ΣΧΟΛΕΙΟ - Η ΚΟΛΑΣΗ ΜΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν σου φταινε οι αλλοι πως εχεις χαμιλη αυτοεκτιηιση, ουτε ειναι υποχρεωμενοι να σου την ανεβαζουν, οι ναρκισσοι εχουν τετοιες αναγκες.
    Ξέρεις τι,τώρα που έψαξα να δω τι σημαίνει ναρκισσισμός,η αλήθεια είναι πως περιγράφει ακριβώς αυτά που νιώθω,οπότε.......την έχω βάψει,να δω πως θα θεραπευτώ και ξεφύγω απ όλο αυτό τώρα.Νομιζω πως μαζί και με το άσπεργκερ φταίνε όλα μαζί για τη μίζερη κατάντια μου.

  2. #17
    Κοίταξε να δεις Βασίλη μου, αυτο συμβαινει σε πολλους ανθρωπους-δηλαδη ο μη σεβασμος και η μη ενσυναισθηση ο ενας στον αλλον- δεν εχει να κανει με εσενα επειδη εχεις ασπεργκερ και σε στιγματισαν. Απλα οκ το καταννοω ως ενα σημειο, πιο εντονο ειναι για εσενα και ισως κ λογω χαρακτηρα. Κανεις πολυ καλα που βλεπεις ψυχοθεραπευτη κ μπραβο σου!! Αν δεν σου ταιριαζει,μπορεις και να αλλαξεις να ξερεις!
    Αλλα αν τα παιδιά δε σε δεχονται και δε σε καταννοουν, ποσο μαλλον να σε κοροιδευουν ειναι δικό τους το προβλημα! Και πιστεψε με ,μεγαλωνοντας ακομη θα καταλαβεις οτι δεν σου αξιζουν τετοιων ατομων η αποδοχη μονο και μονο για παρεα!!!
    Ο πραγματικα καλος φιλος θα σε αποδεχτει για αυτο που θα εισαι!! Ολοι εχουμε αξια όπως και αν εχουμε γεννηθει!!


    Απο το κειμενο σου,συναισθανθηκα την εντονη σου ψυχολογικη πτωση και λυπαμαι πραγματικα. Προσπαθησε να δουλευεις κι εσυ τον εαυτο σου οσο μπορεις ! Μην εγκαταλειεπεις ,ολοι δινουμε τον αγωνα μας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Ξέχνα το φίλε, δεν είσαι νάρκισσος, μην πιστεύεις ό,τι βλέπεις κάπου στο ίντερνετ γραμμένο. Οι νάρκισσοι δεν είναι ευαίσθητοι, και δεν έχουν και άσπεργκερ. Με αυτήν την λογική κι εμένα που με έτσουζε η υποτίμηση διάφορων στο σχολείο αντί να είμαι στα τέτοια μου, θα με πεις νάρκισσο? Όλοι οι ψυχολόγοι που έχω πάει άλλα μου λένε, καμία σχέση. Έχω δει πώς είναι διάφοροι νάρκισσοι, και δεν είναι όπως εσύ. Ναι, έχεις έναν εγωισμό που πληγώνεται, δεν είσαι τέλειος, αλλά με τίποτα νάρκισσος

  4. #19
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ξέχνα το φίλε, δεν είσαι νάρκισσος, μην πιστεύεις ό,τι βλέπεις κάπου στο ίντερνετ γραμμένο. Οι νάρκισσοι δεν είναι ευαίσθητοι, και δεν έχουν και άσπεργκερ. Με αυτήν την λογική κι εμένα που με έτσουζε η υποτίμηση διάφορων στο σχολείο αντί να είμαι στα τέτοια μου, θα με πεις νάρκισσο? Όλοι οι ψυχολόγοι που έχω πάει άλλα μου λένε, καμία σχέση. Έχω δει πώς είναι διάφοροι νάρκισσοι, και δεν είναι όπως εσύ. Ναι, έχεις έναν εγωισμό που πληγώνεται, δεν είσαι τέλειος, αλλά με τίποτα νάρκισσος
    Αυτο ακριβως,επειδη μολις το ειδα τι γραφτηκε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,201
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έχει άσπεργκερ, εξ ορισμού δεν είναι νάρκισσος. Απλά τα βλέπει όλα αλλιώς.
    Και τι σημασια εχει αν το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    22
    Ευχαριστώ πολύ Sunny9 για τα όμορφα σου λόγια,όμως παιδιά θέλω να μου πείτε σας παρακαλώ,επειδή πραγματικά δεν αντέχω να περάσω και αύριο το ίδιο πράγμα στο μυαλό μου και για άλλους 4 μήνες,ύπαρχει ένας τρόπος να αγνοήσω στο σχολείο αυτήν την κατασταση και να γυρνάω στο σπιτι μου με καλύτερη διάθεση και έτσι να μη τσακώνομαι με την αδελφή μου κιόλας.Πείτε μου έναν τρόπο,μία τεχνική σας παρακαλώ άμα ξέρετε ώστε να σταματήσω να δημιουργώ αυτές τις σκέψεις και να μην υποφέρω άλλο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,201
    Στο σχολειο πας να μαθεις δυο πραγματα, οχι να καλοπερνας. Την αδελφη σου μπορεις να την αποφευγεις.

  8. #23
    Βασιλη μου αμεση λυση δεν υπαρχει σε αυτο που ζητας. Εχεις στρεσσαριστει τωρα πολυ.
    Σημερα ειναι στο σχολειο, σε λιγα χρονια θα ειναι στη δουλεια σου. Δεν παταμε ολοι μας ενα κουμπακι και εξαφανιζεται το προβλημα...ολοι δινουμε τον αγωνα μας να τα διαχειριζομαστε ετσι...!!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Sunny9 View Post
    Βασιλη μου αμεση λυση δεν υπαρχει σε αυτο που ζητας. Εχεις στρεσσαριστει τωρα πολυ.
    Σημερα ειναι στο σχολειο, σε λιγα χρονια θα ειναι στη δουλεια σου. Δεν παταμε ολοι μας ενα κουμπακι και εξαφανιζεται το προβλημα...ολοι δινουμε τον αγωνα μας να τα διαχειριζομαστε ετσι...!!
    Τι να πω,αύριο που έχω τον ψυχοθεραπευτή θα του ξαναμιλήσω,αυτό που ζητάω θέλει πολύ δουλειά όντως,δηλαδή να καταφέρω να μη με νοιάζει τίποτα εκεί πέρα.Δε ξερω,απλά θέλω να σταματήσω να υποφέρω με τις σκέψεις μου,γιατί να ξέρετε πως το asperger συνδέεται και με το overthinking.Νομίζω αυτή είναι η αιτία και μετά κατηγορώ και τους άλλους ότι δε νοιάζονται για εμένα,εγώ το επιτρέπω να το σκέφτομαι έτσι.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,108
    Quote Originally Posted by Vasilis125 View Post
    Καλησπέρα σε όλους που βρίσκονται μες στο φόρουμ!Έχω ξαναγράψει πριν καιρό εδώ αλλά νιώθω πως ξανα έχω την ανάγκη αυτής της ιστοσελίδας,δηλ τη βοήθεια σας!Αυτό που θέλω παιδιά να σας πω σήμερα,που το έχω πολύ ανάγκη και σκεφτόμουν μήνες να το γράψω,αλλά τώρα πραγματικά δε μπορώ να κρατηθώ άλλο και να αντέξω αυτή τη βασανιστική κατάσταση, είναι ξεκάθαρα το πως περνάω στο σχολείο μου,όμως δε ξέρω από τι να ξεκινήσω,είναι τόσα πολλά τα θέματα μου,αλλά θέλω να τα βγάλω από μέσα μου όλα γιατί όπου αλλού τα έχω πει δεν με καταλαβαίνει κανένας ούτε στο ελάχιστο και συνεχίζω να υποφέρω αδιάκοπα κάθε δευτερόλεπτο με τις σκέψεις μου και με το πως περνάω εκεί πέρα χωρίς να θέλει να μου μιλάει κανένας από την τάξη μου και να παλεύω το τέρας της μοναξιάς,ακόμα και όσο είμαι μες στο σχολείο με αποτέλεσμα να καταστέφεται και το υπόλοιπο της ημέρας αφού δεν υπάρχει κάποιος να με παίρνει τηλ ή να μου στέλνει κανένα μύνημα και κανείς να μη νοιάζεται για εμένα και στο υπόλοιπο της καθημερινότητας πέρα από τους γονείς μου.


    Αρχικά έχω κάνει διάγνωση ότι έχω 100% με σιγουριά ελαφρύ άσπεργκερ,οπότε καταλαβαίνετε οτι έχω τεράστιο θέμα με το πως επικοινωνώ. Πιστεύω πως σίγουρα έχω κοινωνική φοβία και αισθάνομαι οτι μιλάω σαν ηλίθιος και ακούγομαι περίεργα,οπότε αυτος είναι ο λόγος που δε μπορώ να κοινωνικοποιηθώ και έτσι στο σχολείο βασανίζομαι απίστευτα πάρα πολύ ψυχολογικά και δίνω αυτήν την εσωτερική μάχη μέσα μου,τη μάχη της απόλυτης μοναξιάς μου στο σχολείο και συνήθως χάνω γιατί γυρνάω με απαίσια διάθεση στο σπίτι ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ και αφού έχω γυρίσει μετά τις τρεις κουραστικές ανηφόρες με τα πόδια,έχω και την μεγάλη αδελφή μου να τσακωνόμαστε και να μου λέει ότι εγώ φταίω για όλα,επειδή πιστεύει πως δε μιλάω καθόλου και ότι ΕΓΩ το προκαλώ όλο αυτό,ενώ είναι κάτι που δε μπορώ να το ελέγξω απ'τη στιγμή που προσπαθώ να μιλάω αλλά δε μου μιλάει κανείς επειδή με θεωρούν ότι είμαι προβληματικός και αρρωστημένος.Επίσης πρέπει να σημειωθεί πως με αποκαλούσανε και "αυτιστικό" συνέχεια πέρυσι και από το τμήμα μου και από αλλά τμήματα,φέτος έχουν σταματήσει,αλλά εξακολουθούν να μου προκαλούν ψυχολογικό πόλεμο ακόμα και αν αγνοούν την παρουσία μου,όποτε πάω σε αυτό το κολαστικό μέρος.

    Τα πράγματα παιδιά είναι πολύ σοβαρά,θέλω να αλλάξει αυτό άμεσα για εμένα,περνάω κάθε μέρα 6 βασανιστικές ώρες εκεί πέρα και σα να μη φτάνει αυτό αμέσως μετά έχω να τα ακούω από την αδελφή μου,που έχει και εκείνη τα δικά της και επειδη γυρνάω με αυτή τη διάθεση, τσακωνόμαστε συνέχεια όμως.Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν υπάρχει καμία διαφυγή στο καθημερινό ψυχικό πόνο που περνάω εκεί πέρα,η μόνη λύση είναι να σταματήσω να πηγαίνω σχολείο που θα ήταν ευλογία για εμένα,όμως αυτό φυσικά δε μπορεί να γίνει γιατί θα έχει συνέπειες για το μέλλον μου.

    Παιδιά μιλάω πολύ σοβαρά,δε θα το αντέξω αυτό για 4-5 μήνες ακόμα,πρέπει να βρεθεί μία λύση,εχω μιλήσει και με την διευθύντρια μου,αλλά δε τη βλέπω τη διαφόρα,ακομα και στον ψυχοθεραπευτή μου το έχω πει,ομως και εκείνος μου λέει απλά να αγνοώ την κατάσταση,δεν καταλαβαίνουν όμως πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ,μου δημιουργείται αρνητική συναισθηματική φόρτιση χωρίς να μπορώ να το ελέγξω τοσο εύκολα οσο βρίσκομαι εκεί πέρα.

    Πιστεύω πως αυτός ο φαύλος κύκλος δε θα σταματήσει να επαναλαμβάνεται μέχρι που θα τελειώσει η σχολική χρονιά.Ξέρετε τι είναι να πηγαίνεις εκεί πέρα και να βλέπεις να μη σου δίνει ΚΑΝΕΙΣ καμία σημασία ή να κάνουνε πλάκα μαζί σου και να παίζουν με την ψυχολογία σου.Επιπλέον όσες φορές έχω έναν διπλανό στο θρανίο,μου κανει συνέχεια πλάτη,δε το αντέχω αυτο το πράγμα!!

    Το χειρότερο ομως ξέρετε ποιο είναι?Οτι δε φτάνει που στο πρωτο μισό της ημέρας περνάω σκατά,περνάω και στο 2ο μισό.Με το που γυρνάω σπίτι κοιμάμαι για πάρα πολλές ώρες,ξυπναω όταν έχει βραδιάσει ανοίγοντας το κινητό μου συνέχεια και να βλέπω ότι κανείς δε μου έστειλε μύνημα,οπότε να αρχίζω να τρελαίνομαι και τέλος πάω καράτε που ούτε εκεί μου μιλάνει,ακόμα και οι μικρότεροι.

    Δεν αντέχω άλλο παιδιά,αυτό συμβαίνει από την αρχή της χρονίας,αλλά τωρα μετά τα Χριστούγεννα πιο έντονα,όσο πάει χειροτερεύει.

    Επίσης όσο αφορά τους καθηγητές,καρφί δε τους καίγεται,δε νοιάζονται ούτε αυτοί για έμενα.Όλοι τους νοιάζει ο εαυτός τους και η καλοπέραση τους,για αυτό μισώ αυτόν τον κόσμο,κανενας ποτέ δε νοιάστηκε για εμένα!

    Για να μη σας κουράζω άλλο,πείτε μου σας παρακαλώ πως θα ξεφύγω από αυτήν την κόλαση,είμαι σε κατάθλιψη χρόνια τώρα λόγω του σχολείου,τι να κάνω πια δε ξέρω,δε θέλω να βλέπω άλλο αυτά τα βρωμόπαιδα γιατί τους σκέφτομαι μετά και το υπόλοιπο της μέρας χωρίς να θέλω.Κάποιος άλλος τρόπος να κάνω μαθήματα χωρίς να πηγαίνω σχολείο δεν υπάρχει.Κάποιος να με βγάλει από αυτό το μαρτύριο,βασανίζομαι ακατάπαυστα,η μοναξία όλο με κατασπαράζει,δε μπορώ ούτε ζωγραφιστούς να τους βλέπω.Τι θα κάνατε άμα ήσασταν ακριβώς στη θέση μου,πείτε μου παρακαλώ!
    Αν νιώθεις ότι ο ψυχολόγος σου δεν σε βοηθάει, να συζητησεις με τους γονείς σου, ίσως να ήταν καλό να τον αλλάξεις. Να βρεις κάποιον που να τον νιώθεις κοντά σου, είσαι σε ευαίσθητη ηλικία (αν και δεν μας είπες ηλικία ααα). Δεν νομίζω πως όλοι οι καθηγητές δεν ενδιαφέρονται, απλα κάποιες φορές δεν ξέρουν κι αυτοί πως να βοηθήσουν. Αν ήσασταν παιδιά θα ήταν πιο απλά τα πράγματα. Στο σχολείο νιώθεις ότι δεν ταίριαξες με κανέναν, εκτός σχολείου τι κάνεις; Κάποια δραστηριότητα που θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις άτομα;

  11. #26
    Εξάσκησε τον εαυτό σου στο να ξανοίγεται. Κάθε μέρα, όπου υπάρχει ευκαιρία, μίλα, μπαίνε σε κάποια συζήτηση έστω λέγοντας κάτι και συνέχιζε όπου υπάρχει ανταπόκριση που κατά κανόνα πάντα υπάρχει έστω λίγη. Οι άλλοι μπορεί απλά να λένε πως είναι κλειστός χαρακτήρας αυτός, αλλά δεν καταλαβαίνουν πως θέλει να ξανοιχτεί μα του είναι δύσκολο. Είναι όπως λέμε θέλουν έτοιμο το φαί στο πιάτο. Βάζε λίγο αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση, δηλαδή μην υποτιμάς εσένα και προσπάθησε να σαι πιο αποφασιστικός, βήμα βήμα. Αυτά δημιουργούν με τον καιρό εξωστρέφεια. Κι έτσι θα μπορέσεις με τον καιρό να έχεις περισσότερη αποδοχή.
    γιάννης

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Vasilis125 σε αυτα που γραφεις ειδα εμενα αυτα που ζω χρονια !! κακα τα ψεματα ο κοσμος δε κάθεται να αφουγκραστεί τον πονο των ανθρωπων που λειτουργουν διαφορετικα .ο καθενας θα πει εκει μια ατάκα συμφωνα με τα δικα του θεματα το πως τα βλεπει τα πραγματα που εχει κι ο ιδιος να λύσει κι εχει περασει το βραχνα του . λιγοι εχουν τη σφαιρικη αντιληψη να πουν κατι που ειναι κοντα στο προβλημα αυτου που υποφερει κι να του πουν φιλε σε νιωθω. το να μπεις στα παπούτσια του αλλου κι να τον νιωσεις θελει πολυ μαγκια κι δυναμη ψυχης που δε το εχουν αυτο οι πιο πολλοι. ο καθενας κοιταει την παρτη του κι το πως να περνα καλα . φιλε μου καλε κρατα γερα κανε αυτο που σου δινει χαρα δυναμη να ονειρεύεσαι κι να ζεις στο κοσμο σου . δε ενοχλείς κανεναν εχεις δικαιωμα να ηρεμησεις ψυχικα . καν οτι σε ευχαριστει τι σε εκφραζει ?? καντο αφου δε προσβαλεις κανεναν ουτε τον εαυτο σου καντο με αγαπη σε εσενα το αξιζεις .ακου μουσική τραβα φωτογραφιες καν συλλογή απο πραματα πχ αυτοκόλλητα οτι σε αρεσει .κανε το προγραμμα σου οσο πιο απλα τοσο πιο καλα να ζεις χωρις να προσδοκάς κι πολλα απ τους αλλους . εγω ζω απλα εχω προσαρμοστει πλεον ξερω η ζωη μου θα ειναι μοναχικη οι αλοι δε θα κατσουν να με δεχτούν οπως ειμαι ομως αυτοι απαιτουν εγω να τους δεχομε οπως ειναι ακομα κι οταν αυτοι αθελα η εσκεμμένα με προσβάλλουν. με το κοσμο εχουμε ενα γεια μα κραταμε κι τα ορια μας να προσεχουμε τη ψυχη μας απ πονο .
    Last edited by asperger39; 19-01-2024 at 15:33.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μια χαρά είσαι βάλε το μυαλό σου να δουλέψει

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Σήμερα τι έκανες? Πέρα από τη μοναξιά, έχεις κάποια κλίση? Θες να γίνεις κάτι? Πλέον υπάρχουν και δουλειές μοναχικές, όπως οδηγός φορτηγού, ή από το σπίτι, όπως προγραμματιστής, μεταφραστής και άλλα. Έχεις κάποιο στόχο για τη ζωή σου? Και κάτι άλλο, δεν υπάρχει κανείς να σε συμπαθεί στο σχολείο? Μου φαίνεται περίεργο, κι εμένα με υποτιμούσαν πολλοί, αλλά κάποιοι πάντα υπήρχαν που μου έδιναν σημασία. Δεν μπορεί κανένας να μη σε θέλει (όχι απαραίτητα για φίλο εκτός σχολείου, αλλά έστω για μπλα μπλα μία στο τόσο σε κάποιο διάλειμμα). Είσαι 3η λυκείου? Αν ναι, το καλοκαίρι αυτό θα είναι η λύτρωσή σου! Και μετά όλο και κάποιον θα βρεις για φιλία

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    γινετε φιλοι οι δυο σας ειστε καλες κι πονεμενες ψυχες .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2015, 18:31
  2. Ζω μια κολαση...!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-07-2014, 13:47
  3. Η ζωη μου μια κολαση...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2013, 21:55
  4. Μια ζωή κόλαση.
    By colaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 07-07-2012, 02:44
  5. κολαση η ζωη μου...
    By kellyuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-12-2009, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •