Άγχος και μετρηση πίεσης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Joanna K View Post
    Ακριβώς έτσι μου είπε ο γιατρός μου.πρεπει να έχεις υψηλές τιμές συνέχεια και σε καταστάσεις όπως σου είπα παραπάνω.Ακριβως ίδια πίεση έχω κι εγώ.Βεβαια έχω φτάσει και πολύ παραπάνω μια φορά και κόντεψα να μείνω από τον φόβο μου.Ειναι από το άγχος μας δυστυχώς!
    Σημερα που μετρησα ηταν 8,8 με 12,2
    Αρχικα η πρωτη ηταν 13,5 με 9,5
    Μετα επεσε εκει που εγραψα παραπανω
    Στα 5’ δεν περιμενα 15’

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Είσαι αγχωνενος γ αυτό σου ανέβηκε;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Είσαι αγχωνενος γ αυτό σου ανέβηκε;
    Ειμαι ναι,παντα ειμαι βασικα αγχωμενος…Χθες ειχα πιο πολυ αν δει το προηγουμενο μνμ μου.Το πρωι εκατσα απευθεια και μετρησα και εβγαλε 13,5-9,5
    Μετα απο 2-3 λεπτα πηγε 12,9 με 9.1 και μετα απο αλλα 2’ πηγε 12,2 με 8,8

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Φανταζομαι αν ειχα παθολογικη πιεση δεν θα εβλεπα τετοια νουμερα…Θα ηταν μονιμα αυξημενη η πιεση μου
    Τι να πω;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Καλησπέρα ναι θα ήταν μόνιμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Και γω μόλις ήρθα την πήρα και είχα 12 με 8. Βλακεία γτ ήμουν Αλ τ δρόμο θέλει τουλάχιστον μισή ώρα να ξαπλώσεις. Εμένα Μ έχει τρελάνει το αριστερό χέρι στο πόνο το ζω σχεδόν μήνα. Αν ήταν κάτι άλλο δε θα τ πάθαινα μπαμ και κάτω; Μ πε ο καρδιολόγος έτσι π μου το περιγράφεις Μ νοιάζει ορθοπεδικό έχω απελπιστικά το πλακώνω και στον ύπνο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Καλησπέρα ναι θα ήταν μόνιμα και σε κατάσταση ηρεμίας. Και γω μόλις ήρθα την πήρα και είχα 12 με 8. Βλακεία γτ ήμουν Αλ τ δρόμο θέλει τουλάχιστον μισή ώρα να ξαπλώσεις. Εμένα Μ έχει τρελάνει το αριστερό χέρι στο πόνο το ζω σχεδόν μήνα. Αν ήταν κάτι άλλο δε θα τ πάθαινα μπαμ και κάτω; Μ πε ο καρδιολόγος έτσι π μου το περιγράφεις Μ νοιάζει ορθοπεδικό έχω απελπιστικά το πλακώνω και στον ύπνο
    Το χερι αν ηταν κατι τοσο καιρο θα χειροτερευε,οποτε μην το σκεφτεσαι…Αν βταν θεμα καρδιας δεν θα ποναγε ενα μηνα,αυτα ειναι μπαμ και εξω που λενε…
    Εγω δεν καθομαι μιση ωρα…Κατευθειαν τη μετραω απλα βλεπω οτι πεφτει οσο περναει η ωρα
    Ξεκιναω απο 14,5-9,5 και μετα πεφτει στο 13,5-9
    Δεν ξερω αν ειναι απο το αγχος μου η πρεπει να το κοιταξω…Πριν 1,5 μηνα που τη μετρουσα παλι δεν ειχα θεμα
    Παντως με το που βλεπω πιεσομετρο αγχωνομαι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Άκου και εγώ το ίδιο πάθαινα με το που έμπαινα σπίτι της μετρούσα και ήταν 15. Με το που αγχωθω η πάω σε γιατρό υποσυνείδητα και μόνο ανεβάζω πίεση και παλμούς άστο καλύτερα βαραω πάνω από 100 για πλάκα. Και πήγα και αγόρασα πιεσόμετρο η χαζή. Το καλοκαίρι είχα άλλο μετρούσα το οξυγόνο μου. Όσο γρηγορότερα το πετάξουμε τόσο καλύτερο. Θες τη γνώμη μου εκεί που είσαι ξαπλωμένος χαλαρός μέτρα τη εκείνη είναι η πραγματική. Εγώ τη μέτρησα ήρεμη και είχα 10 και παλμούς 58. Και φαντάσου είμαι υποτασικη τι είναι για μένα το 12 και πάνω. Κάντο και στείλτο μου ηλικία έχεις;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Άκου και εγώ το ίδιο πάθαινα με το που έμπαινα σπίτι της μετρούσα και ήταν 15. Με το που αγχωθω η πάω σε γιατρό υποσυνείδητα και μόνο ανεβάζω πίεση και παλμούς άστο καλύτερα βαραω πάνω από 100 για πλάκα. Και πήγα και αγόρασα πιεσόμετρο η χαζή. Το καλοκαίρι είχα άλλο μετρούσα το οξυγόνο μου. Όσο γρηγορότερα το πετάξουμε τόσο καλύτερο. Θες τη γνώμη μου εκεί που είσαι ξαπλωμένος χαλαρός μέτρα τη εκείνη είναι η πραγματική. Εγώ τη μέτρησα ήρεμη και είχα 10 και παλμούς 58. Και φαντάσου είμαι υποτασικη τι είναι για μένα το 12 και πάνω. Κάντο και στείλτο μου ηλικία έχεις;

    Μιλησα με τον καρδιολογο μου,μου λεει χωρις αγχος να την μετρησω λιγες μερες και να ξαναμιλησουμε
    Παντα ημουν αναμεσα στο 13-14 εγω αλλα δεν ανεβαινα τοσο πανω απο το 9 στη μικρη
    Ισως να φταιει πουωαυυες τις μερες ειμαι και λιγο αρρωστος,δεν ξερω…Θα δειξει
    40 ειμαι και το καλοκαιρι εκανα πληρη καρδιολογικο ελεγχο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Είσαι πολύ νέος. Μήπως καπνίζεις; Αλλά δεν έχει να κάνει αυτό. Κοίταξε το εγώ πιστεύω είναι από το άγχος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Είσαι πολύ νέος. Μήπως καπνίζεις; Αλλά δεν έχει να κάνει αυτό. Κοίταξε το εγώ πιστεύω είναι από το άγχος.
    Δεν καπνιζω,δεν πινω και παω και για τρεξιμο κιολας με την πρωτη ευκαιρια.
    Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται…Ο γιατρος ειπε να την μετραω λιγες μερες αλλα πως να την μετρησω που ηδη ειμαι αγχωμενος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Μην αγχώνεσαι είναι καθαρά ψυχολογικό ένα διάστημα κ;ι εγώ το ίδιο είχα κάποια στιγμή θα φύγει μόνο του. Εγώ από χθες εκτός απ' τ χέρι έχω και τσίμπημα στο στήθος. Δε ξέρω τι γίνετε πια. Έδειξα τις αιματολ στο παθολόγο Μ λέει κορίτσι Μ οι αιματολ είναι πολύ καλές. Τ πα για τ πόνο στο χέρι Μ κάνει μη το σκέφτεσαι καν νέα κοπέλα για ορθοπεδικό είσαι. Δε ξέρω φοβάμαι ρε παιδι μου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Μην αγχώνεσαι είναι καθαρά ψυχολογικό ένα διάστημα κ;ι εγώ το ίδιο είχα κάποια στιγμή θα φύγει μόνο του. Εγώ από χθες εκτός απ' τ χέρι έχω και τσίμπημα στο στήθος. Δε ξέρω τι γίνετε πια. Έδειξα τις αιματολ στο παθολόγο Μ λέει κορίτσι Μ οι αιματολ είναι πολύ καλές. Τ πα για τ πόνο στο χέρι Μ κάνει μη το σκέφτεσαι καν νέα κοπέλα για ορθοπεδικό είσαι. Δε ξέρω φοβάμαι ρε παιδι μου
    Εμπιστευσου τον γιατρο…Πηγαινε σε εναν ορθοπεδικο η βαλε λιγες μερες καμια αλοιφη.Και εμενα με ειχε πιασει ετσι το χερι μου και περασε μονο του.Ισως πταν επαψα να του δινω σημασια…
    Να ρωτησω κατι;;;Αν η πιεση ειναι παθολογικη,αν εχεις παρει αγχολυτικο πεφτει;;;Ρωταω γιατι τωρα που την μετρησα δεν ηταν ιδιαιτερα ανεβασμενη,αλλα ειχα παρει πριν καμια ωρα αγχολυτικο
    Η λογικη φανταζομαι λεει αν πεφτει με το αγχολυτικο ειναι λογω αγχους,αν ηταν παθολογικη θα επεφτε μονο με χαπι πιεσης…
    Κανω λαθος;;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Όχι τα λες πολύ σωστά αν πάρεις αγχολητικο ναι πέφτει. Το πρόβλημα θα ήταν αν είναι ανεβασμένη όλο το 24ωρο. Αλλά είσαι νέος για χάπι πίεσης μήπως να το συζητήσεις με έναν παθολόγο; Δε ξέρω ρε παιδι μου με.πιναει.μουδιαζει έχω και τσίμπημα.στο.στηθος σα παράλυτο το νιώθω. Αλλά.ηλογικη λέει αν ήταν κάτι θα τ πάθαινα μπαμ κ έξω όχι ένα μήνα τώρα. Απλά είναι αριστερό γ αυτό με φοβιζει

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    Όχι τα λες πολύ σωστά αν πάρεις αγχολητικο ναι πέφτει. Το πρόβλημα θα ήταν αν είναι ανεβασμένη όλο το 24ωρο. Αλλά είσαι νέος για χάπι πίεσης μήπως να το συζητήσεις με έναν παθολόγο; Δε ξέρω ρε παιδι μου με.πιναει.μουδιαζει έχω και τσίμπημα.στο.στηθος σα παράλυτο το νιώθω. Αλλά.ηλογικη λέει αν ήταν κάτι θα τ πάθαινα μπαμ κ έξω όχι ένα μήνα τώρα. Απλά είναι αριστερό γ αυτό με φοβιζει
    Σου ειπα και πιο πανω,αν ηταν κατι θα ηταν μπακ και εξω…Εχω φιλο που επαθε εμφραγμα και περιεγραφε τον πονο σαν πρωτοφανη,που τον καταλαβαινεις αμεσως γιατι ειναι ενα συναισθημα που δεν το εχεις ξανανιωσει και χειροτερευει μεσα σε λιγες ωρες…Οποτε ξεχνα το και θα σε ξεχασει και αυτο

    Εσυ πιστευεις δηλαδη οτι απο το αγχος μου ανεβαζω πιεση;;;Γιαυτο πεφτει με το αγχολυτικο;;;Αν ηταν παθολογικη δεν θα επεφτε με το αγχολυτικο ετσι δεν ειναι;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    197
    Εννοείτε και δεν θα έπεφτε είσαι παρά πολύ στρεσαρισμενος. Πχ ήρθα μια μέρα στη δουλειά κ επειδή άργησα να ξυπνήσω ένιωθα μια δυσφορία. Πάω στο γιατρό μου παίρνει πίεση και είχα 16. Πανικοβλήθηκα πάω σπίτι περνώ αγχολητικο κ Μ έπεσε και κοιμήθηκα. Απλά καλό είναι να το δουλέψουμε τώρα γτ είμαστε νέοι. Άμα το συνεχίσουμε θα κάνουμε. Στο λέω για να το ακούω και γω. Υ.γ θα πάω αύριο στον ορθοπεδικό να με δει γτ βαρέθηκα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. στα ορια της πιεσης
    By Κάλι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 21-07-2018, 17:29
  2. Άγχος και αίσθημα πίεσης σε κεφάλι και λαιμο
    By sonman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-07-2017, 16:02
  3. αντίστροφη μέτρηση?!
    By mpumpuki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 14-03-2015, 20:30
  4. ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ!
    By sofakithess20189 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 71
    Last Post: 25-05-2010, 13:51
  5. Αντίστροφη μέτρηση...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-2007, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •