Διαφορετικές διαγνώσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22

    Διαφορετικές διαγνώσεις πείτε μου μια άποψη

    Καλησπέρα. Είμαι ενάμιση χρόνο σε αγωγή σταθερά και ακόμη δεν έχω μια ξεκάθαρη εικόνα του τι έχω. Το βασικό μου σύμπτωμα ήταν άγχος βουλιμίες αλλά το πιο ενοχλητικό ήταν ότι το μυαλό μου κολλάει εύκολα σε αρνητικά κομμάτια του παρελθόντος. Για παράδειγμα κάποτε κάποιος με είπε χοντρή στο δρόμο και επί δύο βδομάδες το μυαλό μου σκεφτόταν αυτό το περιστατικό. Ή άλλες φορές μπορεί να κολλάει σε έναν παλιό πρώην μόνο και μόνο επειδή η σχέση μαζί του κατάντησε αηδιαστική και οριακά κακοποιητικη. Άλλος γιατρός λέει κατάθλιψη,άλλος ΓΑΔ άλλος ιδεοψυχαναγκαστικη. Δύο ψυχολόγους έχω πάει η μία ιδεοψυχαναγκαστικη ο άλλος την αποκλείει γιατί λέει δεν κάνω καταναγκασμούς και δεν κολλάω σε μη υπαρκτές καταστάσεις. Το θεμα είναι ότι κουράστηκα. Τόσο που και εγώ δεν ξέρω ποιο είναι το αίτημα μου. Απογοήτευση στρες και ζόρι
    Last edited by Greenturtle; 02-12-2023 at 19:41.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Οι διαγνωσεις ειναι απλα ετικετες που χρειαζονται στις ασφαλιστικες εταιριες και οργανισμοι και τα φαρμακα δεν ειναι θεραπευτικα, αλλα στοχευουν τα συμπτωματα. Οποτε μην σταναχωριεσαι για διαγνωσεις και επιβαρυνεις τον εαυτο σου επιπλεον με αχρειαστο αγχος. Το ποβλημα σου ειναι πως δε ξερεις ποια εισαι και περιμενεις απο τους αλλους να σου το πουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Η αγωγή δεν σε έχει βοηθήσει να ξεκολλήσει το μυαλό σου από αυτά?
    Τι σημασία έχει τι έχεις ?
    Αν είναι Γαδ η Γαδ με ιδεοληψίες η οτιδήποτε με το οποίο σχετίζεται το άγχος.

  4. #4
    biscochicco
    Guest
    οοοο η αγωγη για μενα ηταν μια θλιβερη ιστορια, στην αρχη τα εφερεεε ολα στην φορα, σκεφτομουν μονο το παρελθον, μετα απο κανα 2-3 μηνες σκεφτομουν μονο πως να νιωθω ανετα μεσα απο τα συμπτωματα που με δημιουργουσαν τα ψυχοφαρμακα, ασχημο πολυ, μετα το τελος την αγωγης εκατσα τα σκεφτηκα, θρηνησα τον παλιο μου εαυτο και απλα πλεον σκεφτομαι το σημερα και μονο αυτο, πως σημερα θα κανω κατι που αυριο θα μπορεσει να με διευκολυνει μεχρι κει πανε οι σκεψεις. Τα παλιαεοτε τα σκεφτεσαι και απλα μετα τα συγχωρεις ολα και πας παρακατω ή σε τρωνε για μια ζωη, δεν αλλαζουν ομως τα γεγονοτα, ουτε καν πως σε εκανε να νιωσει εκεινο το σχολιο δεν θα αλλαξει ποτε. πρεπει να συγχωρεσεις εσενα πρωτα που αφησες εκεινο το σχολιο να πεσει, που δεν εχεις την δυναμικη να διεκδικεις οτι θελεις οπως και αν εισαι εμφανισιακα και τα συναφη. Εν κατακλειδι, σταματα να ζεις απο τις αναμνησεις σου γιατι αυτοματα δεν ζεις στο παρον και αυτο πιστεψε με δημιουργει τετοιο αισθημα αποπροσωποιησης που, οταν το καταλαβαινεις μια μερα που κοιτιεσαι στον καθρεφτη, παθαινεις σοκ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ο καθενας εχει τη δικη του θεωρια σε αυτο που σπούδασε γιατρος ομως δε ειν ολλες οι σωστες συχνα πεφτουν εξω σε οτι λενε . τυχαινουν κι αυτα ειν που θα πεσεις κι αν πεσεις σε τετοια ειν μπερδεμένα τα πραματα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ο καθενας εχει τη δικη του θεωρια σε αυτο που σπούδασε γιατρος ομως δε ειν ολλες οι σωστες συχνα πεφτουν εξω σε οτι λενε . τυχαινουν κι αυτα ειν που θα πεσεις κι αν πεσεις σε τετοια ειν μπερδεμένα τα πραματα .
    ισχυειιι asperger39, ρολλερ κοστερ που λενε και στο χωριο :P
    αυτο ισως που αναγραφεις ειναι και το πιο δυσκολο γιατι εκει που μπορει να ησουν σιγουρος για κατι, καποιος γιατρος να το καταρριψει και αν αυτο το κατι ηταν αυτο που σε κρατουσε μην καταρευσεις ειναι δυσκολο, γιατι εκει που πας να βρεις τον εαυτο σου το χανεις τελειως και μπερδευεσαι, αλλα θελει υπομονη λεφτα και γερα νευρα που ειναι 1000 φορες ποιο δυσκολο για εναν ανθρωπο που μετα βιας ειναι λειτουργικος εκεινη την περιοδο

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ο καθενας εχει τη δικη του θεωρια σε αυτο που σπούδασε γιατρος ομως δε ειν ολλες οι σωστες συχνα πεφτουν εξω σε οτι λενε . τυχαινουν κι αυτα ειν που θα πεσεις κι αν πεσεις σε τετοια ειν μπερδεμένα τα πραματα .
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    ισχυειιι asperger39, ρολλερ κοστερ που λενε και στο χωριο :P
    αυτο ισως που αναγραφεις ειναι και το πιο δυσκολο γιατι εκει που μπορει να ησουν σιγουρος για κατι, καποιος γιατρος να το καταρριψει και αν αυτο το κατι ηταν αυτο που σε κρατουσε μην καταρευσεις ειναι δυσκολο, γιατι εκει που πας να βρεις τον εαυτο σου το χανεις τελειως και μπερδευεσαι, αλλα θελει υπομονη λεφτα και γερα νευρα που ειναι 1000 φορες ποιο δυσκολο για εναν ανθρωπο που μετα βιας ειναι λειτουργικος εκεινη την περιοδο
    Οχι, το αντιθετο ισχυει. Πιανονται απο δευτερευουσες διαγνωσεις που ειναι συμπτωματικες, αποφευγοντας τις κυριες αιτιες επειδι θελουν πολυ δουλεια και απο τον ασθενη και απο τον θεραπευτη, θεωροντας πως καθε προσπαθεια ειναι ματαια.

  8. #8
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Οχι, το αντιθετο ισχυει. Πιανονται απο δευτερευουσες διαγνωσεις που ειναι συμπτωματικες, αποφευγοντας τις κυριες αιτιες επειδι θελουν πολυ δουλεια και απο τον ασθενη και απο τον θεραπευτη, θεωροντας πως καθε προσπαθεια ειναι ματαια.
    δεν ειχα σκεφτει ποτε αυτη την πλευρα , ισως να ισχυει και αυτο, Σε ευχαριστω για το ποιντ ( ο συντροφος μου λεει πως αναλυεις πολυποικιλα τα πραγματα συγκριτικα με αυτον και πολυ ευστοχα, σε θεωρει πανεξυπνο ανθρωπο απο οσο του εχω διαβασει αυτα που γραφεις)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by biscochicco View Post
    δεν ειχα σκεφτει ποτε αυτη την πλευρα , ισως να ισχυει και αυτο, Σε ευχαριστω για το ποιντ ( ο συντροφος μου λεει πως αναλυεις πολυποικιλα τα πραγματα συγκριτικα με αυτον και πολυ ευστοχα, σε θεωρει πανεξυπνο ανθρωπο απο οσο του εχω διαβασει αυτα που γραφεις)
    Εμ φανταου να πεις στον πελατη σου πως ειναι ναρκισσιστικος, δεν θα ξαναερθει ποτέ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Κάπου εδώ να πω συγχαρητήρια στον Μητσοτάκη που μπορεί να είναι ηλιθιοσ αλλά με άφησε ήσυχο αντε να δούμε τώρα τι θα γίνει λογικά θα γίνεται όλοι καλά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Σιγά μη με άφηνε ήσυχο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967

    Question

    biscochicco axl100 φιλαρακια ειν σε τι θα πεσεις γιατρο αν ειν σωστος θα παλεψει κι για πιο ευστοχη διάγνωση. αν εχει ηθος κι σωστο τροπο θα ειναι πιο κοντα στο στοχο. συχνα μπορει κι να αστοχούν ανθρωποι κι αυτοι ειναι .αν ειναι κι αδιαφοροι ωχ κλάφτα πολλες διαγνώσεις απ δαύτους σε τρελενουν. τι ειν σωστο τι λάθος ??
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 16-09-2014, 22:13
  2. Βαρεθηκα διαγνωσεις και φαρμακα... :(
    By athanasoudaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 29-10-2012, 14:46
  3. Διαφορες διαγνωσεις γιατρων
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-12-2011, 23:21
  4. Γιατί δεν γίνονται διαγνώσεις;
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 36
    Last Post: 06-01-2011, 21:48
  5. ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-2007, 06:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •