Τις εμπειρίες σας.....

Στην ζωή μου γενικά υπέφερα από πονοκεφάλους κυρίως λόγω στρες ..ή ορμονικούς(κοντά στην περίοδο... ωορρηξία κλπ )

Προς ενός μήνα μετά από λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού (ιγμορίτιδα) με πολύ δυνατούς πονοκεφάλους ( είμαι επιρρεπείς γενικά στις λοιμώξεις του ανώτερου αναπνευστικού) που δεν με έπιαναν ούτε τα ντεπον ούτε τα αλγκοφρεν και αφού μπήκα σε αγωγή με αντιβίωση λόγω πυον που είχε μαζευτεί στα ιγμόρεια στην λήξη της αγωγής της αντιβίωσης ξεκίνησαν εμβοες στα αυτιά αρχικά ..

Τις πρώτες μέρες ήταν ανυπόφορο ....
Το κεφάλι βαρύ και πονούσε ..
Δεν κατάφερνα να κοιμηθώ ούτε 5 λεπτά .. τιναζομουν στον αέρα από τον θόρυβο...
Για 4 μέρες κράτησε αυτό...

Μετά από επικοινωνία με τον ΩΡΛ πήρα κορτιζονη η οποία δεν βοήθησε.
Τα αυτιά ήταν επίσης βουλωμένα...
Και μου είπε πως μπορεί οι έμβοες να προέρχονται και από πίεση στην κροταφογναθικη αρθρωση που ξέρω πως την πιέζω σε περιόδους μεγάλου στρες κλπ...

Έκανα αξονική δεν βρέθηκε κάτι ...

Ύστερα οι εμβοες έφυγαν από τα αυτιά και προχώρησαν στον κεφάλι( εγκεφάλο) σε πιο χαμηλή συχνότητα αλλα τις άκουγα 24 ώρες το 24ωρο....

Είχα εφιδρώσεις την νύχτα...
Βαρύ κεφάλι
Πονοκέφαλο
Μουδιάσματα στα άκρα
Ζαλάδες
Εξαντληση

Μην τα πολύλογω
Αφού μίλησα με άλλους 3 ΩΡΛ όλοι τους έλεγαν πως φταίνε τα αυτιά .
Και αφού πέρασα και δεύτερη λοίμωξη και ξαναπήρα αντιβιωση ....

Λίγο πριν κλείσει μήνα η ιστορία με τις εμβοες επισκεφτηκα ΝΕΥΡΟΩΤΟΛΟΓΟ...

Το κεφάλι μου ήταν μόνιμα λες και είχα μέγγενη να μου σφίγγει τους κροτάφους και το κούτελο...
Πρωινές ζαλάδες ειδικά μετά από σωματική δραστηριότητα..
Μεγάλη δυσκολία στην οδήγηση..
Ο ύπνος έτσι και έτσι λόγω των έμβοων καλύτερα όμως από τις αρχές όσο προχωρουσε ο μηνας.
Ξυπνούσα βέβαια συγκεκριμένες ώρες...

Μου μίλησε για χρόνια αιθουσιαια διαταραχή που εξηγει τα είδη των πονοκεφάλων που είχα στην ζωή μου...
Και πως λόγω της λοίμωξης ενεργοποίηθηκε ακόμα πιο πολύ η κατασταση (ίσως και λόγω ηλικίας ) με αποτέλεσμα να επηρεαστεί η ενδοκρανιακή πίεση(καλοήθης ενδοκρανιακή υπέρταση)του εγκεφάλου και η κοχλιακή λειτουργία..( κάποιες συχνότητες πλέον δεν τις ακούω λόγω των έμβοων κιόλας )
Οι ζαλάδες τώρα εξηγούνται γιατί εμφανίστηκε ΚΑΙ ΙΛΛΙΓΓΟΣ (θέσης όπως μου τον είπε )

Έχω μπει σε αγωγή εδώ και μια εβδομάδα .
(Όλη η αγωγή είναι για 4 μήνες )

Με λοπρεσορ
Μινιτραν
Και κεπρα ..

Έχω δει βελτίωση στον ύπνο σίγουρα...
Στους πονοκέφαλους δεν κρατάνε τόσες ώρες...
Οι εμβοες πότε είναι δυνατές ποτέ σιγανες αλλά δεν με έχουν αφήσει...

Κάποιες κάποια με αντίστοιχη η παρομοια εμπειρία;;;