ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΓΧΟΥΣ-ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Παιδια γεια σας...Αυτη η ιστορια μου θυμισε εμενα!!!Κι εγω νοσοφοβια εχω και μια ειμαι καλα και την αλλη χαλια!!!Νομιζα οτι καπου εχω καρκινο!!!Εκανα οοολες τις εξετασεις,μεχρι και μαγνητικη εγκεφαλου και ολες ηταν φυσιολογικες!!!Συχνα ομως με πιανει κατι σαν μουδιασμα στο προσωπο μου αριστερα..Απο το φρυδι μεχρι το σαγονι,πιο πολυ οταν σηκωνω τα φρυδια μου η χαμογελαω αποτομα..Ειναι σαν να με τραβαει..Σαν καποιος να μου πιεζει το φρυδι..Δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως..Αυτο με εχει πιασει παλι εδω και καμια εβδομαδα και δε λεει να φυγει..Προσπαθω να μην το σκεφτομαι αλλα δεν μπορω παντα..Ειναι καθαρα ψυχοσωματικο η να αρχισω να αχνομαι παλι??το εχει η το ειχε αυτο κανεις σαν συμπτωμα απο το αγχος???Εχω γινει χαλια παλι!!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

    Υ.Γ:Τη μαγνητικη δεν την πηγα σε νευρολογο να τη δει(γιατι κανεις δε μου την εγραφε) επειδη ο ακτινολογος(διυθυντης) που την ειδε μου ειπε οτι ηταν πεντακαθαρη κι οτι δε χρειαζεται να την παω πουθενα!!!Μηπως δεν ειδε κατι η λεω και παλι λαλακιες...???

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    λοιπον πανιτο εισαι ονομα και πραγμα εσυ!χαλαρωσε λιγο...κοιτα δεν πηγες σε κανα μπακαλη να του δειξεις την ακτινογραφια.αν ηταν κατι θα το εβλεπε,αν ειναι δυνατον και αν δεν το εβλεπε δεν θα το ειχε δει και σε αλλους και αυτη τη στιγμη δε θα τανε ακομα γιατρος..ενος φιλου μου το προσωπο ειχε παραλλησει,το μισο,για μερικες μερες,ουτε να φαει δεν μπορουσε αλλα του περασε και ηταν μια χαρα μετα!καλε ποσο χρονων εισαι και εχεις τετοιες ανησυχιες?και να μην εχεις τιποτα βρε παιδι μου με τοσο αγχος που εχεις θα το δημιουργησεις.παρτο λιγο αλλιως..να μην ειχες κανει τις εξετασεις και να σε ετρωγε να πω ενταξει ομως αφου πηγες και στο γιατρο και ξερεις κιολας οτι εχεις προβλημα με το αγχος γιατι δεν προσπαθεις τουλαχιστον να το αντιμετωπισεις λιγο πιο χαλαρα?
    δεν ειμαστε αρρωστοφοβηκοι,υποχονδριο� � ειμαστε απλα το δευτερο ακουγεται σαν βρισια και ετσι επιλεγουμε το πρωτο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    23 ειμαι..Εσυ?Το ξερω οτι ειμαι υποχονδριος αλλα τι να κανω..ΔΕν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου..Και συν τις αλλοις με ποναει και το δεξι μου χερι αναμεσα απο τον αγκωνα και την παλαμη και εχω μια αδυναμια στο δεικτη..Τενοντιτιδα μου λενε ολοι(οι φιλοι,σε γιατρο δεν πηγα), σκληρυνση η ογκος λεω εγω..Δεν ειμαι και πολυ καλα ε???

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μια χαρά είσαι νευρωφυτικές διαταραχές είναι

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Εγω ταλαιπωρουμαι εδω και καιρο με τα ψυχοσωματικα , τα οποια στην περιπτωση μου μεταφραζονται σε ενοχλησεις στα κοκκαλα(?) του θωρακα (κατω απο την καρδια 0κ πλευρων (κοντα στην μασχαλη), που οταν πιεζω τα σημεια νοιωθω εναν ελαφρυ πονο , σαν να ειχα χτυπησει σε εκεινο το σημειο και να με ενοχλει μονο οταν το ακουμπω .
    Εκτος απο αυτα και την ενοχληση στην πλατη που εχει γινει μονιμη κατασταση , τωρα τελευταια ειχα καποια καψιματα-τσιμπηματα κοντα στο πισω μερος του ωμου και αυτο που ανησυχησε περισσοτερο παρομοια τσιμπηματα στο υψος της καρδιας ..

    Δεν πηγα πουθενα γιατι βαρεθηκα να πηγαινω σε καρδιολογους και να μου λενε οτι δεν εχω τιποτα (τελευταια φορα πηγα πριν απο 1,5 μηνα σε καρδιολογο και εκανα και ενα σωρο αιματολογικες εξετασεις ,χωρις να μου βρουν το παραμικρο).


    Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω προβλημα στην καρδια , γιατι ποτε δεν με εχει πονεσει κατα την διαρκεια μιας σωματικης κοπωσης , π.χ sex :-) , αλλα τα ατιμα τα συμπτωματα και ειδικα αυτα που εχουν σχεση με την καρδια με φοβιζουν , οσο και να προσπαθω να μην τα σκεφτομαι .

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΤΕ..ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ..ΕΓΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΗΜΟΥΝ ΧΑΛΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ..ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΩ..ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ..ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ..ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΩ ..ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..ΕΓΩ ΗΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙ ΔΥΝΑΜΗ..PANITO ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Panito
    23 ειμαι..Εσυ?Το ξερω οτι ειμαι υποχονδριος αλλα τι να κανω..ΔΕν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου..Και συν τις αλλοις με ποναει και το δεξι μου χερι αναμεσα απο τον αγκωνα και την παλαμη και εχω μια αδυναμια στο δεικτη..Τενοντιτιδα μου λενε ολοι(οι φιλοι,σε γιατρο δεν πηγα), σκληρυνση η ογκος λεω εγω..Δεν ειμαι και πολυ καλα ε???
    σκληρυνση?καμια σχεση..το ιδιο ακριβως ενιωθα και εγω οταν ειχα τενοντιτιδα.τωρα μου περασε και ειμαι μια χαρα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    χαχα εμενα με ξανα επιασε χθεα που πηγα να κανω εξετασεις αιματος.... νομιζω οτι ηταν μολυσμενη η συριγγα τι αλλο μπορει να σκεθυτει ενα ανθρωπος ηθελα να ξερα :) ολα καταστροφικα τα κανω .......

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    2
    Originally posted by Panito
    !!!Συχνα ομως με πιανει κατι σαν μουδιασμα στο προσωπο μου αριστερα..Απο το φρυδι μεχρι το σαγονι,πιο πολυ οταν σηκωνω τα φρυδια μου η χαμογελαω αποτομα..Ειναι σαν να με τραβαει..Σαν καποιος να μου πιεζει το φρυδι..Δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως..Αυτο με εχει πιασει παλι εδω και καμια εβδομαδα και δε λεει να φυγει..
    Panito έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το αριστερό μέρος του πρωσόπου! νοιόθω κάτι σαν μούδιασμα απο το αριστερό μου φρύδι μέχρι και το κόκαλο κάτω απο το μάτι μου.. Η σακούλα κάτω απο το μάτι μου συνεχώς τρεμοπαίζει πράγμα που είναι πολύ ενοχλητικό! Όλο αυτο άρχισε εδώ και καμια εβδομάδα!

    Αυτο τον καιρό έχω πάρα πολλα προβλήματα στην ζωή μου και ξέρω οτι έχω και πολυ άνχος..

    Φυσικά εγώ νομίζω οτι έχω όγκο στον εγκέφαλο και οτι είμαι στο τελικό στάδιο.. αλλα επειδή είμαι εδώ και 4 χρόνια έτσι Υποχόνδριος ξέρω οτι μόνος μου δημιουργώ αυτά τα συμπτώματα και ποτέ δεν με βρήκαν τίποτα οι γιατροί μετα απο άπειρες εξετάσεις!
    Ένας φίλος ο οποίος ειναι φυσιοθεραπευτής μου έιπε πως το τρέμουλο στο μάτι προέρχεται απο έλλειψη Μαγνησίου... απο σήμερα θα πάρω καμια ταμπλέτα να δώ αν τη παλέψω! :)

    Originally posted by nopanic
    Εγω ταλαιπωρουμαι εδω και καιρο με τα ψυχοσωματικα , τα οποια στην περιπτωση μου μεταφραζονται σε ενοχλησεις στα κοκκαλα(?) του θωρακα (κατω απο την καρδια 0κ πλευρων (κοντα στην μασχαλη), που οταν πιεζω τα σημεια νοιωθω εναν ελαφρυ πονο , σαν να ειχα χτυπησει σε εκεινο το σημειο και να με ενοχλει μονο οταν το ακουμπω .
    Εκτος απο αυτα και την ενοχληση στην πλατη που εχει γινει μονιμη κατασταση , τωρα τελευταια ειχα καποια καψιματα-τσιμπηματα κοντα στο πισω μερος του ωμου και αυτο που ανησυχησε περισσοτερο παρομοια τσιμπηματα στο υψος της καρδιας ..
    Φίλε ό,τι είπες τα έχω και εγώ 100% όμως! Κλασσική αντίδρασή μου όταν ανχώνομαι είναι να πιάνω κάτω απο την αριστερή πάντα αμασχάλη μου και να πατάω με τα δάχτυλα τα σημεία στα πλευρα και στον θώρακα ενώ δέ με πονάνε...

    Παιδιά αυτό το Φόρουμ το βρήκα εχθές και έχω μήνει έκπληκτος για το
    πόσα άτομα αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμένα!!
    Χαίρομαι που σας βρήκα..
    Απο δώ και πέρα θα σας ζαλίζω συνεχώς με τις φανταστικές μου παθήσεις :Ρ

    Φιλικά Τάσος!

    ΥΓ: nopanic άν διαθέτεις MSN θα ήθελα να μιλήσουμε!

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    παιδια και εγω οταν ποναω ποναω ΠΑΝΤΑ στην αριστερη πλευρα του σωματος μου !! πως διαβολο γινετε αυτο ? δεν εχω πονεσει ΠΟΤΕ απο δεξια. τι σπαστικο πραγμα ειναι αυτο λες και καποιος ξερει πως μπορει να σε τρομαξει και το εκμεταλλευετε !!! κουραγιο παιδια

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    2
    Originally posted by .lola.
    παιδια και εγω οταν ποναω ποναω ΠΑΝΤΑ στην αριστερη πλευρα του σωματος μου !! πως διαβολο γινετε αυτο ? δεν εχω πονεσει ΠΟΤΕ απο δεξια. τι σπαστικο πραγμα ειναι αυτο λες και καποιος ξερει πως μπορει να σε τρομαξει και το εκμεταλλευετε !!! κουραγιο παιδια
    lola deksia eimai allos anthropos! oute ena enoxlimataki :)

    den ksero ti mporei na ftaiei! ego pou eimai aristeroxeiras nomizo pos ftaiei auto.. an eisai kai esy aristeri paizei na exei na kanei kai me auto!

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    οχι τασο δεν ειμαι αριστεροχειρας .ομως το εχω διαβασει και απο αλλους που εχουν κρισεις πανικου πονανε αριστερα υποθετω, οτι φοβομαστε οι περισοτεροι για την καρδια μας συμβαινει αυτο δεν ξερω τι να σκεφτω λες και εχω σω μονο αριστερα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Πλακα πλακα και μενα μονο αριστερα με πιανουν τα μουδιασματα..Η μονο στα μουδιασματα που με πιανουν αριστερα δινω σημασια και τα μεγαλοποιω..Παντως το μουδιασμα στο προσωπο μου εφυγε εδω και καμια εβδομαδα..Ελπιζω να μη με ξαναπιασει!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    καλησπερα σε ολους. Pak23 εγω κατα διαστηματα τα τελευταια 3 χρόνια αντιμετωπιζω παρόμοια συμπτωματα.. απο τότε δηλαδη που εκανα εγχειρηση για να αφαιρεσω 2 ωζους απο τον θυροειδη μου και η βιοψια για τον ενα απο τους δυο εδειχνε οτι ειχε αρχισει να καρκινοποιειται. Δεν εχουμε να κανουμε με τον γνωστο θανατηφορο καρκινο, μιλαμε για μια πλήρως ιάσιμη και μη μεταστασιμη μορφή του, αλλα οπως και να εχει εγω απο τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω και καθε φορά που εχω να κανω τις εξετασεις μου και παρόλο που 3 χρονια τωρα βγαινουν πεντακαθαρες, εγω παντα αγχωνομαι τοσο πολυ σε σημείο να μην αντεχω την υπαρξη μου! Σήμερα ειναι μια τετοια μερα. Επισης η γιατρος μου , ειναι λιγο υπερβολικη θα ελεγα.... με τρομαζει πολυ δεν ξερω γιατι τοσο πολυ...... ειναι λιγο ψυχρη και ισως με τρομαζει με τον τροπο που μου παρουσιαζει τα πραγματα. εκει που με καθησυχαζει εκει με αγχωνει παλι!! Δεν θελω να την αλλαξω γιατι ξερει το ιστορικο μου και με παρακολουθει απο την αρχη του προβλήματος. Bana δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω ειμαι καινουρια μανουλα κι ενω ολοι μου ελεγαν κι εμενα οτι μετα θα παψω να τα σκεφτομαι αυτα, εγω τωρα τα σκεφτομαι ακομα πιο πολυ για δεν θελω να παθω κατι, θελω να δω το μικρο μου να μεγαλωνει και να ειμαι διπλα του.... anyway με εχει πιασει μεγαλη \"μαυριλα\" σημερα λογω των εξετασεων που εκανα, μεχρι την Πεμπτη που θα παω στο γιατρο ετσι θα ειμαι λογικα... που θα παει, θα περασει... λιγη θετικη σκεψη μονο αν μπορουσα να βαλω στο κεφαλι μου και να μη σκεφτομαι συνεχεια τα χειροτερα.....

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6
    Καλησπέρα, ή καλημέρα, ό,τι προτιμάτε τέτοια ώρα.Δεν έχω εμπειρία από φαρμακευτική αγωγή, πέρα από 3 zanax που έχω πάρει σε διαφορετικές χρονικές στγμές συνολικά στη ζωή μου.Δεν με παρακολουθεί κάποιος γιατρός, κάνω μια φυσιολογική ζωή, με δουλειά, στην οποία είμαι πολύ καλή, σχέση, και φίλους.Πριν τη σχεση που εχω τώρα όμως, με ταλαιπωρούσε για χρόνια μια άλλη που είχε μεν τελειώσει, αλλά εγώ δεν το έπαιρνα απόφαση, καθώς κι εκείνος με ενοχλούσε και μου έδινε ελπίδες, με λόγια ψεύτικα.Δεν θα γράψω λεπτομέριες, αλλά όσοι ακούνε την ιστορία αναρωτιούνται πώς άντεξα.Anyway.Αποτέλεσμα της παραπάνω κατάστσης, πιστεύω πως είναι όλα αυτά που περνάω τα τελευταία 4-5 χρόνια.Αντιμετωπίζω για μεγάλα χρονικά διαστήματα ψυχοσωματικά συμπτώματα, τα οποία γιγαντώνονται σε φοβίες.Έχω περάσει δύσπνοια, για 3μηνο, μουδιάσματα 8 μήνες, νευροδερματοπάθειες, ζαλάδες και αίσθημα αστάθειας, δυσκολία κατάποσης κλπ.Για όλα τα παραπάνω έχω κάνει όλες τις εξειδικευμένες εξετάσεις που υπάρχουν, χωρίς ποτέ να υπάρχει κάποιο εύρημα που να τα δικαιολογεί.Πέρα από κάποιες κρίσεις πανικού(που τις παθαίνω στο σπίτι, ποτέ δεν \'\'αφήνομαι\'\' στις φοβίες αυτές εκτός σπιτιού)η ζωή μου κυλάει νορμάλ.Τα διαστήματα όμως που παθαίνω τα παραπάνω, έχω διαρκώς το φόβο ότι πάσχω από κάποια σοβαρή ασθένεια κι ότι ο θάνατος είναι κοντά.Σκέφτηκα να επισκεφτώ γιατρό, μήπως κάποια φαρμακευτική αγωγή με βοηθούσε, αλλά απ\' ό,τι βλέπω από τα μηνύματα εδώ, ακόμα και όσοι παίρνουν δεν έαουν δει μόνιμη θεραπεία.Υπάρχει κάποιος που να τα ξεπέρασε?Και αν ναι, πώς?Βαλεριάνα έχω πάρει άπειρες φορές, από 3 χάπια τη φορά, κι αυτό για να με πάρει ο ύπνος.Κανένα αποτέλεσμα.Την έπαιρνα και στα 12 μετά από ένα ισχυρό σοκ μου την είχε συστήσει για κάθε βράδυ πριν τον ύπνο ο καρδιολόγος.Ακόμα και τότε, δεν καταλάβαινα γιατί το παίρνω το χαπάκι, αφού είτε μ\' αυτό είτε χωρίς, το ίδιο ήταν.Σήμερα είμαι 25 και το πρόβλημα άρχισε γύρω στα 20.Να αναφέρω ότι κατά καιρούς έχω πέσει σε ζώα γιατρούς, που με τρόμαξαν δίχως λόγο απ\' ό,τι φάνηκε τελικά στις εξετάσεις.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •