη ανθρωπου για τον ανδρα σου, γιατι εισαι η γυναικα του και στο μυαλο σου εχεις το στερεοτυπο οτι ο ανδρας πρεπει να ειναι ετσι κι αλλιως, δεν θελω να το προσδιορισω γιατι δεν ξερω πως το εχεις στο μυαλο σου υποσυνειδητα.
    Καταλαβαινω οτι θελεις να νιωσεις κι εσυ θαλπωρη αλλα αν αγαπας τον ανθρωπο σου κατσε να σκεφτεις πως αντιδραει σε πραγματα που θα πεις και βρες τα κουμπια για να του δωσεις να καταλαβει οτι εσυ τον καταλαβαινεις.
    Μην τον χωρισεις ετσι απλα ουτε μη του πεις φυγε γιατι εχουμε συνδρομο εγκαταληψης εμεις οι οριακοι συνηθως.
    Σιγουρα κατι ακομα υπαρχει απο πλευρας του που τον κανει να μενει μαζι σου οποτε βρες τι ειναι και χρησιμοποιησε το για να τον κανεις να νιωθει ασφαλεια και προσπαθησε να τον εχεις σαν "παιδακι" δλδ να του μιλας φουλ επεξηγηματικα ο λογος σου να εχει αρχη μεση τελος, ειναι σε μια πολυ ευθραυστη κατασταση που μπορει να σε χωρισει ο ιδιος αν νιωσει οτι του επιτιθεσαι τοσο πολυ και δεν το κατανοεις. Εχε και αυτο υποψην αλλα οχι ως γεγονος γιατι σε καθε ανθρωπο δεν εκδηλωνεται το ιδιο η οριακη διαταραχη αλλα συνηθως παιρνει μορφη απο παρομοιοτυπα τραυματα.
    * με την οριακη εμενα συνηθως δεν με βοηθαει οταν μου λενε κοντινοι μου με καταλαβαινουν και με αγαπουν αλλα πρεπει να με κριτικαρουν για να με ωθησουν καθως αυτο ειναι ενα τραυμα που μου την προκαλεσε, η μητερα μου αυτο ακριβως εκανε, με εκανε να νιωθω σκουπιδι αλλα ηταν επειδη με αγαπαει (οτι πιο χειριστικο μπορει να πει καποιος) προφανως δεν το καταλαβαινε αφου εκανε προβολη τα δικα της θεματα σε εμενα.
    ελπιζω να βοηθησα καπως.
    Ψαξε τον ψυχολογο ή ψυχιατρο που θα μπορεσει να κατανοησει το προβλημα σας. Απο οτι βλεπω και οι δυο θελετε να ειστε μαζι αλλα δεν ξερετε πως.
    Αχ πόσο με κατάλαβες.... ακριβώς αυτό!
    Ακριβώς αυτή είναι η κατάσταση....
    Αυτά μου λέει και ο ίδιος.....
    Μου έχει πει στις καλές στιγμές του ότι τον νευριάζω...ότι πολλές φορές κλείνονταν στο μπάνιο για να μην αντιδράσει βίαια απεναντι μου ....και χωρίς να του έχω κανει κάτι κατ εμένα...Αυτός ενοιωθε ότι τον κριτικαρα πάντα....Όταν του έλεγα σήκω από τον καναπέ..σήκω από το κρεβάτι...δεν είναι ζωή αυτή.....για αυτόν ήταν το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσα να του πω.Ακομη και εδώ και ενάμιση χρόνο που έκανε την έκρηξη και δεν του λέω τίποτε τα έχει μαζί μου γι'αυτά που του έκανα πριν χρόνια!Μόνο τα κακά θυμάται... τίποτε καλό....Για παράδειγμα σας είπα ότι έφυγε πριν λίγες ημέρες από το σπίτι πάλι?Κοιμάται σε ένα δωμάτιο του ξενοδοχείου στο οποίο δούλευε το καλοκαίρι.... Πήρε μόνο τα πράγματα που χρησιμοποιεί αυτόν τον καιρό τα άλλα τα έχει αφήσει πίσω ... Όλη την ημέρα είναι όμως στο σπίτι μας ...Πηγαίνει τα παιδιά στο σχολείο...μετά γυρνάει κανονικά...καναπέ, κρεββάτι. Καφεδες...απλά δεν μου δίνει σημασία...Μόλις πάω να τον πλησιάσω εάν του μιλάω για άσχετα ειναι εντάξει...μόλις πάω να του μιλήσω για εμάς και την κατάσταση μας...ότι δεν είναι σωστό που έφυγε πάλι και κοιμάται άλλου μου λέει ότι έτσι θέλει τώρα....ότι δεν μπορεί να είναι μαζί μου πια και ότι του έκανα πολύ κακό.Εαν επιμείνω νευριάζει πολύ και βγαίνει εκτός εαυτού και μου λέει βλέπεις? με νευριάζεις! Γι'αυτό θέλω να φύγω μακριά σου!Εγώ του μιλάω ήρεμα...χωρίς ένταση...μόνος του τα κάνει όλα.Προχθες του έστειλα ένα μήνυμα ότι έχω κουραστεί πολύ και ότι δεν αντέχω με όλη αυτή την κατάσταση και ότι πρέπει να δούμε τι να κάνουμε γιατί δεν μπορεί να κοιμάται άλλου αλλά να είναι όλη την ημέρα εδώ....Ήρθε το πρωί σπίτι ,πήγε τα παιδιά στο.σχολειο και μετά γύρισε αμέσως πάλι σπίτι..άνοιξε κανονικά...Δεν τον περίμενα τόσο γρήγορα και ήμουν μπροστά από την πόρτα όταν γύρισε και τον κοίταξα με έκπληξη....και καλά τόσο γρήγορα γύρισες?Με ρώτησε.... τί...μήπως θέλεις να φύγω????Του λέω :δεν σου είπα κάτι απλά ξαφνιάστηκα....Μετά ήμουν λίγο πιο απόμακρη...έκανα τις δουλειές μου και δεν τον πλησίασα καθόλου να του πω γιατί?Και δεν είναι σωστό κτλ κτλ. Αυτός ήταν πιο ήρεμος...έψαχνε αφορμή για να μου μιλήσει...Ήταν σαν φοβισμένος μην του πω να φύγει.. Πήγα δουλειά και όταν γύρισα είπα να στολίσουμε δέντρο...Σηκώθηκε μόνος του και στόλισε σχεδόν όλο το δέντρο ενώ άλλες χρονιές έβαζε 2-3 στολίδια και μετά του μουρμουρουύσα να σηκωθεί....Σήμερα Σάββατο είχε πει ότι θα ερχόταν κατά τις 10 να στολίσουμε το μπαλκόνι ...2 η ώρα έπρεπε να πάω δουλειά...και 12,30 τον πήρα να δω που είναι και γιατί άργησε....Λοιπόν ήταν παλι αλλος άνθρωπός!Μου λέει δεν ήρθα γιατί δεν ήθελα να έρθω !Το κατάλαβες?Άσε με στην ησυχία μου!Δεν σε θέλω πιά!Χωρίς να του μιλήσω για εμάς....Όταν του είπα καλά φτάνει...δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση...Δεν ξέρεις τι θέλεις και όλο αυτό κάνει κακό και σε εμένα και στα παιδιά ...Πρόσεχε του λέω γιατί έτσι όπως μου συμπεριφέρεσαι θα με χάσεις...(δεν θέλω αλλά πάνω στην ένταση δεν συγκρατούμαι και εγώ...)...Μου λέει δεν έχεις καταλάβει: Αυτό θέλω,να σε χάσω!Δεν θέλω να είμαστε άλλο μαζί .Του λέω Λοιπόν .. αγάπη μου πρέπει να πάρεις και τα υπόλοιπα πράγματα σου και δεν μπορεί να συνεχιστεί όλο αυτό... δηλαδή να είσαι όλη την ημέρα σπίτι και μετά να κοιμάσαι άλλού..η να μην με θέλεις...Μου λέει έχεις δίκιο,μετά που θα έρθω να πάρω τον μικρό στο μπάσκετ θα τα μαζέψω.Εγω έλειπα δουλειά....Όταν σχόλασα (έφυγα πιο νωρίς από τη δουλειά για να πάω να δω τον μικρό που είχε αγώνα μπάσκετ) πέρασα πριν από το σπίτι και δεν είχε μαζέψει τίποτα.Ειδα μόνο ότι είχε ξαπλώσει στο κρεββάτι μας....πήγα στον αγώνα χωρίς να του πω ότι πήρα άδεια από την δουλειά και ότι θα πήγαινα...Όταν με είδε έλαμψε το πρόσωπο του.. χαμογελούσε χωρίς να θέλει να μου το δείξει!Καθίσαμε μαζί...ηρεμα..μετά πήγαμε για σουβλάκια όλοι μαζί σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Οταν φεύγαμε...Μας λεει πάω στο δωμάτιο..και δεν κρατήθηκα πάλι ..μακριά από τα παιδιά...όταν αυτά μπήκαν στο δικό μου αυτοκίνητο....του λέω γιατί το κάνεις αυτό?Δεν είναι ωραίο ούτε για εμάς,ούτε για τα παιδιά...έλα στο σπιτι μας...Μου λέει άσε με να κάνω αυτό.που θέλω!Τώρα θέλω αυτό!....Και εάν δεν μπορείς να το διαχειριστείς ήρθε ο καιρός να παρουμε διαζύγιο.Δεν μπορούσα να μιλήσω γιατί μέσα στο αυτοκίνητο ήταν τα παιδιά...Όταν γύρισα στο σπιτι δεν άντεξα και τον πήρα τηλέφωνο....Του λέω τι μου είπες πριν....μου λέει :ναι.... πρέπει να πάμε να πάρουμε διαζύγιο να ηρεμήσουνε και οι δύο....Του λέω...εάν αυτό θέλεις δεν μπορώ πια να σου πω τίποτε άλλο...προσπάθησα πολύ και ήταν όλα ανώφελα....ότι θέλεις....και έκλεισα το τηλέφωνο.Αυτα σου τα έγραψα biscochicco για να καταλάβεις....Μέχρι τώρα όταν έκανε έτσι και του έλεγα εντάξει την επόμενη ημέρα ερχόταν αλλαγμένος... μετανοιωμένος.... Μόλις με έβλεπε να απομακρύνομαι λίγο με πλησίαζε αυτός...μόλις εγώ τον πλησίαζα απομακρύνονταν αυτός...Τώρα μοιάζει πιο αποφασισμένος....Δεν ξέρω τι να κάνω για να τον κάνω να καταλάβει ότι τον αγαπάω και ότι θέλω να του σταθώ...oτι δεν θέλω να τον χάσω...Μου έχει.πει.κατα διαστήματα ότι δεν καταλαβαίνει την αγάπη μου... ή ότι έλεγα ότι τον αγαπούσα αλλά ότι αυτός έβλεπε μόνο κριτική κτλ κτλ οπότε ότι τώρα δεν με εμπιστεύεται....Του είπα να πάμεγια θεραπεία ζεύγους μαζί πριν λίγες ημέρες πάλι...μου είπε μαζί σου δεν πάω πουθενά...δεν θέλω να φτιάξω τίποτα μαζι σου...πήγαινε εσύ γιατί εγώ ξέρω τι θέλω! Οπότε biscochicco... Εσύ που ένοιωσες το ίδιο....τι θα με συμβουλευες να κάνω τώρα?...πώς να κινηθώ εάν θέλω να σώσω τον γάμο.μας?Τον αγαπάω...είναι ο άνθρωπος μου...Νοιώθω ότι όλα αυτά είναι της διαταραχής και ελπίζω στο ότι με την κατάλληλη θεραπεία θα καταλάβει ότι με αγαπάει και αυτός..... Μήπως να απομακρυνθω λίγο για να του λείψω λίγο γιατί εδώ και ενάμιση χρόνο που άρχισε η κατάσταση ήμουν πάντα εκεί?Είναι πολύ σημαντικό να μου πει την γνώμη του κάποιος Πόι βίωσε τα ίδια....Σε ευχαριστώ πολύ ήδη για την προηγούμενη απάντηση σου...
    Last edited by Μάγκι; 03-12-2023 at 05:29.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Θέλει προσεκτική προσέγγιση και τεραστια υπομονή . Ένιωσε εγκατάλειψη όταν έφυγες . Οι τραυματικές εμπειρίες του καθενός σε μικρή ηλικια δεν είναι κοπυ πειστ για όλους κ αφήνουν σημάδια. Δεν μπορούν όλοι να διαχειριστούν το ίδιο , όλα !
    Αυτό μου είπαν και οι ψυχίατροι...ότι ένοιωσε 2 φορές εγκατάλειψη από εμένα...όταν έφυγα από Γαλλία και την δεύτερη όταν έφυγα για το επαγγελματικό ταξίδι .....δεν με εμπιστεύεται πια....Έχω δείξει μεγάλη υπομονή γιατί τον αγαπάω και γιατί είναι ο πατέρας των παιδιών μου όμως όλα φαίνονται ανώφελα.....Έχει αρχίσει και ζητάει διαζύγιο.....

  12. #42
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Ναι θα ήθελα πάρα πολύ.....Σε ευχαριστώ πολύ που το σκέφτηκες.....πώς μπορεί να γίνει?

  13. #43
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    αν θελεις θα μπορουσαμε να μιλησουμε τηλεφωνικος για να σου εξηγησω αν το εχεις αναγκη να μιλησεις κι εσυ εφοσον γραφεις οτι απο μηνυματα δεν μπορεις να εκφραστεις ( ελπιζω να μη φαινεται παραλογο αυτο, * δεν θα ζητησω καποια ανταμοιβη (δεν εχω και καποια ιδιοτητα ειδικου, απλως εχω οριακη διαταραχη και μπορει απο την μερια την δικη μου που ειμαι και γυναικα να καταλαβει λιγο καλυτερα πως λειτουργει ο συντροφος της) για καποιους που το βλεπουν κακοπροαιρετα, θελω αν μπορω απλα να βοηθησω στο προβλημα ενος συμφορουμιτη)
    Ναι θα ήθελα πάρα πολύ.....Σε ευχαριστώ πολύ που μου το πρότεινες.....Πώς μπορεί να γίνει?Να σου στείλω τον αριθμό μου ?

  14. #44
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    κοιταξε να δεις , σε αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχουν ημιμετρα ! η΄θα καθισεις και θα <<υποστεις >> η΄θα την κανεις . δεν υπαρχουνε μεσες λυσεις ! αναλογα την ενσυναισθηση του καθενος πραττουμε ! αν καθισεις εχεις μεγαλο αγωνα μπροστα σου και οπως σου εγραψαν , δεν θα μετρας τι εχει γινει και τι οχι . συνηθως οταν αγαπαμε καποιον - καποια δεν μετραμε τι εχουμε δωσει κανει κλπ . ξερεις οτι πασχει απο την διαταραχη , η οποια αυτη η διαταραχη θελει κοτσια και θυσιες . μπορω να σου γραψω μπολικες ιστοριες , δεν θα τα κανω . αλλα να ξερεις , θελει ειδικο χειρισμο ! στο εγραψα και πιο πανω οτι γνωριζω κατασταση οριακου ! σε ερωτηση στην φιλη μου , γιατι δεν τον προσεγγισες ξανα και ξανα η απαντηση ηταν , δεν μου απαντησε σε ενα μνμ ( γελαγα μεχρι το πρωι ) . εισαι αρκετα ωριμη να παρεις τις αποφασεις σου , εκτος αν χρηζεις και εσυ παρακολουθησεις . η αποψη του ψυχιατρου ειναι αστεια η΄μπορει να σε δοκιμασε ! η ωριμοτητα στην αποφαση σου θα ερθει , οταν αποδεχθεις οτι ο συζυγος σου πασχει και θελει θεραπεια . απο εκει και περα , τα υπολοιπα ειναι αμπελοσοφιες ! οταν εγω εμαθα για δικο μου ανθρωπο , οτι πασχει απο διαταραχη , εκλεισα ολο το παρελθον και τραβηξα μια γραμμη ! ξεκινησα απο την αρχη και δεν ξαναμετρησα τι ειχα κανει , ουτε τι κανω πλεον , ανελαβα τις ευθυνες μου ! ΕΣΥ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ?. οποτε διαλεγεις !
    υγ. και πλεον κανω πολλα περστρα ! αυτα
    υγ.2 . θελει κοτσια και να αναθεωρησεις πολλα , θα σκιστεις μεσα σου , θα παλεψεις . τα εχεις ? αλλιως και το τικ τοκ καλο ειναι
    Τζιοβάνι καλημέρα!
    Ποτέ δεν χτυπησα ότι εγώ έκανα περισσότερα....όταν αγαπάς δεν σε νοιάζει αλλά όταν έχεις παιδιά με κάποιον χρειάζεσαι υποστήριξη από τον σύζυγό και ηθική και οικονομική....Εγώ αυτά εδώ και ενάμιση χρόνο που έγινε η έκρηξη δεν τα έχω... Ξέρω ότι έχει θέμα και γι'αυτό το παραβλέπω και τον δικαιολογώ ....και του συγχωρώ τις εκρήξεις και τις παρορμητικές εκδηλώσεις του....Κάποιες στιγμές τον ένιωσα σε αποσύνδεση πέρσυ....ότι έκανε πράγματα χωρίς να το καταλαβαίνει και χωρίς να τα θυμάται....
    Ήταν κάποια αγχωτική κατάσταση και αυτός αντέδρασε έτσι.Ναι θέλω να του σταθώ,θέλω να τον καταλάβω,θέλω να το παλέψουμε μαζί....θέλω να ξαναβρούμε τους εαυτούς μας...την αγάπη μας...να ηρεμήσουμε σαν οικογένεια,...Θέλω να καταλάβει ότι τον αγαπάω ...θέλω να ανοιχτεί σε εμένα και να μου πει τι χρειάζεται να κάνω γι'αυτόν για να νοιώθει καλύτερα.....Δεν ξέρω όμως τον τρόπο....και πολλές φορές δεν κρατιέμαι και αντιδράω...του λέω δεν είναι ωραία αυτά τα πράγματα που Κάνεις και του ζητάω να γίνει όπως παλιά κτλ κτλ κτλ....Νιώθω ανήμπορη....

  15. #45
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Χώρισε τον.
    Προφανώς σε κορόιδευε για πολλά χρόνια.
    Μέλλον δεν έχεις μαζί του.
    Μπορείς όμως να τον βοηθήσεις, πληρώνοντας του ψυχίατρο και ψυχολογο.
    Player καλημέρα! Δηλαδή εσύ δεν αποδίδεις τίποτα από την συμπεριφορά του στην διαταραχή του??? Πιστεύεις ότι δεν με θέλει και δεν με αγαπάει γι'αυτό συμπεριφέρεται έτσι???

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχεση με οριακο
    By User2512 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 26
    Last Post: 08-03-2020, 00:42
  2. Ηρεμω μονο στον υπνο..
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 14-11-2018, 01:58
  3. Οριακό σημείο
    By Electrical in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 19-08-2017, 21:58
  4. οριακο παιδι
    By kapamaru!! in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2015, 02:53
  5. Replies: 26
    Last Post: 21-02-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •