Μοναξιά.. Μπακουριά.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Δεν εννοώ ότι με το που δεις κάποιον κατευθείαν κανείς σχέση .. απλά η προοπτική των πολλών είναι μόνο το σεξ και να περνάω καλά … ακόμα και σχέσεις με ημερομηνία λήξης.
    Τι θες να γινει δλδ, να αλλαξει ο κοσμος για ναι ταιριαξει στις αναγκες σου;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    419
    Φίλε είσαι εκτός τόπου ..

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,372
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Φίλε είσαι εκτός τόπου ..
    Εσυ ψαχνεις για την μαμα σου σε μια σχεση, δεν ξερω ποιος ειναι εκτως τοπου.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,996
    Η αλήθεια είναι ότι κάνεις ότι θες οπωσ το θεσ κλπ αυτό κρατάει κάποια χρόνια κ μετά πεθαίνεις η πεθαίνει αυτή αυτή είναι η Ελλάδα ξέχασα να σου πω ότι δεν φταίει κανείς ούτε εσύ ούτε αυτή

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,221
    Εγώ πάλι με τα αντικαταθλιπτικά που παίρνω,δεν είναι μόνο ότι δεν έχω σεξουαλικές ορμές,αλλα δεν αισθάνομαι την ανάγκη να σχετισθώ ερωτικά ή φιλικά με αλλον άνθρωπο.
    Ειλικρινά,δεν ξέρω πως επιβιώνει η συντροφικότητα τον 21ο αιώνα.
    Ισως ο φόβος της μοναξιάς να ''αναγκάζει'' τους ανθρώπους να μπουν σε σχέση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    940
    Κοίτα η ελληνική κοινωνία του 2024, είναι μια σύγχρονη προοδευτική κοινωνία του δυτικού κόσμου.
    Οπότε θα γνωρίσεις γυναίκες με μοντέρνους τρόπους.
    ΜΟΝΟ ΠΡΟΞΕΝΙΑ δηλαδή.

    Από δουλειά, οικογένεια, ξαδέρφες, συναδέλφους, χωριανούς κτλ .

    Επίσης είναι ανιδιοτελής κοινωνία, με άτομα υψηλής κουλτούρας. Πρέπει να προβάλεις την παιδεία σου.
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΧΕΙΣ, ΠΟΣΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.
    Έτσι θα αισθανθούν έλξη για σένα οι σύγχρονες προοδευτικές ελληνίδες.

    Θα βοήθαγε να δείξεις ότι είσαι και φεμινιστής και πιστός της ισότητας των φύλων .
    Να ξεκαθαρίσεις δηλαδή ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙΣ, ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΨΩΝΙΑ, ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΤΑ ΠΙΑΤΑ κτλ .
    Την καθαριότητα μπορείς να την κάνεις είτε μόνος σου, είτε μαζί με τη μάνα σου, είτε με καθαρίστρια ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ.
    Επειδή είμαστε μοντέρνοι και προοδευτικοί και η μάνα σου να την πληρώνει , όλα καλά θα είναι .

    Καλό θα ήταν να σε συμπαθήσει και η εξαιρετική οικογένεια της κοπέλας που θα γνωρίσεις.
    Οι έλληνες, ως πεθερικά, γονείς της νύφης, είναι κουλτουριάρηδες άνθρωποι .

    Αν έχεις κάποιο εξοχικό να πηγαίνουν διακοπές όλο το καλοκαίρι , εννοείται να πληρώνεις εσύ τα πάγια και να γεμίζεις ψυγεία, θα εκτιμηθεί.
    Και στη μόνιμη κατοικία, αν έχεις πχ διόροφο και έρθουν να μείνουν από κάτω και να νοικιάσουν το δικό τους σπίτι
    να βάζουν τα νοίκια στην τράπεζα μαζί με τις συντάξεις τους, ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑΪΖΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ, θα το εκτιμούσαν πολυ.
    Αν έχουν κι άλλα παιδιά , μη στεναχωριέσαι . Δεν θα χωρίσουν από γονείς . Κι αυτούς εσύ θα τους ταϊζεις.
    Αν είναι μεγάλα όμως, υπολόγισε να δίνεις και χαρτζηλίκι . Δεν πιστεύω να θες να κάθονται σπίτι και να μη βγαίνουν ;;;

  7. #37
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Συμφωνώ ότι πρέπει να δουλέψω με τη ντροπαλότητα όπως και ότι ίσως δεν ψάχνω στα «σωστά» σημεία.

    Εννοείται και πως δεν είμαι ο μόνος σε αυτή τη χώρα που θέλω κάτι σταθερό.
    Όμως μη γελιόμαστε και μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας ρε παιδιά .. Γυναίκες και άνδρες στην πλειοψηφία θέλουν μόνο να περνάνε καλά και τίποτα παραπάνω.

    Και να τονίσω κάτι … ΟΧΙ! Το ότι δεν βρίσκω κάτι σταθερό και όμορφο δεν θα με κάνει να γίνω σαν τους πολλούς και είτε να παίζω με συναισθήματα είτε να κάνω μόνο σεξ και άντε γεια .. όσο παράξενο και αν σας φαίνεται .. Θέλω να είμαι ο εαυτός μου.

    Αν θέλει κάποια που θα γνωρίσω μόνο «μια βραδιά» και τίποτα παραπάνω, απλά θα αρνηθώ και το θέμα θα λάβει τέλος !
    Έχω ζήσει και τη μια βραδιά όταν ήμουν πιο μικρός .. Δεν με γεμίζει πλέον..

    Δεν είμαι ούτε ο τέλειος σύντροφος ούτε και ίσως γίνω. Το μόνο που ζητάω είναι να μοιραστώ τη ζωή μου με κάποια που θα το θέλει και εκείνη.

    Και να πω κάτι σε μερικούς.. Αν ενώ θέλατε κάτι σταθερό και δεν το βρήκατε ποτέ και συμφιλιωθήκατε με την ιδέα ότι εφόσον δεν υπάρχει ας «εκτελώ» ότι κινείται (σχήμα λόγου φυσικά ), κριμα που ρίξατε τα ωραία ιδανικά και πέσατε σε αυτή τη παγίδα η οποία έχει το σκεπτικό «ότι φάμε και ότι αρπάξουμε»
    Διαβαζοντας μεχρι εδω να σου πω οτι τον τελευταιο χρονο δουλευω λιγακι με ζευγαρια σε ενα εθελοντικό προγραμμα οσο αφορα τον συναισθηματικο δεσμο και τις ερωτικες σχεσεις ..
    Δυστυχώς περνάμε την πιο κυνική και "εγωιστικη ¨περιοδο των ερωτικων μας σχεσεων ..Ενα υπερ μετρο ¨εγω ¨απο ολους ..

    Θελουμε να δημιουργούμε σχεσεις ,να ειμαστε σωστοι συντροφοι και δεν εχουμε φροντισει το πιο βασικο .....τον ιδιο μας τον εαυτο ωστε να ειναι ετοιμος να μπει σε μια σχεση.
    Μονιμως κατηγορούμε τους αλλους για την ζωη που εχουμε φτιαξει εμεις ..Εμεις ειμαστε υπευθυνοι για την ερωτικη μας σχεση και κανενας αλλος ..Ο συντροφος μας ειναι ο δικος μας καθρεπτης !

    Δεν ειναι στραβος ο γιαλός που λεμε ...εμεις στραβα αρμενιζουμε ,αρα εμεις κανουμε κατι λαθος ..
    Ποσο δυσκολο ομως ειναι να επωμιστεί ενας συντροφος το δικο του μεριδιο αποτυχιας ?
    Γιατι φοβαται να πει οτι απέτυχε ?
    Δεν ειναι φυσιολογικη και η αποτυχια ωστε να μην την φοβόμαστε ?
    Πολλοι ομως την φοβούνται ,εξου και την μεταθέτουν μονίμως στους άλλους ..." ο αλλος φταιει" ή η ¨κοινωνια φταει ¨..

    Αρα ποσο σωστα να παει ενας δεσμος οταν δεν εχουμε φροντίσει το εγω μας ?
    Πως μπορει να ευδοκιμισει το "εμεις " το μαζι ,αν ο εαυτο μας ειναι λιγακι ελαττωματικος, το ¨εγω ¨μας ειναι δυσλειτουργικο ?

    Καμια σχεση δεν χτιζετε ετσι απλα ,θελει πολυ δουλεια και απο τους δυο..Αρχικα ομως πρεπει να φροντισεις το εγω σου ,να ειναι σε θεση να ακουει ,να συζητά , να μοιραζετε τα παντα μεσα στο "εμεις ".Να αντιλαμβανετε ποτε εκεινο πρεπει να αναθεωρήσει πραγματα και ποτε πρεπει να ακουσει και να αντιληφθει τις αναγκες του συντροφου του ..

    Δύσκολη δουλειά εξου και πλεον βλεπουμε λιγες σωστα δομημενες μακροχρονιες σχεσεις !

    Μην αλλάξεις στοιχεια της προσωπικοτητας σου και της ιδιοσυγκρασιας σου επειδη καποιος τριτους σου εχει περασει την δικη του πεποιθηση οτι η ντροπαλοτητα ειναι ¨ελαττωματικό ¨στοιχειο που εμποδιζει να χτισεις μια σχεση ..
    Ισα ισα σε μια άκρως και εν δύναμιν ναρκισσιστικη κοινωνια η ντροπαλότητα, το ηθος και ενα σωστα δομημενο σύστημα αξιων σπανιζουν ..Μην προσπαθησεις να πεταξεις απο πανω σου στοιχεια μιας πλεον "ελαττωματικης " κοινωνιας επειδη δεν τα εχει εκεινη ... ..Προσπαθησε να κανεις την διαφορα και να εισαι σιγουρος οτι θα εκτιμηθουν απο τους αντοιστοιχους ..


    Φροντισε το ¨εγω ¨ωστε οταν δημιουργηθει το κατάλληλο ¨εμεις ¨και να εισαι σιγουρος οτι θα διαρκέσει για παρα πολλα χρονια !
    Απλα δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι εκει εξω που εχουν πλαισιωσει το ¨εγω ¨τους ωστε να ειναι ικανοι να διατηρήσουν ενα μακροχρόνιο ¨εμεις ¨και γι αυτο δεν βρισκεις ευκολα ..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    εννοείται να πληρώνεις εσύ τα πάγια και να γεμίζεις ψυγεία, θα εκτιμηθεί.
    α χα χα ειχα εναν φιλο που μαμαγε μια κλασικη ελληνιδα και του ελεγε γιαννακη μου οποτε ερχεσε σπιτι μου γεμιζει το ψυγειο μου
    α χα χα!!!
    καλως η κακως ετσι προσταζει η φυση!!
    χα χα χα!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    940
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    α χα χα ειχα εναν φιλο που μαμαγε μια κλασικη ελληνιδα και του ελεγε γιαννακη μου οποτε ερχεσε σπιτι μου γεμιζει το ψυγειο μου
    α χα χα!!!
    καλως η κακως ετσι προσταζει η φυση!!
    χα χα χα!!
    Καμία σχέση η φύση με την νεοελληνική βοθροκοινωνία που πάει με φουλ ταχύτητα στο νέο της 1453, για να απαλλάξει τον κόσμο από τη βρωμιά της.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    και εγω καποτε ημουν οπως εσυ στα 25 και .... πω μιλαμε ημουν ντροπαλος κοκινιζα ετρεμα να μιλησω σε κοπελα ... τωρα ειμαι 53 ... φιλους τοτε στο χωριο που ημουν ειχα γειτονοπαιδα ... που καναμε ολοι μαζι παρεα ... ενα κολητο απο τοτε εχω ... εγω μεγαλωσα στην επαρχια θελω να πω δεν ειχαμε καφετεριες εκει πολλες ενα καφενειο και στο διπλανο χωριο που ηταν πολυ βγαιναμε ... μην σκας μπορεις πολλα σιγα σιγα ολα θα γινουν ... στις μερες μας πολλες γυναικες στα 30 32 ειναι το μυαλο αλλου στα λουσα και στην βολεψη οχι ολες κατι θα βρεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    379
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    είναι πολύ ωραίο που σου είναι ξεκάθαρο το τι θέλεις.
    Όμως δεν χρειάζεται να το πάρουμε άσπρο - μαύρο ή περνάω καλά απλά ή το βλέπω για προοπτική γάμου γιατί ακούγεται αρκετά αδιέξοδο χωρίς να υπάρχει λόγος.
    Υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια για να καταλήξει μία γνωριμία ή σχέση σε μία τέτοια σταθερότητα.
    Και δεν μπορείς να προχωρήσεις σε τίποτα μονιμότερο εάν δεν περάσεις από αυτά.
    Το σημαντικό ζήτημα εδώ είναι η επαφή σου με κόσμο, αλλιώς τα κριτήρια που θέτεις είναι να χαμε να λέγαμε.
    Μέσα από την κοινωνικοποίηση, τις γνωριμίες και την συναναστροφή με το άλλο φύλο διαμορφώνεις και πλάθεις τα κριτήρια σου και αυτά που αναζητάς.
    Οπότε κράτα την προοπτική οικογένειας σαν μια πυξίδα και βούτα μέσα στην θάλασσα. Κανείς δεν ξέρει που θα σε βγάλει.
    Εάν δεν βουτήξεις στη θάλασσα, θα μείνεις εσύ μετα ψηλά σου στάνταρ και το "τι θα ήθελα".
    βρες τρόπους να κοινωνικοποιηθείς, και αξιοποίησε και τρόπους που μπορεί άλλοτε να μην τους επέλεγες - εφόσον ο τρόπος που έχεις δεν λειτουργεί, δοκίμασε κάτι άλλο,
    φλερτ σε μπαρς, social media, από γνωστούς γνωστών, από δραστηριότητες, εκδηλώσεις.
    Χρειάζεται να ανοιχτείς.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Οι σχέσεις βασίζονται στις κοινωνικές δομές . Όταν οι κοινωνίες αλλάζουν , αλλάζει και το επίπεδο των σχέσεων. Τώρα όπως έγραψα για τα στάνταρ , πρέπει να βρεθεί κάτι αντίστοιχο να κουμπώσει . Κάποιοι/Ες θέλουν απλά να περνάνε καλά , είναι δικαίωμα τους . Κάποιοι άλλοι θέλουν πιο απλά πράγματα και αυτό είναι δικαίωμα τους . Δλδ αν βρεθεί μια κοπέλα κ σου πει θέλω μόνο σεξ κ τπτ άλλο εσύ γιατί να προσπαθήσεις για κάτι άλλο ??? Το αντίστοιχο συμβαίνει με μια κοπέλα που θέλει σχέση κ ο άλλος θέλει μόνο σεξ ....απλό είναι
    Όπως για παράδειγμα σε φτωχές κοινωνίες οι γυναίκες πρωτίστως κοιτούν το πόσα λεφτά, το τί σπίτι και αυτοκίνητο έχει ο πιθανός τους σύντροφος παρά το αν όντως θα τον δεχτεί όπως είναι.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Έχω φτάσει 30 χρονών και ακόμα δεν έχω βρει μια κοπέλα η οποία να με γεμίζει..
    Βασικά δεν μπορώ να βρω γενικά κοπέλα.
    Είμαι ένας άντρας εμφανίσιμος, αδύνατος μεν ο οποίος θέλω να μοιραστώ τη ζωή μου με μια γυναίκα που να ξέρει τι θέλει.
    Θα ήθελα να κάνω μια σχέση η οποία να μπορεί να καταλήξει σε γάμο και οικογένεια. Είμαι τύπος που του αρέσει η μονογαμικότητα και η οικογένεια.
    Είχα σχέσεις στο παρελθόν όπου τελικά δεν κατέληγε κάπου .. Είτε απο τη δική τους μεριά είτε απο τη δική μου.

    Δεν μπορώ όμως να γνωρίσω κάποια η οποία να μη θέλει μόνο να περνάει καλά.
    Είμαι ντροπαλός αρκετά στο φλερτ, δεν θα στείλω ποτέ μήνυμα σε μια που μου αρέσει μέσω σόσιαλ διότι ντρέπομαι, εκτός του ότι βέβαια προτιμώ την προσωπική επαφή.
    Επίσης κανένας απο την παρέα μου δεν συναναστρέφεται με γυναίκες όντας στην ίδια κατάσταση.

    τι να κάνω ρε παιδιά μια συμβουλή;
    Μήπως πέφτει στις πιο ακατάλληλες γυναίκες;!!Δεν γίνεται να θέλουν όλες οι γυναίκες να περνάνε καλά.Παίζει ρόλο και η εποχή που ζούμε,αλλά οι χαρακτήρες μένουν ίδιοι.Επίσης αν κοιτάς γυναίκες μικρότερες σου..μια γυναίκα μπορεί στα 25 να μην σκέφτεται για γάμο.Δώσε προσοχή σε κάποια πράγματα,και με λίγη καλή τύχη θα εμφανιστεί αυτό που ψάχνεις!!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    δε ειν κακο κι μονοι να ειμαστε δε πειραζει με αυτα που βλεπουμε να γινονται γυρο μας που ειν ολο συγχυση μακρια κι αλαργα με πονηρα ατομα . αν κατσει κατι σωστο στη ζωη μας οκ μα αστο αν ειν λαθος οι ανθρωποι μην ειν κοντα μας αν μας ταλαιπωρούν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    δε ειν κακο κι μονοι να ειμαστε δε πειραζει με αυτα που βλεπουμε να γινονται γυρο μας που ειν ολο συγχυση μακρια κι αλαργα με πονηρα ατομα . αν κατσει κατι σωστο στη ζωη μας οκ μα αστο αν ειν λαθος οι ανθρωποι μην ειν κοντα μας αν μας ταλαιπωρούν .
    Σωστά..αλλά πρέπει να κανείς φίλη σου την μοναξιά,δεν το αντέχουν ολοι στον ίδιο βαθμό!!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξια
    By anewuser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2019, 19:54
  2. μοναξια!!
    By spi1985 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-07-2013, 01:48
  3. Μοναξιά...
    By Teokal in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2013, 04:52
  4. μοναξια..
    By κλεο in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 18-02-2013, 11:47
  5. μοναξιά...
    By makis87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 10-01-2013, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •