Είναι πιθανή η επανασύνδεση; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι είπαμε πως θα το αφήσουμε ανοιχτό, θα έχουμε επικοινωνία αλλά αν τύχει και βρούμε κάτι καλύτερο θα σημαίνει ότι δεν άξιζε να είμαστε μαζί, αν κάποιος από τους δύο θα κατέληγε με άλλον. Του είπα πως θέλω να είναι καλά, άσχετα αν είναι μαζί μου γιατί έχω αρχίσει και αναγνωρίζω κι εγώ πράγματα που έκανα και τον ενοχλούσαν, τα οποία δεν είχε τον τρόπο να μου τα επικοινωνήσει, εκτός από τώρα που χωρίσαμε και τα συζητήσαμε. Το ιδανικό είναι να βρεις έναν άνθρωπο να κουμπώνεις από την πρώτη στιγμή, αλλά σπάνια συμβαίνει αυτό πιστεύω, και γενικά δεν έχω στο μυαλό μου να ψάξω αλλά (να προσπαθήσω) να είμαι με αυτόν που θέλω.
    Στη φάση που είσαι δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, να μοιράσεις σωστά τις ευθύνες. Επειδή εσύ θες να ειστε μαζί. Είναι σημαντικό να βρεις έναν άνθρωπο που θα μπορείς να συζητάς όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σχέση σας και όχι να το κρύβετε. Κάποια φάση θα το βρείτε μπροστά σας. Επικεντρώσου στον εαυτό σου, κάνε πράγματα που σε χαλαρώνουν, βγες με φίλους και αν κάτι αξίζει θα φανεί στο μέλλον.

  2. #17
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    καταλαβες γιατι εχω νομπελ ? το απαντας μονη σου

    λεω να αφησεις τις επικοινωνιες , κ σιγα σιγα να γνωρισεις εναν αλλον ανθρωπο . open your eyes

    τωρα να ειναι καλα κλπ , επειδη ζουμε χρονους κ στιγμες βρες καποιον να εισαι εσυ καλα κ αστον αυτον .
    Αυτό, όμως, δε σημαίνει αυτόματα ότι έχει ή ψάχνει άλλη, όπως δεν έχω ή δεν ψάχνω εγώ. Γενικά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

  3. #18
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στη φάση που είσαι δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά, να μοιράσεις σωστά τις ευθύνες. Επειδή εσύ θες να ειστε μαζί. Είναι σημαντικό να βρεις έναν άνθρωπο που θα μπορείς να συζητάς όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σχέση σας και όχι να το κρύβετε. Κάποια φάση θα το βρείτε μπροστά σας. Επικεντρώσου στον εαυτό σου, κάνε πράγματα που σε χαλαρώνουν, βγες με φίλους και αν κάτι αξίζει θα φανεί στο μέλλον.
    Έχεις δίκιο, απλά πώς θα φανεί στο μέλλον; Εννοώ αν εκείνος κάνει κάτι με άλλη και δεν του βγει στο διάστημα αυτό, (αν και) μέχρι να γυρίσει σε μένα, πώς θα το ξέρω και απλά δε θα παραμυθιάζομαι ότι προσπαθούσε να αλλάξει τον εαυτό του;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Έχεις δίκιο, απλά πώς θα φανεί στο μέλλον; Εννοώ αν εκείνος κάνει κάτι με άλλη και δεν του βγει στο διάστημα αυτό, (αν και) μέχρι να γυρίσει σε μένα, πώς θα το ξέρω και απλά δε θα παραμυθιάζομαι ότι προσπαθούσε να αλλάξει τον εαυτό του;
    Δεν προσπαθεί να αλλάξει τον εαυτό του. Αυτό είναι σίγουρο. Μην παραμυθιαζεσαι. Τώρα τι άλλο παίζει, μόνο αυτός το ξέρει..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Tελευταία φορά ποτε μιλήσατε? Πριν ποσο καιρό? Ειτε απο κοντά ειτε μεσω σοσιαλ, ποτε ηταν τελευταία επικοινωνία?

  6. #21
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Tελευταία φορά ποτε μιλήσατε? Πριν ποσο καιρό? Ειτε απο κοντά ειτε μεσω σοσιαλ, ποτε ηταν τελευταία επικοινωνία?
    Μιλήσαμε και σήμερα, που του έστειλα να δω τι κάνει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    427
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Αυτό, όμως, δε σημαίνει αυτόματα ότι έχει ή ψάχνει άλλη, όπως δεν έχω ή δεν ψάχνω εγώ. Γενικά καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.
    Τι σε νοιάζει αν ψάχνει άλλη η' αν έχει άλλη ? Πρέπει να σε νοιάζει ο εαυτός σου και εσύ πως θα περάσεις καλά . Αν ήταν όλοι μας να ενδιαφερόμαστε για πρώην κατάστασεις ,τι κάνουν και αν είναι καλά ,θα έπρεπε να ανοίξουμε γραφείο καλών πράξεων . Χώρισες , τέλος . Είναι πρώην , κάποτε , τότε , άμα δεν σου είχε ξυνισει δεν θα έφευγες . Έχεις δικιά σου ζωή , δεν θα στην καθορίσει ένας γκομενάκος . Φτιάξε την ζωή σου , ταξίδεψε , δες πράγματα , περνά καλά , διασκέδασε , δες ...η ζωή είναι τόσο ωραία να χαρίζεται σε προσκόλληση . Αν είναι δυνατόν 4 δις άντρες έχει ο πλανήτης ...εγώ προσωπικά δεν αφήνω καμία σχέση να μου καθορίσει την δικιά μου ζωή . Τι είναι ? Θα το δούμε στο μέλλον αν κ εφόσον ...προβληματικές καταστάσεις . Δεν κουμπωνεις , δεν ταιριάζεις έχασες ήδη χρόνο μέσα στην σχέση .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Πριν 2 μήνες χώρισα εν θερμώ, πάνω σε έναν καυγά που είχα με το αγόρι μου, οπότε μάζεψα τα πράγματά μου και έφυγα. Ήμασταν αρκετά χρόνια μαζί. Μετά από λίγες μέρες που καταλάγιασε κάπως ο θυμός μου, του έστειλα μήνυμα λέγοντάς του ότι ήταν άδικο που έγιναν έτσι τα πράγματα αλλά και να μη γινόταν εκείνη τη φορά αυτό θα γινόταν κάποια άλλη, μια και τσακωνόμασταν πολύ συχνά και έντονα. Συμφωνήσαμε και οι δύο ότι δεν περνούσαμε καλά και ότι αν ξαναείμαστε μαζί θα πρέπει να έχουμε αλλάξει και οι 2. Μετά από 1μιση μήνα, πήγα να τον βρω και μου είπε ότι δεν αποκλείει να είναι ξανά μαζί μου και ότι θα έχουμε επικοινωνία, απλά όχι κάθε μέρα, αλλά αυτό τον καιρό είναι καλά που είναι μόνος του. Μου είπε επίσης, χωρίς να τον ρωτήσω, ότι δεν ψάχνει για άλλη. Υπάρχει περίπτωση όμως να λέει ψέματα και να ψάχνει κάτι καλύτερο και αν δεν κάτσει να γυρίσει σε μένα; Ή όντως θέλει να σκεφτεί και τι μπορεί να είναι αυτό;
    Ψάχνει για άλλη η την έχει βρει θεωρώ για να σου λέει έτσι.
    Πόσα χρόνια είχατε σχέση;

  9. #24
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Τι σε νοιάζει αν ψάχνει άλλη η' αν έχει άλλη ? Πρέπει να σε νοιάζει ο εαυτός σου και εσύ πως θα περάσεις καλά . Αν ήταν όλοι μας να ενδιαφερόμαστε για πρώην κατάστασεις ,τι κάνουν και αν είναι καλά ,θα έπρεπε να ανοίξουμε γραφείο καλών πράξεων . Χώρισες , τέλος . Είναι πρώην , κάποτε , τότε , άμα δεν σου είχε ξυνισει δεν θα έφευγες . Έχεις δικιά σου ζωή , δεν θα στην καθορίσει ένας γκομενάκος . Φτιάξε την ζωή σου , ταξίδεψε , δες πράγματα , περνά καλά , διασκέδασε , δες ...η ζωή είναι τόσο ωραία να χαρίζεται σε προσκόλληση . Αν είναι δυνατόν 4 δις άντρες έχει ο πλανήτης ...εγώ προσωπικά δεν αφήνω καμία σχέση να μου καθορίσει την δικιά μου ζωή . Τι είναι ? Θα το δούμε στο μέλλον αν κ εφόσον ...προβληματικές καταστάσεις . Δεν κουμπωνεις , δεν ταιριάζεις έχασες ήδη χρόνο μέσα στην σχέση .
    Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι, απλά δεν μπορώ να πατήσω ένα κουμπί και να κάνω όλα αυτά που θα ήταν ιδανικά, γιατί είναι το συναίσθημα στη μέση.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ψάχνει για άλλη η την έχει βρει θεωρώ για να σου λέει έτσι.
    Πόσα χρόνια είχατε σχέση;
    Είχαμε σχέση σχεδόν 8 χρόνια. Μου φαίνεται λίγο περίεργο μετά από τόσο καιρό που ήμασταν μαζί και σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα που έχει περάσει από το χωρισμό να έχει μπει στη διαδικασία να βρει άλλη. Κι αυτό γιατί θεωρώ ότι αν κουράστηκε, κουράστηκε γενικά επειδή ήταν σε σχέση και όχι ότι ψάχνει να ξαναμπεί σε σχέση με άλλη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Είχαμε σχέση σχεδόν 8 χρόνια. Μου φαίνεται λίγο περίεργο μετά από τόσο καιρό που ήμασταν μαζί και σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα που έχει περάσει από το χωρισμό να έχει μπει στη διαδικασία να βρει άλλη. Κι αυτό γιατί θεωρώ ότι αν κουράστηκε, κουράστηκε γενικά επειδή ήταν σε σχέση και όχι ότι ψάχνει να ξαναμπεί σε σχέση με άλλη.
    Τα 8 χρόνια σχέσης μπορεί να είναι και λόγος για να ψαξει να βρει αλλη.. Μπορεί και όχι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    427
    8 χρόνια σχέσης ????OMG , Εδώ μιλάμε για συνταξη κανονική . Κ μέσα σε αυτά τα 8 χρόνια η επικοινωνία ήταν και δεν ήταν . Βγες , ντύσου , στολίσου , τι κάνεις ????? Δεν υπάρχει συναίσθημα ( σίγουρα εγωισμός και ανασφάλεια ) , υπάρχει συνήθεια , προσκόλληση , αλληλεξάρτηση ....!!!!!!

  13. #28
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    8 χρόνια σχέσης ????OMG , Εδώ μιλάμε για συνταξη κανονική . Κ μέσα σε αυτά τα 8 χρόνια η επικοινωνία ήταν και δεν ήταν . Βγες , ντύσου , στολίσου , τι κάνεις ????? Δεν υπάρχει συναίσθημα ( σίγουρα εγωισμός και ανασφάλεια ) , υπάρχει συνήθεια , προσκόλληση , αλληλεξάρτηση ....!!!!!!
    Και πώς ξεχωρίζεται η προσκόλληση και η συνήθεια από το συναίσθημα; Γιατί και ο έρωτας, για παράδειγμα, θα μπορούσε να θεωρηθεί προσκόλληση. Όσον αφορά στο να βγω έξω μου είναι πολύ δύσκολο και ανούσιο αυτή τη στιγμή.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    427
    Quote Originally Posted by Tzina4 View Post
    Και πώς ξεχωρίζεται η προσκόλληση και η συνήθεια από το συναίσθημα; Γιατί και ο έρωτας, για παράδειγμα, θα μπορούσε να θεωρηθεί προσκόλληση. Όσον αφορά στο να βγω έξω μου είναι πολύ δύσκολο και ανούσιο αυτή τη στιγμή.
    Εξήγησε μου γιατί έφυγες τότε ? Ποιο συναίσθημα σε οδήγησε ? Γιατί αλλιώς θα καθοσουν μια χαρά σε μια τετρημενη σχέση βολεματος . είτε βγεις τώρα έξω , είτε αύριο κάποια στιγμή θα βγεις .....οπότε πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο . Υγ. Η συνήθεια είναι προσκόλληση και η προσκόλληση συνήθεια . Αλήθεια πες μας μέσα στην σχέση εξελίσοσουν σαν άνθρωπος ? Έγινες καλύτερη ?

  15. #30
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Εξήγησε μου γιατί έφυγες τότε ? Ποιο συναίσθημα σε οδήγησε ? Γιατί αλλιώς θα καθοσουν μια χαρά σε μια τετρημενη σχέση βολεματος . είτε βγεις τώρα έξω , είτε αύριο κάποια στιγμή θα βγεις .....οπότε πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο . Υγ. Η συνήθεια είναι προσκόλληση και η προσκόλληση συνήθεια . Αλήθεια πες μας μέσα στην σχέση εξελίσοσουν σαν άνθρωπος ? Έγινες καλύτερη ?
    Έφυγα γιατί με οδήγησε το συναίσθημα της αγανάκτησης, ότι δε θα άλλαζε κάτι και θα υπήρχε ένας φαύλος κύκλος. Όμως αυτό το "σοκ" του χωρισμού με ταρακούνησε περισσότερο από κάθε άλλη φορά, να δω και τα δικά μου λάθη και να κάνω μια ουσιαστική και με νόημα συζήτηση, ευελπιστώντας ότι και εκείνος θα κάνει το ίδιο, τουλάχιστον επειδή αυτή τη φορά δε θα έχουμε κάτι να χάσουμε, άρα θα είμαστε πιο χαλαροί και θα έχουμε παρατηρήσει τα πράγματα από απόσταση. Αν θέλω να προσπαθήσω για κάτι καλύτερο μαζί του και όχι απλώς να ξαναείμαι στην ίδια κατάσταση σχέσης, θεωρείται προσκόλληση; Όσον αφορά στο αν εξελισσόμουν μέσα στη σχέση, δεν μπορώ να καταλάβω, ξέρω απλά ότι έμαθα να αγαπάω και να φροντίζω.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω επανασύνδεση ενώ είναι κάθετος
    By Sebakost in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 29-05-2020, 00:52
  2. Χωρισμός και πιθανή επανασύνδεση
    By Melba in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 07-10-2018, 18:34
  3. Πιθανή εγκυμοσυνη;
    By Blackrose in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2018, 16:16
  4. Ανεργία και πιθανή κατάθλιψη
    By GiannisPetrou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-2016, 16:18
  5. ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΙΔΕΑ!
    By freedom30 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 22
    Last Post: 19-02-2011, 12:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •