Τι μου προτείνετε να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16

    Τι μου προτείνετε να κάνω;

    Παιδιά καλησπέρα θέλω να μοιραστώ μια κατάσταση μαζί σας που με απασχολεί αρκετά...Τον τελευταίο χρόνο έχω καταλάβει πως η συμπεριφορά της μητέρας μου προς εμενα δεν είναι νορμάλ... Συνέχεια με κρίνει με το παραμικρό, όταν λέω την άποψη μου σε κάτι με μειώνει λέγοντας μου πως λέω βλακείες..μου υπενθυμίζει συνεχώς τα λάθη του παρελθόντος προσπαθώντας να με ελέγχει συναισθηματικά...Τις περισσότερες φορές όταν ερχόμαστε σε αντιπαράθεση μου μιλάει άσχημα και απότομα και ενώ της έχω εξηγήσει πόσο χάλια με κάνει να νιώθω το συνεχίζει λέγοντας πως όταν δεν αλλάζω εγώ χαρακτήρα δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε και αυτή...έχω καταλάβει πως είναι τοξική καθώς κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή μαζί της νιώθω την ψυχολογία μου να πέφτει , όταν είμαστε μπροστά σε άλλους η συμπεριφορά της αλλάζει τελείως τότε γίνεται η τέλεια μαμά και είναι γλυκομιλητη...Μου δίνει κάθε μήνα 100 ευρώ για να βγάζω τον μήνα μου καθώς δεν εργάζομαι ( είμαι 19 κ πηγαίνω σε σχολή ) είναι αντίθετη στο να εργαστώ κ επιμένει να αφοσιωθώ στο διάβασμα... Τον τελευταίο μήνα ξέμεινα από χρήματα και μου πήρε τα τελευταία δύο ευρώ που είχα καθώς τα χάλασα από τα δικά της χρήματα με αποτέλεσμα να μην έχω λεφτά για εισητήρια..της το είπα και το μόνο που μου είπε είναι πως έχω μεγάλο θράσος να της ζητάω λεφτά.... Τις προάλλες μου έκανε παρατήρηση επειδή βγήκα για καφέ δύο τρεις φορές με δικά της λεφτά και πως δεν θα έχουμε να την βγάλουμε στο τέλος του μήνα....Σοκαριστικα όταν πήγα στο δωμάτιο της και ανακάλυψα δύο κούτες με ρούχα και σαμπουάν τα οποία όλα μαζί έκαναν 300 ευρώ ( κατά τα άλλα την πείραξε ο καφές που πήρα)... χαλάει λεφτά για την πάρτη της και εκεί δεν φαίνεται να την νοιάζει... Μην μου πείτε σας παρακαλώ πως ξέρω ότι τα πήρε όλα αυτά τον μήνα αυτόν...το ξέρω και μάλιστα έχω και αποδείξεις.. ο πατέρας μου δεν ξέρει ότι χαλάει τόσα λεφτά κάθε μήνα...Δεν ξέρω τι να κάνω η γυναίκα πιστεύω πως έχει κάποιο θέμα...να προσπαθήσω να την βοηθήσω να το δεί;;;....Να σταματήσω να ασχολούμαι μαζί της;;;;....είναι μάνα μου και από την μία με πονάει να την βλέπω έτσι....ίσως έχει αποκτήσει κάποιον εθισμό στα ψώνια και να μην μπορεί να δει καθαρά τις πράξεις της... συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά πραγματικά θέλω μια γνώμη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Καλησπερα, βρες κατι παρτ-ταιμ και μην το λες στην μητερα σου και προσπατησε να μαζεψεις καποια χρηματα για να μπορεσεις να κοψεις επαφες μαζι της εαν και οταν χρειαστεις. Δικα της λεφτα ειναι και τα κανει ο,τι θελει, ομως η ζωη σου ειναι δικια σου και θα την ζεις οπως θελεις εσυ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16
    Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση...Τα λεφτά είναι του πατέρα μου άμα το πάρουμε έτσι γιατί από την δουλειά του τα βγάζει τέλος πάντων δεν με νοιάζει σε ποιον ανήκουν.... Με νοιάζει η υποκρισία της...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,124
    Quote Originally Posted by ____LA_ View Post
    Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση...Τα λεφτά είναι του πατέρα μου άμα το πάρουμε έτσι γιατί από την δουλειά του τα βγάζει τέλος πάντων δεν με νοιάζει σε ποιον ανήκουν.... Με νοιάζει η υποκρισία της...
    Αφού τα λεφτά είναι του πατέρα σου, γιατί θυμώνεις με αυτήν και όχι με αυτόν;
    Η συμπεριφορά της απέναντι σου πριν ήταν εντάξει, απλά άλλαξε τον τελευταίο χρόνο;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16
    Καλησπέρα, τα λεφτά τα διαχειρίζεται αυτή και έτσι τα χαλάει και όπου θέλει...ο πατέρας μου δεν έχει πάρει χαμπάρι όμως τι τα κάνει...εάν το πω θα γίνει χαμός στο σπίτι και δεν θέλω...η συμπεριφορά της ήταν από πάντα έτσι λίγο πολύ αλλά δεν μπορούσα να το καταλάβω το θεωρούσα κάτι φυσιολογικό...τώρα τελευταία όμως έχει χειροτερέψει είναι η αλήθεια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by ____LA_ View Post
    Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση...Τα λεφτά είναι του πατέρα μου άμα το πάρουμε έτσι γιατί από την δουλειά του τα βγάζει τέλος πάντων δεν με νοιάζει σε ποιον ανήκουν.... Με νοιάζει η υποκρισία της...
    Δεν μπορεις να κανεις τπτ για την συμπεριφορα της. Εαν τα λεφτα ειναι του πατερα σου να το συζητησεις μαζι του. Μπορει αυτος να τα βγαζει , αλλα να μην του περναει ο λογος στα οικονομικα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16
    Αν το συζητήσω θα τσακωθούν πολύ άσχημα και δεν θέλω... Θα με κατηγορήσει μετά πως ρουφιανευω επίσης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by ____LA_ View Post
    Αν το συζητήσω θα τσακωθούν πολύ άσχημα και δεν θέλω... Θα με κατηγορήσει μετά πως ρουφιανευω επίσης
    Το σωστο ειναι να τα βγαλεις περα μονος σου για να μην εχουν ελεγχο στην ζωη σου. Ειναι σημαντικο για σενα γιατι δεν θα ειναι οι τελευταιοι στην ζωη σου που θα προσπατησουν να σε ελεγξουν και να σε χειριστουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    443
    Δεν ξέρουμε την οικονομική κατάσταση, αν υπάρχει ένας μισθός και τα 100€ είναι μόνο για εσένα τότε είναι καλά, τώρα για να πληρώνεις και εισιτήρια αν είναι υποχρεωτικό για να μετακινηθείς και με 1200€ τον χρόνο να αγοράζεις ρούχα ,παπούτσια, κάρτα για κινητό, κανα παγωτό , σάντουιτς καλύτερα να βρεις μια δουλειά...Αν όμως σε καλύπτουν με το φαγητό στο σπίτι και με παραγγελίες απο έξω και αγοράζεις με τα λεφτά του μπαμπά οτι χρειάζεσαι, είσαι μια χαρά. Τα σαμπουάν μπορεί να ήταν προσφορά, δεν χαλάνε και γενικά είναι ακριβά( ολα τα προϊόντα υγιεινής ) . Τα ρούχα ήταν όλα δικά της ή και για δώρα? κάθε πότε ψωνίζει... . +3 φόρες για καφέ άλλα πόσες ακόμα με δικά σου χρήματα? Τέλος χρόνου θα είχε και άγχος για λογαριασμούς , για θέρμανση και τα δικά της έξοδα αν είχαν προηγηθεί.
    Για δουλείες στο σπίτι δεν διάβασα κάτι, βοηθάς η τα έχεις όλα στο χέρι? Αν είσαι 19 πότε πρόλαβες να κάνεις λάθη στο παρελθόν ,τότε προφανώς και ανησυχεί, δεν σε εμπιστεύεται είναι λογικό να αντιδρά άσχημα.

    Το πρόβλημα είναι ο πατέρας, λάθος ανδρικό πρότυπο , δεν κατάλαβα αν είσαι γυναικά ή άνδρας άλλα ως παιδί του δεν γίνεται να αδιαφορεί πως μεγαλώνεις , να μην ξέρει πόσα ξοδεύεις και που πηγαίνεις, πόσο μάλλον να παρατάει μόνη την γυναίκα του χωρίς έλεγχο στα οικονομικά του σπιτιού. Μια οικογένεια παιρναει χρόνο μαζί και προγραμματίζει δουλείες και έξοδα.
    Μου πετάχτηκαν τα μάτια με το ρουφιανεύω , αν είναι δυνατόν στον πατέρα σου??????? εκτός κι αν είναι χωρισμένοι τότε πραγματικά υπάρχει προβλημμα με την ελληνική νομοθεσία καθώς το κράτος παίρνει τα χρήματα απο τον πάτερα και τα διαχειρίζεται η μητέρα όπως θέλει, ταυτόχρονα τα παιδιά απομονώνονται απο τον πατερα επισκέπτη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Δεν ξέρουμε την οικονομική κατάσταση, αν υπάρχει ένας μισθός και τα 100€ είναι μόνο για εσένα τότε είναι καλά, τώρα για να πληρώνεις και εισιτήρια αν είναι υποχρεωτικό για να μετακινηθείς και με 1200€ τον χρόνο να αγοράζεις ρούχα ,παπούτσια, κάρτα για κινητό, κανα παγωτό , σάντουιτς καλύτερα να βρεις μια δουλειά...Αν όμως σε καλύπτουν με το φαγητό στο σπίτι και με παραγγελίες απο έξω και αγοράζεις με τα λεφτά του μπαμπά οτι χρειάζεσαι, είσαι μια χαρά. Τα σαμπουάν μπορεί να ήταν προσφορά, δεν χαλάνε και γενικά είναι ακριβά( ολα τα προϊόντα υγιεινής ) . Τα ρούχα ήταν όλα δικά της ή και για δώρα? κάθε πότε ψωνίζει... . +3 φόρες για καφέ άλλα πόσες ακόμα με δικά σου χρήματα? Τέλος χρόνου θα είχε και άγχος για λογαριασμούς , για θέρμανση και τα δικά της έξοδα αν είχαν προηγηθεί.
    Για δουλείες στο σπίτι δεν διάβασα κάτι, βοηθάς η τα έχεις όλα στο χέρι? Αν είσαι 19 πότε πρόλαβες να κάνεις λάθη στο παρελθόν ,τότε προφανώς και ανησυχεί, δεν σε εμπιστεύεται είναι λογικό να αντιδρά άσχημα.

    Το πρόβλημα είναι ο πατέρας, λάθος ανδρικό πρότυπο , δεν κατάλαβα αν είσαι γυναικά ή άνδρας άλλα ως παιδί του δεν γίνεται να αδιαφορεί πως μεγαλώνεις , να μην ξέρει πόσα ξοδεύεις και που πηγαίνεις, πόσο μάλλον να παρατάει μόνη την γυναίκα του χωρίς έλεγχο στα οικονομικά του σπιτιού. Μια οικογένεια παιρναει χρόνο μαζί και προγραμματίζει δουλείες και έξοδα.
    Μου πετάχτηκαν τα μάτια με το ρουφιανεύω , αν είναι δυνατόν στον πατέρα σου??????? εκτός κι αν είναι χωρισμένοι τότε πραγματικά υπάρχει προβλημμα με την ελληνική νομοθεσία καθώς το κράτος παίρνει τα χρήματα απο τον πάτερα και τα διαχειρίζεται η μητέρα όπως θέλει, ταυτόχρονα τα παιδιά απομονώνονται απο τον πατερα επισκέπτη.
    Καλησπέρα σε ευχαριστώ.Για να είμαι ειλικρινής όχι δουλειές στο σπίτι δεν κάνω, ναι συμφωνώ πως είναι καλύτερα να βρω μια δουλειά αλλά δεν το κάνω καθώς αν μετά δεν βρίσκω χρόνο για διάβασμα θα αρχίσουν την μουρμούρα για την απόφαση μου.
    Ναι έχω κάνει λάθη στο παρελθόν και ποιος δεν έχει κάνει αλλά το βρίσκει πρόφαση να με μειώνει συνεχώς για αυτά...ότι χρειάζομαι απέξω καθώς και ότι θέλω να παραγγείλω είναι από τα λεφτά τα δικά μου τα εκατό ευρώ...και κάτι να θέλω να πάρω απέξω να φάω πρέπει να το κάνω με τα δικά μου... Οι γονείς μου όχι δεν είναι χωρισμένοι απλά την εμπιστεύεται όσο αφορά τα οικονομικά του σπιτιού...όσο για τα λάθη που λέγαμε προσπαθώ όσο μπορώ να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος δεν είμαι τέλεια ακόμα προσπαθώ να δουλέψω ορισμένα πράγματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Αυτη ειναι η ζωη φιλαρακι, αμα θες τα λεφτα τους πρεπει να μαθεις να τα ακους. Οταν εχεις τα λεφτα σου απο την δουλεια σου δεν θα σε νοιαζει τι λενε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ελα φιλαρακι καλως ηλθες στο κλαμπ εχεις κι εσυ μανα ναρκισσουμπα εμπλεξες φιλε αστα . καλο κουραγιο εκει αυτη δε αλλαζει ετσι θα ειναι μην κρατας κακια μα οσο μπορεις βαζε ορια αν ειν εφικτο αυτο . σε καταλαβαινω απολυτα να ξερεις .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ελα φιλαρακι καλως ηλθες στο κλαμπ εχεις κι εσυ μανα ναρκισσουμπα εμπλεξες φιλε αστα . καλο κουραγιο εκει αυτη δε αλλαζει ετσι θα ειναι μην κρατας κακια μα οσο μπορεις βαζε ορια αν ειν εφικτο αυτο . σε καταλαβαινω απολυτα να ξερεις .
    Δεν κρατάω καμιά κακία φίλε μου , πονάει η καρδιά μου να ξέρεις γιατί καμιά φορά σκέφτομαι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν τελείως διαφορετικά...την καταλαβαίνω εν μέρη μεγάλωσε με τα ίδια πρότυπα συμπεριφοράς ( όχι ότι την δικαιολογεί αυτό )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,862
    Quote Originally Posted by ____LA_ View Post
    Καλησπέρα, τα λεφτά τα διαχειρίζεται αυτή και έτσι τα χαλάει και όπου θέλει...ο πατέρας μου δεν έχει πάρει χαμπάρι όμως τι τα κάνει...εάν το πω θα γίνει χαμός στο σπίτι και δεν θέλω...η συμπεριφορά της ήταν από πάντα έτσι λίγο πολύ αλλά δεν μπορούσα να το καταλάβω το θεωρούσα κάτι φυσιολογικό...τώρα τελευταία όμως έχει χειροτερέψει είναι η αλήθεια
    δεν ειστε συνεταιροι... οι γονεις σου, ειναι ομως.
    λογιστη σε βαλανε και παρακολουθεις ποσα ξοδευει κι αν το ξερει ο μπαμπας σου η δεν το ξερει;;;
    δεν σε αφορα που ξοδευουν τα λεφτα τους και οχι, δεν ειναι μονο του μπαμπα σου αν εχουν συμφωνησει εκεινη να κανει δουλειες στο σπιτι, εφοσον ειναι παντρεμενοι, ειναι και των δθυο τους.
    δικα σου δεν ειναι ομως, γιατι εισαι ενηλικη κι ας εισαι μικρη.
    εχουν υποχρεωση να σε συντηρουν εφοσον σπουδαζεις, αλλα οχι και να σου δινουν λογαριασμο ποσα ψωνια κανουν...
    ΑΛΛΟ θεμα η υποτιμηση σου και ΑΛΛΟ το θεμα των χρηματων ΤΗΣ. εφοσον δεν ξερει ο μπαμπας σου που τα χαλαει κι αν τα χαλαει, σημαινει οτι ειναι δικα της. δλδ της τα εχει δωσει. οποτε ο,τι θελει τα κανει. εσενα, τροχονομο σε βαλανε;

    οπως σου λενε πανω, βρες μια παρταιμ δουλεια για να εχεις παραπανω χαρτζηλικι, ή ζητα απ τον πατερα σου κι αλλο χαρτζηλικι, ή τελειωνε με τις σπουδες και πηγαινε να δουλεψεις να εχεις δικα σου λεφτα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,225
    Quote Originally Posted by ____LA_ View Post
    Δεν κρατάω καμιά κακία φίλε μου , πονάει η καρδιά μου να ξέρεις γιατί καμιά φορά σκέφτομαι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν τελείως διαφορετικά...την καταλαβαίνω εν μέρη μεγάλωσε με τα ίδια πρότυπα συμπεριφοράς ( όχι ότι την δικαιολογεί αυτό )
    Σαν πολυ δεν λυπασαι τον εαυτο σου; Η ζωη δεν ειναι ονειρο, γινεται μεσα στην πραγματηκοτητα, καιρος ειναι να πεσεις απο τα συνεφα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ
    By KARMA in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-01-2014, 22:30
  2. προτεινετε ντοκιμαντερ.
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-05-2011, 23:36
  3. Τι θα μου προτέινετε;
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2010, 14:14
  4. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 14:11
  5. Προτείνετε φόρουμ!
    By eatdis-admin in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 14-04-2005, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •