Τι αντικαταθλιπτικά παίρνετε; έχετε δει σωτηρία με αυτά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7

    Τι αντικαταθλιπτικά παίρνετε; έχετε δει σωτηρία με αυτά;

    Καλησπέρα σε όλους καλές γιορτές οποίος θέλει γράψει τι αντικαταθλιπτικά παίρνει και εάν τον έχουν βοηθήσει και σε τι κατάθλιψη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,204
    Επαιρνα σεροπραμ 15 χρονια, με βοηθησε οσο να μην πεθανω, δυσκολευτηκα παρα πολυ να το κοψω μειωνοντας δοση σταδιακα επι χρονια.
    Θεωρω πως στους αντρες η χαμηλη τεστοστερονη επιρεαζει πιο πολυ την κατασταση. Οποτα να βγαλεις τους τοξικους ανθρωπους απο την ζωη σου ειναι το καλυτερο φαρμακο.

  3. #3
    Εγω εχω υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη...
    Στα πρωτα επεισοδια επαιρνα σιπραλεξ ,κομπλε ηταν
    Τωρα τα τελευταια 6 χρονια παιρνω εφεξορ ..ενταξει ειναι απλα δεν ειναι και τοπ, αυτο διότι ακομα μπορω να εχω τα συμπτωματακια μου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    7
    Ρε παιδιά μόνο εγώ δεν έχω δει σωτηρία με τα αντικαταθλιπτικά μόνο μου έχουν μετριάσει την κατάσταση; περιμένω να πάρω άλλο αντικαταθλιπτικό μετά της γιορτές μπας και είμαι καλύτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Απλά να ξέρεις ότι από μόνο του το αντικαταθλιπτικό δεν θα σε κάνει πολύ καλά ψυχολογικά, πρέπει και εσύ να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Απλά να ξέρεις ότι από μόνο του το αντικαταθλιπτικό δεν θα σε κάνει πολύ καλά ψυχολογικά, πρέπει και εσύ να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
    Αυτο ακριβως θα ελεγα!!
    Ανακουφιζουν τα συμπτώματα, απο εκει κι επειτα θελει προσωπικη δουλεια για να δουλευεις τις αιτιες ή να προλαβεις καμια υποτροπη.
    Προσωπικα, οταν εχω τις πτωσεις μου ακομα κ με αγωγη οπως προσφατα, εχω λιγο πιο εντονα καποια συμπτώματα, καταθλιπτική διαθεση, ανορεξια. Προσπαθω με αυτοφροντιδα κ κανω κ καποιες συνεδριες παλι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Sunny9 View Post
    Αυτο ακριβως θα ελεγα!!
    Ανακουφιζουν τα συμπτώματα, απο εκει κι επειτα θελει προσωπικη δουλεια για να δουλευεις τις αιτιες ή να προλαβεις καμια υποτροπη.
    Προσωπικα, οταν εχω τις πτωσεις μου ακομα κ με αγωγη οπως προσφατα, εχω λιγο πιο εντονα καποια συμπτώματα, καταθλιπτική διαθεση, ανορεξια. Προσπαθω με αυτοφροντιδα κ κανω κ καποιες συνεδριες παλι..
    Θέλει πολλά πράγματα, και το πιο βασικό να μην τα παρατάς όσο και να σε έχει κουράσει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2
    Περνώ σεροπραμ 6 χρόνια και θέλω πολύ να το κόψω..
    Έχεις να μου δώσεις κάποια συμβουλή;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,204
    Quote Originally Posted by Σεβιλη View Post
    Περνώ σεροπραμ 6 χρόνια και θέλω πολύ να το κόψω..
    Έχεις να μου δώσεις κάποια συμβουλή;
    Пοσο παιρνεις την μερα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Quote Originally Posted by Σεβιλη View Post
    Περνώ σεροπραμ 6 χρόνια και θέλω πολύ να το κόψω..
    Έχεις να μου δώσεις κάποια συμβουλή;
    Με τον γιατρό σου το έχεις συζητήσει; σε έχει βοηθήσει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,204
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Με τον γιατρό σου το έχεις συζητήσει; σε έχει βοηθήσει;
    Μπορει να σε βαλουν να τα κοψεις σε 6 μηνες και η πιεση σου παει στο πατο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    445
    Μου ειχε δωσει αρχικα ο ψυχιατρος που συνεργαζομουν τοτε,πριν 3 χρονια περιπου,με ξεκινησει με τα seroxat,με τα οποια δεν ειδα καποια διαφορα στην διαθεση η μειωση συμπτωματων,λιγα mg βεβαια για αρχη,αλλα μου ξεσκισε τον μεταβολισμο καθως πηρα αρκετα κιλα σε μολις 3 μηνες,μου το αλλαξε αργοτερα με το effexor,75αρι σε mg,το οποιο ενω δεν με επηρρεασε το ιδιο αρνητικα στην αυξηση βαρους,εκανε πολλους μηνες να δωσει boost,δηλαδη περιμενα μετα απο 6 μηνες χρησης για να αισθανθω καπως καλυτερα συναισθηματικα.Τα εχω σταματησει πλεον αυτα και δεν ασχολουμαι,οπως και τα λεξοτανιλ που απλα επαιρνα περιστασιακα 1,5mg για πρωινες ωρες που ειχα ανεξηγητο γενικευμενο αγχος.Σε καταθλιπτικα συμπτωματα και διαταραχη προσωπικοτητας τα πηρα αυτα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    39
    [B][B]Διαγνωσμένος με F34.1, και ιδιάζουσα μείζουσα καταθλιπτική διαταραχή, αλλά με πολλές αμφιβολίες επί προσωπικού...

    Brintellix και πάσης Ελλάδος, στα 10' μην πας παραπάνω διότι θα καταβαραθρωθείς και πούσε, αν τα αρχίσεις ΜΗΝ τα σταματήσεις, γιατί μετά από μήνες επανόδου ο οργανισμός ΔΕΝ το "βλέπει" το φάρμακο όπως στην αρχή.

    Μίλησα με δεκάδες "Χ-Ψιάτρους και ενώ όλοι το παραδέχονται, κανένας δεν γνωρίζει την ακριβή αιτία...μόνο εικασίες κάνουν
    [
    /B]

    Υ.Γ Αυτά είναι υποκειμενικά δεδομένα και δεν έπεται ότι θα συνταυτίζονται με τα υμέτερα.

    Ευχαριστώ.
    Last edited by shadow; 19-01-2024 at 01:48. Reason: Oρθογραφικός

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    39
    Γειά και χαρά.
    Γράφω γιά να βοηθήσω στο μέτρο του δυνατού.

    Μία αξιωματική θέση, τρία σημεία προς σκέψη και ένα πόρισμα.

    1. Η επιστήμη στηρίζεται σε αποδείξεις, ίσον μετρήσεις.
    2. Ποιό ερευνητικό εργαστήριο έχει μετρήσει το επίπεδο της σεροτονίνης στο αίμα;(όπως τα λευκά ή τα ερυθρά αιμοσφαίρια, ή το επίπεδο της προλακτίνης παραδειγματικά).
    3. Ποιός άνθρωπος από καταβολής κόσμου μας έδωσε μιά επιστημονικά αποδεδειγμένη απάντηση σχετικά με την δημιουργία των ονείρων;
    4. Ο ανθρώπινη εγκεφαλική λειτουργία είναι μόνο κατά 10% ανιχνεύσιμη' το υπόλοιπο 90% είναι ανεξερεύνητη περιοχή.

    5. Συνεπεία των ανωτέρω πιστεύω ότι, τα ψυχοφάρμακα πρέπει να αποφεύγονται(πλην περιπτώσεων που χρήζουν εγκλεισμού ή αναγκαστικής νοσηλείας και εκεί μιλάμε πάλι για κατασταλτικά και όχι γιά μακροπρόθεσμη αγωγή).

    Τα αντικαταθλιπτικά μόνο στην αρχή "φαίνεται" ότι βοηθούν, μετά καταβαραθρώνουν την ψυχολογία και καταστρέφουν τον εγκέφαλο.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    39
    [QUOTE=shadow;1237293][B][B][B][B][B][B]Διαγνωσμένος με F34.1 και ιδιάζουσα μείζουσα καταθλιπτική διαταραχή, αλλά με πολλές αμφιβολίες επί προσωπικού...

    Ξεκίνησα με zoloft το 2017 και πήρα πολύ βάρος, όπως επίσης και αισθητή μείωση γενετήσιας επιθυμίας.
    Το σταμάτησα μετά 8 μήνες χωρίς καμία παρενέργεια.

    Αρχισα πάλι το 2021 χωρίς προφανή λόγο με brintellix 10' για λίγους μήνες πήγε καλά μετά τίποτα.
    Last edited by shadow; 30-01-2024 at 23:49.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. παιρνετε αντικαταθλιπτικα ? την πατησατε ....
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 44
    Last Post: 21-03-2024, 22:38
  2. η σωτηρια ερχεται μεσα απο καθαρση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 06-02-2024, 03:21
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ;;
    By μοιρα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-03-2019, 12:44
  4. υπαρχει σωτηρια
    By aris1203 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2010, 00:44
  5. Replies: 26
    Last Post: 21-02-2009, 23:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •