Πρόταση εργασίας και αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187

    Πρόταση εργασίας και αγχος

    Λόγω τον καταστάσεων έχω αρκετά χρόνια να εργαστώ ...γύρω στα 8....και τώρα μου κάνανε μια πρόταση για εργασία..που είναι κοντά στο σπίτι οπότε δεν χρειάζεται να παίρνω λεωφορείο ( γλυτώνω ενα πανικό) αλλά είναι 5 ημέρα και με σ/κ είναι σε ζαχαροπλαστείο.... Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ και με έχει πιάσει πανικός....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Να μη φοβάσαι και να πας να εργαστείς. Σιγά σιγά θα σου φύγει το χρόνιο κόμπλεξ που σου δημιούργησε η αποχή από την εργασία και τη κοινωνικοποίηση. Και γω είχα χρόνια ανεργία, φοβόμουν και ντρεπόμουν κάπως να εργαστώ, είχα άγχος και τρακ. Τώρα απλά πετάω! Το ότι η δουλειά είναι κοντά στο σπίτι σου και δεν θα παίρνεις κανένα μέσο είναι θετικό για τη τσέπη σου. Θα κάνεις και ένα μικρό περπάτημα όπως και κάνω επίσης και όλα καλά. Να πας και όλα πρώτα ο Θεός θα φτιάξουν!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου...το θέμα είναι από την ώρα που δέχτηκα την δουλειά με έχει φάει το άγχος...θα το ξεπεράσω άραγε??? Θεέ μου τρέμω ολόκληρη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,108
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου...το θέμα είναι από την ώρα που δέχτηκα την δουλειά με έχει φάει το άγχος...θα το ξεπεράσω άραγε??? Θεέ μου τρέμω ολόκληρη
    Γιατί τόσο άγχος; Τι ακριβώς σε αγχώνει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί τόσο άγχος; Τι ακριβώς σε αγχώνει;
    Όλα όσα έχω και όλα όσα πέρασα μου εμφανίστηκαν από την συμπεριφορά που είχαν οι συνάδελφοί μου στη προηγούμενη εργασία...οπότε ναι τρένο στη σκέψη μιας καινούργιας δουλειά ειδικά μετά από τόσα χρόνια....τι θα γίνει άμα πάθω κανένα πανικό εκεί ???κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,108
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Όλα όσα έχω και όλα όσα πέρασα μου εμφανίστηκαν από την συμπεριφορά που είχαν οι συνάδελφοί μου στη προηγούμενη εργασία...οπότε ναι τρένο στη σκέψη μιας καινούργιας δουλειά ειδικά μετά από τόσα χρόνια....τι θα γίνει άμα πάθω κανένα πανικό εκεί ???κλπ
    Τι θα γίνει ε αν δεν πάθεις πανικό εκεί; Μην σπαταλάς τόση ενέργεια σε υποθετικά σενάρια. Είναι ένα σημαντικό βήμα και μπράβο σου που είπες το ναι. Η στασιμότητα να σε αγχώνει, όχι η προσπάθεια να προχωρήσεις παρακάτω. Δεν θα πάθεις κανένα πανικό εκεί, επειδή το μυαλό σου θα είναι απασχολημένο με τη δουλειά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,189
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου...το θέμα είναι από την ώρα που δέχτηκα την δουλειά με έχει φάει το άγχος...θα το ξεπεράσω άραγε??? Θεέ μου τρέμω ολόκληρη
    Αχ γλυκούλα μου...Και εγώ όταν είναι να ξεκινήσω κάτι καινούργιο που θα με βγάλει από το κόμφορτ ζόουν μου,με κατακλύζει το άγχος...αλλά τελικά μια χαρά ανταπεξέρχομαι και μετά σκέφτομαι ότι τζάμπα αγχώθηκα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,344
    άβολη ερώτηση: παίζει να μπορείς να τους πεις ότι μπορεί να πάθεις πανικό; ίσως οι συνάδελφοί σου να είναι εξοικειωμένοι με παρόμοιες καταστάσεις και να μην τους ενοχλεί.
    αν τα θαλασσώσεις, δεν πας να κάνεις καρριέρα εκεί από ό,τι κατάλαβα. οπότε λίγη πείρα εργασιακή δεν είναι καλύτερη από καθόλου πείρα;τα τελευταία χρόνια δηλαδη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by user View Post
    άβολη ερώτηση: παίζει να μπορείς να τους πεις ότι μπορεί να πάθεις πανικό; ίσως οι συνάδελφοί σου να είναι εξοικειωμένοι με παρόμοιες καταστάσεις και να μην τους ενοχλεί.
    αν τα θαλασσώσεις, δεν πας να κάνεις καρριέρα εκεί από ό,τι κατάλαβα. οπότε λίγη πείρα εργασιακή δεν είναι καλύτερη από καθόλου πείρα;τα τελευταία χρόνια δηλαδη.
    Ο λόγος που πείρα την δουλειά είναι ότι έχω πείρα κάνω στο αντικείμενο...απλά δεν υπάρχει περίπτωση να πω για τους πανικός ακόμα....και φυσικά δεν ξέρω αν αντέξω...θα δείξει.... ευχαριστώ για την βοήθεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι και εγω ειμαι της αποψης να μην αναφερεις προσωπικα σου θεματα στη δουλεια. Ισως με τον καιρο και εαν. Ευχομαι να πεσεις σε ευχαριστο εργασιακο περιβαλλον, φανταζομαι δεν θα εχεις και πολλους συναδερφους, οποτε αυτοι οι λιγοι που ειναι να ειναι σωστα ατομα. Καλη αρχη και καθε αρχη και δυσκολη, μην αποκαρδιωθεις με το πρωτη απογοητευση που μπορει να εχεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    438
    Καλή αρχή . Δοκίμασε , βάλε στόχο να αντέξεις μια μέρα ,μια εβδομάδα, στο τέλος του μηνά θα το έχεις ξεπεράσει. Φαίνεται ιδανική θέση εργασίας κοντά στο σπίτι χωρίς μετακινήσεις και ταλαιπωρία. Αρκεί να έχεις ένσημα πάρε την απόφαση να ξεκινήσεις τώρα, γιατί ο πανικός που θα έχεις μετά τα 70 θα είναι χειρότερος που να κυνηγάς τα ένσημα για σύνταξη με σοβαρότερα προβλήματα υγείας και χωρίς πρόταση για εργασία. Άρπαξε την ευκαιρία που σου δίνουν. Αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς θα σε διώξουν , δεν έχεις κάτι άλλο τώρα, τι να πουν και όσοι αφήνουν μια δουλειά με την ελπίδα για κάτι καλύτερο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Καλή αρχή σου εύχομαι.
    Μπράβο που τα κατάφερες και πηγές , θα αλλάξει η ζωή σου προς το καλύτερο.
    Και εγώ πιστεύω άμα μπορούσα να δουλέψω θα άλλαζε η ζωή μου προς το καλύτερο.
    Μην τα παρατήσεις και λίγο άγχος να έχεις τις πρώτες μέρες.

Similar Threads

  1. Άγχος για εύρεση εργασίας
    By nightwalker77777 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2023, 10:48
  2. Φόβος εργασίας και έντονο άγχος
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-03-2023, 22:34
  3. Άγχος για την αλλαγή ή μη εργασίας
    By vasila in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-07-2022, 10:35
  4. Αχγος εργασίας...πως να διώξω το άγχος?
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2019, 16:17
  5. ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    By Delmember2052020 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 26-04-2019, 01:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •