Δεν βρισκω δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    106

    Δεν βρισκω δουλεια

    Καλησπέρα.Μενω επαρχία εδώ και 4 χρόνια αφότου έφυγα από εκεί που σπούδαζα.Το κακό ειναι ότι εδώ δεν παίζουν δουλειές και όσες παιζουν(λιγες)είναι με βύσμα.Εχω απογοητευτεί πολύ με όλη αυτή την κατάσταση με αποτέλεσμα να κοιμάμαι πολλές ώρες και να τα ακούω και από πάνω.Εχω κάνει προσπάθειες αλλά παντού κλειστές πορτες.Τι στο διαολο να κανω;Είμαι καταδικασμενος ανεργος σε αυτό το κολομερος;Δεν εχω ορεξη για τιποτα και οι δικοί μου δεν καταλαβαίνουν.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Κανε εθελοντισμο, πιασε καμια δουλεια σαν εκπαιδευομενος, εστω και χωρις λεφτα για να μαθεις τεχνη. Ξερω ποσο υποτιμητικο ειναι, αλλα κανενας δεν γενηθηκε τεχνιτης. Αυτο που εχει σημασια για σενα ειναι να παιρνεις κοινωνικα ερεθισματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,522
    φιλε τα ιδια παιζουν και εδω που ζω..... εξωτερικο ισως αν δεν εχεισ αλλα προβληματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    170
    Σε αλλη πολη στην Ελλάδα? Αθηνα? Θα το σκεφτοσουν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Πόσο σε νιώθω, πριν 10 χρόνια τα πέρασα και εγώ ,τότε η κατάσταση ήταν ακόμα χειρότερη για όλους. Χωρίς προϋπηρεσία δεν σε παίρνουν πουθενά, για δημόσιο δεν έχεις κοινωνικά μόρια , σε άλλες θέσεις ψάχνουν νεότερους ή κοπέλες. Τώρα υπάρχει πρόγραμμα κατάρτισης για 25-45 ετών με πρόσληψη πλήρους απασχόλησης 6.132 ευρώ, στην εποχή μου ήταν με ένα μικρο επίδομα και πρακτική άσκηση χωρίς ένσημα... . Με 7500 θέσεις μόνο όσοι έχουν βύσμα θα βολευτούν γιατί απο Δυπα υποδεικνύουν άτομα αλλά η επιχείριση διαλέγει ποιον θα πάρει.
    Ξέχασε το πτυχίο και ψάξε κάτι ως ανειδίκευτος και σε μια λογική απόσταση.
    Ως συμβουλή θα σου πω να μην δουλέψεις αν δεν παίρνεις τα νόμιμα ,η εκμετάλλευση δεν σταματάει ποτέ ! Αν συμβιβαστείς θα το συνηθίσεις και με τον φόβο της ανεργίας για να μην ξανά βρεθείς στην απομόνωση του κρεβατιού σου θα περάσουν χρόνια και άντε να ψάχνεις πάλι από την αρχή, θα σου ζητάνε και πάλι προυπηρεσια στο δικό τους αντικείμενο, θα έχεις μεγαλώσει και θα φοβασε και πάλι την εκμετάλλευση ή την απόλυση σε περίπτωση που παρατήσεις την θέση σου για να πας σε νέο εργοδότη δοκιμαστικά!
    Δοκίμασε να βάλεις αγγελία πως ψάχνεις εργασία και στην επαρχεία υπάρχουν σαιτ , εναλλακτικά να στέλνεις το βιογραφικό σου και εκεί που δεν έχεις τα ''προσόντα''

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Οι δουλειές είναι σαν τις γυναίκες οι καλεσ είναι πιασμένες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Οι δουλειές είναι σαν τις γυναίκες οι καλεσ είναι πιασμένες
    Όποιος την έχει προσέχει να μην την χάσει. Αν θέλει βοήθεια παίρνει κάποιο γνωστό. Αν κάποια μέρα συμβεί το μοιραίο υπάρχουν πολλοί μνηστήρες , μόλις ανοίξει τρυπά μπαίνει ο πρώτος που θα προλάβει. Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει , δεν διαλέγει και δεν κάνει διακρίσεις . Όσες είναι μόνιμα διαθέσιμες είναι απο επιλογή , θέλουν να τους δοκιμάσουν όλους και να κρατήσουν τον καλύτερο, άλλες βρίσκουν το κορόιδο που καλύπτει παραπάνω απο μια τρύπα ταυτόχρονα μέχρι να τον ξεκάνουν. Χέρια έχουν όλες μπορούν και μόνες τους να εξυπηρετηθούν όσο ο άλλος περιμένει!
    Υγ για θέσεις εργασίας γράφω , μην πάει το μυαλό σας αλλού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Πάντως απ' ότι βλέπω θέσεις για γενικών καθηκόντων ή ανειδίκευτου εργάτη υπάρχουν. Σίγουρα δεν είναι οι δουλειές που ονειρεύεται κανείς όμως από το να μην έχεις να ζήσεις; βρίσκεις μια τέτοια δουλειά και κοιτάς αν θέλεις για κάτι καλύτερο στον τομέα σου.

    Από την άλλη βέβαια, μια δύσκολη και ταπεινή εργασία αν μπορέσεις να την αντέξεις είναι πολύ μεγάλο σχολείο...

Similar Threads

  1. Δεν βρίσκω τα threads μου..
    By Kate9090 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 05-02-2022, 21:22
  2. Πως βρίσκω τον εαυτό μου;
    By Steve_94 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2020, 12:48
  3. Δε βρισκω νοημα στη ζωη μου.
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2015, 19:52
  4. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-12-2014, 16:19
  5. Καλως σας βρίσκω
    By skg in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •