φοβάμαι πολύ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    φοβάμαι πολύ

    Φοβάμαι πολύ !!
    καλησπέρα παιδιά σας γράφω επειδή φοβάμαι παρά πολύ καο θέλω την βοήθεια σας και ανάλογες εμπειριες άμα έχει κάποιος !!
    έχει εδώ και ένα μήνα όταν κλείνω τα μάτια νιώθω ότι βλέπω όνειρα αλλά ξύπνια , μπορεί να βλέπω προσώπα , μπορεί να βλέπω ζώα αντικείμενα η να βλέπω κάτι να κινείτε και νιώθω ότι το μυαλό μου από πριν ξέρει τι είναι αυτό που θα δω η θα γίνει όταν έχω κλειστά μάτια
    πριν για παράδειγμα τα έκλεισα και έβλεπα να γίνεται ένας πόλεμος αλλα ένιωθα οτι το μυαλό μου ήξερε
    αυτό συμβαίνει μόνο με κλειστά μάτια , έχω χάσει τον ύπνο μου !! βοηθήστε με

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,092
    Καλημέρα. Ταλαιπώρησε τόσο καιρό. Γιατί; Πήγαινε σε ένα ψυχίατρο και μίλησε του για όλα αυτά που σου συμβαίνουν για να δειτε μαζί πως θα προχωρήσετε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Εγώ αυτό το έχω χρόνια αλλά δε με ενοχλεί ονειρεύομαι με ανοιχτά ματιά εμένα δεν με πειράζει

  4. #4
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    Φοβάμαι πολύ !!
    καλησπέρα παιδιά σας γράφω επειδή φοβάμαι παρά πολύ καο θέλω την βοήθεια σας και ανάλογες εμπειριες άμα έχει κάποιος !!
    έχει εδώ και ένα μήνα όταν κλείνω τα μάτια νιώθω ότι βλέπω όνειρα αλλά ξύπνια , μπορεί να βλέπω προσώπα , μπορεί να βλέπω ζώα αντικείμενα η να βλέπω κάτι να κινείτε και νιώθω ότι το μυαλό μου από πριν ξέρει τι είναι αυτό που θα δω η θα γίνει όταν έχω κλειστά μάτια
    πριν για παράδειγμα τα έκλεισα και έβλεπα να γίνεται ένας πόλεμος αλλα ένιωθα οτι το μυαλό μου ήξερε
    αυτό συμβαίνει μόνο με κλειστά μάτια , έχω χάσει τον ύπνο μου !! βοηθήστε με
    αυθυποβολη το βλεπω αυτο πιστευεις ακραδαντα οτι θα παθεις ψυχωση ντε και καλα οπωσδηποτε και σου παιζει αυτα τα παιχνιδια το μυαλο.γενικα εχεις καποιον συγγενη με ψυχωση και φοβασαι τοσο γιατι αν δεν εχεις κανεναν συγγενη με ψυχωση η πιθανοτητα να παθεις σχιζοφρενεια ειναι 0,7 με 1% απειροελαχιστο ποσοστο ακομα και ανθρωποι που πανε σε πολεμο και βλεπουν ολες αυτες τι φρικαλεοτητες βλεπε ουκρανια ρωσια παθαινουν κυριως μετατραυματικο στρες βαρια καταθλιψη αυπνιες και εξαρτηση απο αλκοολ ουσιες και πολυ σπανια να παθουν προσωρικνο ψυχωτικο επεισοδιο ως αποτελεσμα ακραιου στρες που ομως γιατρευεται σε ενα μηνα το πολυ επισης ακομα πιο σπανια απο το προηγουμενο ειναι να παθουν μονιμο ψυχωτικο επεισοδιο και να αποκτησουν σχιζοφρενεια η διπολικη διαταραχη αλλα για να εμφανισουν αυτες τις διαταραχες υπαρχει και το γονιδιακο προφιλ.


    και αναφερω τον πολεμο γιατι ειναι η χειροτερη συνθηκη τραυματος για οποιον το βιωνει μαζι με τον βιασμο αυτα τα δυο θεωρω χειροτερα σε εναν ανθρωπο απο αποψη τραυματος να συμβουν σε καποιον.και ομως αυτες οι δυο ψυχοτραυματικες ακραιες εμπειριες απλα αυξανουν ελαχιστα το ποσοστο ψυχωσεων σε ατομα που εχουν ηδη ουτως η αλλως προδιαθεση.γενικα με τα τραυματα παθαινεις μετατραυματικος στρες αυτοκτονικη καταθλιψη αυπνιες και εθισμους αλλα ψυχωση ακομη παραμενει σπανια ακομα και σε αυτες τις συνθηκες.εφοσον δεν εχεις τοσα τραυματικα χρονια οπως αυτα που αναφερω που ειναι η ακραια μορφη τραυματος ναρκωτικα δεν κανεις που και αυτα οταν πυροδοτουν μονιμη ψυχωση δηλαδη σχιζοφρενεια και διπολικη διαταραχη υπαρχει και το αναλογο γονιδιακο προφιλ ειδαλλως με την ληψη ουσιων ειδικα μεθαμφεταμινων και αλλων διεγερτικων ουσιων παθαινεις παροδικη ψυχωση οταν δεν εχεις την προδιαθεση η οποια περναει απο μονη της ειτε οταν θα σταματησεις την ουσια ειτε οταν θα φυγει η επηρρεια της ουσιας.

    επισης αν δεν εχεις καποιον συγγενη εξ αιματος με ψυχωση ειναι ακομα πιο σπανια πιθανοτητα να εμφανισεις ψυχωση κατω του 1%.λενε οι ερευνες αν εχεις γονεα με ψυχωση εχεις 10% πιθανοτητα να εμφανισει και το παιδι ψυχωση αν εχεις και τους δυο γονεις με ψυχωση εχεις 45 με 50% πιθανοτητα να εμφανισει και το παιδι.πρεπει να καταλαβεις οτι η ψυχωση ειναι κατα βασιν κληρονομικη και το εκδηλωνεις οταν συντρεξουν οι προυποθεσεις δηλαδη συντρεξουν περιβαλοντικοι παραγοντες οπως τραυμα χρηση ναρκωτικων εντονο στρες αλληλεπιδρουν με τα γονιδια και το εμφανισεις.επειδη φοβασαι οτι τρελενεσαι πιο πιθανο ειναι να παθεις κριση πανικου απο τον φοβο παρα ψυχωση γιατι στην κριση πανικου φοβουνται υπερμετρα οτι θα τρελαθουν ή οτι θα πεθανουν πραγμα που σχεδον ποτε δεν γινεται ποτε παρα μοναχα ανεβαζουν σφυξεις και πιεση

Similar Threads

  1. Φοβάμαι πολύ !!
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 12-12-2023, 04:02
  2. φοβάμαι πολύ
    By λενα23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-2022, 12:52
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ
    By sallonikios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-02-2012, 15:37
  4. φοβαμαι πολυ...
    By Sublime in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 22
    Last Post: 27-05-2011, 21:16
  5. Φοβάμαι πολύ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 17-04-2011, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •