περνάει η κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7

    περνάει η κατάθλιψη?

    Καλησπέρα πάσχω από βαριά μιζών κατάθλιψη εδώ και ένα χρόνο περνώ espoza (εσιταλοπραμη)και έχει μετριάσει η κατάσταση αλλά και πάλι είμαι χαλια δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τιποτα έχω πολύ αναβλητικότητα, πριν από 7 μέρες μου ο καινουργιοσ γιατρός μου έγραψε και zykalor μήπως βοηθήσει στην κατάθλιψη, μου είπε ότι δεν εδώ κατάθλιψη αλλά πρέπει να σηνεχισω την θεραπεία με το espoza επίσης μου έκοψε τα rispedal που έπαιρνα για άρρωστοφοβία
    Ρε παιδιά όταν είχε βγει η αρωστοφοβια πήρα rispedal και σε 10 μέρες είχε Θεραπευτή η κατάθλιψη θα θεραπευτή που έχω;
    Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση
    Εσεις που έχετε κατάθλιψη έχετε επανέλθει στην φυσιολογική ζωή όπως ήσασταν και πριν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου kalop. Πριν αρκετά χρόνια είχα περάσει αντιδραστική κατάθλιψη η οποία ναι μεν είχε βραχυπρόθεσμο χαρακτήρα αλλά ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδος. Με αγωγή και συνεδρίες θεραπεύτηκε. Το ίδιο θα συμβεί και με εσένα! Ποσό καιρό εισαι σε αγωγή; Κανείς συνεδρίες εκτός από αγωγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Παιζει ρολο τι προκαλεσε την καταθλιψη, μπορει να ειναι απο αβιταμινωση μεχρι διαταραχη προσωπικοτητας, η και ολα μαζι. Τα αντικαταθλιπτικα για παραδειγμα απο μονα τους δεν θα φερουν ποτέ τις ορμονες σου σε ισορροπια, ουτε θα αντικαταστησουν μια πληρης ζωη,η σωστη διατροφη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7
    Κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά τίποτα εδώ και ένα χρόνο που έχω κατάθλιψη δεν με έχει βοηθήσει έχω δι διαφορα στον εαυτό μου αλλά όχι στην διάθεση μου 1 χρόνο περνώ αντικαταθλιπτικά επίσης ο προηγούμενος γιατρός μου είχε πει και μένα αντιδραστική κατάθλιψη αυτός μου είπε μιζών Επεισόδιο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by kalop View Post
    Κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά τίποτα εδώ και ένα χρόνο που έχω κατάθλιψη δεν με έχει βοηθήσει έχω δι διαφορα στον εαυτό μου αλλά όχι στην διάθεση μου 1 χρόνο περνώ αντικαταθλιπτικά επίσης ο προηγούμενος γιατρός μου είχε πει και μένα αντιδραστική κατάθλιψη αυτός μου είπε μιζών Επεισόδιο
    Αρα καποιος απο τους δυο σας δεν κανει την δουλεια του, μηπως δεν του τα λες ολα η δεν κανεις αυτο που σου λεει;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7
    Με των Προηγούμενο γιατρό απλά μιλούσαμε ποτέ δεν μου είπε τι να κάνω, με το καινούργιο μου γιατρό έχει 1 μήνα που άρχισα όλα του τα λέω απλά γενικά δεν θυμάμαι καλά έχω και δεπυ επίσης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Δεν ξερω τι να σου απαντησω αφου εχεις ADHD.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by kalop View Post
    Καλησπέρα πάσχω από βαριά μιζών κατάθλιψη εδώ και ένα χρόνο περνώ espoza (εσιταλοπραμη)και έχει μετριάσει η κατάσταση αλλά και πάλι είμαι χαλια δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τιποτα έχω πολύ αναβλητικότητα, πριν από 7 μέρες μου ο καινουργιοσ γιατρός μου έγραψε και zykalor μήπως βοηθήσει στην κατάθλιψη, μου είπε ότι δεν εδώ κατάθλιψη αλλά πρέπει να σηνεχισω την θεραπεία με το espoza επίσης μου έκοψε τα rispedal που έπαιρνα για άρρωστοφοβία
    Ρε παιδιά όταν είχε βγει η αρωστοφοβια πήρα rispedal και σε 10 μέρες είχε Θεραπευτή η κατάθλιψη θα θεραπευτή που έχω;
    Δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε απόγνωση
    Εσεις που έχετε κατάθλιψη έχετε επανέλθει στην φυσιολογική ζωή όπως ήσασταν και πριν;
    Καλή δύναμη...Χρειάζεται και προσωπική προσπάθεια για να βγεις από όλο αυτό.
    Δεν μας είπες,εργάζεσαι?...Εχεις κοινωνική ζωή?...Κάνεις δραστηριότητες μέσα στην μέρα σου?...Η κατάθλιψη προέκυψε από εξωτερικές περιστάσεις ή είναι ενδογενής και πάντα ήσουν έτσι?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7
    ίσως από οικογένεια στρεσογόνες καταστάσεις bullying και αλλά…, ολλα άρχισαν μετά από μια χρήση κάνναβης είχα Ποιοι πολύ έκανα να συνέλθω 1 μήνα απο το bad trip νόμιζα πως ήμουν στην Κόλαση και για κανα χρόνο ακόμα είχα bad trip εάν έπινα δυο καφεδεσ Αν ήμουν Άϋπνος η στα καλά καθούμενα κρατούσε κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να ξανά κάνω καναβη πλεον δεν έχω επίσης έτσι μου βγήκε και η αρωστοφοβια μετά από το bad trip και μετά από 1 χρόνο η βαριά κατάθλιψη που άρχισε με κρίσης πανικού

    Δεν εργάζομαι είμαι φοιτητής δεν έχω κοινωνική ζωή πλέον, έχω κάποιος φίλους αλλά δεν είναι εδώ που μένω
    Γυμναζόμουν 2 φορές την εβδομάδα πλέον πάω σπανια γιατί το έκανα από αγγαρεία με το Ζόρι πήγαινα για το Άθλημα


    Οποίος θέλει μπορεί να μοιραστεί και της Δικές του εμπειρίες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,200
    Quote Originally Posted by kalop View Post
    ίσως από οικογένεια στρεσογόνες καταστάσεις bullying και αλλά…, ολλα άρχισαν μετά από μια χρήση κάνναβης είχα Ποιοι πολύ έκανα να συνέλθω 1 μήνα απο το bad trip νόμιζα πως ήμουν στην Κόλαση και για κανα χρόνο ακόμα είχα bad trip εάν έπινα δυο καφεδεσ Αν ήμουν Άϋπνος η στα καλά καθούμενα κρατούσε κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να ξανά κάνω καναβη πλεον δεν έχω επίσης έτσι μου βγήκε και η αρωστοφοβια μετά από το bad trip και μετά από 1 χρόνο η βαριά κατάθλιψη που άρχισε με κρίσης πανικού

    Δεν εργάζομαι είμαι φοιτητής δεν έχω κοινωνική ζωή πλέον, έχω κάποιος φίλους αλλά δεν είναι εδώ που μένω
    Γυμναζόμουν 2 φορές την εβδομάδα πλέον πάω σπανια γιατί το έκανα από αγγαρεία με το Ζόρι πήγαινα για το Άθλημα


    Οποίος θέλει μπορεί να μοιραστεί και της Δικές του εμπειρίες
    Δεν αρχησαν ολα απο μια χρηση, τα θυμηθηκες μετα απο μια χρηση. Πρεπει να μαθεις να λες τα πραγματα με το ονομα τους για να μην μπερδευεται το μυαλο σου και σε βαζει σε καταθλιψη για να βγαλει ακρη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by kalop View Post
    ίσως από οικογένεια στρεσογόνες καταστάσεις bullying και αλλά…, ολλα άρχισαν μετά από μια χρήση κάνναβης είχα Ποιοι πολύ έκανα να συνέλθω 1 μήνα απο το bad trip νόμιζα πως ήμουν στην Κόλαση και για κανα χρόνο ακόμα είχα bad trip εάν έπινα δυο καφεδεσ Αν ήμουν Άϋπνος η στα καλά καθούμενα κρατούσε κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να ξανά κάνω καναβη πλεον δεν έχω επίσης έτσι μου βγήκε και η αρωστοφοβια μετά από το bad trip και μετά από 1 χρόνο η βαριά κατάθλιψη που άρχισε με κρίσης πανικού

    Δεν εργάζομαι είμαι φοιτητής δεν έχω κοινωνική ζωή πλέον, έχω κάποιος φίλους αλλά δεν είναι εδώ που μένω
    Γυμναζόμουν 2 φορές την εβδομάδα πλέον πάω σπανια γιατί το έκανα από αγγαρεία με το Ζόρι πήγαινα για το Άθλημα


    Οποίος θέλει μπορεί να μοιραστεί και της Δικές του εμπειρίες
    Ενα μπαντ τριπ μπορεί να είναι εξίσου τραυματικό με μια δυνατή κρίση πανικού και να μην μπορείς να συνέλθεις για άρκετό καιρό...
    Η κάνναβη πυροδότησε την διαταραχή αλλά το υπόβαθρο προυπήρχε.
    Για την αναβλητικότητα και την ραθυμία δεν ξέρω τι να σου πω γιατί και εγώ στα ίδια είμαι...Δεν έχω βούληση και κίνητρο να κάνω το οτιδήποτε με την ζωή μου.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Similar Threads

  1. Περνάει η ψυχωση;
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2022, 04:07
  2. Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-10-2019, 15:36
  3. ....Γινεται να μην περναει η καταθλιψη?
    By gossamer in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 04-11-2012, 11:32
  4. Πως να βοηθήσω τον φίλο μου που περνάει κατάθλιψη?
    By l0re in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 15-08-2012, 22:26
  5. ενα τεστακι......για να περναει η ωρα
    By secretly in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-2012, 02:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •