Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Απορία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8

    Απορία

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σχιζοφρένεια μπορει να αποκτήσει ο οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή . Προφανώς ξέρω ότι πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου(περίπου 1% ) εμφανίζει και παιΖουν ρολο και διάφοροι παράγοντες (κληρονομικοί , γενετικοί , προδιάθεση κλπ) αλλα σκέφτομαι αν ξαφνικα μπορεί να σκεφτείς κάτι και να το πιστέψεις . Εμένα στα ξαφνικα μου έγινε εδώ και περίπου 2 βδομαδες οτι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και αλλες σκέψεις σχετικά με τον κόσμο . Με φοβίζουν . Και δεν ξέρω εάν είναι φιλοσοφικά , ύπαρξιακα ερωτήματα (διότι είχα παρόμοια και παλια ποιο είναι το νόημα του κόσμου κλπ ) , ή όντως θα το πιστέψω ή το πιστεύω καταβαθος . Δηλαδή μπορείς να πάθεις και έτσι σχιζοφρένεια , από μία σκέψη που ξαφνικα θα σκεφτείς ; Δηλαδή οι σχιζοφρενείς δεν έχουν την ικανότητα να το πω έτσι να βρουν επιχειρήματα λογικα για να δουν αν αυτό που σκέφτονται ισχύει ή όχι ; Γιατί εγω προσπαθω να βρω επιχειρήματα και απαντήσεις για να εκλογικεύσω αυτα που σκέφτομαι .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    θα πρεπει να ρωτήσεις εναν γνωστη σε αυτο γιατρο νευρολογο η κι το νετ αν κανεις αναζήτηση θα σου βγαλει απαντήσεις . γιατρος ομως σιγουρα θα πει σωστα μια γνωμη σε οτι εχει να κανει με αυτα . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    346
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σχιζοφρένεια μπορει να αποκτήσει ο οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή . Προφανώς ξέρω ότι πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου(περίπου 1% ) εμφανίζει και παιΖουν ρολο και διάφοροι παράγοντες (κληρονομικοί , γενετικοί , προδιάθεση κλπ) αλλα σκέφτομαι αν ξαφνικα μπορεί να σκεφτείς κάτι και να το πιστέψεις . Εμένα στα ξαφνικα μου έγινε εδώ και περίπου 2 βδομαδες οτι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και αλλες σκέψεις σχετικά με τον κόσμο . Με φοβίζουν . Και δεν ξέρω εάν είναι φιλοσοφικά , ύπαρξιακα ερωτήματα (διότι είχα παρόμοια και παλια ποιο είναι το νόημα του κόσμου κλπ ) , ή όντως θα το πιστέψω ή το πιστεύω καταβαθος . Δηλαδή μπορείς να πάθεις και έτσι σχιζοφρένεια , από μία σκέψη που ξαφνικα θα σκεφτείς ; Δηλαδή οι σχιζοφρενείς δεν έχουν την ικανότητα να το πω έτσι να βρουν επιχειρήματα λογικα για να δουν αν αυτό που σκέφτονται ισχύει ή όχι ; Γιατί εγω προσπαθω να βρω επιχειρήματα και απαντήσεις για να εκλογικεύσω αυτα που σκέφτομαι .
    από ότι φαίνεται δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να ηρεμήσεις

    πάντως σχιζοφρένεια δεν μπορεί να αποκτήσει οποιοσδήποτε

    ο μηχανισμός άμυνας της εκλογικευσής δεν είναι πρωτεύων στου σχιζοφρενεις ούτε και συχνός

    δυστυχώς και εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ χρόνο και άδικα και άσκοπα μέχρι να πάω πρώτη φορά στον ψυχίατρο

    αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα αύριο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    από ότι φαίνεται δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να ηρεμήσεις

    πάντως σχιζοφρένεια δεν μπορεί να αποκτήσει οποιοσδήποτε

    ο μηχανισμός άμυνας της εκλογικευσής δεν είναι πρωτεύων στου σχιζοφρενεις ούτε και συχνός

    δυστυχώς και εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ χρόνο και άδικα και άσκοπα μέχρι να πάω πρώτη φορά στον ψυχίατρο

    αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα αύριο
    Εκεί που καθυσηχαζομαι πχ το πρωί , το απόγευμα μπορεί να ξανά αγχωθώ . Έχω κλείσει , Απλως επειδή έτυχε κάτι επείγον οικογενειακό από Δευτέρα έως και Παρασκευή θα είμαι εκτός Αθηνών , όποτε θα πάω την άλλη Δευτέρα .
    Είχες και εσυ εννοείς τέτοιες σκέψεις ; Πριν πας σε ψυχίατρο ; Που σου προκαλούσαν άγχος ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    191
    Άμα είχες ψύχωση δεν θα το καταλάβαινες. θα το καταλάβαινες πολύ πιο αργότερα. Αλλά πρέπει να πας σε γιατρό. Επειδή σκέφτηκες κάτι δεν σημαίνει ότι θα πάθεις ψύχωση. Τώρα άμα είμαστε ψεύτικοι θέλει μεγάλη κουβέντα αλλά δεν είναι του παρόντος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,181
    Μπορεί να εκδηλωθεί η ψύχωση/σχιζοφρένεια μετά από ένα πολύ στρεσογόνο γεγονός ή μετά από χρήση κάνναβης...
    Συνήθως εκδηλώνεται στις ηλικίες 18-24...Και δεν το παθαίνεις από την πολύ φιλοσοφία περι των υπαρξιακών, μην ανησυχείς.
    Αυτό που περιγράφεις εσύ μοιάζει περισσότερο με αποπραγματοποίηση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    346
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Εκεί που καθυσηχαζομαι πχ το πρωί , το απόγευμα μπορεί να ξανά αγχωθώ . Έχω κλείσει , Απλως επειδή έτυχε κάτι επείγον οικογενειακό από Δευτέρα έως και Παρασκευή θα είμαι εκτός Αθηνών , όποτε θα πάω την άλλη Δευτέρα .
    Είχες και εσυ εννοείς τέτοιες σκέψεις ; Πριν πας σε ψυχίατρο ; Που σου προκαλούσαν άγχος ;
    όχι δεν είχα αυτήν την σκέψη

    το καθένας έχει τις δικές του προσωπικές σκέψεις και αγωνίες που προκαλεί άγχος

  8. #8
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σχιζοφρένεια μπορει να αποκτήσει ο οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή . Προφανώς ξέρω ότι πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου(περίπου 1% ) εμφανίζει και παιΖουν ρολο και διάφοροι παράγοντες (κληρονομικοί , γενετικοί , προδιάθεση κλπ) αλλα σκέφτομαι αν ξαφνικα μπορεί να σκεφτείς κάτι και να το πιστέψεις . Εμένα στα ξαφνικα μου έγινε εδώ και περίπου 2 βδομαδες οτι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και αλλες σκέψεις σχετικά με τον κόσμο . Με φοβίζουν . Και δεν ξέρω εάν είναι φιλοσοφικά , ύπαρξιακα ερωτήματα (διότι είχα παρόμοια και παλια ποιο είναι το νόημα του κόσμου κλπ ) , ή όντως θα το πιστέψω ή το πιστεύω καταβαθος . Δηλαδή μπορείς να πάθεις και έτσι σχιζοφρένεια , από μία σκέψη που ξαφνικα θα σκεφτείς ; Δηλαδή οι σχιζοφρενείς δεν έχουν την ικανότητα να το πω έτσι να βρουν επιχειρήματα λογικα για να δουν αν αυτό που σκέφτονται ισχύει ή όχι ; Γιατί εγω προσπαθω να βρω επιχειρήματα και απαντήσεις για να εκλογικεύσω αυτα που σκέφτομαι .
    οχι μη φοβασαι αν ηταν ετσι ολοι οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι που ασχολιοντουσαν με διαφορες αμπελοφιλοσοφιες θα ειχαν σχιζοφρενεια κατι που δεν ισχυε.Αλλα ξερω απο μενα οτι ενα χρονο πριν εμφανισω ψυχωση ειχα παραλογες φοβιες οπως οτι θα πεσει η γη που ειναι στο διαστημα οτι θα με παρει ο αερας αν φυσαει δυνατα και ενα σωρο αλλα πραγματα αλλα ειχα και ιστορικο στην οικογενεια μου με πασχοντες απο ψυχωση.βεβαια εχω διαβασει οτι το 80% των ψυχωτικων δεν εχει στενο συγγενη με ψυχωση αλλα επειδη εχω γνωρισει πολλους φιλους ψυχωτικους ολοι σχεδον ειχαν καποιο συγγενη με ψυχωση π.χ. θειο αδελφο γιαγια τωρα πως προκυπτει οτι το 80% των ασθενων δεν εχει αλλο συγγενη απο 10 ψυχωτικους που ξερω οι 8 σιγουρα ειχαν ιστορικο με την ασθένεια οπως ειχα και εγω και οι υπολοιποι 2 μονο ο ενας δε ειχε ο αλλος ενας παιζεται γιατι δεν εχει καλη μνημη δεν θυμαται ουτε ποτε γεννηθηκαν οι γονεις του οποτε δεν μπορω να εμπιστευτω οτι σιγουρα δεν ειχε αλλος συγγενης του ουτε δεν θυμαται το ετος γεννησης του αδελφου του

  9. #9
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν σχιζοφρένεια μπορει να αποκτήσει ο οποιοσδήποτε ανα πάσα στιγμή . Προφανώς ξέρω ότι πολύ μικρό ποσοστό του κόσμου(περίπου 1% ) εμφανίζει και παιΖουν ρολο και διάφοροι παράγοντες (κληρονομικοί , γενετικοί , προδιάθεση κλπ) αλλα σκέφτομαι αν ξαφνικα μπορεί να σκεφτείς κάτι και να το πιστέψεις . Εμένα στα ξαφνικα μου έγινε εδώ και περίπου 2 βδομαδες οτι οι γύρω μου είναι ψεύτικοι και αλλες σκέψεις σχετικά με τον κόσμο . Με φοβίζουν . Και δεν ξέρω εάν είναι φιλοσοφικά , ύπαρξιακα ερωτήματα (διότι είχα παρόμοια και παλια ποιο είναι το νόημα του κόσμου κλπ ) , ή όντως θα το πιστέψω ή το πιστεύω καταβαθος . Δηλαδή μπορείς να πάθεις και έτσι σχιζοφρένεια , από μία σκέψη που ξαφνικα θα σκεφτείς ; Δηλαδή οι σχιζοφρενείς δεν έχουν την ικανότητα να το πω έτσι να βρουν επιχειρήματα λογικα για να δουν αν αυτό που σκέφτονται ισχύει ή όχι ; Γιατί εγω προσπαθω να βρω επιχειρήματα και απαντήσεις για να εκλογικεύσω αυτα που σκέφτομαι .
    Καλημερα
    θα σου πω λιγα λογια για την σχιζοφρενεια απο την εργασια που ειχα με βαση και το DSM 5 μεχρι να πας στον γιατρο σου για να σου εξηγήσει ακριβως τι ειναι ,και τις διαφορες απο αλλες Διαταραχες προσωπικοτητας που μπορει να φοβασαι οτι εχεις ,ωστε να ηρεμησεις !

    Η σχιζοφρένεια είναι μια σοβαρή ψυχική διαταραχή η οποία χαρακτηρίζεται από:
    Παραληρητικές ιδέες, Ψευδαισθήσεις, Αποδιοργανωμένο λόγο, Αποδιοργανωμένη ή κατατονική συμπεριφορά.
    Αρνητικά συμπτώματα ,εκπτωση της λειτουργικότητας (στην κοινωνική&επαγγελματική ζωή)

    Εισβάλλει συνήθως στην όψιμη εφηβεία ή στην πρώιμη ενήλικη ζωή.
    Οι περισσότεροι ασθενείς αναρρώνουν από το πρώτο επεισόδιο αλλά στη συνέχεια εμφανίζουν περαιτέρω επεισόδια που χαρακτηρίζονται από αυξανόμενα επίπεδα δυσλειτουργίας.
    Γίνεται συχνά η παρανόηση ότι πρόκειται για«διχασμένη προσωπικότητα», αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα σοβαρό ψυχικό νόσημα, με παραληρητικές ιδέες και ψευδαισθήσεις.(βασικο στοιχειο που την διαχωριζει απο τις υπολοιπες διαταραχες προσωπικοτητας )
    Οι πάσχοντες έχουν συνήθως επεισόδια με οξέα ψυχωσικά συμπτώματα, συχνά με έντονη κοινωνική έκπτωση.

    Συπτωματα
    Οι παραληρητικές ιδέες στη σχιζοφρένεια είναι συχνά αλλόκοτες.
    Οι ψευδαισθήσεις είναι συνήθως ακουστικές,περίπου το 20% των ασθενών έχουν οπτικές, οσφρητικές ή απτικές ψευδαισθήσεις.
    Η σχιζοφρενική διαταραχή της δομής της σκέψη
    Πλημμελής αυτοφροντίδα
    Πτωχή αυθόρμητη ομιλία
    Συναισθηματική αμβλύτητα
    Υποβουλησία

    Η ομιλία είναι συχνά φυσιολογική.Εντούτοις, περίπου οι μισοί ασθενείς με σχιζοφρένεια έχουν μια χαρακτηριστική διαταραχή του λόγου,
    που ονομάζεται σχιζοφρενική διαταραχή της δομής της σκέψης. Είναι δυσδιάκριτη όταν είναι ήπια, αλλά ιδιαίτερα εμφανής όταν είναι
    έντονη.

    Εντονο χαρακτηριστικό οπως προανεφερα οι Παραληρητικές ιδέες.
    Πρόκειται για μία προσωπική φαντασίωση του ατόμου που βέβαια ο ίδιος πιστεύει ότι είναι αληθινή ενώ δεν συμβαίνει αυτό στην πραγματικότητα. Τέτοιες πεποιθήσεις αναφέρονται συνήθως στην ιδέα ότι κάποιος ή κάποιοι τους ενοχλούν με άδικες επικρίσεις ή απειλές, εδώ αναφερόμαστε στο παραλήρημα καταδίωξης. Ή στην ιδέα ότι κάποιοι προσπαθούν μέσαα από την τηλεόραση, εφημερίδα να επηρεάσουν τα συναισθήματά τους, τις σκέψεις τους. Εδώ μιλάμε για το παραλήρημα ελέγχου.Άλλα άτομα θεωρούν ότι είναι προικισμένα με κάποια μοναδική ιδιότητα, ή ενσαρκώνουν κάποια μοναδική ιστορική προσωπικότητα, εδώ αναφερόμαστε στο παραλήρημα μεγαλείου.
    Ή ότι συμβαίνει κάτι το ανεξήγητο ή καταστροφικό στο σώμα τους, στην υγεία τους,σωματικό παραλήρημα.

    Το άτομο μπορεί να είναι απορροφημένο στις παθολογικές του πεποιθήσεις και εμπειρίες. Στη σχιζοφρένεια οι ψευδαισθήσεις είναι
    συνήθως ακουστικές και μάλιστα ομιλίες.Οι ακουστικές ψευδαισθήσεις μπορεί να είναι διάφοροι ήχοι, χαρακτηριστικές
    όμως θεωρούνται οι φωνές που ακούει ο ασθενής να προέρχονται μέσα από το κεφάλι του ή από έξω και που είτε τον
    σχολιάζουν είτε -εφόσον είναι περισσότερες από μία- συζητούν μεταξύ τους ή του δίνουν εντολές.

    Το 1/3 των ανθρώπων που εκδηλώνουν σχιζοφρένεια παρουσιάζαν κάποια προνοσηρά ελλείμματα σε όλη τη ζωή τους, με ελλειμματικές κοινωνικές δεξιότητες, αδυναμία στο να κάνουν νέους φίλους και συχνά ελαφρά καθυστέρηση στην ολοκλήρωση των κινητικών και γνωστικών σταδίων της ανάπτυξης.

    Βγαλε απο το μυαλο σου αυτη την ταμπελα δεν οφελει πουθενα και λιγο υπομονη μεχρι να πας στο γιατρο σου !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by psycous View Post
    οχι μη φοβασαι αν ηταν ετσι ολοι οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι που ασχολιοντουσαν με διαφορες αμπελοφιλοσοφιες θα ειχαν σχιζοφρενεια κατι που δεν ισχυε.Αλλα ξερω απο μενα οτι ενα χρονο πριν εμφανισω ψυχωση ειχα παραλογες φοβιες οπως οτι θα πεσει η γη που ειναι στο διαστημα οτι θα με παρει ο αερας αν φυσαει δυνατα και ενα σωρο αλλα πραγματα αλλα ειχα και ιστορικο στην οικογενεια μου με πασχοντες απο ψυχωση.βεβαια εχω διαβασει οτι το 80% των ψυχωτικων δεν εχει στενο συγγενη με ψυχωση αλλα επειδη εχω γνωρισει πολλους φιλους ψυχωτικους ολοι σχεδον ειχαν καποιο συγγενη με ψυχωση π.χ. θειο αδελφο γιαγια τωρα πως προκυπτει οτι το 80% των ασθενων δεν εχει αλλο συγγενη απο 10 ψυχωτικους που ξερω οι 8 σιγουρα ειχαν ιστορικο με την ασθένεια οπως ειχα και εγω και οι υπολοιποι 2 μονο ο ενας δε ειχε ο αλλος ενας παιζεται γιατι δεν εχει καλη μνημη δεν θυμαται ουτε ποτε γεννηθηκαν οι γονεις του οποτε δεν μπορω να εμπιστευτω οτι σιγουρα δεν ειχε αλλος συγγενης του ουτε δεν θυμαται το ετος γεννησης του αδελφου του
    αυτές τις φοβίες σου , καταλάβαινες ότι ήταν παράλογες , ή φοβόσουν μήπως είναι όντως αληθινές ή ότι μπορούν να συμβούν και δεν ήξερες τι να πιστέψεις ;
    Γενικα εγω και πριν 2 χρόνια που το είχα ξαναπάθει αφορούσαν δικους μου ανθρώπους , πχ φοβόμουν ότι θα χασω τον έλεγχο και ότι θα κάνω κακό στην οικογένεια μου , μέχρι και εικόνα το έκανα ότι σκοτώνω κάποιο μέλος της οικογένειας μου . Αλλα σιγά σιγά το ξεπέρασα μόνο με ψυχολόγο , όχι ψυχίατρο . Νομίζω άρχιζα να το ξεπερνάω όταν κατάλαβα ότι δεν είμαι <<τρελή>> και ότι δεν θα το κάνω όντως , απλώς είναι φοβος μην το κάνω , και υπέρανελυα εκείνη τη σκέψη γιατί τις κάνω δηλαδη έψαχνα ένα πιο βαρύ και σοβαρό πρόβλημα που δεν υπήρχε στην ουσία. Η πηγή ήταν ο φόβος και νομίζω ότι έχω και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή . Ώρες ώρες νιώθω ότι έχω όλα τα συμπτώματα από όλες τις διαταραχές είναι η αλήθεια , αλλα αυτό είναι αδύνατο , όποτε νομίζω έχω καταλάβει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , μιας και όλα αυτα που σκέφτομαι υπάρχουν πιο πολύ σε αυτγ τη διαταραχή , ακόμη και ο φοβος της σχιζοφρένειας ή μίας πιο βαριάς ασθένειας .
    Last edited by Ellie24; 11-02-2024 at 12:16.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    αυτές τις φοβίες σου , καταλάβαινες ότι ήταν παράλογες , ή φοβόσουν μήπως είναι όντως αληθινές ή ότι μπορούν να συμβούν και δεν ήξερες τι να πιστέψεις ;
    Γενικα εγω και πριν 2 χρόνια που το είχα ξαναπάθει αφορούσαν δικους μου ανθρώπους , πχ φοβόμουν ότι θα χασω τον έλεγχο και ότι θα κάνω κακό στην οικογένεια μου , μέχρι και εικόνα το έκανα ότι σκοτώνω κάποιο μέλος της οικογένειας μου . Αλλα σιγά σιγά το ξεπέρασα μόνο με ψυχολόγο , όχι ψυχίατρο . Νομίζω άρχιζα να το ξεπερνάω όταν κατάλαβα ότι δεν είμαι <<τρελή>> και ότι δεν θα το κάνω όντως , απλώς είναι φοβος μην το κάνω , και υπέρανελυα εκείνη τη σκέψη γιατί τις κάνω δηλαδη έψαχνα ένα πιο βαρύ και σοβαρό πρόβλημα που δεν υπήρχε στην ουσία. Η πηγή ήταν ο φόβος και νομίζω ότι έχω και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή . Ώρες ώρες νιώθω ότι έχω όλα τα συμπτώματα από όλες τις διαταραχές είναι η αλήθεια , αλλα αυτό είναι αδύνατο , όποτε νομίζω έχω καταλάβει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , μιας και όλα αυτα που σκέφτομαι υπάρχουν πιο πολύ σε αυτγ τη διαταραχή , ακόμη και ο φοβος της σχιζοφρένειας ή μίας πιο βαριάς ασθένειας .
    οχι τις πιστευα αλλα μετα απο 1 χρονο επαθα δυο ψυχωτικα επεισοδια και ειδικα μετα το δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο εχασα καθε μαγκια μου φυγε ο αερας δεν εμπιστευομουνα ουτε τον εαυτο μου το μυαλο μου κλονιστηκε το εγω μου.και λεω μετα απο καιρο αυτες τις μπουρδες πιστευα αλλα ματαια η αυτοπεποιθηση μου ειχε πεσει στα ταρταρα γιατι με διωξαν και οι φιλοι λογω του παραληρηματος και μου κοστισε σχεσεις φιλιες αυτοκτονικες τασεις ειδικα το πρωτο διμηνο μετα την εξοδο απο το ψυχιατρειο αγχος στεναχωριες φοβια μην με ξαναπιασει.γενικα αν βιωνες ψυχωτικο επεισοδιο οπως το βιωσα εγω γιατι και αλλοι ψυχωτικοι παθαινουν επεισοδια αλλα πιο ελαφρα απο το δικο μου γιατι εβλεπα οραματα ειδα τον Χριστο μπροστα μου εκει χεστηκα πανω μου αστο να μην το βιωσει κανεις οπως εβλεπα και αλλα οραματα ηχους και τα λοιπα.μου ερχοταν να πηδηξω απο το μπαλκονι του σπιτιου μου το κοιταγα και λεω να πεσω καλυτερα να τελειωνω αυτο το μαρτυριο που βιωνα εκεινη την στιγμη ευτυχως που δεν επεσα γιατι τωρα δεν θα ζουσα ηταν ψηλα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by psycous View Post
    οχι τις πιστευα αλλα μετα απο 1 χρονο επαθα δυο ψυχωτικα επεισοδια και ειδικα μετα το δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο εχασα καθε μαγκια μου φυγε ο αερας δεν εμπιστευομουνα ουτε τον εαυτο μου το μυαλο μου κλονιστηκε το εγω μου.και λεω μετα απο καιρο αυτες τις μπουρδες πιστευα αλλα ματαια η αυτοπεποιθηση μου ειχε πεσει στα ταρταρα γιατι με διωξαν και οι φιλοι λογω του παραληρηματος και μου κοστισε σχεσεις φιλιες αυτοκτονικες τασεις ειδικα το πρωτο διμηνο μετα την εξοδο απο το ψυχιατρειο αγχος στεναχωριες φοβια μην με ξαναπιασει.γενικα αν βιωνες ψυχωτικο επεισοδιο οπως το βιωσα εγω γιατι και αλλοι ψυχωτικοι παθαινουν επεισοδια αλλα πιο ελαφρα απο το δικο μου γιατι εβλεπα οραματα ειδα τον Χριστο μπροστα μου εκει χεστηκα πανω μου αστο να μην το βιωσει κανεις οπως εβλεπα και αλλα οραματα ηχους και τα λοιπα.μου ερχοταν να πηδηξω απο το μπαλκονι του σπιτιου μου το κοιταγα και λεω να πεσω καλυτερα να τελειωνω αυτο το μαρτυριο που βιωνα εκεινη την στιγμη ευτυχως που δεν επεσα γιατι τωρα δεν θα ζουσα ηταν ψηλα
    Κατάλαβα . Εγω νομίζω φοβάμαι μην τις πιστέψω εάν έχω καταλάβει καλα , ή δεν ξέρω τί να πιστέψω επειδή υπεραναλύω . Για αυτό νομίζω ότι και έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και συγκεκριμένα που έψαξα λέγεται existential ocd. Τέλος πάντων , θα πάω την άλλη βδομάδα σε ψυχίατρο να μην κάνω αυτό διάγνωση , να δω γιατί δεν αντέχεται άλλο .
    Αυτό που πέρασες πραγματικά ακούγεται βασανιστικό και δυστυχώς οι άνθρωποι φοβούνται ειδικα οι ημιμαθείς σχετικά με τις ψυχικές ασθένειες . Και εγω πιο μικρη (όχι ότι τώρα είμαι μεγάλη , 21 ειμαι μόλις αλλα κατάλαβες ) νόμιζα ότι η ψύχωση σχιζοφρένεια κλπ ήταν άνθρωποι τρελοί με πριόνι που σφάζουν κόσμο Νταξει ότι να ναι , επειδή όμως σπούδαζω και κοινωνική εργασία και γενικα ασχολούμαι με αυτά είδα ότι αυτοί που το βιώνουν αυτό ειναι άνθρωποι ευαίσθητοι που περισσότερο για τον εαυτό τους ειναι επικίνδυνοι παρα για τους γύρω και κυρίως δεν ευθύνονται αυτοί για την ασθένεια τους . Συνεχίζω να φοβάμαι την ψύχωση και τη σχιζοφρένεια μήπως την πάθω ειδικα , αλλα δεν κρίνω τους ανθρώπους που τα έχουν . Είναι σαν κάποιος να ειναι καρκινοπαθής για εμένα . Δεν κρίνω προφανώς , αλλα κανεις δεν θα ήθελε να έχει κάτι το βαρύ. Αν το έχεις όμως παρ όλα αυτα και ψύχωση κλπ κλπ πιστεύω δεν ήρθε το τέλος . Με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή πολλη υπομονη θέληση για ζωή και κουράγιο , θεωρώ ότι θα βελτιωθεί το επίπεδο ζωής και το δικό σου και όσων έχουν έρθει αντιμέτωποι , χωρίς να φταίνε με αυτές τις διαταραχές . Για εμένα είναι πιο δυνατοί άνθρωποι του κόσμου , όσοι παλεύουν με το ίδιο τους το μυαλο .
    Last edited by Ellie24; 12-02-2024 at 07:02.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Κατάλαβα . Εγω νομίζω φοβάμαι μην τις πιστέψω εάν έχω καταλάβει καλα , ή δεν ξέρω τί να πιστέψω επειδή υπεραναλύω . Για αυτό νομίζω ότι και έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και συγκεκριμένα που έψαξα λέγεται existential ocd. Τέλος πάντων , θα πάω την άλλη βδομάδα σε ψυχίατρο να μην κάνω αυτό διάγνωση , να δω γιατί δεν αντέχεται άλλο .
    Αυτό που πέρασες πραγματικά ακούγεται βασανιστικό και δυστυχώς οι άνθρωποι φοβούνται ειδικα οι ημιμαθείς σχετικά με τις ψυχικές ασθένειες . Και εγω πιο μικρη (όχι ότι τώρα είμαι μεγάλη , 21 ειμαι μόλις αλλα κατάλαβες ) νόμιζα ότι η ψύχωση σχιζοφρένεια κλπ ήταν άνθρωποι τρελοί με πριόνι που σφάζουν κόσμο Νταξει ότι να ναι , επειδή όμως σπούδαζω και κοινωνική εργασία και γενικα ασχολούμαι με αυτά είδα ότι αυτοί που το βιώνουν αυτό ειναι άνθρωποι ευαίσθητοι που περισσότερο για τον εαυτό τους ειναι επικίνδυνοι παρα για τους γύρω και κυρίως δεν ευθύνονται αυτοί για την ασθένεια τους . Συνεχίζω να φοβάμαι την ψύχωση και τη σχιζοφρένεια μήπως την πάθω ειδικα , αλλα δεν κρίνω τους ανθρώπους που τα έχουν . Είναι σαν κάποιος να ειναι καρκινοπαθής για εμένα . Δεν κρίνω προφανώς , αλλα κανεις δεν θα ήθελε να έχει κάτι το βαρύ. Αν το έχεις όμως παρ όλα αυτα και ψύχωση κλπ κλπ πιστεύω δεν ήρθε το τέλος . Με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή πολλη υπομονη θέληση για ζωή και κουράγιο , θεωρώ ότι θα βελτιωθεί το επίπεδο ζωής και το δικό σου και όσων έχουν έρθει αντιμέτωποι , χωρίς να φταίνε με αυτές τις διαταραχές . Για εμένα είναι πιο δυνατοί άνθρωποι του κόσμου , όσοι παλεύουν με το ίδιο τους το μυαλο .
    21 εισαι νεαρη εγω στα 20 επαθα τα ψυχωτικα επεισοδια και απο τοτε εχουν περασει πανω απο 14 χρονια.ναι βελτιωνεται το επιπεδο ζωης συνηθιζεις αλλα δεν παυει να βασανιζεσαι καποιες φορες ειδικα οταν παρερμηνευεις τις προθεσεις και τους βλεπεις οτι θελουν το κακο σου ετσι νιωθεις εκεινη την στιγμη αλλα ως επι το πλειστον εχεις δικιο σε αυτα που λες.η κρισιμη ηλικια για ανδρες για να εμφανισουν ψυχωση ειναι 15 με 25 και στις γυναικες λιγο αργοτερα μπορει απο 20 εως 35 αλλα ειναι σπανια ποσοστα οι σχιζοφρένιες


    εδω θα σου παραθεσω ενα αρθρο για την ψυχωση απο την κανναβη που διαβασα στο cnn It is unlikely that cannabis use by itself causes schizophrenia. The rates of schizophrenia have been stable for the last 70 years, while the rates of worldwide cannabis use have gone up from the hundreds of thousands in the 1950s to the hundreds of millions today. If cannabis caused schizophrenia, the rates of schizophrenia would have risen alongside the thousand-fold increase in cannabis use, and they haven’t.
    ξερεις οτι αφου ασχολεισαι με κοινωνικη εργασια γνωριζεις οτι η κανναβη πυροδοτει ψυχωσεις και το αρθρο που το γραφουν ψυχιατροι ειδικοι σε ψυχωσεις και εξαρτησεις απο ουσιες λεει οτι ενω η χρηση κανναβης εχει αυξηθει χιλιαδες φορες πανω απο το 1950 τα ποσοστα σχιζοφρενειας παραμενουν σταθερα τα τελευταια 70 χρονια( δεν εχω κανει χρηση κανναβης ποτε) αλλα στο λεω για να σου πω οτι ακομα και με κανναβη που παθαινουν καποιοι ψυχωση τα ποσοστα σχιζοφρενειας δεν εχουν αυξηθει που η χρηση κανναβη εχεις γιγαντωθει ραγδαια οπως εχει αυξηθει φοβερα η δραστικοτητα της ψυχοδραστικης ουσιας.

    στο λεω αυτο οχι για να σε παρακινησω σε κατι λαθος γιατι η κανναβη κανει ανακοπες εμφυσηματα ειναι βλαβερη μειωνει την νοημοσυνη αλλα θελω να σου πω για να μην φοβασαι οτι για να εμφανισεις ψυχωση πρεπει να εχεις προδιαθεση νομος αυτος ή να σου συμβει μεταλλαξη γονιδιων και να την αφηνεις στους απογονους οι μεταλλαξεις ειναι εξαιρετικα σπανιες για την ψυχωση.

    προφανως αυτο μου ακουγεται οτι εχεις μαλλον ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εχουν γραψει πολλοι με αυτη την διαγνωση δηλαδη ιδεοψυχαναγκασμο φοβουμενοι μην παθουν ψυχωση φαινεται ειναι στοιχειο της διαταραχης το αρθρο ειναι αυτο
    https://edition.cnn.com/2024/02/08/o...oon/index.html

  14. #14
    δηλαδη ακομα και με παραγοντες κινδυνου οπως κανναβη πολεμοι και ενα σωρο δυσαρεστα πραγματα δεν εχουν αυξησει τα ποσοστα σχιζοφρενειας τα τελευταια 70 χρονια παγκοσμιως ενω τα ποσοστα καταθλιψης και αγχωδων διαταραχων εχουν φτασει στο Θεο ειδικα μετα την πανδημια.οποτε καταλαβαινεις οτι στις ψυχωσεις παιζει μεγαλο ρολο η κληρονομικοτητα και οχι τοσο το περιβαλλον αλλα τις πυροδοτει το περιβαλλον αλλα σε ολο τον κοσμο προδιαθεση για ψυχωσεις εχουν κατω απο 3 με 4% ελαχιστο ποσοστο παγκοσμια

  15. #15
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Ellie24 View Post
    Κατάλαβα . Εγω νομίζω φοβάμαι μην τις πιστέψω εάν έχω καταλάβει καλα , ή δεν ξέρω τί να πιστέψω επειδή υπεραναλύω . Για αυτό νομίζω ότι και έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και συγκεκριμένα που έψαξα λέγεται existential ocd. Τέλος πάντων , θα πάω την άλλη βδομάδα σε ψυχίατρο να μην κάνω αυτό διάγνωση , να δω γιατί δεν αντέχεται άλλο .
    Αυτό που πέρασες πραγματικά ακούγεται βασανιστικό και δυστυχώς οι άνθρωποι φοβούνται ειδικα οι ημιμαθείς σχετικά με τις ψυχικές ασθένειες . Και εγω πιο μικρη (όχι ότι τώρα είμαι μεγάλη , 21 ειμαι μόλις αλλα κατάλαβες ) νόμιζα ότι η ψύχωση σχιζοφρένεια κλπ ήταν άνθρωποι τρελοί με πριόνι που σφάζουν κόσμο Νταξει ότι να ναι , επειδή όμως σπούδαζω και κοινωνική εργασία και γενικα ασχολούμαι με αυτά είδα ότι αυτοί που το βιώνουν αυτό ειναι άνθρωποι ευαίσθητοι που περισσότερο για τον εαυτό τους ειναι επικίνδυνοι παρα για τους γύρω και κυρίως δεν ευθύνονται αυτοί για την ασθένεια τους . Συνεχίζω να φοβάμαι την ψύχωση και τη σχιζοφρένεια μήπως την πάθω ειδικα , αλλα δεν κρίνω τους ανθρώπους που τα έχουν . Είναι σαν κάποιος να ειναι καρκινοπαθής για εμένα . Δεν κρίνω προφανώς , αλλα κανεις δεν θα ήθελε να έχει κάτι το βαρύ. Αν το έχεις όμως παρ όλα αυτα και ψύχωση κλπ κλπ πιστεύω δεν ήρθε το τέλος . Με ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή πολλη υπομονη θέληση για ζωή και κουράγιο , θεωρώ ότι θα βελτιωθεί το επίπεδο ζωής και το δικό σου και όσων έχουν έρθει αντιμέτωποι , χωρίς να φταίνε με αυτές τις διαταραχές . Για εμένα είναι πιο δυνατοί άνθρωποι του κόσμου , όσοι παλεύουν με το ίδιο τους το μυαλο .
    Καλημερα δεν εισαι η μονη που πιστευει ολα αυτα και να σε ενημερωσω πως στην Αθηνα υπαρχουν ειδικες δομες-σπιτια που φιλοξενουνται ανθρωποι με σχιζοφρενεια και εινα πληρως λειτουργικοι .Σπουδαζουν εργαζονται και μαλιστα συγκατοικουν και με αλλους .Ειναι αρτια πλαισιωμενοι και τακτικοι με την φαρμακευτικη τους αγωγη οποτε βλεπουμε πως ακομα και και με μια διαταραχη αν πλαισιωθεί κατάλληλα ειναι ενας απο εμας!

Similar Threads

  1. Απορία
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2021, 17:07
  2. Απορια
    By GeorgeGr1 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 10-11-2017, 14:46
  3. απορια !
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 12:46
  4. Απορια SOS
    By Nocash in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2012, 20:36
  5. Απορία
    By TYR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2012, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •