δε γουσταρω να με χρησιμοποιούν και οταν ειναι σε καλη φαση οι αλοι και μια χαρα στη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Lightbulb δε γουσταρω να με χρησιμοποιούν και οταν ειναι σε καλη φαση οι αλοι και μια χαρα στη

    ζωη τους εχουν φιλους ειναι ευτυχισμένοι με ξεχνουν . με ξανα θυμούνται οταν παλι εχουν μοναξιες η ειναι χαλια ψυχολογικα . νιωθω οτι με εκμεταλλεύονται . αλλο να βοηθήσω με ολη τη καρδια μου οταν το χρειαζεται καποιος και αλο να ειναι κοντα μου οταν δε εχουν φιλους εχουν τα υπαρξιακά τους γκρινιάζουνε για γκομενους κι τετοια κι μετα οταν ειναι πλεον τακτοποιημένοι στις ζωες τους εξαφανίζονται . αυτο ειναι ωραιο ??εχω λαθος υπερβάλλω ??νιωθω ρεζερβα κοροΐδο και με θυμούνται παλι οταν εχουν φασεις ασχημες μοναξια κι οταν δε εχουν που να πουν το πονο τους . φυσικα μενα ουτε με ρωτανε πως ειμαι μονο τυπικα . αυτους πλεον με ομορφο τροπο τους απομακρύνω . οχι γιατι τους κρατω κακια μισος μα γιατι δε νιωθω ομορφα ειναι αβολο κι ξενέρωτο να σου κανουν ντου οι αλοι μονον οταν δε εχουν που να μιλήσουν η περναν φαση κι μετα σε ξεχνουν. δε ειναι αυτο φιλια ετσι το πιστευω τουλάχιστον εγω .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μην τους απομακρύνεις γτ αυτοσ είναι ο ρόλος σου στη φιλιά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    439
    Μην περιμένεις να σε ρωτήσουν, εσύ πρέπει να πάρεις την απόφαση και να πεις τα προβλήματά σου. Αυτό είναι δύσκολο για όσους δεν μπορούν να κάνουν παρέες , δεν μπορείς να συζητήσεις εύκολα τα προσωπικά σου ούτε και να έχεις κοινά ενδιαφέροντα με χαρούμενους ανθρώπους που διασκεδάζουν.
    Με κάποιο τρόπο σε θεωρούν δεδομένη για τα δυσάρεστα , ξέρουν πως υπάρχεις και μπορείς να τους καταλάβεις όλοι οι υπόλοιποι είναι για διασκέδαση .
    Όταν κάποιος είναι καλά νιώθει δυνατός και δεν έχει ανάγκη απο κανέναν και ξεχνάει όσους του ρίχνουν την ψυχολογία, για να αλλάξουν οι φίλοι σου προσπάθησε να τους δείξεις πως είσαι πρόθυμη να ακολουθήσεις τον τρόπο που διασκεδάζουν, να βλέπεις την ζωή με αισιοδοξία , να κάνεις όνειρα και να ''κρύβεις'' τα προβλήματα στο σπίτι.
    Μήπως εσύ βάζεις εμπόδια σε όσους είναι ευτυχισμένοι και έχουν νέες παρέες, σκέφτηκες μήπως με τον τρόπο σου τους απομακρύνεις εσύ? Υπάρχουν άνθρωποι που τα βλέπουν όλα αρνητικά σκέπτονται πάντα πως κάτι κακό θα γίνει. Τι σου έρχεται πρώτο στο μυαλό να πεις σε κάποια που γνώρισε καινούργιο γκόμενο? Είναι κάλο ή κακό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Unhappy

    ΑΧΒΑΧ γεια φιλαρακι μου εχεις δικιο στο πανω σκελος σε αυτα που ειπες στο αλλο αστοχισες . δε προκειτε φυσικα να το παρεξηγησω αυτο το λες καλοπροερετα ψαχνεις να βρεις τι μπορει να φταιει κι μου φερονται ετσι οι ανθρωποι απλα εδω να εξηγησω κατι .δυσκολευομαι σε ολα οσα κανω στη ζωη μου εχω ασπεργκερ κι ΔΕΠΥ με δυσλεξια αυτο μου βαζει εμποδια να ακολουθω το πως λειτουργει ο κοσμος ο νευροτυπικος . αυτα που οι αλοι κανουν σε μερικα λεπτα εγω παλευω ωρες κι παλι Ζητημα ειναι να κανω σωστα τα βασικά. δε θελησα ποτε τη θλιψη του κοσμου απλα ζητησα να μπορω κι εγω να χω χαρα μεσα μου να εχω να θυμαμαι οταν γερασω κι εγω κατι καλο απ τη ζωη μου. μονον μοναξια εγω βιωνω απο παιδακι . δε ζητω να με καταλαβει ο κοσμος ουτε ειναι υποχρεωμένος . οφειλω κι εγω να πω πως λειτουργω. ζητω τα απλα να με νοιάζονται οπως νοιαζομαι κι εγω τους αλλους μην με αποκλειουν μα με θυμούνται μόνον όταν έχουν δυσκολίες κι περνανε φασεις . συνηθως δε μου δινουν σιμασια οι αλοι μιλάν μεταξι τους κι μενα με αγνοουν σπανια κανεις να με πλευρίζει να αρχίσει να ζητα καπου να γκρινιαξει για τη γκαντεμιά του η κανα γκομενικο του θεμα . εγω καταλήγω στο τελος να περναω μονη μου καταστασεις που εχω αναγκη εναν ανθρωπο κοντα μου κι ολοι με παρατανε κοιτωντας μονο τα δικα τους . δε θυμωνω δικαιωμα τους ειναι ομως για μενα αυτο δε ειναι φιλια .
    Last edited by asperger39; 27-01-2024 at 16:10.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    439
    Αυτό που περιγράφεις το νιώθουν πολλοί αλλά υποκρίνονται οτι είναι καλά . Κρατάνε φίλους μόνο για να μην είναι στο περιθώριο και απομονωμένοι ενώ γνωρίζουν πως τους εκμεταλλεύονται και δεν ενδιαφέρονται για τα δικά τους προβλήματα. Οι παντρεμένοι δεν τολμούν να χωρίσουν για να μην ξεβολευτουν κοινωνικά και οικονομικά ανέχονται να έχουν ένα σύζυγο αδιάφορο και σε πολλές περιπτώσεις επικίνδυνο για να μην στιγματιστούν, σκαρφίζονται και ψέματα για το πόσο καλά περνούν, αγοράζουν και δώρα για να λένε πως οι άλλοι τους τα χάρισαν. Εγώ νιώθω καλά μόνος μου , με κουράζουν οι συζητήσεις και βαριέμαι να συμμετέχω, δεν βλέπω τίποτα διασκεδαστικό με ανθρώπους που γλεντάνε. Δεν ζηλεύω τους χαρούμενους ανθρώπους αλλά μου ρίχνουν την ψυχολογία όταν σκέφτομαι την δίκη τους ''επιτυχημένη'' ζωή, αντίθετα με τα προβλήματα του υπόλοιπου κόσμου με κάνουν να σκέφτομαι πως υπάρχουν και χειρότερα απο τα δικά μου. Όσοι βρίσκονται στην απενατη πλευρά αν γεράσουν θα περάσουν δύσκολα ,αν στερηθείς κάτι είναι δυσκολότερο να προσαρμοστείς στη νέα κατάσταση μοναξιάς που θα βρεθείς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    εχεις δικιο σε αυτα που λες φιλαρακι μου πολυ σωστα φιλοσοφας τη ζωη κι εγω μαζι σου . η μοναξιά συχνα ειναι η καλύτερη επιλογή οταν δε μπορεις να κατιμιασεις με κοσμο .
    Last edited by asperger39; 30-01-2024 at 20:59.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. γουσταρω τον κολλητο μου
    By maria pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 17-10-2016, 15:42
  2. Πως αντιδρας οταν δεν βρισκεις μια καλη σχεση;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2015, 20:57
  3. Η φάση είναι άστα να πανε
    By newlife in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2014, 02:06
  4. Replies: 13
    Last Post: 20-02-2012, 21:30
  5. Οταν σου "κλεβουν" την χαρα...
    By Μαρια_89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 04-12-2011, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •