Στρατός και χάλια ύπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    280

    Στρατός και χάλια ύπνος

    Καλημέρα σας είμαι φαντάρος και σε λίγο απολυομαι ωστόσο έχω σοβαρό θέμα εδώ και καιρό και δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια όταν δεν έχω υπηρεσία καθώς και όταν ξαπλώσω να κοιμηθώ πάει να με πάρει ο ύπνος αλλά μετά από λίγο ξυπνάω μόνος. Έχω βρει τον εαυτό μου σε φάση να έχει ταχυκαρδία και να κάποιες φορές άκρα του σώματος να πετάγονται σαν νευρικά.
    Δεν πίνω καφέδες έναν την ημέρα νωρίς μόνο
    Μπορεί να είμαι με 3 ώρες ύπνο την ημέρα και το βράδυ να μην με πάρει ο ύπνος με τίποτα και να γυρνάω επί ώρες..
    Να σημειώσω πως έχω στρατό διάφραγμα πολύ στην μύτη ίσως παίζει κ αυτό ρόλο γιατί είμαι μόνιμα με ένα μπούκωμα.με βασανίζει αυτό γιατί είμαι ένα ζόμπι συνέχεια κ στην αρχή όταν μπήκα ήθελα συνέχεια ύπνο κ με έπαιρνε κανονικά τώρα όμως έχει χαθεί...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,862
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Καλημέρα σας είμαι φαντάρος και σε λίγο απολυομαι ωστόσο έχω σοβαρό θέμα εδώ και καιρό και δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια όταν δεν έχω υπηρεσία καθώς και όταν ξαπλώσω να κοιμηθώ πάει να με πάρει ο ύπνος αλλά μετά από λίγο ξυπνάω μόνος. Έχω βρει τον εαυτό μου σε φάση να έχει ταχυκαρδία και να κάποιες φορές άκρα του σώματος να πετάγονται σαν νευρικά.
    Δεν πίνω καφέδες έναν την ημέρα νωρίς μόνο
    Μπορεί να είμαι με 3 ώρες ύπνο την ημέρα και το βράδυ να μην με πάρει ο ύπνος με τίποτα και να γυρνάω επί ώρες..
    Να σημειώσω πως έχω στρατό διάφραγμα πολύ στην μύτη ίσως παίζει κ αυτό ρόλο γιατί είμαι μόνιμα με ένα μπούκωμα.με βασανίζει αυτό γιατί είμαι ένα ζόμπι συνέχεια κ στην αρχή όταν μπήκα ήθελα συνέχεια ύπνο κ με έπαιρνε κανονικά τώρα όμως έχει χαθεί...
    περιμενε να απολυθεις, αφου απολυεσαι τωρα κοντα, να ισορροπησει το προγραμμα σου, και κρινεις μετα αν εχεις η δ εν
    ε χεις προβλημα.
    αν εισαι με 3 ωρες υπνο, εκτος απο την αυπνια, υπαρχει και η υπερενταση απο κουραση η απο αγχος, που κι αυτη δεν σε αφηνει να κοιμηθεις.
    μην πιεζεσαι, οσο λιγο κι ανε χεις κοιμηθει. οποτε νυσταξεις, κοιμησου.. και βεβαια, να αποφευγεις να κοιμασαι μεσημερια, αν δεν μπορεις να κοιμηθεις το βραδυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,125
    Πρώτα να εξετάσεις το οργανικό κομμάτι. Υπάρχει περίπτωση να έχεις άπνοια. Επίσης το διάφραγμα σίγουρα θα πρέπει να κοιτάξεις σε ΩΡΛ και αν χρειαστεί χειρουργείο να το κάνεις. Η μητέρα μου που έχει το ίδιο πρόβλημα δεν μας κατεύθυναν σωστά και πλέον είναι μεγάλη σε ηλικία για να χειρουργηθεί. Βέβαια το στενό διάφραγμα μάλλον δεν θα σε ξύπναγε, απλά θα κοιμόσουν με ανοιχτό στόμα γιατί η αναπνοή από τη μύτη γίνεται με δυσκολία. Παίρνεις κάποια αγωγή; Το τίναγμα των άκρων ακριβώς τη στιγμή που με παίρνει ο ύπνος το είχα κι εγώ αλλά το απεδιδα στο ρεμερον.

Similar Threads

  1. Χωρισμος, Χαλια υπνος, Καταθλιψη, Ενοχες,
    By Greek_mistis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2021, 10:32
  2. Στρατός και χάλια ψυχολογία
    By Geo93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-03-2020, 13:08
  3. Στρατος
    By mateo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-01-2014, 15:33
  4. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  5. στρατός
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2009, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •