Ιδεοληψιες ή ψυχωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    8

    Ιδεοληψιες ή ψυχωση?

    Καλησπέρα σε όλους
    Καλή χρονιά εύχομαι!

    Είμαι νέο μέλος. Ταλαιπωρούμε χρόνια τώρα με πολύ έντονο αγχος. Αγχος μην χτυπήσει το ξυπνητήρι και αργήσω στη δουλειά. Αγχος εάν έχω κλειδώσει την πόρτα. Αγχος μη χτυπήσει κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο. Άγχη υγείας κτλ κτλ. Δεν έχω κάνει τίποτα απολύτως. Τις τελευταίες μέρες όμως τα πράγματα έχουν χειροτερεύει τόσο που πιστεύω ότι οδηγούμε στη ψυχωση.

    Μετά από κατανάλωση πολύ μεγάλης ποσότητας ζάχαρης άρχισαν να έρχονται στο μυαλό μου κακές σκοτεινές εικόνες με τον έξω από εδω. Ακόμα και όταν έβλεπα αγαπημένα μου πρόσωπα με έπιανε ταραχή ταχυκαρδια και κόμπος στο λαιμό μήπως εμφανίσουν τίποτα κέρατα (το καταλάβαινα οτι είναι παράλογο αλλά το μυαλό μου δημιουργούσε την εικόνα, δεν το έβλεπα πραγματικα). Μετά το οτιδηποτε και εάν έβλεπα το συσχέτιζα με κάτι κακό (κυρίως με τον έξω από εδω). Ακόμα και αθώα πράγματα όπως ο λύκος σε ένα παιδικό παραμύθι μου έφερνε στο μυαλο την εικονα του κακού. Το σουπερμαρκετ φοβομουν, στο ασανσερ φοβομουν... Απευθύνθηκα σε ψυχιατρο ιδιώτη και πήγα και στα επειγοντα από την τρομάρα μου. Μου μίλησαν για ιδεοληψιες. Μου είπαν και οι οι δύο να ξεκινήσω άμεσα zoloft και για ένα διάστημα να πάρω και ηρεμιστικο λοραζεπαμη (titus λέγεται το φαρμακο) μέχρι να πιάσει το zoloft. Και σίγουρα ψυχοθεραπεία.

    Έχω ξεκινήσει θεραπεια 6 μέρες τώρα έχω δει μια πάρα πάρα πολύ μικρή βελτίωση η οποία ίσως οφείλεται στο ότι κοιμάμαι καλύτερα. Έχετε καθόλου τέτοια εμπειρία?

    Σας κάνει για ιψδ ή για ψυχωση?? Γιατί με φοβίζει πολύ η ιδέα της ψυχωσης. Δεν μου φαίνονται για ιδεοληψιες ο γεγονος ότι μου ερχεται στο μυαλο ο κακός. Να σημειώσω οτι το τελευταίο διάστημα ορκιζόμουν συνεχώς για πράγματα και αθετουσα τον όρκο μου, οπότε κάπου εμπλέκεται και ο φόβος.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.
    Αναμένω τις εμπειρίες σας και τα σχόλια σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    321
    Για ψύχωση δεν μοιάζει ούτε τα χάπια που σου δώσανε μου μοιάζουν . Αλλά Ό,τι σου πει ο γιατρός σου .Και εγώ που έχω ψύχωση μαθαίνω και ζω με αυτό δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου μην τρομάζεις με τα ονόματα.Και άμα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτά περί του κακού τέλος πάντων είναι παραμύθια και για μικρά παιδιά

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by tony View Post
    Για ψύχωση δεν μοιάζει ούτε τα χάπια που σου δώσανε μου μοιάζουν . Αλλά Ό,τι σου πει ο γιατρός σου .Και εγώ που έχω ψύχωση μαθαίνω και ζω με αυτό δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου μην τρομάζεις με τα ονόματα.Και άμα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτά περί του κακού τέλος πάντων είναι παραμύθια και για μικρά παιδιά
    Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι τρομάζω με τις ταμπέλες (π.χ. πάσχω από κατι). Έχεις ακούσει κάτι ανάλογο? Για τι πράγμα σου μοιάζει? Το zoloft μου το εδωσε για τις ιδεοληψιες καιντο αγχος. Απλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η ιδεοληψια με το να κάνω τέτοιες συσχετίσεις με τον κακό? Και το titus λιγες μερες μεχρι να πιασει υο zoloft. Σου φαινεται ακυρη η αγωγη? Τώρα καλώς ή κακώς λόγω του ότι πιστεύω στο Θεό εδώ τα πράγματα μπερδεύονται για τα περί κακού κτλ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    321
    Δεν γνωρίζω φίλε μου.Το γιατρό σου να ακούς και να μην κόψεις την αγωγήσου λογικά σε λίγες μέρες θα σου περάσουν τα συμπτώματα.Πότε σου είπαν να πας πάλι για επανεξέταση?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    8
    Σε 2 βδομάδες μου είπε. Αλλά εάν παρουσιάσω τίποτα περίεργο να τον ενημερώσω. Μέχρι στιγμής έχω την αίσθηση ότι η κόρη του ματιού έχει λίγο μεγαλώσει (έχει διασταλλει) όπως επίσης έχω σκαμπανεβασματα στη διάθεσή. Εκεί που λέω πάω να συνέλθω με πιάνει μια θλίψη μια στεναχώρια και αρχίζω τα κλάματα. Τραγικά πράγματα ξαφνικα. Και φοβάμαι πάρα παρα πολύ τις πιθανές παρενέργειες του zoloft αναφορικά με τις σεξουαλικες δυσλειτουργιες. Που διαβάζω σε ξένα forums ότι σε κάποιους ήταν μη αναστρέψιμες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    321
    Γράψε ότι σε προβληματίζει σε ένα χαρτί για να το θυμάσαι και κουβέντιασέ τα με το γιατρό σου . Λογικά για να σου είπαν σε δύο εβδομάδες θα έχουν ενεργήσει τα χάπια . Θα του πεις τι σε προβληματίζει και θα σου εξηγήσει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    8
    Σ'ευχαριστω πολύ φίλε μου για το χρόνο σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by vaggelis88 View Post
    Καλησπέρα σε όλους
    Καλή χρονιά εύχομαι!

    Είμαι νέο μέλος. Ταλαιπωρούμε χρόνια τώρα με πολύ έντονο αγχος. Αγχος μην χτυπήσει το ξυπνητήρι και αργήσω στη δουλειά. Αγχος εάν έχω κλειδώσει την πόρτα. Αγχος μη χτυπήσει κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο. Άγχη υγείας κτλ κτλ. Δεν έχω κάνει τίποτα απολύτως. Τις τελευταίες μέρες όμως τα πράγματα έχουν χειροτερεύει τόσο που πιστεύω ότι οδηγούμε στη ψυχωση.

    Μετά από κατανάλωση πολύ μεγάλης ποσότητας ζάχαρης άρχισαν να έρχονται στο μυαλό μου κακές σκοτεινές εικόνες με τον έξω από εδω. Ακόμα και όταν έβλεπα αγαπημένα μου πρόσωπα με έπιανε ταραχή ταχυκαρδια και κόμπος στο λαιμό μήπως εμφανίσουν τίποτα κέρατα (το καταλάβαινα οτι είναι παράλογο αλλά το μυαλό μου δημιουργούσε την εικόνα, δεν το έβλεπα πραγματικα). Μετά το οτιδηποτε και εάν έβλεπα το συσχέτιζα με κάτι κακό (κυρίως με τον έξω από εδω). Ακόμα και αθώα πράγματα όπως ο λύκος σε ένα παιδικό παραμύθι μου έφερνε στο μυαλο την εικονα του κακού. Το σουπερμαρκετ φοβομουν, στο ασανσερ φοβομουν... Απευθύνθηκα σε ψυχιατρο ιδιώτη και πήγα και στα επειγοντα από την τρομάρα μου. Μου μίλησαν για ιδεοληψιες. Μου είπαν και οι οι δύο να ξεκινήσω άμεσα zoloft και για ένα διάστημα να πάρω και ηρεμιστικο λοραζεπαμη (titus λέγεται το φαρμακο) μέχρι να πιάσει το zoloft. Και σίγουρα ψυχοθεραπεία.

    Έχω ξεκινήσει θεραπεια 6 μέρες τώρα έχω δει μια πάρα πάρα πολύ μικρή βελτίωση η οποία ίσως οφείλεται στο ότι κοιμάμαι καλύτερα. Έχετε καθόλου τέτοια εμπειρία?

    Σας κάνει για ιψδ ή για ψυχωση?? Γιατί με φοβίζει πολύ η ιδέα της ψυχωσης. Δεν μου φαίνονται για ιδεοληψιες ο γεγονος ότι μου ερχεται στο μυαλο ο κακός. Να σημειώσω οτι το τελευταίο διάστημα ορκιζόμουν συνεχώς για πράγματα και αθετουσα τον όρκο μου, οπότε κάπου εμπλέκεται και ο φόβος.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.
    Αναμένω τις εμπειρίες σας και τα σχόλια σας.
    το ότι καταλάβαινες ότι είναι παράλογο είναι χαρακτηριστικό διαφοροδιαγνωστικό της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής σε σχέση με τ ψύχωση

    κανένας ψυχωτικός δεν το φοβίζει η ιδέα της ψύχωσης τoν φοβίζει η ταλαιπωρία της ψύχωσης

    εξάλλου οι γιατροί αποφάνθηκαν .για ποιο λόγο δεν έχεις εμπιστοσύνη σου γιατρούς?.

    ακόμα και οι αμφιβολίες που έχεις είναι χαρακτηριστικό της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    8
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω αρχίσει σιγά σιγά και μου φεύγει η ιδέα της ψυχωσης και έχω πειστεί οτι προκειται για ιδεοψυχαναγκασμους. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι κάτω από την ομπρέλα της νεύρωσης και δεν έχει καμία σχέση με τη ψυχωση.

    Αυτό που λες για την ταλαιπωρία δεν το καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια. Αφού ο άνθρωπος που έχει ψυχωση δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα για ποιο λόγο να τον φοβίζει η ταλαιπωρία της ψυχωσης? Πιο πολύ τους οικείους του φαντάζομαι θα φοβίζει. Εγώ προσωπικά που θεωρητικά δεν έχω ψύχωση και έχω ιψδ με φοβίζει αυτή η ταλαιπωρία των σκέψεων.

    Από την εμπειρία σας έχετε δει οι ιδεοψυχαναγκασμοι να χειροτερεύουν με τη διατροφή? Δηλαδή εάν φάτε junk food ή γλουτενή ή γαλακτοκομικα? Γιατί έχω κάνει κάποια συσχέτιση και δεν ξέρω εάν είναι placebo.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by vaggelis88 View Post
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω αρχίσει σιγά σιγά και μου φεύγει η ιδέα της ψυχωσης και έχω πειστεί οτι προκειται για ιδεοψυχαναγκασμους. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι κάτω από την ομπρέλα της νεύρωσης και δεν έχει καμία σχέση με τη ψυχωση.

    Αυτό που λες για την ταλαιπωρία δεν το καταλαβαίνω να σου πω την αλήθεια. Αφού ο άνθρωπος που έχει ψυχωση δεν αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα για ποιο λόγο να τον φοβίζει η ταλαιπωρία της ψυχωσης? Πιο πολύ τους οικείους του φαντάζομαι θα φοβίζει. Εγώ προσωπικά που θεωρητικά δεν έχω ψύχωση και έχω ιψδ με φοβίζει αυτή η ταλαιπωρία των σκέψεων.

    Από την εμπειρία σας έχετε δει οι ιδεοψυχαναγκασμοι να χειροτερεύουν με τη διατροφή? Δηλαδή εάν φάτε junk food ή γλουτενή ή γαλακτοκομικα? Γιατί έχω κάνει κάποια συσχέτιση και δεν ξέρω εάν είναι placebo.
    δεν χρειάζεται να έχει κάποιος επαφή με την πραγματικότητα των άλλων για να νιώσει την ταλαιπωρία-την ταλαιπωρία την νιώθεις δεν τη σκέφτεσαι

    όλα έχουν να κάνουν με τη διατροφή

    παρόλα αυτά ιδeοψυχαναγκαστική διαταραχή έχει πολύ πολύ πολύ πολύ πιο βαθύτερο υπόστρωμα και πιο ουσιαστικό

    κάποιος μπορεί να τρώει όλη μέρα jack food κι αν δεν είναι να αποκτήσει ιδeοψυχαναγκαστική διαταραχή δεν θα αποκτήσει

    δεν αποτελεί λοιπόν αιτία το junk food για την εκδήλωση της ιδeοψυχαναγκαστικής διαταραχής

    το να αποδίδουμε τις ψυχικές ασθένειες σε λανθασμένη διατροφή είναι αρκετά επιφανειακή προσέγγιση και λανθασμένη κατά τη γνώμη μου χωρίς κανένα επιστημονικό υπόβαθρο

    και προσωπικό διατροφολόγο να έχεις δεν είναι αυτή η λύση

Similar Threads

  1. SOS Ιδεοληψιες
    By Upomoni37 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-06-2023, 23:31
  2. Ιδεοληψίες
    By Stellapl in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-2019, 15:16
  3. Ιδεοληψιες
    By Fani in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2018, 20:07
  4. Ιδεοληψίες SOS
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 10-04-2016, 04:15
  5. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •