Προεμμηνορροϊκό σύνδρομο ή εμμηνόπαυση??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62

    Προεμμηνορροϊκό σύνδρομο ή εμμηνόπαυση??

    Έχει καμία άλλη γυναίκα του φόρουμ νυχτερινές εφιδρώσεις?? Σημαίνει ότι μπαίνω ή μπήκα στην εμμηνόπαυση ή επειδή περιμένω περίοδο είναι ένα τέτοιο σύμπτωμα?? Διάβαζα στο ίντερνετ ότι δυστυχώς το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει το πρώτο έχω πανικοβληθεί γιατί κάνω προσπάθεια για παιδί μετά από μια ατυχία που είχα το καλοκαίρι... νομίζω ότι καταρρέω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Εγώ προσωπικά το παθαίνω συχνά μάλλον λόγω άγχους. Ίσως και εσυ λόγω του άγχους σου να το παθαίνεις ή ακόμη και επειδή περιμένεις αδιαθεσία.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Αχ άστο κορίτσι μου εχω δραματικό άγχος!! Κυριολεκτικά με έχει κυριεύσει!! Από αυτό και τον φόβο έκλεισα ραντεβού και σε άλλον γυναικολόγο να ακούσω και μία 2η γνώμη! Τόσο πολύ....σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Αν αυτό θα σου κάνει καλό να το κάνεις. Αν δεν είναι κάτι που αφορά αυτό το κομμάτι ξεκινα ψυχοθεραπεία θεωρώ θα σε βοηθήσει. Σου εύχομαι τα καλύτερα και να καταφέρεις να κάνεις το μωράκι που θέλεις!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Σε ευχαριστώ μέσα από την ψυχή μου!!! Εύχομαι και σε σένα από καρδιάς ότι ποθείς και να είσαι καλά πάντα!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Καλησπέρα,τι ηλικία έχεις;το συζητησες με τον γυναικολόγο σου; έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις ή απλά φοβάσαι από μόνη σου ότι θα είναι κάτι τέτοιο;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Είμαι 35 στα 36 κορίτσι μου ...θα πάω την Πέμπτη σε άλλον γυναικολόγο γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλέον θέλω μια 2η γνώμη ...εύχομαι να μην είναι αυτό γιατί θέλω να κάνω οικογένεια...και έχω φοβηθεί πολύ ... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το μήνυμα σου

  8. #8
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    Είμαι 35 στα 36 κορίτσι μου ...θα πάω την Πέμπτη σε άλλον γυναικολόγο γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλέον θέλω μια 2η γνώμη ...εύχομαι να μην είναι αυτό γιατί θέλω να κάνω οικογένεια...και έχω φοβηθεί πολύ ... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το μήνυμα σου
    Καλημέρα είμαι στα 44 και έχει ενα 6μηνο που βλέπω κάποιες αλλαγές και κάνα δυο φορές και νυχτερινή εφίδρωση...
    Έκανα εξετάσεις και διαπιστώθηκε ότι είμαι στη προκλιμακτηριο ..

    Γιατί στα λέω όλα αυτά;

    Πρώτων αν όντως είσαι θα στο πει ο γιατρός, αν δεν σου πει το οτιδήποτε να τον εμπιστευτείς και δεύτερων επειδή είμαι διαγνωσμενη με αγχώδης διαταραχή εδώ και μια δεκαετια κοντά, πριν μάθω να την διαχειρίζομαι είχα απίστευτες τέτοιες νύχτες με παρόμοια επεισόδια σαν τα δικά σου .

    Πίστεψε με δεν έχει καμία σχέση το ένα επεισόδιο με το άλλο..
    Τα προκλιμακτηριακα είναι τελείως διαφορετικά σε αίσθηση από αυτά που είχα λόγο άγχους!

    Εμπιστεύσου τον γιατρό σου και έπειτα δες λίγο την ψυχολογία σου για να ηρεμήσεις!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μαριλου μου....από τότε που είπα ξεκινάω προσπάθεια για παιδί όλα τα άγχη έφτασαν στο θεό γιατί η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου κατέληξε σε εξωμήτρια και αφαίρεση σάλπιγγας που με στεναχώρησε τόσο πολύ που επηρέασε τα πάντα στη ζωή μου...θα ήθελα να προλάβω και να μπορέσω να φερω ένα παιδάκι στον κόσμο... εφίδρωση ίσως να παρατήρησα από τον Δεκέμβριο;; δεν θυμάμαι καλά! Και δεν είναι καθημερινά κάθε βράδυ αλλά μόνο κάποιες νύχτες μετά σταματάνε....με την ψυχή στο στόμα είμαι...πολύ θλιμμένη!!! Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες το εκτιμώ

  10. #10
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μαριλου μου....από τότε που είπα ξεκινάω προσπάθεια για παιδί όλα τα άγχη έφτασαν στο θεό γιατί η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου κατέληξε σε εξωμήτρια και αφαίρεση σάλπιγγας που με στεναχώρησε τόσο πολύ που επηρέασε τα πάντα στη ζωή μου...θα ήθελα να προλάβω και να μπορέσω να φερω ένα παιδάκι στον κόσμο... εφίδρωση ίσως να παρατήρησα από τον Δεκέμβριο;; δεν θυμάμαι καλά! Και δεν είναι καθημερινά κάθε βράδυ αλλά μόνο κάποιες νύχτες μετά σταματάνε....με την ψυχή στο στόμα είμαι...πολύ θλιμμένη!!! Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες το εκτιμώ
    Σου εύχομαι το καλύτερο μέσα από την καρδιά.
    Έχεις ήδη νια τραυματική εμπειρια και κάθε λόγο να νιωθεις αυτό το άγχος που περισσότερο σε φόβο μου κάνει.
    Έχεις και τον παράγοντα ηλικία οπότε προσπάθησε να δουλέψεις τον φόβο και το άγχος σου ώστε να μειώσεις τον παράγοντα αυτον που μπορει να μην σου επιτρέπουν την σύλληψη.

    Προσπάθησε να ανακαλύψεις ΓΙΑΤΙ φοβάσαι και δες αν ρεαλιστικά υφίσταται σήμερα.
    Ναι είχες μια άτυχη προηγουμε νη εγκυμοσύνη αλλά αυτή την φορά δεν πάει να πει οτι δεν θα είναι μια καλή!

    Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις θεραπευτικά το άγχος σου ;
    Θα σε βοηθήσει πολύ εφόσον σκοπεύεις να κάνει και παιδάκι που τα παιδάκια καλώς οι κακώς φέρουν μαζί τους και πολλές αγωνίες!

    Φρόντισε την ψυχική σου ηρεμία γιατί όταν με το καλό έρθει το παιδάκι σου θα θέλει μια ήρεμη μανούλα, κάνε ένα δώρο και σε εσένα και σε εκείνο!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Το θέλω κορίτσι μου και νομίζω ότι θα απαιτηθεί αν δεν μου συμβαίνει αυτό που φοβάμαι...με βοηθήσες πολύ με τα λόγια σου μου έδωσες δύναμη για κάποιο λόγο! Εύχομαι και σε σένα όχι μόνο τα καλύτερα τα καλύτεροτερα!! Κάθησες και ασχολήθηκες μαζί μου ούτε οι δικοί μου δεν το κάνουν....

  12. #12
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    Το θέλω κορίτσι μου και νομίζω ότι θα απαιτηθεί αν δεν μου συμβαίνει αυτό που φοβάμαι...με βοηθήσες πολύ με τα λόγια σου μου έδωσες δύναμη για κάποιο λόγο! Εύχομαι και σε σένα όχι μόνο τα καλύτερα τα καλύτεροτερα!! Κάθησες και ασχολήθηκες μαζί μου ούτε οι δικοί μου δεν το κάνουν....
    Σε ευχαριστω πολυ και δεν πειραζει ας μην ασχολουνται οι δικοι σου ,να πιστεψεις στον εαυτο σου γιατι στο σημερα εκεινος σε εφερε και αυτον πρεπει να φροντιζεις πλεον !
    Καμια φορα στην φαση που ειμαστε δεν μπορουν και να θελουν να βοηθησουν οι δικοι μας ...γιατι πολυ απλα ΑΝ δεν το περασεις για να δεις ποσο αβοηθητος νιωθει ο αλλος ,νομιζεις οτι ειναι κατι ευκολο και θα το ξεπερασει οπως κανει τοσα χρονια !

    Η ταση μας καμια φορα να δειχνουμε σε ολα δυνατοι δεν μας κανει καλο !Να μιλας να μοιραζεσαι οπου πιστευεις οτι υπαρχει αντιληψη κατανοηση και ενσυναισθηση το κυριοτερο .


    Εδω ειμαι να μοιραστεις οτι θες ,να προσεχεις τον πολυτιμο σου ,τον εαυτο σου !

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Όλο σου το ύφος και τα μηνύματα σου φωνάζουν ενσυναίσθηση και καλοσύνη! Νιώθω ότι όντως μπορώ να σου ανοίξω την καρδιά μου...θα κάνω για μένα ότι καλύτερο μπορώ γιατί νιώθω ότι με έχω ρίξει τόσο πολύ που πιο κάτω δεν πάει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    392
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    Είμαι 35 στα 36 κορίτσι μου ...θα πάω την Πέμπτη σε άλλον γυναικολόγο γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλέον θέλω μια 2η γνώμη ...εύχομαι να μην είναι αυτό γιατί θέλω να κάνω οικογένεια...και έχω φοβηθεί πολύ ... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το μήνυμα σου
    Είσαι πολύ μικρούλα ακόμη για να συμβεί αυτό.Αλλα κι αν όντως υπάρχει τέτοια πιθανότητα να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί ένας παράγοντας για κακή ποιότητα ωαρίων και για υπογονιμότητα ευθύνεται το άγχος.Η επιστήμη ευτυχώς έχει προχωρήσει τοοοοοσο πολύ σε αυτό το κομμάτι.Παιδακι θα κάνεις εφόσον το θες τόσο πολύ να είσαι σίγουρη.Και δεν μιλάω για εξωσωματικές κλπ.Υπαρχουν διάφοροι τρόποι να τα καταφέρεις.Μονο ηρέμησε και θα δεις που όλα θα γίνουν!☺️

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    62
    Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και τα καλά σου λόγια Joanna μου ..μου δίνεις κι εσύ τόση δύναμη!!! Σε ευχαριστώ!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόωρη εμμηνόπαυση
    By babygirl in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 02-02-2024, 01:53
  2. προεμμηνορροϊκό σύνδρομο
    By giotaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-01-2024, 22:56
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΈΣ-ΠΡΟ ΕΜΜΗΝΌΠΑΥΣΗ
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2021, 19:16
  4. Sjogren συνδρομο
    By antaveri in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 30-12-2020, 09:54
  5. Εμμηνόπαυση και κατάθλιψη
    By aquarius251 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-02-2020, 10:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •