ΑΦΙΕΡΩΜΑ : Εικόνες απο το Σύμπαν !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    ΑΦΙΕΡΩΜΑ : Εικόνες απο το Σύμπαν !

    Οταν η καρδιά μου βαραίνει και τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα αγωνίας, όταν ο ορίζοντας χάνεται και εξανεμίζει το ονειρά μου... η μόνη μου παρηγοριά ειναι ο Ουρανός...

    Η Ομορφιά σε όλο της το μεγαλείο, η Αγάπη, η Αρμονία, η Ελευθερία...

    Κοιτάξτε μαζί μου το Σύμπαν και αναζητήστε την Ομορφιά, την Αγάπη, την Ειλικρίνεια, την Καλοσύνη...

    Εικόνες από ένα Σύμπαν μοναδικό.. κουβέντες που μπορει να σας φανούν σαν παραμύθι... ο αντικατοπτρισμός ενός άλλου κόσμου, που υπάρχει στην αιωνιότητα...

    Σας ειχα υποσχεθεί ένα νέο φωτογραφικό αφιέρωμα! Και αυτό θα είναι για το Σύμπαν και για ότι μαζί θα ανακαλύψουμε εκεί επάνω!

    Αφεθείτε! Φυγαμεεεεεεεεεεεεεεεε !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Η Ουράντια, ο πλανήτης μας!

    Καθως ανεβαίνουμε, μια ματιά στον πλανητη μας ... Μια ματιά προς τα πίσω..
    Ο πλανήτης μας, η Ουράντια.....

    Σε μας φαντάζει τεράστιος αλλά δεν είναι παρά μια κουκίδα στην απέραντη δημιουργία. Μια ευλογημένη κουκίδα ζωης, το πρωτο σκαλί προς τις αιώνιες εμπειρίες μας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Η θέση μας στο Σύμπαν ...

    Στη διάρκεια της κατάθλιψης και των πανικών μου, ανάμεσα στα άλλα είχα πάθει και ένα είδος \"αποπροσανατολισμού\" , δηλαδή δεν μπορούσα να έχω προσανατολισμό. Δεν ήξερα που ειναι η ανατολη , η δύση. Λουζομουν στον ιδρώτα μέχρι να καταλάβω που βρίσκομαι... Και όχι μόνο για το που βρίσκομαι εγω σαν φυσικό πρόσωπο, αλλά που βρίσκομαι σε σχέση με το Σύμπαν! Αχά! Εκεί να δείτε αγωνία!

    Κάθε μέρα έμπαινα στο site της ΝΑΣΑ, αυτό με έκανε να νιώθω προσωρινά καλύτερα... Ψάχνοντας για μια θέση στο Συμπαν ανακάλυψα πολλά και διάφορα....

    Ενα Βιβλίο όμως ήταν αυτό που μου άνοιξε τις πόρτες της γνώσης...
    Από το Βιβλίο της Ουράντια λοιπόν , ιδού το στίγμα του πλανήτη μας στην απέραντη δημιουργία :


    Η Ουράντια είναι ένας συνηθισμένος πλανήτης του Τοπικού σύμπαντος του Nέβαδον.

    Το Σύμπαν του Νέβαδον περιέχει περίπου 10 εκατομμύρια πλανήτες από τους οποίους μόνον οι 3.840.101 ήταν κατοικημένοι (μέχρι το έτος 1934 μ.X .)

    Η Ουράντια, ο πλανήτης μας, βρίσκεται στο έβδομο Υπερσύμπαν του Όρβοντον - ο κεντρικός πυρήνας του οποίου είναι ο Γαλαξίας - Γαλακτώδης Οδός - με πρωτεύουσα του Υπερσύμπαντος την Ουβέρσα.

    Το Τοπικό μας Σύμπαν του Nέβαδον έχει 100 Αστερισμούς.

    Η Ουράντια, έχει τον αύξοντα αριθμό 606. Αυτό σημαίνει ότι ήταν ο 606ος πλανήτης του συστήματος που χρονικά ανέδειξε ζωή μετά τη δημιουργία του συστήματός μας. Από τα 1.000.000 χρόνια που καταγράφτηκε σαν κατοικημένος πλανήτης μέχρι το 1934 έχουν κατοικηθεί άλλοι 13 κόσμοι στο σύστημά μας.

    Στους συμπαντικούς χάρτες, ο πλανήτης μας αναφέρεται ως εξής:

    «O 606 της Σατάνια, στον Αστερισμό του Νορλατιαντέκ, τοπικό σύμπαν Nέβαδον, ελάσσων τομέας Ένσα, μείζων τομέας Σπλάντον, Υπερσύμπαν του Όρβοντον».

    Εχουμε λοιπον μια συγκεκριμένη μέση στο Συμπαν, δεν αιωρουμαστε τυχαία.. Επιστημονική φαντασία? Ενα ωραίο παραμύθι? Εγω όμως άρχισα να συνειδητοποιώ ότι έχω μια θέση στο Συμπαν, ότι δεν ήμουν χύμα...

    Για να δούμε! Τουλάχιστον μια που εκτροξευτήκαμε στο διάστημα, να ξέρουμε που θα γυρίσουμε! Εχουμε - βρε αδελφέ- μια διεύθυνση.

    Και εγω άρχισα να νιώθω κάπως καλύτερα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    To Μέγα Σύμπαν

    Ενας καλλιτέχνης , ο Gary Tonge, φαντάστηκε και δημιουργησε το Μέγα Σύμπαν...

    Εδω λοιπον κολυμπαμε!! Στο απέραντο γαλάζιο! Πόσο μικρή φαντάζει η γη μας μέσα σε αυτη τη δημιουργία ... πόσο μικρά και τα προβλήματά μας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    To Σύμπαν το Νέβαδον

    Ιδου :

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Το Υπερσύμπαν του Ορβοντον

    Με ένα τρισεκατομμυριο κόσμους!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Ολη η δημιουργία

    Επτά Υπερσύμπαντα με ένα τρισεκατομμύριο κατοικημένους κόσμους το καθένα , αιωρούνται γύρω απο το Κέντρο των Πάντων, το Νησί του Παραδείσου.

    Τα πράγματα άρχισαν να μπαίνουν στη \"θέση\" τους .. Υπόθεση \"Σταρ Τρέκ\"? , Φαντασία?

    Εγω όμως είχα αρχίσει να αισθάνομαι καλύτερα.. Είχα μια θέση στο κόσμο.. Αρχισα να επαναποκτώ τον προσανατολισμό μου. Τι στο καλό! Εμαθα τη θέση μου στο Σύμπαν και δεν μπορώ να βρω την Ανατολή ?

    Τουλάχιστον οι απίστευτες εικόνες του Gary μου πρόσφεραν Ομορφιά, Ηρεμία και κάτι σαν εσωτερική ανάταση... Ο δρόμος όμως φαινόταν ακόμα μακρύς...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Milky Way

    Ο Γαλαξίας μας , το \"σπίτι\" δέκα πλανητών και άπειρων αστεροειδών..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    To ηλιακό μας σύστημα..

    Οι 9 πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

    Τον Αυγουστο του 2005 ανακαλύφθηκε ο 10ος και πιο μακρυνός πλανήτης του ηλιακού μας συστήματος..

    SUN

    Mercury

    Venus

    Earth

    Mars

    Jupiter

    Saturn

    Uranus

    Neptune

    Pluto

    10th Planet

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Ο 10ος !

    Τον Αύγουστο του 2005 ανακαλύπτεται και ο 10ος πλανήτης του ηλιακού μας συστήματος!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Ο Gary Tonge

    εμπνέεται απο το Βιβλίο της Ουράντια και δημιουργεί το \"δικό\" του Σύμπαν..

    Η πρώτη \"ανάσα\" δημιουργίας, η αρχή..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Η \"ανάσα\" της δημιουργίας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    \"Etheric\" ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    το στροβίλισμα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    κάπου εκεί έξω η δημιουργια συνεχίζεται...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •