ΤΟΞΙΚΗ ΦΙΛΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19

    ΤΟΞΙΚΗ ΦΙΛΗ

    Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να απομακρυνθω απο μια φίλη μου που την είχα εντάξει στη δική μου παρέα εδω και αρκετα χρονια..Πάντα έβλεπα αρνητικά σημάδια στον χαρακτήρα της,στη συμπεριφορά της,ανασφάλειες της που αντανακλούν στις διαπροσωπικες της σχέσεις αλλά τα παραμεριζα κάπως και τα συγχωρούσα..Αλλά πλέον δεν μπορώ.. Το κακό είναι ότι πλέον είμαστε μια κοινή παρέα ατόμων,η ίδια έχει ευχέρεια χρόνου οπότε βγαίνει συνέχεια σε αντίθεση με μένα που πνίγομαι οπότε αναπόφευκτα έχει δεθεί και με τα άτομα της παρέας ακόμα περισσότερο.. Εγώ πως θα απεμπλακω ανώδυνα από αυτό χωρίς να χάσω τους υπόλοιπους φίλους μου?Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,408
    Γιατι δεν της λες τι σε ενοχλει στην φατσα μπροστα σε ολη την παρεα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,410
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να απομακρυνθω απο μια φίλη μου που την είχα εντάξει στη δική μου παρέα εδω και αρκετα χρονια..Πάντα έβλεπα αρνητικά σημάδια στον χαρακτήρα της,στη συμπεριφορά της,ανασφάλειες της που αντανακλούν στις διαπροσωπικες της σχέσεις αλλά τα παραμεριζα κάπως και τα συγχωρούσα..Αλλά πλέον δεν μπορώ.. Το κακό είναι ότι πλέον είμαστε μια κοινή παρέα ατόμων,η ίδια έχει ευχέρεια χρόνου οπότε βγαίνει συνέχεια σε αντίθεση με μένα που πνίγομαι οπότε αναπόφευκτα έχει δεθεί και με τα άτομα της παρέας ακόμα περισσότερο.. Εγώ πως θα απεμπλακω ανώδυνα από αυτό χωρίς να χάσω τους υπόλοιπους φίλους μου?Σας ευχαριστώ πολύ!
    Μπορείτε να συζητήσετε και να ακούσεις την άποψη της, αν θες να βελτιωθεί η σχέση σας. Από αυτά που περιγράφεις όμως, φαίνεται ότι θες να φύγει αυτή από την παρέα επειδή θεωρείς ότι είναι το "σωστό" αφου εσύ την γνώρισες στα υπόλοιπα μέλη της. Μόνο που σε αυτή την παρέα δεν είσαι μόνο εσύ και για να την κάνουν και οι άλλοι παρέα σημαίνει ότι την συμπαθούν. Δεν μπορούμε να έχουμε τον έλεγχο σε όλα..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    19
    Σέβομαι ότι η υπόλοιπη παρέα θέλει να συνεχίσει να έχει επικοινωνια μαζί της αλλά από την άλλη κι εγώ δεν θέλω πια να συμβιβάζομαι και δεν ξέρω πως να το χειριστώ ώστε να νιώθω κι εγώ καλά αλλά να μην έχουμε και δράματα.. Αν δεν ήταν μέλος της παρέας μου δεν θα είχα θέμα να απομακρυνθώ σταδιακά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    αν εχεις τετοια φιλαρακια τι να καμνεις τους οχθρους ??? ρε ουστ σουταρε την την τυπισουλα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,230
    Μπροστά γκρεμός κ πίσω ρέμα να κοιτάς την δουλειά σου κ να μην έχεις προσδοκίες η κοπέλα δεν σε ενοχλεί εσύ νομίζεις ότι σε ενοχλεί κ θα σου δώσω μια συμβουλή σαν άντρας σε μένα παρουσιάζονται συνέχεια ξένες έμαθα να μ αρέσουν οι ξένες με πλαστική αβαφεσ αν έχεις να διαλέξεις από αυτές σου αρέσουν αυτές αν είχα να διαλέξω από άλλες θα μου άρεσαν άλλες τι θέλω να πω αν πήγαινες σε δημόσιο σχολείο δεν θα μπορούσες του ιδιωτικού ούτε αυτοί εσένα ποιος θα φταιγε εσύ ή ο τρόπος που μεγάλωσες εσύ είσαι υπεύθυνη για το ΠΩΣ μεγάλωσες κλπ το κόβω εδώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,843
    Και εγώ είμαι σε αυτή την φάση με μια «φίλη» και είμαστε σε κοινή παρέα . Αναγκαστικά λοιπόν θα κρατήσεις τυπική στάση τα βασικά εγώ σταμάτησα να την παίρνω τηλέφωνο κ να πηγαίνω σπίτι της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,230
    Άλλος χτίζει άλλος γκρεμίζει διάλεξε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,143
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Σέβομαι ότι η υπόλοιπη παρέα θέλει να συνεχίσει να έχει επικοινωνια μαζί της αλλά από την άλλη κι εγώ δεν θέλω πια να συμβιβάζομαι και δεν ξέρω πως να το χειριστώ ώστε να νιώθω κι εγώ καλά αλλά να μην έχουμε και δράματα.. Αν δεν ήταν μέλος της παρέας μου δεν θα είχα θέμα να απομακρυνθώ σταδιακά.
    απο την στιγμη που εχετε κοινη παρεα, δεν εχεις και πολλες επιλογες...
    μπορεις να κανεις παρεα με ατομα της παρεας, χωρις να συναντας ολοκληρη την παρεα, οπου ξερεις οτι θα ερθει κι εκεινη, και να πηγαινεις ισως με την παρεα οταν δεν θα εχει και πολλη κουβεντα η εξοδος, πχ σε μια εκδηλωση, ταινια, κλπ.
    αλλιως η πρεπει να σπασεις και με την παρεα, η να το κανεις μεγαλο θεμα σε ολους και να τους αναγκασεις να διαλεξουν με ποιαν θα κανουν παρεα, πραγμα που δεν ξερεις αν θα καταληξει υπερ σου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    436
    Είναι τόσο απλό ....( εκτός αν τρέχει κάτι άλλο ) . Αισθάνεσαι απειλή ? Είσαι ανασφαλής μαζί της ? Επειδή εσύ την γνώρισες στην Παρεα , αισθάνεσαι προδομένη από την Παρεα που της δίνουν περστρη σημάσια ? Κάνε μερικές ερωτήσεις στον εαυτό σου ...

Similar Threads

  1. Τοξική ''σχέση''.
    By Περγαμοντο... in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 17-12-2022, 17:15
  2. Τοξική ή όχι σχέση;
    By optimusprime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 29-03-2022, 15:33
  3. Τοξική φίλη ΙΙ
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2017, 12:06
  4. Τοξική φιλη
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 12-04-2017, 02:38
  5. Τοξικη κοινωνια..
    By Lia27 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 194
    Last Post: 29-08-2015, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •