Εμβοες στον ύπνο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4

    Εμβοες στον ύπνο!!

    Καλησπέρα.Ειμαι καινούριος στην ομάδα και χρειαζομαι την βοηθεια σας μηπως εχει συμβεί σε καποιον το ιδιο....Πριν 2 βδομαδες ξυπνησα το πρωι με εντονο σφυρηγμα στο αυτι μου..Αυτο ξανασυνεβει αλλες 3 φορές σερί...Ολα ξεκινησαν μετα απο εμτονη μουσικη σε κέντρο..Εχω επισκεφτει 3 Ωρλ σε εφημερευοντα (μου ειπαν το σφυρηγμα είναι απο ιωση που είχα πριν μερες,οντως ειχα),ενα νευρολογο ο οποίος τα βρήκε ολα οκ και ειδ παθολογο επίσης μου ειπε για την ίωση.Προχθες πηγα σε εξωτερικό ωρλ ο οποιος μου βρηκε ακουστικό τραυμα στο αριστερό αυτί ,με συνεπεια εμβοες, και μου ξεκίνησε αγωγη με κορτιζονη και βηταιιστινη.Ο.ανθρωπος μου διαβεβαίωσε οτι δεν ειναι κατι πιο.σοβαρο πχ ογκος κλπ.. οπως μου διαβεβαίωσαν και ολοι οι προηγουμενοι γιατροι ωρλ...(κατά λέξη,ουτε μια στο εκατομμύριο)Το προβλημα μου είναι οτι στον βραδινό υπνο,παντα στην ιδια ωρα καπου στις 2 το το πρωι ξυπναω με εντονα σφυρηγματα, σαν υψηλής εντασης ρεύμα στα αυτια,ταχυκαρδια, πανικό (κρατανε ωρες) και με απίστευτο τρομο και αγχος που δεν με αφηνει να ξανακοιμηθω και με παει ωρες.αυτο και στον μεσημέριανο υπνο.Να σημειωσω οτι εχω κανει εξετασεις σε καρδιολογο.αριστες.γεν αιματος τελεια οπως και θυρεοειδούς..Εφαγα κολλημα οτι ειμαι κατι σοβαρο στο κεφάλι..Εχει κανείς αντιμετωπίσει κατι παρομοιο,εχει 2 βδομαδες τωρα εχω χασει την ηρεμια και τον υπνο μου..ειμαι σε ενα διαρκες αγχος...σας ευχαριστώ
    Last edited by johnyfy; 03-02-2024 at 18:07.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Πρώτη φορά που βίωσα εμβοες ήταν το 2020. Εμβοες μαζί με ταχυκαρδία και πανικό κάθε νύχτα οπότε πήγαινα να ξαπλώσω. Ήταν σαν χτυπάνε τύμπανα, και ακούω ενα σφυριγμα συνεχόμενα κυρίως στο δεξί αυτί. Καθαρός και από καρδιολογο και νευρολόγο, αξονικη, μαγνητική σπλαχνικου κρανίου και εγκεφάλου καθαρες. Οι ωρλ που έχω παει μου λενε είναι δυσλειτουργια ευσταχιανης. Εχω κάνει διάφορες θεραπείες με σπρευ κορτιζόνης και αντισταμινικα, εκανα μέχρι και επέμβαση στο διάφραγμα μου που ηταν ελαφρώς στραβο αλλά οι εμβοες δεν έχουν φύγει δυστυχώς.

    Εν ολίγοις θέλω να σου πω ότι αν έχεις εξεταστεί για σοβαρές παθολογικές καταστάσεις καο βγήκες καθαρος μην φοβάσαι τις εμβοες. Είναι πολύ ενοχλητικές αλλά μέχρι εκεί. Με τον καιρό αν ευθύνεται κάποια φλεγμονή λόγω κάποιας ίωσης η καποιου τραυματισμού μπορεί να εξαφανιστούν. Και αν παραμείνουν με τον καιρό συνηθιζονται. Δοκίμασε όταν ξυπνάς και σε ενοχλεί να βάλεις κάποιο λευκό ήχο να παίζει. Εμένα με βοηθούσε κάποιες φορές, κάλυπτε τις εμβοες

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Τι εννουμε λευκο ηχο;ανοιγω τηλεοραση αλλα ειναι πολυ εντονο να καλυφτει.φευγει στη δουλεια και κεινο μονο οταν ηρεμήσω αρκετα.βασικα οσο το σκεφτομαι τοσο βαρανε τα αυτια μου..εχω ακουστικό τραυμα στο αριστερό αυτι,ακουω βουητο δηλαδή..εμενα με ποιανουν μετα απο αγχος εντονο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Πάτα white sounds στο,YouTube και θα σου βγάλει.
    Είναι ήχοι από πράγματα όπως ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ, ένας ανεμιστήρας ή μια σκούπα πχ.
    Κάποιους ανθρώπους όπως εμένα τους βοηθάνε με τις εμβοες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Εγώ έχω ραδιοφωνακι

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    4
    Χθες το βραδυ με ποιασανε 3 φορες μες τη νυχτα ,σαν πολυ υψηλη συχνοτητα τηλερορασης -ρευματος αλλα δεν τα.εδωσα σημασια και ξανακοιμηθηκα κατα την διαρκεια της μερας τιποτα ομως...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Πάτα white sounds στο,YouTube και θα σου βγάλει.
    Είναι ήχοι από πράγματα όπως ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ, ένας ανεμιστήρας ή μια σκούπα πχ.
    Κάποιους ανθρώπους όπως εμένα τους βοηθάνε με τις εμβοες
    Είναι ένα αποτελεσματικό μέτρο. Βοηθάει πολύ με το σύνδρομο των εμβοών μου. bubble shooter

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    2
    Ακόμη και με ενεργοποιημένη την τηλεόραση, είναι πολύ δυνατό για να τεθεί σε σίγαση. Μόλις ηρεμήσω, αρχίζει να λειτουργεί. Τα αυτιά μου πονάνε όλο και περισσότερο καθώς επιμένω στο θέμα. μετά από έντονη συναισθηματική καταπόνηση
    geometry dash lite
    Last edited by Walkrdner; 19-02-2024 at 15:59.

Similar Threads

  1. Αίμα στον ύπνο μου
    By SocialWorker91 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2023, 13:29
  2. Φτερουγισμα στον υπνο????
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2021, 12:50
  3. Φοβος πριν τον υπνο απο εμβοες
    By Ant1990 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2021, 13:52
  4. δυσκολια στον υπνο
    By panos19 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2019, 11:39
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •