SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: SOS

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8

    SOS

    Καλησπέρα. Προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έχει σχιζοφρένεια , επειδή με φοβίζει . Θέλω να Πιστευω ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικγ διαταραχή . Διάβαζα στη Βικιπαίδεια ότι η ιδροψυχναστικη διαταραχή συνδέεται με τη σχιζοφρένεια και εμφανίζεται σε άτομα πιο ευαίσθητα . Ισχύει αυτό ; Τώρα που να ξέρετε και εσείς , αλλα με έχει πιάσει τρελό άγχος και κρίση αυτή τη στιγμή εκεί που είχα ηρεμήσει . Ξέρω ότι δεν πρέπει να ψάχνω αλλα δεν μποτω στην άγνοια , θέλω απαντήσεις, αλλιώς θα τα σκέφτομαι συνέχεια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    353
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Καλησπέρα. Προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έχει σχιζοφρένεια , επειδή με φοβίζει . Θέλω να Πιστευω ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικγ διαταραχή . Διάβαζα στη Βικιπαίδεια ότι η ιδροψυχναστικη διαταραχή συνδέεται με τη σχιζοφρένεια και εμφανίζεται σε άτομα πιο ευαίσθητα . Ισχύει αυτό ; Τώρα που να ξέρετε και εσείς , αλλα με έχει πιάσει τρελό άγχος και κρίση αυτή τη στιγμή εκεί που είχα ηρεμήσει . Ξέρω ότι δεν πρέπει να ψάχνω αλλα δεν μποτω στην άγνοια , θέλω απαντήσεις, αλλιώς θα τα σκέφτομαι συνέχεια!
    καλημέρα σου

    όλες οι ψυχικές ασθένειες σε ευαίσθητα άτομα εμφανίζονται

    όντως κάποιος που έχει σχιζοφρένεια μπορεί να έχει και emμονές μαζί

    παρόλα αυτά
    ή ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ανήκει στις νευρώσεις
    ενώ η σχιζοφρένεια στις ψυχώσεις

    ως εκ τούτου δεν έχουν καμία σχέση

    άλλο εννοεί η wiki άλλο κατάλαβες και κυρίως φοβήθηκες εσύ εξαιτίας του υπερβολικού άγχους σου

    ε τον έναν ή τον άλλο τρόπο αυτή η σκέψη θα σταματήσει
    το θέμα είναι ότι αν συνεχίσεις να έχεις τόσο άγχος θα έρθει μία άλλη σκέψη να την να την αντικαταστήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    353
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Καλησπέρα. Προσπαθω να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν έχει σχιζοφρένεια , επειδή με φοβίζει . Θέλω να Πιστευω ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικγ διαταραχή . Διάβαζα στη Βικιπαίδεια ότι η ιδροψυχναστικη διαταραχή συνδέεται με τη σχιζοφρένεια και εμφανίζεται σε άτομα πιο ευαίσθητα . Ισχύει αυτό ; Τώρα που να ξέρετε και εσείς , αλλα με έχει πιάσει τρελό άγχος και κρίση αυτή τη στιγμή εκεί που είχα ηρεμήσει . Ξέρω ότι δεν πρέπει να ψάχνω αλλα δεν μποτω στην άγνοια , θέλω απαντήσεις, αλλιώς θα τα σκέφτομαι συνέχεια!
    ελπίζω να μη θέλεις απαντήσεις για όλα γιατί δεν υπάρχουν απαντήσεις για όλα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Κατάλαβα . Ευχαριστώ για την απάντηση . Μμ μου είχε έρθει μια σκέψη ότι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και με άγχωσε παρα πολύ . Ενιωθα τρελή . Και μετα μου δημιουργήθηκαν κι αλλα ερωτήματα . Πχ γιατί οι σχιζοφρενείς να είναι <<τρελοί>> και εμείς όχι και αν είναι αυτοί υγιείς στην τελική και έχουν δίκιο σε αυτα που σκέφτονται και εμείς οχι ; Τέλος πάντων , εκεί που τα είχα εκλογικεύσει, έψαξα για λιγο τη σχιζοφρένεια και ένιωσα ότι την έχω πάλι εκεί που είχα ηρεμήσει και μετα σκεφτεί αν είναι καλο να την έχω ; 500 ερωτήσεις στο κεφάλι μου το λεπτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    353
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Κατάλαβα . Ευχαριστώ για την απάντηση . Μμ μου είχε έρθει μια σκέψη ότι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και με άγχωσε παρα πολύ . Ενιωθα τρελή . Και μετα μου δημιουργήθηκαν κι αλλα ερωτήματα . Πχ γιατί οι σχιζοφρενείς να είναι <<τρελοί>> και εμείς όχι και αν είναι αυτοί υγιείς στην τελική και έχουν δίκιο σε αυτα που σκέφτονται και εμείς οχι ; Τέλος πάντων , εκεί που τα είχα εκλογικεύσει, έψαξα για λιγο τη σχιζοφρένεια και ένιωσα ότι την έχω πάλι εκεί που είχα ηρεμήσει και μετα σκεφτεί αν είναι καλο να την έχω ; 500 ερωτήσεις στο κεφάλι μου το λεπτό.
    ένας ειδικός θα μπορέσει να σε βοηθήσει και να σε ηρεμήσει

    και αν θέλεις να μάθεις αν έχεις αγχώδη διαταραχή ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να το μάθεις εκεί

    δεν υπάρχει ειδικός που να μην μπορεί να ξεχωρίσει αν κάποιος έχει σχιζοφρένεια ήideoψυχαναγκαστική διαταραχή

    πήγαινε να ανακουφιστείς και να ηρεμήσεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Ναι θα πάω . Θα κλείσω ένα ραντεβου γιατί δεν αντέχεται άλλο . Με είχε ξαναπιάσει άλλη μια φορα πριν 2 χρόνια αλλα το ξεπέρασα μόνη μου . Από τότε είχα σκέψεις που δεν μου δημιουργούσαν πολύ άγχος . Τώρα μου ξανάρθε αυτή . Θα κλείσω όμως τώρα , παρόλο που κάποιες φορές οι σκέψεις μου αμφιβάλλουν μέχρι και αυτα που λένε οι ψυχολόγοι/ ψυχίατροι . Αλλα όταν είμαι πιο ήρεμη όμως τώρα δηλαδή τα σκέφτομαι λογικα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    φιλαρακι θα πας σε εναν γιατρο σωστο που να σου φερθει σωστα κι να σου πει αν εχεις καποιο θεμα να δωσει μια αγωγή σωστη κι να φτιαξει αυτο αν κατι εχεις που σε βασανίζει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •