Διαβητης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693

    Διαβητης

    Παιδια καλησπερα δεν ειμαι καθολου καλα. Μολις εμαθα οτι ειμαι διαβητικη. Χρονια ηξερα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με το ζαχαροι μου αλλα κανεις δεν μου εγραφε καμπυλη και εγω δεν ασχολιομουν περαιτερω. Υπαρχει καποιος με ιδιο θεμα να μου πει πως το αντιμετωπιζει? Αν υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει η και να αντιστραφει? Κοντευω να τρελαθω. Μετα την εμφανιση των κρισεων πανικου ο οργανισμος μου καταρεει σιγα σιγα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    Όταν λες,
    Χρόνια ήξερες ότι κάτι δεν πάει καλά με το ζάχαρο σου , τι εννοείς?

    Όλο αυτό τον καιρό το ζάχαρο νηστείας σου και η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη σου ήταν εντός ορίων?

    Εάν ναι ,δεν υπήρχε λόγος να σου κάνουν καμπύλη ζαχάρου, καθώς δεν υπήρχε υποψία διαβήτη..

    Εάν όχι, έπρεπε από τότε να σου είχαν δώσει σχετικές οδηγίες θεραπείας και κακώς που δεν το έκαναν.

    Εν πάρει περιπτώσει, το σάκχαρο όταν διαγνωστεί, εύκολα τίθεται υπό έλεγχο με την καταλληλη φαρμακευτική αγωγή, και αλλαγή στον τρόπο ζωής..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εβγαινε σχεδον στο οριο παντα, πολυ νερο, πολλες επισκεψεις στην τουαλετα. Η γιατρος μου εγραψε παρα πολλες εξετασεις και μεσα σε αυτες επειδη της ανεφερα οτι νιωθω δυσφορια μετα το φαγητο μου εγραψε και αυτην. Επειδη σε νηστεια εβγαινε στα ορια το ζαχαρο ζητουσα απο τους γιατρους να μου γραψουν την εξεταση αλλα μου λεγαν δεν χρειαζεται. Διαβαζω στο ιντερνετ για τυφλωση, καρδιακη ανπαρκεια και εχω φρικαρει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αυτο με διατροφη διορθώνετε κι βοτανα οπως κρεμμυδοφλουδες και βατομουριας φιλα ειναι πολυ καλα αυτα μπορει καποιος που τα ξερει αυτα να σου πει . ο γιατρος θα δωσει αγωγη κι θα το κρατα σε ελενχο κι εσυ βοηθας κι με βοτανα που το πολεμουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    Τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς και
    Καμία βλάβη δεν έχεις πάθει..

    Για να διαγνωστεις ως διαβητικός, θα πρέπει να συντρέχουν σε επανειλημμενες μετρήσεις ,
    Αυξημένο ζάχαρο νηστείας
    Αυξημένη γλυκοζυλιομενη και
    Αυξημένη καμπύλη ζαχάρου

    Μια ,δυο μόνο αυξημένες ενδειξεις δεν σε καθιστούν διαβητική..

    Καλώς δεν σου είχαν γράψει καμπύλη, ζαχάρου τότε, καθως δεν υπήρχαν οι προδρομες ενδείξεις για ζαχαρο.

    Κακώς ψάχνεις στο internet για εξετάσεις και συμπτώματα καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις μόνο άγχος προκαλούν και παραπλανουν..

    Εάν ο γιατρός σου σου πει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, ξέχασε το ..

    Η συχνή τουαλέτα και η δίψα, είναι συνήθη συμπτώματα σε μια αγχωδη κατάσταση, και σπάνια αφορούν το ζάχαρο..

    Ηρέμησε, και επανέλαβε τις εξετάσεις μετά από τρεις μήνες και βλέπουμε.

    Το άγχος είναι γνωστό, ότι λόγω τις αυξημενης κοτιζολης, πολλές φορές δίνει αυξημένες τιμές ζαχάρου, χωρίς να υπάρχει η ασθένεια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς και
    Καμία βλάβη δεν έχεις πάθει..

    Για να διαγνωστεις ως διαβητικός, θα πρέπει να συντρέχουν σε επανειλημμενες μετρήσεις ,
    Αυξημένο ζάχαρο νηστείας
    Αυξημένη γλυκοζυλιομενη και
    Αυξημένη καμπύλη ζαχάρου

    Μια ,δυο μόνο αυξημένες ενδειξεις δεν σε καθιστούν διαβητική..

    Καλώς δεν σου είχαν γράψει καμπύλη, ζαχάρου τότε, καθως δεν υπήρχαν οι προδρομες ενδείξεις για ζαχαρο.

    Κακώς ψάχνεις στο internet για εξετάσεις και συμπτώματα καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις μόνο άγχος προκαλούν και παραπλανουν..

    Εάν ο γιατρός σου σου πει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, ξέχασε το ..

    Η συχνή τουαλέτα και η δίψα, είναι συνήθη συμπτώματα σε μια αγχωδη κατάσταση, και σπάνια αφορούν το ζάχαρο..

    Ηρέμησε, και επανέλαβε τις εξετάσεις μετά από τρεις μήνες και βλέπουμε.

    Το άγχος είναι γνωστό, ότι λόγω τις αυξημενης κοτιζολης, πολλές φορές δίνει αυξημένες τιμές ζαχάρου, χωρίς να υπάρχει η ασθένεια..
    Η καμπυλη μετα το ροφημα με ζαχαρη που σου δινουν βγηκε υψηλη(200). Η γλυκοζυλιομενη ειναι μεσα στα ορια. Αχ μακαρι Κωστα να ισχυουν οσα λες. Σκεφτομαιοτι αν χασω τα κιλα που εχω βαλει τον τελευταιο χρονο που ναι αρκετα ισως φτιαξει αν και η γιατρος λεει οτι τωρα εχουν καταστραφει τα κυτταρα δεν θα φτιαξει ποτε μπορω μονο να προλαβω τα χειροτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Μην βαζεις στο μυαλο σου το κακο. Το ζαχαρο θελει πολλα χρονια για να κανει ζημια.
    Εχω στην οικογενεια τετοια περιστατικα.
    Η γιαγια μου πχ.
    Ειχε ζαχαρο και δεν το ειχε παρει χαμπαι. Αλλα χρονια τοτε. Οταν το πηρε ηταν αργα. Τυφλωθηκε γυρω στα 67 της. Εφυγε απο τον κοσμο γυρω στα 86-87.
    11/12/2006

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    550
    Το να χάσεις τα παραπάνω κιλά, μόνο καλό θα σου κάνει...

    Και πραγματικά απορώ με αυτά τα δυσοίωνα που σου λέει η γιατρός σου!

    Ξέρω ανθρώπους με τιμές μετρήσεων πολύ αυξημένες όταν το ανακάλυψαν, και όχι οριακές όπως οι δικές σου ,που μέσω της κατάλληλης φαρμακευτικης αγωγής ,διατροφής και άσκησης, όχι μόνο τις έλεγξαν αλλά και ζουν μια φυσιολογικοτατη ζωή για πολλές...δεκαετίας..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Το να χάσεις τα παραπάνω κιλά, μόνο καλό θα σου κάνει...

    Και πραγματικά απορώ με αυτά τα δυσοίωνα που σου λέει η γιατρός σου!

    Ξέρω ανθρώπους με τιμές μετρήσεων πολύ αυξημένες όταν το ανακάλυψαν, και όχι οριακές όπως οι δικές σου ,που μέσω της κατάλληλης φαρμακευτικης αγωγής ,διατροφής και άσκησης, όχι μόνο τις έλεγξαν αλλά και ζουν μια φυσιολογικοτατη ζωή για πολλές...δεκαετίας..
    Δεν ειμαι καν υπερβαρη απλα εχω παραπανω καμπυλες απο εκει που ειχα ενα λεπτο ωραιο σωμα. Δεν μπορω να το πιστεψω οτι παιρνοντας λιγα κιλα απεκτησα τοσα προβληματα υγειας. Γιατι και η λιποπρωτεινη ξεπερασε κατα πολυ τα ορια.( με οριο το 60 εχω 100) και εννοειται φοβαμαι οτι θα παθω εμφραγμα στα 27 μου. Ηλπιζα απλα να ακουσω οτι μπορει να ιαθει ο διαβητης και δεν θα τον κουβαλαω για παντα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    11
    Η λιποπρωτεΐνη είναι κάτι γενετικό δεν αλλάζει προς το παρόν. Από εκεί και πέρα θέλει προσοχή στην αγωγή του γιατρού.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Πλέον υπάρχει αγωγή για τον διαβήτη.
    Με λίγη άσκηση και λίγο προσοχή στα γλυκά και σάκχαρα που έχουν τα φαγητά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
    Ίσως τα επόμενα χρόνια βρουν κάτι για τον διαβήτη.

Similar Threads

  1. Σεξουαλική ζωή και διαβήτης.
    By IreneGR in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 19-11-2019, 00:52
  2. ΠΡΟΩΣΗ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΗ ΣΤΑ 30+ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΒΗΤΗΣ+ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΠΟΡΝΟ=??
    By momferatos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 14-01-2013, 16:08
  3. Replies: 11
    Last Post: 26-07-2012, 13:52
  4. zyprexa - διαβήτης
    By LILA28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-2012, 22:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •