Κανείς εμπειρία με buspar?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Κανείς εμπειρία με buspar?

Καλησπέρα. Μου έχει συνταγογραφησει ο ψυχίατρος μου το buspar (βουσπιρονη), αλλα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Σκέφτομαι να το ξεκινήσω από Δευτέρα. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το φάρμακο;

Quote Originally Posted by Dr.Med View Post
    Καλησπέρα. Μου έχει συνταγογραφησει ο ψυχίατρος μου το buspar (βουσπιρονη), αλλα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Σκέφτομαι να το ξεκινήσω από Δευτέρα. Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το φάρμακο;
    ειναι ελαφρυ αγχολυτικο δινεται και χωρις κοκκινη συνταγη το παιρνεις και απο το φαρμακειο και χωρις συνταγη.ειχα παρει πολλα χρονια πριν νομιζω πρωι μεσημερι βραδυ ή πρωι βραδυ δεν θυμαμαι γιατι πανε πολλα χρονια για ενα διμηνο και με βοηθησε στο αγχος απλα θελει συνεχεια δεν ειναι σαν τις βενζοδιαζεπινες που δρουν αμεσα με το που τις παρεις θελει διαρκεια για να βιωσεις το αγχολυτικο αποτελεσμα με το bespar

Senior Member
    Και μενα μου το χε δωσει ο καρδιολογος..ηπιο
    11/12/2006

Senior Member
    Εμένα μου σύστησε ο γιατρός μου πολλές φορές να το πάρω αλλά δεν ξέρω με τις γνώμες που έχω δει εδώ μέσα από θέμα παρενεργειών φοβάμαι. Οπότε, το έχω αγοράσει και δεν το έχω ανοίξει καν. Παίρνω αντικαταθλιπτικό και τις περισσότερες μέρες ένα ζαναξ 0,25mg.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Το μπεσπαρ είναι αρκετά παλιό φάρμακο, και ηπιότερο από άποψη παρενεργειων, σε σχέση με τα ssri's και snri's.
    Θεωρώ πως αν το ξεκινήσω, δεν θα με βοηθήσει καθόλου. Εκεί είναι το δίλημμα μου..

Member
    Quote Originally Posted by Peg23 View Post
    Εμένα μου σύστησε ο γιατρός μου πολλές φορές να το πάρω αλλά δεν ξέρω με τις γνώμες που έχω δει εδώ μέσα από θέμα παρενεργειών φοβάμαι. Οπότε, το έχω αγοράσει και δεν το έχω ανοίξει καν. Παίρνω αντικαταθλιπτικό και τις περισσότερες μέρες ένα ζαναξ 0,25mg.
    Καλησπέρα,
    Κι εμένα μου το πρότεινε ο καρδιολόγος αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει. Τι παρενέργειες έχετε ακούσει ότι φέρνει;

Member
    Quote Originally Posted by psycous View Post
    ειναι ελαφρυ αγχολυτικο δινεται και χωρις κοκκινη συνταγη το παιρνεις και απο το φαρμακειο και χωρις συνταγη.ειχα παρει πολλα χρονια πριν νομιζω πρωι μεσημερι βραδυ ή πρωι βραδυ δεν θυμαμαι γιατι πανε πολλα χρονια για ενα διμηνο και με βοηθησε στο αγχος απλα θελει συνεχεια δεν ειναι σαν τις βενζοδιαζεπινες που δρουν αμεσα με το που τις παρεις θελει διαρκεια για να βιωσεις το αγχολυτικο αποτελεσμα με το bespar
    Καλησπέρα,
    Σας είχε φέρει μήπως κάποιες παρενέργειες;

Junior Member
    Καλησπέρα,
    Πρόσφατα ξεκίνησα fluvoxamine και buspirone. Είχα πολλές παρενέργειες με το fluvoxamine και γύρισα σε escilatopram. Το buspar ανήκει στη δεύτερη γραμμή καταπολέμηση του άγχους και είναι well tolerated από τους περισσότερους οργανισμούς. Συχνά χρησιμοποιείται για να αντιμετωπίσει side effects των SSRI όπως σεξουαλικη δυσλειτουργία. 1 μήνα και κάτι ημέρες σε 20mg buspar και νιώθω άλλος άνθρωπος, μην το φοβάσαι μόνο καλό μπορεί να κάνει και δεν έχει καθόλου παρενέργειες σε σύγκριση με τα SSRI. Μην περιμένεις να κάνει θαύματα αλλά είναι ικανό να μειώσει μακροπρόθεσμα το άγχος. Δεν έχει καμία σχέση με τις βενζοδιαζεπίνες(xanax) που απλά προσφέρουν μια άμεση ανακούφιση. Νομίζω σε συνδυασμό με κάποιο SSRI κάνει θαύματα. Παρόλα ταύτα μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα ή κάτι δραματικό, είναι πολύ ήπιο αγχολυτικό με μακροπρόθεσμη δράση.