Αν σας πει ο σύντροφος σας ,νιώθω απόλυτα αποσυνδεδεμενος από εσένα, πως αντιδράτε? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Το νέο μοτό των ψυχολόγων, αποσύνδεση . Κάνε ένα τικ τοκ κ συνδεθείτε όλοι μαζί . .. αποτυχημένες σχέσεις οδηγούν σε αποτυχημένες επαφές , οι οποίες πλέον ονομάζονται αποσυνδέσεις . Προφανεστατα κ εσύ κ ο τύπος τραβάτε τα προσωπικά σας ζόρια εδώ κ χρόνια κ συνδέσατε μια τύπου σχέση με κοινά προβλήματα η οποία βαφτίστηκε σχέση . Νομίζατε ότι ειχατε σχέση ,αλλά ο ένας στον άλλον προσπαθούσε να κάνει ψυχοθεραπεία. Σχέση κάνουμε όταν είμαστε εσωτερικά διαυγείς.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,119
    Quote Originally Posted by zoyzoyna View Post
    Εννοείται και οι δύο θέλουμε ,δεν έχουμε νοιώσει να ταιριάζουμε έτσι σε όλα τα άλλα με κανέναν πιο πριν.

    Πιστεύω πως αν κάνω θεραπεία κ ισως νιώθω περισσότερη σιγουριά από μόνη μου αν μασ ξαναφέρουν οι δρόμοι μασ κοντά να είναι πιο σωστός χρόνος.

    Πλέον μαλώνουμε πολύ δεν αντέχουμε άλλο.

    Σε ευχαριστώ φίλε μου για τον χρόνο σου ..ένιωσα πολυυυυυυ καλύτερα που το συζητήσαμε..

    Σε ευχαριστώ που ήσουν εκει:)

    Σου εύχομαι μια υγείας, χαρούμενη, χαλαρή, γελαστή ζέστη ικανοποιητική χρόνια, να βρεις κι εσύ αυτό που ζητάς, :)
    Οπότε νιώσεις έτοιμη, μίλησε του. Πες του και για τα δικά σου λάθη.. Και σταμάτα να είσαι τόσο αυστηρή με τους άλλους και τον εαυτό σου. Καλή χρονιά και σε σένα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Το νέο μοτό των ψυχολόγων, αποσύνδεση . Κάνε ένα τικ τοκ κ συνδεθείτε όλοι μαζί . .. αποτυχημένες σχέσεις οδηγούν σε αποτυχημένες επαφές , οι οποίες πλέον ονομάζονται αποσυνδέσεις . Προφανεστατα κ εσύ κ ο τύπος τραβάτε τα προσωπικά σας ζόρια εδώ κ χρόνια κ συνδέσατε μια τύπου σχέση με κοινά προβλήματα η οποία βαφτίστηκε σχέση . Νομίζατε ότι ειχατε σχέση ,αλλά ο ένας στον άλλον προσπαθούσε να κάνει ψυχοθεραπεία. Σχέση κάνουμε όταν είμαστε εσωτερικά διαυγείς.
    Χμ κάποιες φορές αλλά κάποιες άλλες φορές μέσα στις σχέσεις θεραπευομαστε όλοι παρέα, δεννειναι ανάγκη να είναι κανείς του κουτιού, καλά στα όλα του για να μπει σε σχέση, αρκεί να το δουλεύει, αν ήταν έτσι όσοι κάνουν θεραπεια δεν θα μπαίνανε ποτε σε σχέσεις όσο κρατάει η θεραπεία.. η οποία μπορεί να κρατήσει χρόνια..
    Δεν νομίζεις?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Χμ κάποιες φορές αλλά κάποιες άλλες φορές μέσα στις σχέσεις θεραπευομαστε όλοι παρέα, δεννειναι ανάγκη να είναι κανείς του κουτιού, καλά στα όλα του για να μπει σε σχέση, αρκεί να το δουλεύει, αν ήταν έτσι όσοι κάνουν θεραπεια δεν θα μπαίνανε ποτε σε σχέσεις όσο κρατάει η θεραπεία.. η οποία μπορεί να κρατήσει χρόνια..
    Δεν νομίζεις?
    Το λάθος που γίνεται,είναι ότι συνάπτονται σχέσεις ανάγκης για χ,ψ λόγους . Καμία σχέση δεν λειτουργεί αρμονικά όταν οι αφετηρίες δεν είναι ξεκαθαρισμένες . Οι ψυχολόγοι δίνουν ντιρεκτιβες κ ουκ ολίγες φορές πεφτουν οι ίδιοι στα δικά τους στεγανοποιημενα σπιράλ . Οι σχέσεις είναι απλές , ρέουν . Ο καθένας μπορεί να βαφτίσει όπως θέλει την σχέση του , αλλά κανένας σύμβουλος δεν θα πάρει την ευθύνη για επαναλαμβανόμενα επεισόδια αποσυνδέσεων ....το ότι όλοι διαφημίζουν την ψυχολογία αναγκαία κ ικανή συνθήκη , δεν είναι αυταποδεικτο ότι επαληθεύεται . Η ψυχιατρική είναι ένα άλλο κομμάτι θεραπείας που κ αυτό όπως μπόλικα αλλά έχουν τρύπες στα στεγανά τους . Γενικά ο κάθε άνθρωπος πρέπει να αισθάνεται ασφαλής κ δυνατός με τον εαυτό του να δώσει κ να πάρει σε μια σχέση αρμονίας κ όχι θεραπείας . Με απλά λόγια ψαχνομαστε οι ίδιοι κ όχι ότι μας σερβίρει το προμο κ το χαςταγκ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αν πει αυτο θα τον ρωτησω γιατι το λεει τι νομιζει πως φταιει ?? αν δουμε συζητώντας τι φταιει κι θελει να φυγει με σεβασμο αποχωρω αν φταιω εγω ζητωντας συγνωμη. αν πει οτι εκεινος φταιει θα αποχωρησω κι παλι διακριτικα κι όμορφα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    Quote Originally Posted by zoyzoyna View Post
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου ,
    Το ακουω αυτό που λες..
    Κάνουμε κάναμε δεν ξερω αν θα συνεχιστεί..Χωρίσαμε εχθές το βράδυ)
    Θεραπεια για να βελτιώσουμε τον τρόπο της επικοινωνίας μας γιατί η απόσυρση του δεν μου έκανε και δεν του έκανε το υπερβολικό συναίσθημα μου.. υπερβολική εμβάθυνση, δεν κρατάω τα πράγματα απλά.. λέει

    Δεν θέλει υποτίθεται βαθιά επαφή αλλά επιστρέφει σε αυτή την σχέση..κ όταν. Του λέω γιατί απαντάει.. -έλα ντε..

    Εκεί το χάνουμε πάντα..

    Εγώ αναγνωρίζω τα λάθη μου και τα δουλεύω όλομη αυτή την υπεραλυση και το βάθος που ονομάζει υπερβολικό.. προσπαθώ να κρατάω ισσοροπια μέσα μου να μην υπερβάλω, κάθε μέρα το προσπαθώ, εκεινος όταν τον ρωτάω λέει δεν ξέρω τι κάνω λάθος.

    Δεν είναι έλεγχος είναι μια πρόταση.. εφόσον δεν ξέρει τι να κάνει όταν πονάω κ εγώ ξέρω τι βοηθάει του δίνω προτάσεις..μπορεί να με αγγίξει, να με αγκαλιάσει, να μου πει πως τώρα δεν θέλει η δεν μπορεί αλλά μόλις νιώσει καλύτερα θα έρθει να συνδεθούμε πάλι.. η ότι είναι θυμωμένος ενοχλημένος με αυτόν με αυτό κ χρειαζετσι αυτό κ αυτό από εμένα...

    Δεν τα κάνει

    Οπότε από το να μένουμε στο
    -δεν ξερω τι περιμένεις από εμένα..

    η δεν ξερω τι να κάνω όταν πονάς..

    Επικοινωνώ τι θ μπορούσε να κάνει σίγουρα ο στόχος είναι το να αποφύγει την εγκατάλειψη όταν πονάω..

    Αυτό δεν συμβαίνει ..

    Έχουμε άπειρες φορές φτάσει στο..δεν θέλω να σου λέω τι να κάνεις αγάπη μου.. εσύ τι προτείνεις..
    κ πάντα λέει..
    δεν το έχω σκεφτεί..
    δεν ξέρω...
    δεν καταλαβαίνω..
    Θέλω αλλά δεν ξέρω πως..

    Δεν ξέρω νομίζω πως έχουμε δοκιμάσει τα πάντα πια.

    Ίσως απλως έκανε τον κύκλο της η σχέση κ το ψειρίζουμε...

    Γιατί αγάπη κ έλξη υπάρχει πολύ

    Αλλά δεν λειτουργεί για κανέναν μασ..κ
    Μα μόλις μας φεύγουν τα νεύρα και η απογοήτευση πραγματικα ποναμε που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε

    Ίσως ότι ήταν να πάρουμε κ να μάθουμε σε αυτή την σχέση έφτασε ταβάνι..

    Και ίσως απλως πρέπει να το αποδεχτούμε κάτι που για εμένα είναι επίπονο γιατί επενδύσω.. δένομαι..

    Μια χαρά μπορούμε να ζήσουμε κ μόνοι μασ..αλλά θα θελαμε τελικά μαζί..

    Χαλιομαστε παρ όλα αυτά πάρα πολύ πλέον.

    Νομίζω πως και οι δύο νιώθουμε πως χτυπάμε τις πόρτες μας κ κάνεις δεν ανοίγει κ από τις διό πλευρές.. ενώ θέλουμε.

    Δεν ξέρω.
    οπως τα περιγραφεις, δεν ειναι απλα "μια προταση".. ειναι μια προταση στην οποια θελεις να ανταποκριθει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...
    αυτο ειναι που δεν του κανει.

    ναι, εσυ θεωρεις οτι απλα του λες τι ειναι αυτο που θελεις.
    αλλα δεν το λες απλα, το επαναλαμβανεις και τον πηγες και για θεραπεια μηπως και μαθει/ μπορεσει να το κανει...
    αυτο δεν ειναι προταση, ειναι το κρεβατι του προκρουστη, κατα την δικη μου γνωμη.
    ναι, λες τι θελεις, αν ο αλλος ειναι σε αλλη φαση ομως και δεν το βλεπει, δν το θελει, δεν το καταλαβαινει, δεν του αρεσει, δεν το μπορει, τοτε αποφασιζεις αν σου κανει οπως ειναι, η αν αποχωρησεις για να βρεις κατι πιο ταιριαστο.
    δεν επανερχεσαι ξανα και ξανα και ΞΑΝΑ να ζητας να ευθυγραμμιστει μαζι σου..
    εκει ειναι η διαφορα της επιθυμιας ελεγχου με την "προταση" που λες...

    του ειπες τι θες, σου ειπε τι θελει, ξερετε κι οι δυο πολυ καλα τι δεν ταιριαζει μεταξυ σας.
    Last edited by Remedy; 16-12-2023 at 20:51.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,861
    γενικα, δεν πιστευω στις "θεραπειες ζευγους".
    πιστευω στις ατομικες θεραπειες. βρες ποιος εισαι, τι θελεις, βρες τις ισορροπιες σου και μετα ψαξε να βρεις κατι που να σου ταιριαζει. μην παιρνεις καποιον απο τον δρομο να τον τρεχεις στους ψυχολογους μηπως σας συνταιριαξουν.. οχι εσυ, ο καθενας μας..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,742
    Το ''συνδέομαι'' έχει να κάνει με το επικοινωνώ. Εννοείς πως δεν επικοινωνείς με τον σύντροφο σου, πως δεν αισθάνεσαι οικειότητα τι; Είσαι κάπως μπερδεμένη...
    Μου θυμίζεις το τραγούδι της Miley Cyrus Communication.
    Αν όλα αυτά που ζείτε μαζί δεν είναι επικοινωνία τότε ναι δεν είσαι συνδεδεμένη.
    Αν ό,τι σου δίνει δεν μπορείς να το αισθανθείς τότε δεν είσαι συνδεδεμένη. Άρα δεν υπάρχει επικοινωνία είσαι απόλυτα αποσυνδεμένη.
    Πώς θα αντιδρούσαμε; Με απογοήτευση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    [QUOTE=Remedy;1235568]γενικα, δεν πιστευω στις "θεραπειες ζευγους".
    πιστευω στις ατομικες θεραπειες. βρες ποιος εισαι, τι θελεις, βρες τις ισορροπιες σου και μετα ψαξε να βρεις κατι που να σου ταιριαζει. μην παιρνεις καποιον απο τον δρομο να τον τρεχεις στους ψυχολογους μηπως σας συνταιριαξουν.. οχι εσυ, ο καθενας μας..[/QU


    υγ, χαιρομαι που συμφωνεις για ακομα μια φορα , μαζι μου

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Το ''συνδέομαι'' έχει να κάνει με το επικοινωνώ. Εννοείς πως δεν επικοινωνείς με τον σύντροφο σου, πως δεν αισθάνεσαι οικειότητα τι; Είσαι κάπως μπερδεμένη...
    Μου θυμίζεις το τραγούδι της Miley Cyrus Communication.
    Αν όλα αυτά που ζείτε μαζί δεν είναι επικοινωνία τότε ναι δεν είσαι συνδεδεμένη.
    Αν ό,τι σου δίνει δεν μπορείς να το αισθανθείς τότε δεν είσαι συνδεδεμένη. Άρα δεν υπάρχει επικοινωνία είσαι απόλυτα αποσυνδεμένη.
    Πώς θα αντιδρούσαμε; Με απογοήτευση.

    το αποσυνδεομαι το εχω ακουσει προσφατως . ειναι μια νεα ορολογια που αναφερεται σε μεταμοντερνες πρακτικες new entry ψυχολογιας . ειχα μια κουβεντα πριν καιρο και το κυριο θεμα ηταν η αποσυνδεση . οι σχεσεις οδευουν σε log in πλεον και plug in !

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    25
    Την σχέση αυτή την τελείωσαμε 3 φορες μέσα σε 2,5 χρόνια, όμως σμιξαμε πάλι γιατί υπάρχει πραγματική αγάπη και ταίριασμα σε όλα θα έλεγα, και έλειπε ο ένας στον αλλον πολύ.

    Έκανα θεραπεια κ μας δόθηκε η ευκαιρία να κάνουμε και μαζί, για την βελτίωση της επικοινωνίας μας
    ,είχαμε ήδη καταλήξει τότε πως συμφωνούμε πως έχουμε αυτό το πρόβλημα της συνάντησης...και πως θέλαμε να το λύσουμε η να το μαλακωσουμε.


    Δεν πίεσα για,τίποτα.

    Δεν ήθελα καν να μπούμε στην διαδικασία γιατί πλέον εμπειρικά ξέρω πως οι αποφευχτικοι δεν νιωθουν άνετα,με το κοντά, μα εκεινος επέμεινε πως αυτή την φορά θα είναι διαφορετικά, πως θα τα καταφέρουμε

    Δεν άλλαξε κάτι, ξέρετε όταν αγαπάς πολύ καποιον πραγματικά θέλεις να πιστέψεις πως θα τα καταφέρετε.. λες ..ίσως αυτή την φορά.. ίσως με αυτόν τον τρόπο κάτι να φτιάξει...

    Στις 22 του μηνός έχουμε συνεδρια , ισως θα,ειναι και η τελευταία μας , θα ξεκαθαρίσω πως αυτό είναι που πραγματικά θέλω,

    το κοντά,

    αυτό με κάνει ευτυχισμένη στο τελος της ημέρας, το ποσό ζεστά είμαι με τον σύντροφο μου, το να μην κοιμόμαστε θυμωμένοι, η ακόμη κ όταν υπάρχει πρόβλημα να υπάρχει σημάδι επανασύνδεση..διαθεση κ πάνω απ όλα καλοσύνη..

    Μπορεί να μου πει ότι θέλει, να είναι οποιοσ θέλει αρκεί να το πει με σεβασμό, καλοσύνη κ χωρίς να έχει σκοπό να με πληγώσει επιτηδες, για να νιώσει εγωιστικα καλύτερα με τον εαυτό του .
    Όλα αυτά ισχύουν πάντα φυσικά και από την μεριά μου..προς το πρόσωπό του.


    Αν ο σύντροφος μου δεν νιώθει άνετα και δεν θέλει, δεν τον κάνει ευτυχισμένο στο τελος της ημέρας το να υπάρχει ένα "εμεις" ,μια ομάδα με κοινό σκοπό την κοινή μασ ευτυχία, το να νιώθουμε και οι δύο καλά, αν δεν επιθυμεί να δώσει σημασία στο συναίσθημα μου ,όταν δηλώνω πως με πληγώνει η με απομακρύνει απο εκείνον, είναι απόλυτα σεβαστό

    Το καταλαβαίνω, δεν θα πιέσω για τίποτα και ούτε θα περιμένω για κάτι περισσότερο ,είναι οπως είναι και είμαι όπως είμαι , αν δεν νιώθει άνετα να με εμπιστευτεί ως δικό του άνθρωπο μετά απο 2,5 χρόνια κ την απεριόριστη αγάπη που του έχω δείξει κ κατανόηση σε διάφορα δύσκολες κ άδικες συμπεριφορές (που δεν είναι της παρούσης)

    Το καταλαβαίνω, είναι δικαίωμα του , θέλω να νιώθει καλά και να είναι ευτυχισμένος και άνετος στην σχεση του και την ζωή του ,
    Και πάντα θα χαίρομαι με την ευτυχία του .

    Όμως και το πως νιώθω και τι πραγματικά θέλω έχει την ίδια σημασία με την άνεση του ,

    Και εφόσον δεν έρχεται να βρεθούμε στην μέση αλλά περιμένει να,έρθω εγώ καθε φορα να τα ξαναβρούμε τότε ίσως ο εγωισμός του είναι μεγαλύτερος από την αγάπη που έχει για την σχέση μας,

    και δεν θα μείνω να πονάω σε αυτήν, δεν θα μείνω να περιμένω να θελήσει να ειμαστε πιο κοντά.

    Θα κοιτάξω να κάνω θεραπεία ώστε να ζηταω λιγότερη επιβεβαίωση από τους μελλοντικούς συντρόφους μου ,να ειμαι πιο ασφαλής με τον εαυτό μου και να μάθω να ξεχωρίζω λιγάκι καλύτερα τους ανθρώπους που θα επιθυμούν το κοντά και το μαζι , αυτους που τους κάνει ευτυχισμένος και δεν θα το νιωθουν σαν βαριά εργασία ή πίεση αλλά ανακούφιση.

    Ίσως αν ξανουμε ξεχωριστή δουλειά ο καθένας με τον εαυτό του να συναντηθούμε πιο σωστοί κ πιο συμβατοί, και αν όχι κ πάλι δεν πειράζει, είμαι ευγνώμων που και μόνο δέχτηκε να πάμε σε θεραπεια παρέα, μου έδωσε μια ελπίδα πως υπάρχουν άντρες εκεί έξω που θέλουν να προσπαθήσουν.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Χωρίς εσένα.
    By Total_black in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 15-11-2021, 21:11
  2. 10 σημαδεια οτι ειστε απολυτα υγιης
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2020, 20:11
  3. Διάβασε με... ίσως βρεις εσένα σ' αυτές τις γραμμές.
    By Total_black in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-10-2019, 00:35
  4. ειρωνια.πως αντιδρατε?
    By kaity in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 69
    Last Post: 23-08-2013, 23:14
  5. Replies: 6
    Last Post: 28-01-2010, 23:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •