περίεργα συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1

    περίεργα συμπτώματα

    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Παλεύω με τη κατάθλιψη την αγχωδη διαταραχη και τις κρίσεις πανικού εδώ και 7 χρόνια . Είμαι με effexor kai brentallix συν ζαναξ συν μινιτραν για τον ύπνο.
    Μερικές φορές έχω κάτι περίεργα συμπτώματα. Εκεί που ειμα ξαπλωμένος και λαγοκοιμαμαι εγώ κάποια τινάγματα στη κοιλιακή περιοχή. Για ένα δευτερόλεπτο.
    Σε ηρεμία βλέποντας τηλεόραση αισθάνομαι να παλομαι στους ρυθμούς των χτυπων της καρδιάς .
    Χθες γραφοντας μηνύματα για ευχές στο κινητό ένιωθα κάπως να πιεζεται το μυαλό μου για να κάνω focus στο μήνυμα και μετά από λίγο για να εκτονωθεί αυτή η πίεση ένιωσα ένα ελαφρύ τρέμουλο του κεφαλιού για ένα δευτερόλεπτο. Το δοκίμασα κάποιες ακόμα φορές για τα επόμενα 20λεπτα. Το ένιωσα ακόμα 2 φορές το ίδιο πραμα. Μετά πήρα ζαναξ επειδή αγχώθηκα και δεν το ξαναενιωσα. Ούτε τώρα που γράφω το μήνυμα.
    Έχω συνηθίσει τα κλασσικά συμπτώματα όπως κόμπο στο στομάχι, βάρος στο στήθος και άλλα κλασσικά.
    Αυτό του τελευταίο όμως μου έκανε εντύπωση και με αγχωσε.αρκετα.
    Έχει κανείς εμπειρία με παρόμοιο σύμπτωμα? Μπορείτε να βοηθήσετε?
    Πέρασα μόνος μου το διήμερο των Χριστουγέννων χωρίς να κάνω τίποτα. Δεν ξέρω αν συσσωρεύτηκαν κάτι εσωτερικά και ξέσπασε.
    Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες.

    Ευχαριστω

  2. #2
    Ξέχασα να προσθέσω ότι τις τελευταίες μέρες έχω έξτρα στρες πέρα από το φυσιολογικό που βιώνω εδώ και τόσα χρόνια. Να τρέξω για άλλη μια φορά στους γιατρούς. Τι στο καλό να κάνω. Δεν ξέρω. Μερικές φορές έρχομαι σε απόγνωση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Η λύση είναι, να μην ξαναγράψεις ευχές.. Πλάκα κάνω. Είναι η περίοδος τέτοια, που όλα είναι τέλεια, όλοι αγαπιούνται, όλοι τρέχουν ανέμελοι στα χόρτα... Εε και εσύ επειδή δεν βρήκες χόρτα να τρέξεις, σε έριξε ψυχολογικά..
    Γεώργιε, βρες κάτι να απασχολείς το μυαλό σου (κάτι που σου αρέσει), για να σταματήσεις να παρατηρείς το σώμα σου τόσο πολυ. Κάνεις ψυχοθεραπεία;

  4. #4
    Γεια σου Γιώργο.
    Ευχαριστώ που βρήκες χρόνο να απαντήσεις.
    Προσπαθώ να κάνω ψυχοθεραπεία. Έχω κάποια αδιέξοδα και δεν βοηθάει πολύ όμως. Δυστυχώς. Χωρίς να σημαίνει ότι φταίει ο γιατρός βέβαια. Μπορεί να φταίω και εγώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΓΕΩΡΓΙΟΣ 77 View Post
    Προσπαθώ να κάνω ψυχοθεραπεία. Έχω κάποια αδιέξοδα και δεν βοηθάει πολύ όμως..
    Δηλαδή;....

  6. #6
    Έχω θέματα με τα μάτια μου. Και τον κερατοειδή. Πρέπει να κάνω μεταμόσχευση κερατοειδούς η οποία ίσως πετύχει ίσως όχι. Έχω ρωτήσει ένα σωρό γιατρούς εδώ και έξω. Και δεν το ρισκάρω. Διότι έστω και τη μικρή όραση που μου δίνει μπορεί να τη χάσω τελειως. Και είμαι κυρίως με το καλό μάτι. Σαν να λέμε μονόφθαλμο όραση στην ουσία. Αυτό μου ξεκίνησε τα ψυχολογικά..αν δεν λυθεί αυτο-αλλα πως να λυθει- δεν βλέπω να στρώνει η κατασταση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΓΕΩΡΓΙΟΣ 77 View Post
    Έχω θέματα με τα μάτια μου. Και τον κερατοειδή. Πρέπει να κάνω μεταμόσχευση κερατοειδούς η οποία ίσως πετύχει ίσως όχι. Έχω ρωτήσει ένα σωρό γιατρούς εδώ και έξω. Και δεν το ρισκάρω. Διότι έστω και τη μικρή όραση που μου δίνει μπορεί να τη χάσω τελειως. Και είμαι κυρίως με το καλό μάτι. Σαν να λέμε μονόφθαλμο όραση στην ουσία. Αυτό μου ξεκίνησε τα ψυχολογικά..αν δεν λυθεί αυτο-αλλα πως να λυθει- δεν βλέπω να στρώνει η κατασταση
    Καταλαβαίνω το άγχος σου (το φόβο σου) αλλά βλέπεις ότι όλο αυτό άρχισε να σε ρουφάει..
    Ειπες όμως ότι μαζεύτηκαν πολλά και το σώμα σου ξέσπασε.. Τι άλλο έγινε;
    Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να χτίσεις άμυνες και να μην φοβάσαι με το παραμικρό.

  8. #8
    Ένα ακόμα είναι ότι δεν κοινωνικοποιουμαι αρκετά. Σχεδόν καθολου δηλαδή. Ο κοβιντ με οδήγησε για τηλεργασια σπίτι μου κάτι που συνεχίζεται . Αυτό σημαίνει σχεδόν καθολου επαφή με συναδέρφους. Οικογένεια δεν έχω . Φίλοι γνωστοί έχουν είτε οικογένεια είτε οικονομικά θέματα και δεν μπορούν να βγαίνουμε. Οπότε αδιέξοδο και εδώ. Μόνο γυμναστήριο πάω τακτικά που βοηθάει. Και από ασχολίες παρακολουθώ αθλητικά την ομάδα.μου και πλέον τηλεόραση. Στέρεψαν από χαρές. Και απογοητευτεί πάρα πολύ. Θα κάνω ένα.βημα μπρος και τρία πίσω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΓΕΩΡΓΙΟΣ 77 View Post
    Ένα ακόμα είναι ότι δεν κοινωνικοποιουμαι αρκετά. Σχεδόν καθολου δηλαδή. Ο κοβιντ με οδήγησε για τηλεργασια σπίτι μου κάτι που συνεχίζεται . Αυτό σημαίνει σχεδόν καθολου επαφή με συναδέρφους. Οικογένεια δεν έχω . Φίλοι γνωστοί έχουν είτε οικογένεια είτε οικονομικά θέματα και δεν μπορούν να βγαίνουμε. Οπότε αδιέξοδο και εδώ. Μόνο γυμναστήριο πάω τακτικά που βοηθάει. Και από ασχολίες παρακολουθώ αθλητικά την ομάδα.μου και πλέον τηλεόραση. Στέρεψαν από χαρές. Και απογοητευτεί πάρα πολύ. Θα κάνω ένα.βημα μπρος και τρία πίσω.
    Είναι κι ο λόγος που πέρασες μόνος τα Χριστούγεννα;

  10. #10
    Μεταξύ άλλων. Αλλά ο κυρίως. Έχω ένα γλυκό σκυλάκι που δεν ήθελα να το αφήσω μόνο του οπότε κάναμε μαζί Χριστούγεννα.
    Το θέμα είναι ότι στερεύουν οι δυνάμεις και τα φάρμακα τα συνήθισα. Πρέπει να αυξήσω δόσεις. Δεν τα θέλω και αυτά τα σημάδια.
    Εσύ έκανες καλά Χριστούγεννα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΓΕΩΡΓΙΟΣ 77 View Post
    Μεταξύ άλλων. Αλλά ο κυρίως. Έχω ένα γλυκό σκυλάκι που δεν ήθελα να το αφήσω μόνο του οπότε κάναμε μαζί Χριστούγεννα.
    Το θέμα είναι ότι στερεύουν οι δυνάμεις και τα φάρμακα τα συνήθισα. Πρέπει να αυξήσω δόσεις. Δεν τα θέλω και αυτά τα σημάδια.
    Εσύ έκανες καλά Χριστούγεννα?
    Αυτό με το σκυλάκι που είπες, σε ανέβασε πολλά επίπεδα πάνω να ξέρεις..
    Αν χρειαστεί να αυξήσεις τη δόση, να το κάνεις,απλα πιστεύω πως αν γίνει σωστή δουλειά με τον ψυχολόγο θα δεις τρομερή αλλαγή. Πόσο καιρό κάνεις ψυχοθεραπεία; Η ημέρα των Χριστουγέννων ήταν ήρεμη, όπως την ήθελα. Έφαγα καλά :D

  12. #12
    Στην αρχή δηλαδή το 2017 έκανα συνεχόμενα μέχρι το 2020. Με το κοβιντ κόψαμε άλλαξα για λίγο κάποιον αλλά ήταν χειρότερα. Και γύρισα στον παλιό για μια συνεδρία το μήνα. Είναι και το οικονομικό. 80 ευρω η συνδρεια. Ξέρω δεν είναι αρκετό αλλά βρε Γιώργο και μέσα μου δεν πιστεύω πολύ στο μπλα μπλα. Περισσότερο στα φάρμακα πιστευω

  13. #13
    Βλέπω και εσύ είσαι παλιό μέλος . Θα έχεις περάσει διαφορά όπως όλοι μας εδώ μέσα. Μαρεσει που προσπαθείς να κάνεις χιούμορ και να αλλάξεις λίγο τη διάθεση κάποιων. Μπράβο σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ΓΕΩΡΓΙΟΣ 77 View Post
    Στην αρχή δηλαδή το 2017 έκανα συνεχόμενα μέχρι το 2020. Με το κοβιντ κόψαμε άλλαξα για λίγο κάποιον αλλά ήταν χειρότερα. Και γύρισα στον παλιό για μια συνεδρία το μήνα. Είναι και το οικονομικό. 80 ευρω η συνδρεια. Ξέρω δεν είναι αρκετό αλλά βρε Γιώργο και μέσα μου δεν πιστεύω πολύ στο μπλα μπλα. Περισσότερο στα φάρμακα πιστευω
    80? Εγώ δίνω 60, έχω ακούσει και για λιγότερα. Δεν είναι μπλα μπλα, σε βοηθάει να ξεκολλήσεις το μυαλό σου.. Να δεις τη ζωή σου από μια άλλη οπτική. Πχ όταν είχα κατάθλιψη, έπρεπε να πάω σε ένα γάμο. Είχα άγχος ότι θα φάω κάτι εκεί και θα μείνω στο τόπο. Βλακειες του μυαλού, αλλά αυτό φοβόμουν. Και μου είπε η ψυχολόγος, Φάε μόνο πατάτες, τι μπορεί να πάει λάθος με την πατάτα.. Ή μην φας καθόλου, δεν σε υποχρεώνει κάποιος να φας.. Και ναι ρε φίλε, μου ξεκόλλησε το μυαλό. Εγώ είχα φάει σκάλωμα.. Από ένα τόσο απλό πράγμα χτίζεις και μαθαίνεις πως σε ένα πιο σοβαρό θέμα δεν υπάρχει πάντα μια επιλογή. Κι είναι αυτό που μας πνίγει πάντα, ότι πιστεύουμε πως δεν έχουμε επιλογές.
    Κι εγώ έχω ένα σοβαρό θέμα υγείας, που δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι αυτό. Είχα μια δύσκολη παιδική ηλικία, αλλά ούτε για αυτό μπορώ να κάνω κάτι. Μπορώ όμως να επιλέξω πως θα ζήσω. Αν θέλω να φοβάμαι ή όχι. Αν θέλω να έχω ανθρώπους κοντά μου ή όχι. Αν θέλω να με προσέχω ή όχι. Πέρασα κατάθλιψη, δεν πήρα χάπια (μόνο ομοιοπαθητικα για ένα μήνα) και πλέον είμαι καλά. Έχω τα τραύματα μου (μπόλικα, δεν έχω παράπονο) αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να γίνω καλύτερος για να είμαι ακόμη καλύτερα. Τη ζωή σου εσύ θα την αλλάξεις, εσύ θα επιλέξεις πως θα προχωρήσεις και ποιους θα έχεις δίπλα σου. Κανένας άλλος.

  15. #15
    Ευχαριστώ βρε Γιώργο . Μου δίνει κάποιες τέτοιες συμβουλές αλλά δεν είναι εύκολα εφαρμόσιμες. Λόγω της τηλεργασιας , των ματιών μου της μοναξιάς κτλ. Για μένα μια λύση είναι η κοινωνικοποίηση. Αν με γνώριζες μέχρι το 2016 ημουν εντελώς άλλος άνθρωπος . Έξω συνέχεια με παρέες. Μπουζούκια, γήπεδα, αθλητισμός και πολλά άλλα. Παρόλο που εκ γενετής έχω άπειρα προβλήματα. Έχω κάνει 12 χειρουργεία στη ζωή μου πλέον των ματιών. Τα αντιμετώπιζα. Τα έβαζα κάτω και τα πατούσα. Τώρα όμως με τα μάτια και τα υπόλοιπα έχασα σχεδόν τα πάντα. Πώς να βγεις αν ο άλλος δεν θέλει η δεν μπορεί. Με το ζόρι? Δεν γίνεται . Η να αρχίσω γνωριμίες μέσω social. Δεν τα.γουσταρω αυτά. Μπορεί να λειτουργήσουν backwards. Νιώθω ότι είμαι σε πολλά αδιέξοδα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Περιεργα πραγματα
    By Konstantinos24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-2017, 00:04
  2. νιωθω περιεργα
    By yogi123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2014, 23:58
  3. περίεργα συμτώματα...
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 16:25
  4. Περίεργα συμπτώματα!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-07-2011, 19:12
  5. περιεργα συμπτωματα και εγω!
    By _lydia_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2010, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •