Προβληματισμένος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2

    Προβληματισμένος...

    Γεια χαρά σε όλους. Είμαι 27 χρονών άντρας. Από μικρή ηλικία είχα απορία για το πως είναι να κάνεις έρωτα. Μεγάλη απορία. Η πρώτη μου σεξουαλική επαφή έγινε σε ηλικία 15 χρονών με ένα φίλο μου κατά 1 χρόνο μικρότερο μου. Μη φανταστείτε οτί κάναμε διάφορα όπως φιλάκια και τα σχετικά που κάνουν τα ζευγάρια. Κάναμε μόνο ότι βλέπαμε στις ερωτικές ταινίες και ειδικότερα μόνο πεολειξία. Συνεχίστηκε αυτό για κανά χρόνο και μετά είχα την πρώτη μου ερωτική επαφή και με γυναίκα. Που θέλω να καταλήξω; Δεν ξαναπήγα με άλλον άντρα από τότε παρά μόνο με το φίλο μου που και αυτός στη συνέχεια είχε κοπέλα. Μετά από τόσα χρόνια φαντάζομαι από τότε οτί είμαι γυναίκα, έχω ωραία πόδια, ωραίο σώμα, μυρίζω ωραία και όταν είμαι στη φάση δηλαδή έχω ορέξεις να κάνω κάτι σκέφτομαι οτί με περιτριγυρίζουν διάφοροι άντρες και έρχομαι σε ερωτική επαφή μαζί τους. Από μικρός πειραματιζόμουν με τον εαυτό μου και έβαζα διάφορα αντικείμενα και στη συνέχεια τελείωνα. Δοκίμασα να κάνω και το ίδιο με το φίλο μου και ήταν φανταστικά. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δε μου αρέσουν καθόλου οι άντρες αλλά το ανδρικό μόριο. Έχω πάθος με αυτό. Να φανταστείτε όταν έκανα έρωτα με το φίλο μου κάλυπτα το πρόσωπο του και φανταζόμουν οτί ήταν γυναίκα αλλά με ανδρικό μόριο.
    Τώρα τα έχω με μια κοπέλα με την οποία περνάω τέλεια αλλά το πάθος αυτό που έχω δε μπορώ να το ξεχάσω. Δε κοιτάω να πάω με αντρές αφού δε μου αρέσουν. Έτσι χρησιμοποιώ διάφορα αντικείμενα και τελειώνω. Δοκίμασα μια φορά να πάω με έναν άλλο άντρα σε κατάσταση μέθης αλλά το θέαμα ήταν αποκρουστικό γεμάτος τρίχες, ότι ακριβώς συχαίνομαι. Εγώ θέλω σώμα γυναίκας τέλειο αλλά με αντρικό μόριο. Οπότε σηκώθηκα και έφυγα από αυτήν την κατάσταση. Σκέφτομαι να κάνω αλλάγη φύλου χωρίς όμως να χάσω το ανδρικό μου μόριο. Στο μυαλό μου υπάρχει η εικόνα μια τέλειας γυναίκας με καταπληκτικό σώμα, να μυρίζει τέλεια αλλά να έχει ανδρικό μόριο. Είναι μεγάλη απόφαση και δεν έχω το θάρρος να το κάνω όμως. Πως θα καταπολεμήσω αυτό το πάθος; Βοηθείστε με! Να αποκαλύψω στη κοπέλα μου αυτό το πάθος μου; Να μη ξανακάνω σχέση με άλλη κοπέλα παρά μόνο εφήμερες; Ειλικρινά έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Ποιος μπορεί να με βοηθήσει να γίνω κανονικός όπως οι υπόλοιποι άντρες; Δε μπορώ άλλο να είμαι έτσι στα κρυφά.:(

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Liberty,
    καταρχάς να σε καλωσορίσω στην διαδικτυακή μας παρέα και να σε ευχαριστήσω που μοιράστηκες μαζί μας την προσωπική σου ιστορία.

    Διαβάζω ότι βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. Καταλαβαίνω ότι περνάς μεγάλες εσωτερικές συγκρούσεις. Αναρωτιέσαι πως θα καταπολεμήσεις αυτό το πάθος σου, με άλλα λόγια -και αν κάνω λάθος διόρθωσε με- παλεύεις ανάμεσα στις παρορμήσεις/επιθυμίες σου και στο τι είναι πρέπον/αποδεκτό από το κοινωνικό σύνολο, από τον ρόλο του άνδρα, έτσι όπως στις σημερινές κοινωνίες αυτός νοείται.

    Δε ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο για σένα να κάνεις: αν δηλαδή οφείλεις να αποκαλύψεις στην κοπέλα σου τις εσώτερες σου επιθυμίες ή αν πρέπει να ΜΗΝ ξανακάνεις σχέσεις παρά μόνο εφήμερες - σεξουαλικές. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι τελεσίδικες αποφάσεις, λαμβάνονται για να... μην τηρούνται. Θέλω να πω πως, ίσως είναι άσκοπο να προσπαθείς να καταλήξεις σε αποφάσεις λογικής, μιας και οι εσώτερες επιθυμίες ή οι παρορμήσεις έχουν μεγάλη ισχύ και ασκούν τρομακτική έλξη επάνω μας. Θα σου πρότεινα να επιτρέψεις στον εαυτό σου να \"ρέει\" μέσα στο ποτάμι της καθημερινότητας, αφήνοντας τις επιλογές και τις όποιες αποφάσεις να ληφθούν, τη κάθε φορά χωριστά, στο \"εδώ και τώρα\". Εν τέλει, ο μοναδικός που γνωρίζει το τι είναι καλύτερο για σένα, είναι ο ίδιος σου ο εαυτός.

    Από κει και πέρα, για να μπορέσεις να αντέξεις μια πίεση σαν αυτή που ένα αδιέξοδο σε φορτώνει, θα σου συνιστούσα -όπως και η Έλενα- να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο για να μοιραστείς όλη αυτή την ένταση αλλά και για να επεξεργαστείς, σιγά - σιγά και στο βαθμό που θέλεις και μπορείς, όλα τα σκοτεινά κομμάτια του εαυτού σου.

    Στον ψυχολόγο που θα απευθυνθείς, να ρωτήσεις πριν κλείσεις ραντεβού, τι ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθεί. Να απορρίψεις ψυχοθεραπείες γνωσιακού και συμπεριφορικού τύπου. Ναι μεν πρόκειται για αξιόλογες προσεγγίσεις με μεγάλη αποτελεσματικότητα, όχι όμως για περιπτώσεις σαν και τη δική σου.
    Θα σου πρότεινα κυρίως μια προσωποκεντρική προσέγγιση ή έστω μια ψυχοδυναμική.
    ίσως τώρα να σε ζαλίζω με όρους και πράγματα που σου φαίνονται άγνωστα και ενδεχομένως ανούσια. Ειλικρινά, θεωρώ σημαντική τη σωστή επιλογή ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης στη φάση που βρίσκεσαι, μιας και δεν είναι \"ώρα για πειραματισμούς\".

    Θα χαρώ να συνεχίσουμε τη κουβέντα μας εδώ μιας και είμαι ένθερμος υποστηρικτής του \"ανοιχτού μοιράσματος\", αν ωστόσο θέλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e-mail [email protected] για περισσότερες πληροφορίες, ενδεχόμενη παραπομπή ή βοήθεια στην επιλογή ψυχολόγου ή ότι άλλο.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

    Έχω παρατηρήσει πως μετά από ένα διάστημα αποχής από ερωτική επαφή με τη κοπέλα μου ξυπνάει μέσα μου η θυληκή μου πλευρά. Όταν γίνεται αυτό προτιμώ να περιποιηθώ το σώμα μου, να κάνω ένα μπάνιο,να ξυριστώ(σε όλο μου το σώμα), να νιώσω το απαλό δέρμα μιας γυναίκας να γίνεται το δικό μου. Αν τυχόν λείπει από το σπίτι μπορεί να βαφτώ, να φορέσω τα εσώρουχα της, να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και όπως έχω πει σε προηγούμενο topic να χρησιμοποιήσω διάφορα αντικείμενα και να φτάσω σε οργασμό. Μόλις τελειώσω, συνειδητοποιώ τι έχω κάνει, βρίζω τον εαυτό μου και νιώθω απογοητευμένος. Αυτό γίνεται μόνο όταν τελειώσω. Όταν δηλαδή μου φύγουν οι ορμές μου. Νιώθω ότι είμαι δύο προσωπικότητες σε ένα σώμα που η μία προσπαθεί να επιβληθεί στην άλλη και πιστέψτε με είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσω. Επίσης έχω παρατηρήσει πως όταν κάνω καθημερινά έρωτα με τη κοπέλα μου, αυτή η άλλη μου προσωπικότητα δεν ξυπνάει. Επικρατεί ο άντρας μέσα μου και νιώθω υγιής.
    Προσπάθησα(λάθος μου μεγάλο) να το αντιμετωπίσω μόνος μου αυτό πηγαίνοντας και με άλλες κοπέλες αλλά και πάλι τίποτα.
    Να διευκρινήσω κάτι εδώ σε αυτό το σημείο: δε μου αρέσουν οι άντρες αλλά το ανδρικό μόριο. Έχω παρατηρήσει μια ωραιοπάθεια θα έλεγα με το σώμα μου και άλλοτε προσπαθώ να το κάνω να μοιάζει γυναικείο και άλλοτε αντρικό.
    Νιώθω πολύ περίεργα μέσα μου ειλικρινά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητέ φίλε...κατ\'αρχάς θα συμφωνήσω με όλους όσους απάντησαν στο θέμα σου...και σε παρότρυναν να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό.Αναφέρεις συχνά οτι σου αρέσει το αντρικό μόριο....μην ξεχνάς όμως ότι κι εσύ διαθέτεις ένα αντρικό μόριο...και συνεπώς μέσα στον ευρύτερο θαυμασμό που τρέφεις για τους φορείς των μορίων αυτών θα πρέπει να εντάξεις και τον εαυτό σου.Καμμιά φορά θαυμάζουμε κάτι σε άλλους είτε γιατί δεν το έχουμε εμείς αυτό...είτε γιατί νομίζουμε οτι δεν τον έχουμε.
    Απ την άλλη πλευρά θα γνωρίζεις ότι το σώμα μας δεν είναι καθαρόαιμο αρσενικό η θηλυκό...μιας και μέσα του κυκλοφορούν και αρσενικές ορμόνες (τεστοστερόνη) και θηλυκές (οιστρογόνα)..και το ίδιο συμβαίνει και με τα θήλεα σώματα.Εκεί που διαφέρουμε οι άντρες απ τις γυναίκες τελικά είναι οτι στους μέν άντρες ποσοτικά η τεστοστερόνη είναι περισσότερη...στίς δε γυναίκες τα οιστρογόνα...με άλλα λόγια βιοχημικά είμαστε ένα μίγμα αρσενοθηλυκων ορμονών με διαφορετική απλώς ποσοστιάια αναλογία.Δεν χρειάζεται λοιπόν...να επέμβεις με σκέψη ή με άλλες ενέργειες ώστε να θηλυκοποιήσεις το σώμα σου...γιατί και απ τη φύση του σε ένα βαθμό είναι θηλυκοποιημένο.Εμβρυολογι� �ά μάλιστα...τα γεννητικά όργανα των δυο φύλων προέρχονται απ τις ίδιες εμβρυικές δομές που απλώς καθώς το έμβρυο αναπτύσεται διαφοροποιούνται λιγάκι μεταξύ τους.Έτσι για τους επιστήμονες η κλειτορίδα είναι το αντίστοιχο μόριο του πέους ,τα χείλη του αιδοίου το αντίστοιχο του οσχέου.....και οι σάλπιγγες με τις ωοθήκες το αντίστοιχο των όρχεων.Μπορεί...αυτές οι αντιστοιχίες να βρίσκονται σε διαφορετικά μεγέθη (πχ πέος μεγαλύτερο της κλειτορίδος) ,ή σε άλλες θέσεις (αλλού οι όρχεις αλλού οι σάλπιγγες) αλλά τελικά μιλάμε για τις ίδιες σεξουαλικά δομές που έχουνε μια μορφολογική και λειτουργική διαφοροποίηση.Και η φύλη σου λοιπόν έχει αντρικό μόριο..έστω και σε μικρότερο μέγεθος..ή αν το προτιμάς κι εσύ ήδη διαθέτεις μια γιγαντιαία κλειτορίδα.Πιθανόν λοιπόν το μόνο που ίσως να χρειάζεται να αλλάξεις είναι το πώς βλέπεις αυτές τις διαφοροποιήσεις και όχι να περάσεις μέσα απο αυτές.
    Αυτά βέβαια είναι απλώς λόγια φιλικά....την ουσιαστική βοήθεια θα την πάρεις απ τον ειδικό που θα επισκεφτείς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •