Τα φώτα σας: Μιρταζαπινη (Remeron, mirtapil) κ κνιδωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    5

    Τα φώτα σας: Μιρταζαπινη (Remeron, mirtapil) κ κνιδωση

    Καλησπέρα σε όλους
    Είμαι νέα στον κόσμο των αντικαταθλιπτικων κ θα ήθελα τη γνώμη των βετεράνων.
    Πριν τρεις μηνες με διάγνωση burn out κ ΓΑΔ ο γιατρος μου μου έγραψε cipralex. Πέρασα μια 2 δοκιμαστικες εβδομάδες στην κολαση με τη μισή από τη συνιστώμενη θεραπευτική δοση: ακόμα μεγαλύτερο αγχος, κλαμα όλη μέρα, τρεμουλο, αυπνια κ ξύπνημα τουλάχιστον 5 φορές στη νύχτα με πανικο μούσκεμα στον ιδρωτα. Δεν μπορούσα να σκεφτώ καν το παραμικρό. Έπειτα το σταμάτησα μου εδωσε μιρταζαπινη (mirtapil). Κοιμήθηκα από το πρώτο βράδυ πολύ καλά με μια δόση 3.75 μόνο. Στη συνέχεια το ανεβάσαμε 0.5mg κ το άγχος μου ήταν σε εξαιρετικά καλα επίπεδα, ύπνος πολύ καλός, καθόλου κρίσεις πανικού, η αγοραφοβία σχεδόν εξαφανίστηκε. Δεν ήταν όλες οι μέρες καλές φυσικά αλλά περίμενα την επόμενη μέρα που συνήθως ήταν καλύτερη. Σταμάτησαν τα κλάματα κ οι σκοτεινές σκέψεις. Μπορούσα να είμαι κάπως πάλι ο εαυτός μου. Μέχρι πριν μια εβδομάδα περίπου που αυξήσαμε τη δόση σε 0.75. Ξεκινάει μια φοβερή φαγουρα στο εσωτερικό του λαιμού που μου έφερνε βηχα. Τότε δεν το συνδύασα με το φάρμακο. Πριν 4 μέρες εμφανίζεται μια φοβερή κνιδωση στα πελματα στο λαιμο κ στο στερνό, στα μπράτσα κ στα γόνατα. Μιλάμε για τεράστια κόκκινα μπαλώματα ππυ έκαιγαν ή με φαγουριζαν. Κάθισα κ το παρατήρησα 4 βραδιά. Μισή ώρα αφού λάμβανα την μιρταζαπινη ξεκινούσε η κνιδωση. Και ο κνησμος στο λαιμο επισης. Και ενα ειδοε ριγους σαν ταραχη ενω ημουν ηρεμη κατα κανονα. Πηρα τηλ το γιατρό ειπε δεν το αποκλείει να είναι παρενεργεια κ να σταματήσω για 3 μέρες να δούμε αν όντως φταίει το φάρμακο. Σήμερα που είναι το πρώτο βράδυ χωρις αγωγή την ίδια ώρα που κανονικα θα λάμβανα τη δόση μου εμφανίστηκε κοκκινισμα στο στερνο που υποχώρησε μετά από λίγο.Αλλα μέχρι εκεί. Θα μιλήσω μαζί του την Παρασκευή να δούμε πως θα πάει μέχρι τότε κ τι επιλογές έχουμε. Με στεναχωρεί πολύ που ίσως χρειαστεί να διακόψω γτ μου ταίριαξε σχετικά καλά κ ανησυχώ τι μπορεί να συμβεί πάλι με νέο φάρμακο. Δεν με πειράζει που με κάνει να κοιμάμαι ατελειωτα ή που νιώθω σωματικά κομμάτια ουτε καν η πείνα. Με πειράζει που ένιωθα καλά μέσα μου κ τα αυτό ίσως το χάσω. Είναι δύσκολο να βρεις κάτι να σου στρώσει καλα. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία ή κάτι να προτείνετε πάνω σ αυτό θα με βοηθούσε πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Καταρχην θα δεις τι γίνεται με το που σταματησεις το φάρμακο για 3 μερες οπως ειπες, αν συνεχιστουν οι κοκκινιλες ειναι καλο σημάδι οτι δεν φταίει η μιρταζαπινη οποτε ψαχνεις μα δεις τι μπορεί να τις προκαλει. Επισης ακομα και να ειναι απο το φαρμακο ισως σου προτεινει ο γιατρός να ξανα μειωσης την δοση αφου πριν δεν ειχες τετοιο πρόβλημα.

    Εγω παίρνω μιρταζαπινη 3 χρονια η μονη παρενέργεια που εχω παρατηρήσει ειναι οτι σου αυξανει την ορεξη και βαζεις κιλα αλλα ύστερα απο κάποιο διαστημα και με λιγη έξτρα προσπάθεια ελέγχεται.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πραγματι μου έχει ανοίξει την όρεξη αλλά επειδή το ηξερα από πριν ότι θα συμβεί ζορίστηκα κ κρατιόμουν στην αρχή κ τωρα κάπως έχει καταλαγιάσει η πείνα. Ένα κιλό πηρα στους 3 μήνες αλλα πριν δεν έτρωγα τίποτα από το άγχος. Αυτά τα δύο βραδιά που δεν πήρα η κνιδωση εμφανίστηκε πολύ αχνη μόνο στο στερνο για καμιά ώρα κ μετά χάθηκε. Μιλησα με φιλο μου φαρμακοποιο κ ειπε πως θελει τουλάχιστον δυο μέρες για να βγαλουμε συμπερασμα αλλα αφου εμφανίζεται μετα τη ληψη του φαρμακου ειναι πολυ πιθανο να ευθυνεται αυτο. Κ όπως είπες θα τον ρωτήσω αν μπορώ να γυρίσω σε μικρότερη δοση δοκιμαστικά. Ήλπιζαν μην είναι αυτό αλλά από ότι φαίνεται είναι. Σ ευχαριστώ κ πάλι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Εάν έχετε περαιτέρω απορίες, ρωτήστε το γιατρό ή το φαρμακοποιό σας.
    dinosaur game

Similar Threads

  1. ΚΝΙΔΩΣΗ
    By Myra2407 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 02-12-2023, 19:59
  2. Κνίδωση
    By george1520 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 17-01-2020, 23:44
  3. ΜΙΡΤΑΖΑΠΙΝΗ
    By Kerk in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 27-10-2019, 15:24
  4. Replies: 1
    Last Post: 15-07-2014, 00:11
  5. Έπαθα κνίδωση :(:(
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 14-11-2010, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •