βιβλία ψυχολογίας -αυτοβοήθειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9

    βιβλία ψυχολογίας -αυτοβοήθειας

    Αναρωτιεμαι αν τα βιβλία ψυχολόγων/ψυχιάτρων που κυκλοφορούν στο εμπόριο πχ για το άγχος, κατάθλιψη κλπ βοηθούν ή έρχονται σε αντιθεσή με την ψυχοθεραπεία και μπερδεύουν τελικά. Έχω δεί κάποια τα οποία σκέφτομαι να αγοράσω να τα διαβάσω χαλαρά μηπως καταλάβω κάποια πρόσθετα πράγματα αλλά σκέφτομαι μήπως με μπέρδεψουν κίολασ μιας και κάνω και ψυχοθεραπεία . Ποιά η γνώμη σας και οι εμπειριές σας? βιβλία που σας βοήθησαν ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Lora,

    καλως ήρθες:)

    το θεμα εχει ξανατεθει πολλες φορες μεταξυ μελων εδω κ οχι μονο. Εχω διαβασει πώς καποιοι εχουν βοηθηθει. Εγω δεν ειμαι αναμεσα σ αυτους, ισως γιατι οτι επεσε στα χερια μου, το βρηκα πολυ \"λιγο\" σε σχεση με την βοηθεια που επαιρνα στην ψυχοθεραπεια.

    Μπορω σιγουρα ομως να σου πώ πώς το πολυ διαβασμα, σε σχεση με ολα αυτα που αναφερεις μπορει να μπερδεψει. Χωρις να σημαινει οτι τα βιβλια δεν ειναι καλα. Απλα πιστεύω πώς δεν φτανουν για να βγαλουν καποιον απο μια δυσκολη κατασταση οπως αυτες που αναφερεις (αγχος, καταθλιψη).
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Aς μιλήσουμε καθαρά.Θες να προβληματιστείς ; διάβασε κανένα βιβλίο του Γιάλομ.Επειδή το έχω κάνει και εγώ να διαβάσω αυτά που κυκλοφορούν κατά καιρούς ψυχίατροι,ψυχολόγοι γνωστοί γιατί έχουν γίνει τηλεοπτικοί μαϊντανοί προκειμένου να ανεβάσουν το κασέ τους και γράφουν μερικά βιβλιαράκια για να πουλήσουν, αντί να ασχολούνται με την ιαρτική είναι καθαρά του εμπορίου όπως λες.Καλύερα να μπείς στι ιντερνετ να διαβάσεις για κατάθλιψη ή ότι άλλο θες.Δεν νομίζω ότι προσφέρουν βοήθεια με τα ίδια τετριμένα που λένε και που τελειώνοντας την επίσκεψη στο ιατρείο τους σου λένε.Το διάβασες το καινούργιο μου βιβλιο;πρέπει να το πάρεις είναι πολύ καλό και θα σε βοηθήσει.Μιλάω απο προσωπική εμπειρία.Πήγαινε σ\'ενα σωστό επιστήμονα ψυχολόγο-ψυχίατρο κάνε ψυχοθεραπεία ασχολείσου με σένα και άσε τις γενικολογίες που γράφουν με σκοπό το κέρδος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και ομως του david fontana το βιβλιο \'\'Αγχος\'\' ειναι παρα πολυ καλο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Εγώ πάντως σε αντίθεση με την Σοφία και την Γιώτα έχω λάβει πολύ μεγαλύτερη βοήθεια από κάποια βιβλία παρά από την ψυχοθεραπεία...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οντως δεν το γνωρίζω αλλά αναφέρομαι σε εγχώρια και συγκεκριμένα πρόσωπα που όλοι γνωρίζουμε

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    61
    κατα την γνωμη μου χωρις να εχω διαβάσει καποιο βιβλιο ψυχοθεραπευτικο πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να διαβαζουμε κατι ασχετο ευχαριστω και εσυοδοξο παρα να διαβαζουμε τετοιου ιδους βιβλια τα οποια θα μας βαζουν σε σκεψεις που ισως και να μην ειμαστε ετοιμη να απαντησουμε ψυχολογικα σε καποια ερωτηματα που θα μας διμηουργησουν διαβαζοντάστα αυτα τα βιβλια.πιστευω ακομα οτι η ψυχοθεραπια η βοηθεια απο το σπιτι η απο δικους μας ανθρωπους και η σωστη αγωγη θα μας βοηθησουν καλυτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σίγουρα και επειδή είναι ευαίσθητο θέμα χρειάζεται προσοχή γιατί κυκλογορούν πολλοί άσχετοι

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    9
    Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ τα βιβλία υποκατάστατο της θεραπείας και δεν αναφέρομαι σε βιβλία γνωστών τηλεοπτικών μαιντανών. Απλώς μπαίνοντας σε ιστοσελίδες γνωστών βιβλιοπωλείων είδα βιβλία σχετικά και βοηθητικά. Σαν συμπλήρωμα το σκέφτηκα , ούτε ως υποκατάστατο , ούτε τίποτα.









    Originally posted by ΕΜΜΥ
    κατα την γνωμη μου χωρις να εχω διαβάσει καποιο βιβλιο ψυχοθεραπευτικο πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να διαβαζουμε κατι ασχετο ευχαριστω και εσυοδοξο παρα να διαβαζουμε τετοιου ιδους βιβλια τα οποια θα μας βαζουν σε σκεψεις που ισως και να μην ειμαστε ετοιμη να απαντησουμε ψυχολογικα σε καποια ερωτηματα που θα μας διμηουργησουν διαβαζοντάστα αυτα τα βιβλια.πιστευω ακομα οτι η ψυχοθεραπια η βοηθεια απο το σπιτι η απο δικους μας ανθρωπους και η σωστη αγωγη θα μας βοηθησουν καλυτερα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    61
    μα δεν αναφερθηκα σε υποκαταστατα απλα ειπα οτι ειναι καλυτερο να διαβασουμε κατι ευχαριστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Για θέματα άγχους και κατάθλιψης δεν ξέρω αν θα ήταν θεμιτό, δεν το έχω σκεφτεί. Πάντως για θέματα που έχουν να κάνουν με την προσωπικότητα, τις προβληματικές σχέσεις, την θλίψη κ.α. υπάρχουν πραγματικά αριστουργήματα, αποστάγματα έγκυρων γνώσεων και πολυετούς εμπειρίας των συγγραφέων τους δηλαδή... Και που μπορούν να δράσουν σαν συμπληρώματα, νεες ευκαιρίες για ευαισθητοποίηση κλπ. Αν φέρεις ένα νέο θεμα στην ψυχοθεραπεία, που δεν το είχες συνειδητοποιήσει μέχρι που διάβασες το ΑΒ βιβλίο, δεν έχει αξία αυτό?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    υπάρχει αριστουργημα της λογοτεχνιας, της ποιησης τεραστιων συγγραφεων κ ποιητων που δεν απτεται της ψυχολογιας? Ετσι κ αλλιως τα θεματα που πραγματευονται με την υπαρξη του ανθρωπου εχουν να κανουν...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι, και οι λογοτέχνες ήταν σίγουρα οι πρώτοι ψυχολόγοι, αλλα νομίζω γενικεύεις λίγο... Το αριστούργημα της λογοτεχνίας δεν θα το επιλέξει κανείς γιατί υποψιάζεται οτι ο σύντροφός του είναι \"μη διαθέσιμος συναισθηματικά\" ή γιατί ο ίδιος \"δεν ανοίγεται στις στενές του σχέσεις.\", ας πούμε. Δείχνει μια διάθεση για παραδοχή ενός προβλήματος όταν διαλέγεις ένα καλό βιβλίο ψυχολογίας ή αυτοβοήθειας με έναν άλφα τίτλο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν ειπα οτι θα το επιλεξει κανεις γι αυτο...οπως θα επιλεξει κανεις το βιβλιο αυτοβοηθειας....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Και οι μεγάλες εμπειρίες στη ζωή δεν ξεπερνούν όλα τα έργα όλων των θεραπευτών και των λογοτεχνών μαζί? Όχι τίποτε άλλο, αλλά τις προτιμώ κιόλας απ΄τα προηγούμενα. :P
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •