Αδικία σε δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8

    Αδικία σε δουλειά

    Καλησπέρα σας ! Έχω ένα μικρό θέμα που με απασχολεί . Δουλεύω σεζόν σε ένα ξενοδοχείο και υπάρχει μια συνάδελφος που είναι 2 χρόνια πιο παλιά από εμένα . Η κοπέλα αυτή πάντα αποποιείται κάθε ευθύνη , κάθεται σε κάθε ευκαιρία για τσιγαρο , φορτώνει στους άλλους εκκρεμότητες γιατί δεν προλαβαίνει και καλά κι ας ξέρουμε οτι μπορεί να μην είδε στη βάρδια της πολύ δουλειά . Το θέμα είναι ότι εγώ επειδή έτσι είμαι σαν άνθρωπος δεν μαρεσει ούτε να επιβάλλομαι στους νέους σερβιτόρους που έρχονται πάντα κάνω τη δουλειά μου με υπευθυνότητα και προσπαθώ να μην αφήνω εκκρεμότητες. Χωρίς να θέλω να είμαι εγωιστρια είμαι πολύ καλύτερη στη δουλειά μου από εκείνη σέβομαι τους συναδέλφους μου και όλοι με συμπαθούν σε αντίθεση με εκείνη που τη σχολιάζουν αρνητικά όλοι . Όμως η κοπέλα είναι το είδος κάνω ναζακια και μιλάω σαν γατούλα και ο ένας υπεύθυνος την πάει πολύ και έχει την εύνοια του παρόλο που ξέρει πόσο τεμπέλα είναι. Το πρόβλημα είναι ότι την πήραν τηλ για να της κάνουν μια πρόταση και το μυαλό της πήγε να ανέβει θέση κάτι που δεν είναι απίθανο αν την προωθήσει ο συγκεκριμένος υπεύθυνος. Εμένα αυτό το γεγονός με εκνευρισε γιατί περίμενα πως θα εκτιμούσαν τη δουλειά που κάνω γιατί βλέπουν πως δουλεύω και ο f&b μας πάντα μου έλεγε τα καλύτερα και ότι είναι ευχαριστημένος από μένα και ότι νιώθει ασφάλεια που βρίσκομαι στο τμήμα γιατί είμαι υπεύθυνη . Και βλέπω τώρα ότι πάει να γίνει μια πρόταση σε αυτή τη κοπέλα που στο χειρότερο σενάριο αν ανέβει θα το παίζει αφεντικό και δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν ξέρει να δουλεύει. Νιώθω μια αδικία προς το μέρος μου και ότι δεν εκτιμάνε τη δουλειά που προσφέρω και προτιμούν άτομα που γλύφουν . Δεν θα με πείραζε για κάποιο άλλο άτομο αλλά για την συγκεκριμένη έχω φάει σκάλωμα και με παίρνει από κάτω .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ατομα ανευθυνα πιανουν ποστα κι κανουν ζημια κι στους αλλους με αποτελεσμα εσκεμμένα η οχι να διμιουργουν θεματαρες ενω πρεπει να συνεργαζονται ολλοι αψογα στη δουλεια . ο καθενας με το βιολι του κι δε νοιάζεται αν οι αλοι εχουν μετα θεματα απο ολα αυτα . ποσο να αντέξεις στην εργασια τετοια ενω πας να επιβιωσεις εκει οχι για πλακα . να χεις τη σκοτουρα σου κι να σε ζοριζουν κι οι αλοι εκει . να τσακωθεις ?? παλι δε εχει νοημα πιο πολυ θα φουντώσει αυτο τι να κανεις ?? ποσο ασχημο να αναγκάζεσαι να συνυπαρχεις με ατομα λοξά .:eek:
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,809
    ισως και καλα να κανει που προσπαθει με οποιον τροπο μπορει να εξασφαλισει τα προς το ζην.
    το προβλημα σου δεν ειναι αυτη αλλα οι εργοδοτες που δεν αντιλαμβανονται την αξια σου.
    η λυση ειναι να εργαστεις με αλλους που θα σε εκτιμουν περισσοτερο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Νομίζω πως υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα σε πολλές δουλειές κανείς δεν λέει ότι σε μια άλλη δουλειά θα είναι τα πράγματα πιο δίκαια . Η ερώτηση μου είναι μπορεί άραγε να υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να δείξω ότι ενοχλήθηκα και ότι ενώ ξέρουν ότι η κοπέλα δεν κάνει την προτιμούν ? Η απλά το αφήνεις έτσι και το ξεπερνας?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Από άτομα λοξά έχουμε πολλά χαχαχα
    Λες και τους περνάνε από κάστινγκ αν δεν έχεις θέματα δεν σε παίρνουμε στη δουλειά ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,967
    ο κοσμος πλεον εχει ζαζεψει ζητιμα να βρεις νορμαλ ατομο να κατημιασεις. ο ενας κοιτα να φαει τον αλον για να βγει μπρος εκεινος .ζουμε σε εποχες με απανθρωπιά ολα ενα ντόμινο γινοντε συμπεριφορές ανθρωποι καταστάσεις .:eek:
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Ίσως να την επέλεξαν επειδή είναι πιο "παλιά" και να θεωρούν ότι είναι νωρίς για εσένα να "ανέβεις θέση". Αν όπως λες, δείξεις την ενόχληση σου, πιστεύεις ότι θα πετύχεις κάτι; Κάτι θετικό που να αφορά εσένα εννοώ. Εσύ ξέρεις το περιβάλλον που εργάζεσαι.

  8. #8
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by DeathStar View Post
    Καλησπέρα σας ! Έχω ένα μικρό θέμα που με απασχολεί . Δουλεύω σεζόν σε ένα ξενοδοχείο και υπάρχει μια συνάδελφος που είναι 2 χρόνια πιο παλιά από εμένα . Η κοπέλα αυτή πάντα αποποιείται κάθε ευθύνη , κάθεται σε κάθε ευκαιρία για τσιγαρο , φορτώνει στους άλλους εκκρεμότητες γιατί δεν προλαβαίνει και καλά κι ας ξέρουμε οτι μπορεί να μην είδε στη βάρδια της πολύ δουλειά . Το θέμα είναι ότι εγώ επειδή έτσι είμαι σαν άνθρωπος δεν μαρεσει ούτε να επιβάλλομαι στους νέους σερβιτόρους που έρχονται πάντα κάνω τη δουλειά μου με υπευθυνότητα και προσπαθώ να μην αφήνω εκκρεμότητες. Χωρίς να θέλω να είμαι εγωιστρια είμαι πολύ καλύτερη στη δουλειά μου από εκείνη σέβομαι τους συναδέλφους μου και όλοι με συμπαθούν σε αντίθεση με εκείνη που τη σχολιάζουν αρνητικά όλοι . Όμως η κοπέλα είναι το είδος κάνω ναζακια και μιλάω σαν γατούλα και ο ένας υπεύθυνος την πάει πολύ και έχει την εύνοια του παρόλο που ξέρει πόσο τεμπέλα είναι. Το πρόβλημα είναι ότι την πήραν τηλ για να της κάνουν μια πρόταση και το μυαλό της πήγε να ανέβει θέση κάτι που δεν είναι απίθανο αν την προωθήσει ο συγκεκριμένος υπεύθυνος. Εμένα αυτό το γεγονός με εκνευρισε γιατί περίμενα πως θα εκτιμούσαν τη δουλειά που κάνω γιατί βλέπουν πως δουλεύω και ο f&b μας πάντα μου έλεγε τα καλύτερα και ότι είναι ευχαριστημένος από μένα και ότι νιώθει ασφάλεια που βρίσκομαι στο τμήμα γιατί είμαι υπεύθυνη . Και βλέπω τώρα ότι πάει να γίνει μια πρόταση σε αυτή τη κοπέλα που στο χειρότερο σενάριο αν ανέβει θα το παίζει αφεντικό και δεν θα κάνει τίποτα γιατί δεν ξέρει να δουλεύει. Νιώθω μια αδικία προς το μέρος μου και ότι δεν εκτιμάνε τη δουλειά που προσφέρω και προτιμούν άτομα που γλύφουν . Δεν θα με πείραζε για κάποιο άλλο άτομο αλλά για την συγκεκριμένη έχω φάει σκάλωμα και με παίρνει από κάτω .
    Καλημέρα!
    Μια επιχείρηση διαλέγει κάποιον ο οποίος ειναι λιγότερο αποδοτικός;
    Για ποιο λόγο;
    Δεν θα βγει ζημιωμενη η ίδια η επιχείρηση;

    Μήπως εσύ με την συμπεριφορα σου (να την καλύπτεις) δείχνεις στους εργοδότες σου ότι ειναι ικανή;

    Σκέψου τι πρέπει να αναθεωρήσεις εσύ στη δική σου συμπεριφορά ώστε να φαίνεται τελικά ποιος είναι ικανός και ποιος όχι..

    Τους άλλους δεν μπορούμε να τους αλλάξουμε αυτο που μπορούμε ειναι να μην τους καλύπτουμε ώστε να υποβαθμίζεται η δική μας προσφορά.

    Είμαι σίγουρη πως και την θέση ν αναλάβει αν δεν είναι αποδοτική θα την χάσει οπότε μην ανησυχείς γι αυτό.

    Κάνε εσύ τη δική σου δουλειά όπως πρέπει και ασε αυτά που αφήνουν οι άλλοι εκκρεμότητες να φαίνονται και όχι να καλύπτονται .
    Η επιχείρηση αργά ή γρήγορα θα τα δει και θα εκτιμηθεί ο καθένας όπως του αξίζει!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Ναι μπορεί να θεωρούν ότι ως παλιά μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω . Όσο για το αν πεις κάτι αν δεν έχεις μέσον εκεί δεν περνάει και πολύ ο λόγος σου . Και η κοπέλα έχει την εύνοια ενός υπεύθυνου που είναι εκεί μέσα πολλά χρόνια και απλά την συμπαθει παρόλο που γνωρίζει από τη προϊσταμένη και από άλλους ότι δεν δουλεύει . Και θέλει να τη προωθησει σε ανώτερη θέση

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Σε αυτό που λέτε έχετε πολύ δίκιο ότι πολλές φορές δεν έπρεπε να καλυψω εκκρεμότητες της . Απλά είμαι τέτοιος άνθρωπος που θέλω να κάνω τη δουλειά μου σωστά . Ωστόσο ίσως πιο πολύ να με ενοχλεί η συμπεριφορά του manager που ερχόταν σε μένα να λύσει τα θέματα που είχαμε και ένιωθε ασφάλεια σύμφωνα με τα λεγόμενα του όταν ήμουν στο τμήμα γιατί είμαι υπεύθυνη και σωστή στη δουλειά μου . Και δέχεται από τον άλλον να ανεβάσει την κοπέλα . Απλώς μετά έχουμε από πίσω και άλλα πράγματα γιατί ο άνθρωπος είναι νέος και μάλλον δεν έχει δική του βούληση και ίσως παίζονται και άλλα παιχνίδια. Εκεί που ποντάρω και εγώ είναι αφού η κοπέλα είναι τεμπέλα θα της έρθουν ευθύνες και αρμοδιότητες που δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει και θα εκτεθεί οπότε θα φανεί ότι δεν ήταν αξία .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,187
    Είναι όντως τεμπελα ή δεν είναι τόσο γρήγορη όσο είσαι εσύ; Δεν έχουμε όλοι τους ίδιους ρυθμούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις άλλη δουλειά... Βέβαια αδικίες υπάρχουν παντού. Αν εργάζεσαι σωστά το εκμεταλλεύονται, όσο και να σου το αναγνωρίσουν θα σε χρησιμοποιούν , για να βγάζεις την δουλειά που οι υπόλοιποι δεν μπορούν ή δεν προσπαθούν. Για τον εργοδότη δεν έχει σημασία ποιος είναι ανώτερος ή κατώτερος αν θέλει πληρώνει στον καθένα όσο αξίζει...
    Το να κάνει κάποιον ανώτερο υπεύθυνο σε κάτι για να έχει την επίβλεψη φαίνεται πως τον υποστηρίζει και του έχει περισσότερη εμπιστοσύνη αν όμως βλέπει πως δεν βγάζει δουλειά και δεν θέλει να τον διώξει τον προωθεί για να κάθεται και να βρεθεί αντικαταστάτης στην κατώτερη θέση για να βγαίνει σωστά η δουλειά.
    Έχει το προσόν να τα φορτώνει εργασίες στους υπαλλήλους, αν βάλουν εσένα με τον καλό χαρακτήρα που έχεις θα τα έκανες εσύ για να τους βοηθήσεις... Πολλές φορές ο επιστάτης κάνει τις αγγαρείες των υπαλλήλων του και τρέχει να καλύψει τα κενά που υπάρχουν. Σε ορίζουν υπεύθυνο για να έχεις ένα τίτλο με περισσότερες υποχρεώσεις. Υπάρχουν χειρότερες αδικίες με τα ένσημα , το ωράριο, τα χρήματα και με κακούς συναδέλφους αν είναι όλα αυτά σωστά μην το σκέφτεσαι, μπορεί να σου αναγνωρίσει την βοήθεια και να έχεις την υποστήριξη της. Αξίζει να ζητήσεις περισσότερα λεφτά, ρεπό, καλύτερο ωράριο και να μην διαμαρτυρηθείς για μια συνάδελφο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Δεν το λέω εγώ προσωπικά επικρατεί αυτή η άποψη από όλους τους συνάδερφους και προϊστάμενους .

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Φυσικά , πουθενά δεν υπάρχει το τέλειο. Επικρατεί τελικά αυτός που ψάχνει να χώσει τους άλλους στη δουλειά και να αποφύγει τα πάντα παρά αυτός που είναι συνεπής και βοηθάει στο να βγει η δουλειά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    495
    Έτσι είναι αλλά υπάρχουν συνέπειες, ο άξιος πάντα θα βρει λύση και κάπου θα βολευτεί έστω και με κάποια καθυστέρηση. Ο κακός εργοδότης θα οδηγηθεί στη χρεοκοπία ή θα αναγκαστεί να πουλήσει την επιχείριση του σε μικρότερη αξία. Όποιος δεν εργάζεται σωστά είναι αδύνατο να κρύβεται για 40 χρόνια, οι συνθήκες αλλάζουν όπως και οι ''ευνοούμενοι'' και μεγαλώνοντας δεν αλλάζει η νοοτροπία , ο τεμπέλης που θα μάθει στα εύκολα και να θελήσει αργότερα να δουλέψει σωστά το σώμα του δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 16-06-2023, 10:46
  2. Αδικία...
    By elisabet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2017, 13:55
  3. Συνεχής απογοήτευση!!! Απορίες, διαπιστώσεις και αδικία!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 02-07-2017, 18:35
  4. Ειναι αδικία αυτό ?
    By notorious in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2012, 19:06
  5. Να φάνε όλοι ban αδικία
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 146
    Last Post: 03-12-2010, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •