φόβος και εγωισμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Marilou
    Guest
    Χαίρομαι για την κουβέντα που κάνουμε. Παρόλο που το γυρίζεις στο προσωπικό μπορεί να πιαστή πώς απευθύνεσαι προς όλους.
    Παρομοιως και οπου βαζω το ¨εγω ¨βαλε εσυ το εμεις -οι αλλοι ,μιλαω γενικα !!

    Μία προσωπική επανάσταση είναι ότι το κουβεντιάζω και έχω αναθεωρήσει το σκεπτικό μου μέσα και από προσωπικά βιώματα .και ο στόχος μου ήταν να καταλάβουν κι άλλοι αυτό που αντιλήφθηκα για αυτό άλλωστε και το γραψα όπως και το κουβεντιάζω φίλους μου όχι για να μαζέψω followers αλλά μήπως το αντιληφθούν με όχι τεράστια επιτυχία.άμα δεν κατανοήσουν ότι υπάρχει πρόβλημα δεν μπορούνε να αλλάξουνε κάτι το οποίο ξέρουνε πως δεν υπάρχει.
    Σε μια προσωπικη αναθεωρηση,αναπλαισιωση ,κυριως αναγέννηση που λεω εγω ποιος ειναι ο βασικος μας στοχος ?
    Μονο εμεις ,εγω δηλαδη ή οι αλλοι ?

    Ο στοχος που εχεις θεσει ,το να καταλαβουν ,να αναθεωρήσουν οι αλλοι με σκοπο να αλλαξουν πιστευεις ειναι εφικτος ?
    Κατα ποσο πιστευεις μπορει να αλλαξει ενας ανθρωπος αν δεν το αντιληφθει απο μονος του οτι πρεπει και οχι γιατι του το ειπε καποιος αλλος ?

    Δεν νομιζεις οτι προσπαθώντας να αλλξουμε τους αλλους σπαταλαμε -αφαιρουμε απο εμας πολυτιμο χρονο για την εξελιξη μας ?

    Αληθεια υπαρχει ποτε ¨ταβανι ¨οσο αφορα την αυτοβελπτιωση του ανθρωπου ?

    Προσωπικη μου αποψη ειναι πως οχι ,ο ανθρωπος οσο ζει μαθαινει ,ποτε δεν μπορει να πει εγω ξερω πλεον, καθως οσο μεγαλωνει ερχεται αντιμέτωπος με νεα γεγονοτα και καινουργιες καταστασεις οποτε πρεπει να αναστοχάζεστε συνεχως ..

    Συμπερασμα ?
    Μια ζωη δεν μας φτανει για να μαθαινουμε εμεις ωστε να θεωρουμαστε ικανοι - τελειοι και να παμε να αλλαξουμε και τους γυρω μας ,ειδικα αν εκεινοι δνε το επιθυμουν .
    Εδω ακομα και στην ψυχοθεραπεια ο θεραπευτης φορα τα δικα σου παπουτσια και σε οδηγει εσυ να ανακαλυψεις μονο σου που και αν πρεπει να αναθεωρησεις καταστασεις της ζωης σου ..Μασημενη τροφη οσο και να προσφερεις στον αλλον αν δεν την ανακαλυψει μονος του δεν θα την ¨χωνεψει " ωστε να χτισει ¨σωμα -νου ¨"
    Η μασημένη τροφη μονο στο μηρυκασμό καταληγει να το ξερεις δυστηχως .

    Είναι αντίστοιχο όπως ο μύθος του σπηλαίου πλάτωνα άμα τον ξέρεις αλλά με σύγχρονα δεδομένα . https://youtu.be/JIw3ACO9HS0?feature=shared επειδή έτσι έχουμε μεγαλώσει πραγματικότητα τους είναι άλλη όπως ήταν και δικιά μου άλλη .
    Σε ευχαριστω για το μοιρασμα του βιντεο ,οπτικοποιημενο η αληθεια ειναι δεν το ειχα δει ,πραγματικα μου εδωσες ενα πολυ καλο υλικο για ολο αυτο που κανω !

    Και η απορία είναι γυρίζεις να λύσεις του συντρόφους ή όχι ? Για μένα ναι αυτό προσπαθώ να κάνω .
    Να αλλαξω εγω προσωπικα εναν συντροφο εννοεις ?
    Νομιζω σου απαντησα πιο πανω ,πως αν ο αλλος δεν θελει να αλλαξει απο μονος του ,εσυ 100 χρονια να σπαταλας φαιά ουσια δεν θα το καταφερεις ..

    Το ότι το κατάλαβες αυτό που θέλω να πω είναι μία επιτυχία παρόλο που δεν μας λες την άποψή σου χαχαχα
    Γιατι το να σε καταλαβει καποιος το θεωρεις επιτυχια ?
    Πιστευεις οτι ειναι δυσκολο να γινεις αντιληπτως ?

    Επειτα τι θελεις ακριβως να σου απαντησω ,ρωτησε με οτι θελεις δεν εχω κανενα θεμα να απαντω και επι προσωπικου εφοσον εδω μεσα εχω κανει στην κυριολεξια καταθεση μιας ζωης που ημουν μεσα στην χειροτερη ψυχολογικη μου φαση,με τον χειροτερο μου εαυτο ,με πολυ δεισλειτουργικες πεποιθησεις που με οδηγουσαν σε πολυ ελαττωματικες συμπεριφορες , οποτε τι να φοβηθω πλεον στο σημερα ?
    Το παρελθον ειναι εκει δεν μπορει να αλλαξει τουλαχιστον ειμαστε στο εδω και τωρα ,αναπλαισιωμενοι ωστε να μην μεταφερουμε τα τοτε λαθη μας ,τα οποια ομως τα αγαπούμε πλεον γιατι μας διδαξαν το πολυτιμο μας σημερα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    215
    Δεν περιμένω να αλλάξει κανείς .αλλά του δίνω την πληροφορία μπορεί κάποια στιγμή στη ζωή του να καθίσει και θα το σκεφτεί. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να το κατανοήσει κάποιος . σε σένα έδωσε και παραδείγματα. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες πληροφορίες στο μυαλό τους. Ούτε ενδιαφέρονται όλοι το ίδιο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εγωισμος...
    By Nefeli28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 18
    Last Post: 09-03-2023, 22:39
  2. Εγωισμός...
    By Nefeli28 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2017, 18:53
  3. εγωισμος
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2015, 12:01
  4. μοναξια=εγωισμος.... + εγωισμος=προβληματα
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-07-2014, 15:47
  5. ΕΓΩΙΣΜΟΣ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2007, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •