Κρίσεις πανικού και ταξίδι με αεροπλάνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Mvits View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, θα το δοκιμάσω!!!
    Να περάσεις τέλεια στο ταξίδι σου και να ξέρεις σε ζηλεύω που πας Βαρκελώνη.Περιμενουμε εντυπώσεις.Και μια μικρή συμβουλή αλλά πάντα πρώτα να ρωτήσεις τον γιατρό σου ξ τον ψυχολόγο σου όσο πλησιάζουν οι μέρες μπορεί και είναι εύλογο να αισθάνεσαι περισσότερο άγχος δεν είναι κακό να πάρεις μισό χαπακι πριν το ταξίδι να δεις πόσο θα σε ηρεμήσει και επειδή θα ξέρεις πως ηρεμείς και πως αισθάνεσαι θα είσαι πολύ πιο δυνατή, γιατί ξέρω από μένα ότι το άγνωστο σε φοβίζει περισσότερο.Αλλα πάντα με την συζήτηση του γιατρού ή του ψυχολόγου σου.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Καλησπέρα σας!!!Σε λίγες ώρες ταξιδεύω αεροπορικώς.Ειμαι ένα άτομο με γενικευμένο άγχος, κρίσεις πανικού και εννοείται ότι η ιδέα να πετάξω είναι τρομακτική.θα ήθελα παρακαλώ συμβουλές και θα ήθελα να μου πείτε σε μια ίσως χαζουλα ερώτηση (αλλά για έναν φοβικό άνθρωπο σαν κι εμένα είναι σημαντικό)Ζαναξ παίρνω περιστασιακά ποτέ δεν έχω κάνει κατάχρηση πάντα έπαιρνα σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις από το 0,5 το μισό μόνο και έχει τύχει κάνα δυο φορές να πάρω 2 μισά μέσα σε μια μέρα αλλά με απόσταση αρκετών ωρών.Αν πάρω ένα ολόκληρο των 0,5 λέτε να έχω θέμα.Να έχω καμιά παρενέργεια; Φοβάμαι μη μου εντείνει το άγχος και πάθω καμία φρίκη άλλη.Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ!
    Αφού στο έδωσε η γιατρός σου, να την εμπιστευτείς. Δεν είναι τόσο εύκολη η εξάρτηση. Παίρνω δύο χρόνια με καθοδήγηση και απολύτως ελεγμένα από μέρους μου, χωρίς καμία τάση εξάρτησης λεξοτανιλ των 3 mg, χωρισμένο σε δύο δόσεις μέσα στην μέρα. Δεν κάνουν πολλά τα ηρεμιστικά γτ αποβάλλονται γρήγορα από τον οργανισμό μας και δεν αποτελούν θεραπεία, απλά είναι ένας "πυροσβεστήρας". Όταν έκανα πέρσι την επέμβαση και με ρώτησε η αναισθησιολογος τι παίρνεις και της είπα και μου απάντησε τίποτα δηλαδή και πως μπορούσα να πάρω ακόμη και πριν την νάρκωση, παρόλο που επέλεξα να μην το κάνω. Με λίγα λόγια πάρε το άφοβα και καλό ταξίδι φίλη μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    376
    Quote Originally Posted by Professor X_1 View Post
    Αφού στο έδωσε η γιατρός σου, να την εμπιστευτείς. Δεν είναι τόσο εύκολη η εξάρτηση. Παίρνω δύο χρόνια με καθοδήγηση και απολύτως ελεγμένα από μέρους μου, χωρίς καμία τάση εξάρτησης λεξοτανιλ των 3 mg, χωρισμένο σε δύο δόσεις μέσα στην μέρα. Δεν κάνουν πολλά τα ηρεμιστικά γτ αποβάλλονται γρήγορα από τον οργανισμό μας και δεν αποτελούν θεραπεία, απλά είναι ένας "πυροσβεστήρας". Όταν έκανα πέρσι την επέμβαση και με ρώτησε η αναισθησιολογος τι παίρνεις και της είπα και μου απάντησε τίποτα δηλαδή και πως μπορούσα να πάρω ακόμη και πριν την νάρκωση, παρόλο που επέλεξα να μην το κάνω. Με λίγα λόγια πάρε το άφοβα και καλό ταξίδι φίλη μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ αλλά το ποστ είναι παλιό απλά η φίλη μας Mvits θέλει την βοήθεια μας για αυτό ξανά βγήκε στην επιφάνεια το ποστ αυτό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ταξίδι με αεροπλάνο
    By Kostas_27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-07-2020, 23:02
  2. Διλλημα για ταξιδι με καραβι η αεροπλανο λογω υψοφοβιας μου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2014, 00:11
  3. Κρίση πανικού ή αγχώδης διαταραχή στο ταξίδι;
    By ioannis2 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 08-09-2010, 09:50
  4. ταξίδι με αεροπλάνο και ψυχοφάρμακα
    By tzitzifiogos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:23
  5. Αγχος , Κρίσεις Πανικού, και ... Μεγάλο Ταξιδι
    By Sad_Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2007, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •