Θέλει με τον ρυθμό του ή δεν θέλει πολύ; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Εσύ γιατί επέμενες να διεκδικείς αυτά που χρειάζεσαι;
    Εννοώ πως ένας άνθρωπος προσφέρει αυτά που θέλει και μπορεί σε μία σχέση από μόνο του.
    Κάνοντάς του παράπονα δεν θα τον κάνεις να σου δώσει παραπάνω πράγματα
    Το μόνο που συμβαίνει είναι απλά να παίρνει ικανοποίηση και επιβεβαίωση και η σχέση να εξελίσσεται σε μη ισότιμη. Εσύ δίνεις πιο πολλά και αυτός πιο λίγα.
    Με απλά λόγια εσύ είσαι συναισθηματικά διαθέσιμη σύντροφος που μπορεί εν δυνάμει να ερωτευτεί, αλλά δεν έχεις βρει τον κατάλληλο, γιατί εκείνος δεν φαίνεται συναισθηματικά διαθέσιμος σύντροφος (και ας τα κάνει όλα τα τυπικά).
    Θα μπορούσε να είναι κολλημένος με την πρώην, ή με κάποια άλλη κοπέλα του παρελθόντος ή πολύ πληγωμένος.
    Αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει και τόσο. Γιατί είναι υποθέσεις.
    Δεν θεωρώ κακό να μας βγαίνει η ευάλωτη πλευρά όταν μας αρέσει πολύ κάποιος - δεν είμαστε ρομπότ- το θέμα είναι ότι αυτός δεν φαίνεται να είναι ο κατάλληλος.
    Έχεις δίκιο! Ίσως συνέχιζα να επιμένω και να ζητάω γιατί άφηνε αυτό το περιθώριο ότι κάτι θα αλλάξει! Ότι θα γίνουν όλα με τον καιρό. Αυτό που εικάζω είναι ότι είναι ένας άνθρωπος με βαθιά συναισθηματική δυσκαμψία. Αρκετά βαρύς γενικά και σίγουρα με θέματα εμπιστοσύνης και έκφρασης. Ίσως του ζήτησα σε σύντομο διάστημα πράγματα που δεν μπορεί να δώσει. Αλλα μάλλον κάπως έτσι δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν. Γιατί μάλλον δεν αρκεί να γουστάρουν αν το χάνουν στα πρακτικά.

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Δεν χρειαζεται να κατηγορεις τον αλλο για να διακοψεις μια σχεση, ειναι ναρκισσιστικο. Απλα λες "δεν ταιριαζουμε" και τελος. Δεν ειναι αναγκη να το βλεπεις σαν προσωπικη αποτυχια. Μιλας λες και εχεις αναγκη να αποδειξεις κατι στον εαυτο σου.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν χρειαζεται να κατηγορεις τον αλλο για να διακοψεις μια σχεση, ειναι ναρκισσιστικο. Απλα λες "δεν ταιριαζουμε" και τελος. Δεν ειναι αναγκη να το βλεπεις σαν προσωπικη αποτυχια. Μιλας λες και εχεις αναγκη να αποδειξεις κατι στον εαυτο σου.
    Σιγουρα το πήρα και σαν προσωπική αποτυχία. Και επίσης ποιος δεν έχει Νάρκισσιστικα στοιχεία; όλοι μας. Το παραδέχομαι. Αλλα δεν κατηγόρησα. Θύμωνα γιατί μου ακυρωνε αυτό που αισθανόμουν χωρίς να μπορεί στην πράξη να μου το ακυρώσει. Κοινώς άκουγα μόνο λόγια..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Μπορεί αν είχε σχέση με άλλη γυναίκα να είχε συμπεριφορά 20 χρόνου και να ήθελε να κάνει πράγματα μαζί της. Εσύ ζητούσες να σου δώσει σημασία, χρονο κτλ( που είτε είχε και δεν ήθελε να στα δώσει ή δεν ήξερε τον τρόπο) και αυτός ήθελε την επιβεβαίωση για να ικανοποιήσει το εγώ του. Το θέμα είναι να είσαι με έναν άνθρωπο που να σου δίνει χρόνο από τη ζωή του χωρίς πίεση. Όταν αρχίζεις να πιέζεις για σημασία και για εξόδους τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Η ψυχοθεραπεία, θα σε βοηθήσει σε πολλούς τομείς.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Πω πω τι έπαθες δεν πήγες εκδρομές όχι ρε γαμωτο υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,016
    Quote Originally Posted by van View Post
    Έτσι για το φινάλε.. Ηρθε το τέλος αυτής της μεγααααλης σχέσης..! Εγώ συνέχιζα να ζητάω, τα δεδομένα και αυτονόητα από μεριάς μου κ αυτός τα δικά του.. Τη μία ήταν το οικονομικό.. Την άλλη η κούραση την άλλη η κακή διάθεση. Όταν του τα έλεγα θυμωνε και πάντα με ήρεμουσε. Ότι θα αλλάξει όλο αυτό. Λες και αλλάζουν μαγικά τα πράματα.. Τις τελευταίες γιορτινές μέρες χωρίσαμε μια φορά αλλά τα ξαναβρήκαμε. Ηρθε, με βρήκε, έκλαψε, είπε πως ίσως έχει φόβο να εμπιστευθεί και να ανοιχτεί. Ότι ίσως τον φοβισε ότι εγώ ήμουν και δύο βήματα μπροστά. Και μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια.. Όλη μέρα σπίτι να σαπίζει και διάθεση μηδέν. Δεν είναι ότι βγαίνει γενικά και αποφευγει μαζί μου. Άρχισε να με τραβάει μέσα σε αυτήν την μαυρίλα. Άρχισα να χάνω την ζωντάνια και το κέφι μου. Όταν προχθές του είπα πάλι εγώ να το τελειώσουμε δεν είπε και πολλά (όπως πάντα. Λες και αποφευγει να τοποθετηθεί και να λάβει μια απόφαση). Είπε δεν θέλω να πω κάτι για την ώρα. Ας το αφήσουμε για λίγο... Ό,τι να ναι.. Διάλειμμα από το διάλειμμα θέλει;; δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι τόσο απαιτητική ή προτρέχω.. Αλλα το μυαλό μου δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται να μην θες να περνάς χρόνο με το νέο αμόρε.. Να γουστάρεις. Να βολτάρεις, να γελάσεις. Δεν ζήτησα γάμο ούτε να μου ανοίξει την ψυχή του και την καρδιά του. Χρόνο ζήτησα. Οπότε κάπως έτσι ήρθε το τέλος! Έχει δύο τρεις μέρες που δεν επικοινωνούμε. Με εξάντλησε. Κατάλαβα ότι δεν μπορεί ή δεν Θέλει να δώσει αυτό που ζητάω. Και πως σίγουρα είναι ένα μοτίβο που επαναλάμβανει γενικά στις σχέσεις. Και ότι δεν θα άλλαζε τίποτα όσο και αν ήλπιζα και όσο κι αν με καθησυχάζε συνεχώς.. Αυτά
    Υγ. Με εξόργισε το ότι πέρασαν αργίες, μέρες ωραίες γιορτινές και ξεκούραστες και δεν είπε θα πάρω το κορίτσι νσ βγούμε για ένα ποτό, ένα φαγητό.. Σπίτι του και βαρεμάρα.. Ξάπλα. Λες και είμαστε 85 χρονών
    καλα, το τι γινοταν σε αλλες σχεσεις, ασε να το ξερουν εκεινοι...
    δεν ειμαστε ιδιοι σε ολες τις σχεσεις. αυτο εξαρταται απο τα αισθηματα που εχουμε και το πως ταιριαζουμε μαζι τους.
    εγω, αν χωρισω ας πουμε, ειμαι σιγουρη οτι ο δικος μου δεν θα μπορεσει ποτε να με βγαλει απ το μυαλο του μεχρι να πεθανει, οχι μεχρι να κανει αλλη σχεση, ουτε καν αν κανει με αλλη σεξ..
    καποιες σχεσεις μας σημαδευουν, κι αλλες περνανε και δεν ακουμπανε..

    εγω εμμενω στην αρχικη αποψη μου οτι ο τυπος ειναι κολλημενος με την πρωην του ..
    ειτε γιατι την θελει ακομα, ειτε γιατι επρεπε να χωρισει/ τον χωρισε εκεινη, αλλα δεν μπορει να ξεπερασει τον χωρισμο..

    κατα τα αλλα, σωστα τοσ κεφτεσαι, οτι οταν καποιος εχει αμορε, οχι απλα νεο, ακομα και παλιο, το μονο που θελει ειναι να περναει χρονο μαζι του, ειτε σε εκδρομες και διασκεδασεις, ειτε κλεισμενος σε ενα σπιτι να κανει σεξ.. παντως οχι μακρια του...

    δεν αποφευγει να τοποθετηθει.
    απλα, δεν σου αρεσουν αυτα που λεει.
    αλλα, οι πραξεις μιλανε πιο δυνατα απο τα λογια.
    εχει δειξει με τηνσ ταση του οτι ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ απο αυτο που ζουσες.
    τωρα, αυτο "ερωτευμενος" δεν το λες σε καμια περιπτωση..
    Last edited by Remedy; 06-01-2024 at 13:28.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Θέλει χρόνο γιατί την πιέζω η δεν ξέρει τι θέλει;
    By giannis97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 160
    Last Post: 17-02-2020, 11:14
  2. θελει πολυ δυναμη και υπομονη για να μενουμε υγειες
    By giorgos panou in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 102
    Last Post: 09-02-2020, 08:09
  3. Όποιος θέλει κάθε μέρα ή οποτε θέλει
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-11-2015, 09:56
  4. θέλει να είναι μόνη τις. δεν θέλει να νιώθει πράγματα
    By giannis97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 30-07-2014, 23:26
  5. Δεν θελει κοπο,θελει τροπο
    By bvictory in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 11-09-2010, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •