Απαίσιος χωρισμός - είμαι ένα ράκος - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90
  1. #76
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ζήτησε συγγνώμη για την συμπεριφορά του; Κατάλαβε ότι ο τρόπος του ήταν σκληρός; Ή το βάφτισε "για να σε βοηθησω" και τέλος;
    Όχι μου είπε ότι το έκανε για να με βοηθήσει. Όταν του είπα ότι ήταν ψυχρός, έκλαιγε και μου έλεγε ότι ήταν σοκαρισμένος με το μήνυμα και την συμπεριφορά μου και δεν θέλει να πάθω κακό εξαιτίας του.

  2. #77
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεσ την ταινία ο τρελός τα έχει 400 κ θα καταλάβεις όσα δεν κατάλαβες από τη στιγμή που πας σε ψυχολόγο είσαι λογική αν δεν πας είσαι τρελή

    Κι εγώ λογική νιώθω

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,854
    Αν πας σε ψυχολόγο θα καταλάβεις υπάρχει πρόβλημα στο ΠΩΣ σχετίζονται οι άνθρωποι εγώ τα έλυσα τα θέματα μου κάπως αλλά οι γυναίκες δεν μπορούν πήγαινε κ θα δεις όλοι πρέπει να πάτε δεν πάτε καλά κάνετε σχέσεις σαν φυλακισμένοι αν μου είπανε καλά κάτι πάει πολύ λάθος με ολουσ τους νέους

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,854
    Ειστε όλοι φυλακισμένοι από το μυαλό σασ χωρίς κανένας να σασ απαγορεύει κάτι είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει κ πρέπει να το λύσουν οι γιατροί αν λύνετε

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,119
    Quote Originally Posted by Nasia1997 View Post
    Όχι μου είπε ότι το έκανε για να με βοηθήσει. Όταν του είπα ότι ήταν ψυχρός, έκλαιγε και μου έλεγε ότι ήταν σοκαρισμένος με το μήνυμα και την συμπεριφορά μου και δεν θέλει να πάθω κακό εξαιτίας του.
    Σε ικανοποιεί αυτό που είπε; Αν ήθελε πχ να σε βοηθήσει δεν υπήρχε άλλος τρόπος;

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,854
    Καθένας βλέπει τον εαυτό του σαν τερασ δεν ξέρω εγώ τι νιώθει πάτε καλά ρε μαλακές

  7. #82
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε ικανοποιεί αυτό που είπε; Αν ήθελε πχ να σε βοηθήσει δεν υπήρχε άλλος τρόπος;

    Ιδανικά θα ήθελα να μην είχαν συμβεί όλα αυτά. Μπορώ να καταλάβω ότι τρόμαξε με την συμπεριφορά μου γιατί όντως τις τελευταίες 10 ημέρες είχα ξεφύγει και δεν συμπεριφερόμουν νορμάλ. Θα μπορούσε να μην με χωρίσει (δεν παραδέχτηκε ότι με χώρισε) και να μου πει μόνος του να κάνουμε ένα break, να δείξει κατανόηση, να έρθει έστω και μια φορά στο σπίτι των γονιών μου να με δει να ρωτήσει τι κάνω. Έγιναν πολλά λάθη σε αυτήν την σχέση. Σήμερα το βράδυ είναι η τελευταία φορά που θα συναντηθούμε γιατί αύριο φεύγω. Όταν βρισκόμαστε μου συμπεριφέρεται σαν να έχουμε σχέση και να μην έχει αλλάξει τίποτα. Όταν πάω στην Αθήνα θα ήθελα να μιλάμε για να δούμε που θα πάει αυτό. Αλλά μόνο ο χρόνος θα δείξει.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,119
    Quote Originally Posted by Nasia1997 View Post
    Ιδανικά θα ήθελα να μην είχαν συμβεί όλα αυτά. Μπορώ να καταλάβω ότι τρόμαξε με την συμπεριφορά μου γιατί όντως τις τελευταίες 10 ημέρες είχα ξεφύγει και δεν συμπεριφερόμουν νορμάλ. Θα μπορούσε να μην με χωρίσει (δεν παραδέχτηκε ότι με χώρισε) και να μου πει μόνος του να κάνουμε ένα break, να δείξει κατανόηση, να έρθει έστω και μια φορά στο σπίτι των γονιών μου να με δει να ρωτήσει τι κάνω. Έγιναν πολλά λάθη σε αυτήν την σχέση. Σήμερα το βράδυ είναι η τελευταία φορά που θα συναντηθούμε γιατί αύριο φεύγω. Όταν βρισκόμαστε μου συμπεριφέρεται σαν να έχουμε σχέση και να μην έχει αλλάξει τίποτα. Όταν πάω στην Αθήνα θα ήθελα να μιλάμε για να δούμε που θα πάει αυτό. Αλλά μόνο ο χρόνος θα δείξει.
    Εσύ έχεις "ευθύνη" (αν φταις) μόνο για τη δική σου συμπεριφορά, μην χρεώνεις στον εαυτό σου και την αντίδρασή των άλλων. Η αντίδραση έχει να κάνει με εμάς. Θα μπορούσε να αντιδράσει με χίλιους τρόπους, αλλά επέλεξε αυτό. Ένας άνθρωπος όταν γίνεται σκληρός και δεν το παραδέχεται καν, να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα ξαναγίνει.. Θες να δώσεις ευκαιρία; Δώσε. Δική σου είναι η ζωή, να κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Προστάτεψε τον εαυτό σου όμως, επειδή δύσκολα στάθηκες ξανά στα πόδια σου.. Καλή αρχή στη "νέα" σου ζωή.
    Last edited by george1520; 06-01-2024 at 20:11.

  9. #84
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εσύ έχεις "ευθύνη" (αν φταις) μόνο για τη δική σου συμπεριφορά, μην χρεώνεις στον εαυτό σου και την αντίδρασή των άλλων. Η αντίδραση έχει να κάνει με εμάς. Θα μπορούσε να αντιδράσει με χίλιους τρόπους, αλλά επέλεξε αυτό. Ένας άνθρωπος όταν γίνεται σκληρός και δεν το παραδέχεται καν, να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα ξαναγίνει.. Θες να δώσεις ευκαιρία; Δώσε. Δική σου είναι η ζωή, να κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Προστάτεψε τον εαυτό σου όμως, επειδή δύσκολα στάθηκες ξανά στα πόδια σου.. Καλή αρχή στη "νέα" σου ζωή.
    Σε ευχαριστώ πολύ !! Μέσα στους επόμενους μήνες θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Όλα αυτά που νιωθεις είναι φυσιολογικά στο στάδιο που βρίσκεσαι. Επειδή τα πέρασα κι εγώ πριν κάποια χρόνια με δύσκολο χωρισμό με σε τρελή πίεση και δύσκολη οικονομική κατάσταση (αλλά χωρίς τρέλα δράματα και καυγάδες) έχω να σου πω πως αν φροντίσεις τον εαυτό σου για μερικούς μήνες, θα δεις ένα πρωί θα ανακαλύψεις πως τα βλέπεις όλα λίγο διαφορετικά και θα νιώσεις έτοιμη για νέες περιπέτειες.
    Προφανώς υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι εκεί έξω με τους οποίους μπορείς να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις για να ερωτευθείς, να αγαπήσεις κλπ.
    Το ξέρω στη φάση που είσαι τώρα σου φαίνεται απίθανο και το κυρίαρχο είναι η μοναξιά, το κενό και το πένθος για αυτά που έχασες, αλλά όπως προείπα είναι φυσιολογικά αισθήματα και ο χρόνος σε συνδυασμό με τη δική σου προσπάθεια θα σε κάνει να τα ξεπεράσεις.
    Stay strong!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Για ποιο λόγο θα συναντηθειτε σήμερα?

  12. #87
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Όλα αυτά που νιωθεις είναι φυσιολογικά στο στάδιο που βρίσκεσαι. Επειδή τα πέρασα κι εγώ πριν κάποια χρόνια με δύσκολο χωρισμό με σε τρελή πίεση και δύσκολη οικονομική κατάσταση (αλλά χωρίς τρέλα δράματα και καυγάδες) έχω να σου πω πως αν φροντίσεις τον εαυτό σου για μερικούς μήνες, θα δεις ένα πρωί θα ανακαλύψεις πως τα βλέπεις όλα λίγο διαφορετικά και θα νιώσεις έτοιμη για νέες περιπέτειες.
    Προφανώς υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι εκεί έξω με τους οποίους μπορείς να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις για να ερωτευθείς, να αγαπήσεις κλπ.
    Το ξέρω στη φάση που είσαι τώρα σου φαίνεται απίθανο και το κυρίαρχο είναι η μοναξιά, το κενό και το πένθος για αυτά που έχασες, αλλά όπως προείπα είναι φυσιολογικά αισθήματα και ο χρόνος σε συνδυασμό με τη δική σου προσπάθεια θα σε κάνει να τα ξεπεράσεις.
    Stay strong!
    Αυτό είχα σκοπό να κάνω απλά τώρα που μου το έχει αφήσει open δεν μπορώ να κοιτάξω μπροστά και να προχωρήσω γιατί νιώθω ότι έχω αυτήν την εκκρεμότητα.

  13. #88
    Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για ποιο λόγο θα συναντηθειτε σήμερα?
    Συναντηθήκαμε το τελευταίο βράδυ πριν φύγω για να περάσουμε χρόνο μαζί. Δεν έχουμε χωρίσει ακριβώς απλά πλέον είμαστε από απόσταση .

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Tωρα πώς είναι τα πράγματα?? σε τι φάση είσαστε?

  15. #90
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    27
    Διαβασα ετσι λιγο μεσες ακρες..δλδ ολα μελι γαλα μεχρι που αρχισαν τα οικονομικα προβληματα και το οτι επεσε η ψυχολογια σου και ξεσπασες με ενα τροπο που ισως καποια ατομα δε μπορουν να διαχειριστουν...ατομα που ειναι εν μερη ξενα..οχι απο το ατομο που ελεγε θα ειμαι διπλα σου και σε αγαπω...προτειμησε να προστατεψει εκεινον παρα εσενα...τι να πεις..ισως δεν ειναι γραφτο...ο χρονος ειναι γιατρος παντως...και οταν εχεις ασχημες σκεψεις να το μιλας..και τα ατομα τα δυνατα ψυχικα θα σταθουν διπλα σου να σε υποστηριξουν

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Ένα ράκος...
    By Lenale in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2020, 09:07
  2. Χώρισα μετα απο 4,5χρονια και ειμαι ράκος.
    By Kirtheo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2019, 13:30
  3. Φόβος για HIV - Ψυχολογικό ράκος
    By The_Mechanic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 55
    Last Post: 08-10-2015, 17:28
  4. Eίμαι ένα ράκος
    By 2382010 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 25-08-2014, 16:39
  5. εχω ξεχασει πως ειναι να εισαι ρακος
    By alexandros2985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 30-03-2011, 19:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •