Παρεμβατική μητερα (συνέχεια προηγούμενου ποστ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9

    Παρεμβατική μητερα (συνέχεια προηγούμενου ποστ)

    Καλησπέρα στην παρέα!Αυτό το ποστ είναι μια συνέχεια της ιστορίας μου.Την πρώτη φορά που σας έγραψα τι περνάω τόσο κάποιες απαντήσεις μελών όσο και κάποιες προτάσεις με βίντεο με βοήθησαν πολύ να σκεφτώ διαφορετικά,ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία αν και με τις τρεις πρώτες συνεδρίες δεν έχω νοιώσει ακόμη κάποια αλλαγή.Η μητέρα μου κάποια στιγμή σταμάτησε λοιπόν τα κατεβατα μηνύματα και άλλαξε την συμπεριφορά της τον τελευταίο μήνα προς το καλύτερο,κάτι που δεν μπορούσα να καταλάβω που οφειλόταν.Ηθελα να πιστεύω ότι πήρε απόφαση ότι δεν μπορεί να ορίζει πια τη ζωή μου.Αυτες τις γιορτές δεν πήγα στην Αθήνα,αποφάσισα να κάτσω με τον σύντροφό μου στο νησί και να κάνω αυτό που πραγματικά θέλω.Ενω υπό τις συνθήκες των τελευταίων μηνών,θα έπρεπε να λάβω κατεβατα μηνύματα ψυχολογικού εκβιασμού και φόρτωση ενόχων,δεν τα έλαβα.Αντιθετα όλα κυλούσαν φυσιολογικά ξαφνικά,οι τηλεφωνικές κλήσεις περιορισμένες και ολιγόλεπτες.Πριν λίγες μέρες όμως έγινε κάτι που με τάραξε.Μιλωντας με την αδερφή μου στο τηλέφωνο μου είπε το εξής.Η μητέρα μου της είπε ότι αφού θέλω να ζήσω στο νησί,ας ζήσω,αφού θέλω να είμαι με αυτόν τον άνθρωπο ας είμαι,ότι αρκετά χάλασε την υγεία της για μένα και ότι δεν αξίζω.Της είπε επίσης ότι η άλλη μου αδερφή (που μένει στο διπλανό σπίτι)λόγω του ότι την φροντίζει σε ότι χρειάζετε θα πάρει και αυτά που είχε σκοπό να γράψει σε μένα,αφού εγώ παραστράτημα και δεν ακολούθησα τις διαταγές τις.Με λίγα λόγια,όλο αυτό που εγώ εκλαμβανα σαν ώριμη αλλαγή τελικά αποδείχθηκε σε σκληρή αποκληρωση και δεν ξέρω αν είναι και μαγειρεμένα με την αδερφή μου όλα αυτά.Μεχρι κάποια στιγμή μου έλεγε η μητέρα μου,γύρνα πίσω και θα σου γράψω ένα σπίτι,όμως εγώ δεν ήθελα να γυρίσω και μου φαινόταν εκβιαστικό όλο αυτό,τώρα όμως καταλαβαίνω ότι αν δεν κάνω αυτό που θέλει,όσο και αν την πονάει,θα με πετάξει για να με τιμωρήσει.Εχω δύο μέρες που το συζήτησα με την μεγάλη μου αδερφή και έχω τρελαθεί,βέβαια δεν της έχω πει τίποτα και δεν ξέρω πως πρέπει να συμπεριφερθεί,πάντως πονάει πολύ να μην σε αποδέχεται η μητέρα σου,και να θέλει να σε πληγώσει επειδή δεν βλέπεις τον κόσμο με τα δικά της ματια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,142
    Quote Originally Posted by Marinidou View Post
    Καλησπέρα στην παρέα!Αυτό το ποστ είναι μια συνέχεια της ιστορίας μου.Την πρώτη φορά που σας έγραψα τι περνάω τόσο κάποιες απαντήσεις μελών όσο και κάποιες προτάσεις με βίντεο με βοήθησαν πολύ να σκεφτώ διαφορετικά,ξεκίνησα και ψυχοθεραπεία αν και με τις τρεις πρώτες συνεδρίες δεν έχω νοιώσει ακόμη κάποια αλλαγή.Η μητέρα μου κάποια στιγμή σταμάτησε λοιπόν τα κατεβατα μηνύματα και άλλαξε την συμπεριφορά της τον τελευταίο μήνα προς το καλύτερο,κάτι που δεν μπορούσα να καταλάβω που οφειλόταν.Ηθελα να πιστεύω ότι πήρε απόφαση ότι δεν μπορεί να ορίζει πια τη ζωή μου.Αυτες τις γιορτές δεν πήγα στην Αθήνα,αποφάσισα να κάτσω με τον σύντροφό μου στο νησί και να κάνω αυτό που πραγματικά θέλω.Ενω υπό τις συνθήκες των τελευταίων μηνών,θα έπρεπε να λάβω κατεβατα μηνύματα ψυχολογικού εκβιασμού και φόρτωση ενόχων,δεν τα έλαβα.Αντιθετα όλα κυλούσαν φυσιολογικά ξαφνικά,οι τηλεφωνικές κλήσεις περιορισμένες και ολιγόλεπτες.Πριν λίγες μέρες όμως έγινε κάτι που με τάραξε.Μιλωντας με την αδερφή μου στο τηλέφωνο μου είπε το εξής.Η μητέρα μου της είπε ότι αφού θέλω να ζήσω στο νησί,ας ζήσω,αφού θέλω να είμαι με αυτόν τον άνθρωπο ας είμαι,ότι αρκετά χάλασε την υγεία της για μένα και ότι δεν αξίζω.Της είπε επίσης ότι η άλλη μου αδερφή (που μένει στο διπλανό σπίτι)λόγω του ότι την φροντίζει σε ότι χρειάζετε θα πάρει και αυτά που είχε σκοπό να γράψει σε μένα,αφού εγώ παραστράτημα και δεν ακολούθησα τις διαταγές τις.Με λίγα λόγια,όλο αυτό που εγώ εκλαμβανα σαν ώριμη αλλαγή τελικά αποδείχθηκε σε σκληρή αποκληρωση και δεν ξέρω αν είναι και μαγειρεμένα με την αδερφή μου όλα αυτά.Μεχρι κάποια στιγμή μου έλεγε η μητέρα μου,γύρνα πίσω και θα σου γράψω ένα σπίτι,όμως εγώ δεν ήθελα να γυρίσω και μου φαινόταν εκβιαστικό όλο αυτό,τώρα όμως καταλαβαίνω ότι αν δεν κάνω αυτό που θέλει,όσο και αν την πονάει,θα με πετάξει για να με τιμωρήσει.Εχω δύο μέρες που το συζήτησα με την μεγάλη μου αδερφή και έχω τρελαθεί,βέβαια δεν της έχω πει τίποτα και δεν ξέρω πως πρέπει να συμπεριφερθεί,πάντως πονάει πολύ να μην σε αποδέχεται η μητέρα σου,και να θέλει να σε πληγώσει επειδή δεν βλέπεις τον κόσμο με τα δικά της ματια
    δεν θελει να σε πληγωσει, να σε διαγραψει θελει...
    ετσι ειναι οι ναρκισοι. ή υποτασσεσαι, ή δεν υπαρχεις.
    αν μπεις σε αντιπαραθεση με εναν ναρκισο, ή εστω θελησεις να βαλεις τα ορια σου (γι αυτους ειναι το ιδιο), πρεπει πρωτα να εχεις σταθμισει τις απωλειες και να εχεις αποφασισει οτι τις αντεχεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    436
    Δλδ θέλεις να μας πεις ότι η ψυχική σου υγεία , η σχέση σου με τον σύντροφό σου , η ζωή στο νησί πρέπει να περάσει από ένα σπίτι διαθήκη . Όπως είναι φυσικό η μητέρα σου όλα αυτά τα χρόνια σου έχει κάνει πολύ κακο εσωτερικά . Να σταματήσεις να ασχολείσε και να την ""αποκληρωσεις"" εσύ πρωτίστως και να χαρείς την δικιά σου ζωή στο νησί με τον σύντροφό σου . Υγ. Ωραίες αδερφές έχεις ....αν είναι σωστές βέβαια στα κληρονομικά σας όταν έρθει η ώρα θα στο μεταβιβάσουν σε σένα οι ίδιες !!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι μου τα ιδια ζουμε μονοι μας με ατομα ναρκισσιστικά που θελουν να τα φερεσε σα νασε γονιος τους . θελουν να σε ελενχουν σε εχουν σα υπηρετη . ο tziovani εχει δικιο !
    Last edited by asperger39; 11-01-2024 at 18:38.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν θελει να σε πληγωσει, να σε διαγραψει θελει...
    ετσι ειναι οι ναρκισοι. ή υποτασσεσαι, ή δεν υπαρχεις.
    αν μπεις σε αντιπαραθεση με εναν ναρκισο, ή εστω θελησεις να βαλεις τα ορια σου (γι αυτους ειναι το ιδιο), πρεπει πρωτα να εχεις σταθμισει τις απωλειες και να εχεις αποφασισει οτι τις αντεχεις...
    Εκείνη νοιώθει ότι εγώ την έχω διαγράψει οπότε το δίκαιο είναι να με διαγράψει και εκείνη με τη σειρά της.Για κείνη διαγραφή σημαίνει μη τήρηση των εντολών της φυσικα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    9
    Ναι μου έχει κάνει πολυ κακό και για αυτό αποφάσισα να απομακρυνθω,για να καταφέρω να κρατήσω μια απόσταση χιλιομετρική με σκοπό να διατηρηθεί η σχέση μας λίγο πιο υγιή,ήμουν αποφασισμένη ότι αυτή τη φορά θα ζήσω τη ζωή μου όπως θέλω από την αρχή σε ένα μέρος που δεν γνώριζα κανέναν.Τρια χρόνια μετά έχω κάνει τη ζωή μου και τον κύκλο μου εδώ.Αυτη η αδερφη μου που μένει δίπλα στο πατρικό μου ήταν πάντα φιλόδοξη και φιλοχρηματη,δεν της έχω εμπιστοσύνη γενικότερα σε πολλά θέματα,δεν περιμένω και πολλά από εκείνη σε αντίθεση με την άλλη αδερφή μου που επικοινωνούμε συχνά στο τηλέφωνο και στην ουσία είναι η μόνη από την οικογένεια που μπορώ να εμπιστευτώ και να συνενοηθω.Σε ευχαριστώ για τη δυναμική προτροπή που με συμβουλεύεις,έτσι πρέπει να κάνω,η κυρίαρχη σκέψη μου είναι να τα μοιράσει όπως θέλει,δικά της είναι ούτως η άλλως και αυτή είναι και η απάντηση μου σε εκείνη οπότε τύχαινε στο παρελθόν να με ρωτάει.Ομως κάποιες φορές με τρώει και αναρωτιέμαι αν όλο αυτό θα μου βγει σε καλό στο τέλος η οχι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,142
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Δλδ θέλεις να μας πεις ότι η ψυχική σου υγεία , η σχέση σου με τον σύντροφό σου , η ζωή στο νησί πρέπει να περάσει από ένα σπίτι διαθήκη . Όπως είναι φυσικό η μητέρα σου όλα αυτά τα χρόνια σου έχει κάνει πολύ κακο εσωτερικά . Να σταματήσεις να ασχολείσε και να την ""αποκληρωσεις"" εσύ πρωτίστως και να χαρείς την δικιά σου ζωή στο νησί με τον σύντροφό σου . Υγ. Ωραίες αδερφές έχεις ....αν είναι σωστές βέβαια στα κληρονομικά σας όταν έρθει η ώρα θα στο μεταβιβάσουν σε σένα οι ίδιες !!!!
    πολυ σωστα και μου εχει συμβει...
    η μανα μου ηθελε να με τιμωρησει που δεν υπακουα καλα τις εντολες και η αδερφη μου αποκατεστησε την αδικια, μοιραζοντας αυτα που της εδωσε... η αδερφη μου βεβαια ειναι ενας αγγελος. δεν ξερω ποσοι εχουν τετοια ακεραιοτητα, οταν τους βαζουν το χρημα κατω απ την μυτη τους...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    518
    Αν είσαι ευτυχισμένη συνέχισε την ζωή στο νησί. Κλασικό παράδειγμα γυναίκας που παντρεύτηκε για να κάνει οικογένεια για να μην γεράσει μόνη της , η γνωστή καραμέλα όταν προσπαθούν να πείσουν κάποιον να καλο-παντρευτεί και να κάνει παιδιά... για να κληρονομήσουν και την περιουσία. Είναι φυσιολογικό να πάρει την περιουσία όποιο παιδί είναι δίπλα, και ανάλογα με το μέγεθος αν περισσέψει κάτι τα υπόλοιπα παιδιά. Αν το δεις απο την μεριά της μητέρας εσύ παραστράτισες και τους εγκατέλειψες, θα πει και θα κάνει ο,τι μπορεί για να σε χειραγωγήσει για να πραγματοποιήσεις τα όνειρά της. Ολόκληρη Αθήνα και περίχωρα δεν βρήκες άνδρα και δουλειά για να ξενιτευτείς σε νησί, τι να πουν και όσοι ζουν στην επαρχεία και δεν τους αφήνουν να πάνε σε μεγάλο αστικό κέντρο. Σε έφαγαν οι έρωτες πιστεύει και έμπλεξες με κάποιον που περνά την ώρα του μαζί σου, χωρίς προοπτικές. Η ζωή είναι μόνο δική σου , ζήσε κάθε στιγμή σαν να είναι και η τελευταία για να ολοκληρωθεί καλά η μέρα, το τέλος θα έρθει με τον θάνατο.
    Οι επιλογές μας σίγουρα έχουν και συνέπειες κάτι κερδίζεις θυσιάζοντας κάτι άλλο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    φιλαρακι θεματογραφε σε νιωθω σιγουρα τι ζεις .εγω να δεις τι τραβάω απ την μανα μου κι δεν εχω πουθενα να στραφω να βρω μια αχτίδα ελπιδας. νιωθω θαρρεις κι κατι κακο εχω κανει κι τωρα το πληρωνω με οσα τραβώ . δε ειναι οτι η μανα μου ειν επιθετικη μαζι μου ενω παλευω να την υπηρετω ειναι οτι δε εχω κι γυρο καποιους ανθρωπους να μου σταθούν . ειμαι μονη σα να ζω σε μια ερημο μαζι με την μανα μου . νιωθω αν τιποτένιο ανθρωπακι που ειν έτοιμο να τρελαθεί να πεσει στα ψυχοφάρμακα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εντάξει λογικό είναι να στο κάνει αυτο η μάνα σου, εφόσον δεν υπακούς σ αυτα που θέλει. Απο περιουσία τι έχει και ποσα αδέρφια είστε? Εχει κατι αξιόλογο, κατι που προοριζόταν για σενα?

Similar Threads

  1. Παρεμβατική μητερα
    By Marinidou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 30-11-2023, 00:45
  2. Ζω έναν εφιάλτη άνευ προηγουμένου
    By Alexouli80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-05-2023, 03:53
  3. Replies: 13
    Last Post: 22-01-2023, 14:31
  4. Δεν εχω φιλες και η μητερα μου με συγκρινει συνεχεια με αλλα ατομα. :(
    By Χρυσα18 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 30-11-2012, 23:34
  5. ποστ Ν2
    By Favlos_Kiklos in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 15-10-2007, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •